30 Mart 2017
 • BIST 89.282
 • Altın 145,496
 • Dolar 3,6363
 • Euro 3,8917
 • Isparta 13 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 18 °C

Göl Kıyısına Olimpik Yüzme Havuzu!

Göl Kıyısına Olimpik Yüzme Havuzu!
Türkiye’nin önemli göl uzmanlarından Erol Kesici’den Eğirdir Gölü kıyısında betona isyan var…

Yusuf Yavuz'un haberi 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan Kırsal Kalkınma Projeleriyle ilgili çalışmalar kapsamında Isparta’nın Eğirdir ilçesinde yapılması planlanan su sporları merkezi tartışmalara neden oldu. Eğirdir Gölü kıyısındaki Altınkum Plajının uzantısı olan Nafiz Yürekli Koyu’nda yapılmak istenen yarı olimpik yüzme havuzu, çekek yeri, dinlenme alanları ve dersliklerin koydaki doğal yapıyı betonlaştıracağını sile getiren Yard. Doç. Dr. Erol Kesici, “Kalkınma, yaşamın kalitesini artırmak doğayı ‘taşlaştırmakla’ değil, korumakla olmalıdır. Yaşam kalitesinin standart göstergeleri, sadece zenginlik ve istihdam değildir” diye konuştu.

Hazırlık aşamasında olan Eğirdir Kırsal Kalkınma Planı’nın üç stratejik hedefinden biri olan ‘Yaşam Kalitesinin Yükseltilmesi’ başlıklı taslakta, Nafiz Yürekli Koyu olarak anılan bölgede ‘Su Sporları Merkezi’ yapılması planlanıyor. Eğirdir Kaymakamlığı, konuyla ilgili halkın yazılı ve sözlü katkılarının alınacağını duyurdu ancak su sporları merkezinin koyda yapılaşmaya yol açacağı endişeleri ilçede tartışma konusu oldu.

YARD. DOÇ. DR. KESİCİ: ‘SPOR MERKEZİ ALANI BETONLAŞTIRIR’
Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Türkiye’nin önemli Göl ekosistemi uzmanlarından Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Isparta Temsilcisi Yard. Doç. Dr. Erol Kesici, hazırlık aşamasındaki kırsal kalkınma planının önemli bir çalışma olduğunun altını çizerek, “Plan taslağındaki üç stratejik hedeften biri, ‘yaşam kalitesinin yükseltilmesi’ olarak belirlenmiş. Nafiz Yürekli Koyu, Eğirdir’in en güzel tabiat alanlarından biriydi. Buraya spor merkezinin yapılması, buradaki doğayı, yaşam alanını betonlaştırmak demektir” diye konuştu.

‘2000 YILINDA KAMULAŞTIRILAN ALAN
ÖNCE PLAJ, SONRA ÇÖPLÜK OLDU’

Nafiz Yürekli Koyu’nun Eğirdir için çok önemli bir yaşam merkezi olduğunu vurgulayan Kesici, yıllardır Türkiye’nin gölleri konusunda bilimsel çalışmalar yürütüyor. Söz konusu koyun 2000 yılında kamulaştırılarak Eğirdir Belediyesi tarafından halka açık piknik alanı ilan edildiğini anımsatan Kesici, “Son on yıl içerisinde bakımsız bırakılan koyda, kamu yararı adı altında hiç de işlevsel olmayan halı saha yapılması nedeniyle çok sayıda canlı türüne ev sahipliği yapan makilik alan yok edildi. Koy daha sonra hafriyat döküm alanı ve çöplüğe dönüştürüldü. Makiler bir kez daha kesildi. Ardından yetkililer buraya okul yapılacağını duyurdu. Şimdi de su sporları merkezi yapılmak isteniyor” dedi.

‘MEVCUT LİMANDA YILLARDIR SU SPORLARI YAPILABİLİYOR’
İlçe merkezindeki mevcut liman ve barınağın adeta dev bir havuz işlevinde olduğunu belirten Kesici, burada yıllardır su sporları yapıldığını kaydetti. “Yasalara uygun olmamasına rağmen kamu yararıyla, yapılaşma- tesis yapılacaktır. Ama burada yaşayan insanların yararı söz konusu değil mi?” diye soran Kesici, “Burası merkezde kalan insanların doğayla buluştuğu, spor yapabildiği son yaşam alanı. Çünkü bir yerin yaşam kalitesinin yükseltilmesinde öncelik, sağlık. Sağlık da yaşanan yerin doğasının, havasının, suyunun ve toprağının temiz olması ile sağlanacaktır” görüşünü dile getirdi.

‘GÖLÜN EN ÖNEMLİ SORUNU KİRLİLİK’
Eğirdir Gölü ve çevresinin en önemli sorununun kirlik olduğuna dikkati çeken Kesici, şöyle konuştu: “Göl tarımsal atıkların kirliliğinin yanı sıra yılın en az altı ayı bacalardan çıkan gazların etkisindedir. Bu durum havzanın suyunu, havasını, toprağını, ürününü, insanını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu konuda ilk akla gelen çözüm göle ulaşan suların arıtılması ve havzaya doğal gazın getirilmesidir. Havzaya doğal gazın gelmesine gölle ilgili özel hüküm planlarının engel olduğu belirtiliyor. Doğal gaza engel olan özel hükümler bu koya tesis yapılmasına engel değil mi?

‘KALKINMA DOĞAYI TAŞLAŞTIRMAKLA DEĞİL, KORUMAKLA OLMALI’
Kalkınmanın ve yaşam kalitesinin artırılması insanların ve ürünlerin sağlıklı olmasıyla sağlanabilir. Bunun temel koşulu ise yaşadığımız doğanın korunarak kullanılmasıdır. Doğa sağlıklı ise; ürün de, canlılar da sağlıklı olacaktır. Ekonomi ve ekoloji uyum içerinde olmalıdır. Planda bu konunun ana başlıklar halinde ve mutlaka öncelik oluşturması gerekiyor. Kalkınma ve yaşam kalitesini arttırma, doğayı taşlaştırmakla değil, doğal olanı korumakla olmalı. Yaşam kalitesinin standart göstergeleri, sadece zenginlik ve istihdam değildir.”

İlçenin önemli demokratik kitle örgütlerinden biri olan Eğirdir Kent İnisiyatifi de konuyla ilgili çekincelerini kamuoyuyla paylaştı. İlçede tepkilere neden olan plan taslağının çekincelerin giderilerek yeniden biçimlendirilmesi bekleniyor.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Yalvaç, doğalgaza kavuşuyor17 Mart 2017 Cuma 14:15
 • Elma ilaçtan daha öte bir meyvedir16 Mart 2017 Perşembe 13:40
 • Eğirdir’de Girişimcilik Sertifikaları verildi14 Mart 2017 Salı 13:40
 • Eğirdir'e pullu tanıtım13 Mart 2017 Pazartesi 14:07
 • Keçiborlu halkından izlenme rekorları kıran video12 Mart 2017 Pazar 16:44
 • Sütçüler de büyük kavga!11 Mart 2017 Cumartesi 14:42
 • 80 adet Merinos koyun hibe edildi10 Mart 2017 Cuma 14:07
 • İlçe Jandarma bayanlara karanfil dağıttı09 Mart 2017 Perşembe 17:57
 • Senirketliler’den kış pikniği07 Mart 2017 Salı 14:15
 • Akdaş, sorunları yerinde dinliyor03 Mart 2017 Cuma 14:47
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim