20 Mart 2018
  • BIST 115.851
  • Altın 166,532
  • Dolar 3,9434
  • Euro 4,8550
  • Isparta 16 °C
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 17 °C

Gül Konseyi kuracak

Gül Konseyi kuracak
Güneykent'te sabahın erken saatinde gül toplayıp, gülsuyu çıkaran Vali Vahdettin Özkan, gülde sürdürülebilirlik ve daha fazla katma değer oluşturma adına bazı çalışmalar içerisinde olduklarını anlattı.

Vali Vahdettin Özkan, Gül Turizmi ile ünlenen Güneykent Kasabası'nda dün sabahın erken saatlerinde gül topladı. Güneykent Belediye Başkanı Fahrettin Gözgün'ün evsahipliğinde bir vatandaşa ait bahçede gül toplayan Vali Özkan, daha sonra Gülhane'de gülsuyu çıkardı.

Gül bahçesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Özkan, gülde sürdürülebilirlik sağlanması gerektiğini söyledi. Günübirlik, bir defaya mahsuk kararlarla yapılan desteklemelere karşı olduğunu kaydeden Özkan, "Piyasa mekanizması içerisinde, gül turizmine yönelik talep oluşturulduğunda çok raha reel, çok daha gerçekçi, çok daha uzun süreli olur. Çok daha katma değer getirici olur" dedi.

Gülün süs bitkisi olarak tarif edilirken sanayi ürünü statüsüne alındığını belirten Vali Özkan, bu sayede desteklerin artırıldığını belirtti. Özkan, şu açıklamalarda bulundu:

GÜL; SEVGİNİN İFADESİ

Tarihimizde, kültürümüzde, inancımız ve geleneklerimizde gülün çok büyük önemi var. Anadolu'da biliniyor. Isparta'da gülü yaşamak, Ispartalılarla birlikte bunu müşahade etmek çok daha ayrı bir hukuk. Isparta gülünün kendisine has kokusu, sabahın erken saatlerinde tüm insanlarla buluşmasının ayrı bir özelliği var. Bunu Ispartalılarla birlikte yaşadık. Aynı zamanda tarımsal bir ürün, aynı zamanda ekonomik sanayi ürünü. Turizm, tarım, sanayi alanında kullanılıyor, sevginin ve güzelliğin ifadesi olarak gülü bütün olarak müşahade ediyoruz.

GÜL TURİZMİ HEDEFİ

Kırsal alanda yaşam kalitesini artırmaya yönelik çok ciddi anlamda çalışmalarımız var. Çok çeşitli alanlarda çalışmalar yapılmakta. En önemlisi kırsal turizmi canlı tutmak. Kırsal alanda turizm faaliyetlerini canlı tutmak için çalışmalar yapılmaktadır. Yayla turizmi, eko turizmi gibi. Özellikle yöremize has, dünyanın bir çok yerinde insanlarına hitap eden gül turizmi önemli ve anlamlı. Gül turizmini canlandırmak kültürümüzün gelecek nesillere aktarılması açısından ve ekonomik değere dönüştürüp insanların hizmetine sunmak açısından önemli. Hem ilgili bakanlıklarımız hem köydeki vatandaşlarımız bunu çok iyi anladılar. Belediye başkanlarımız anladılar. Örneğin Güneykent Kasabamızda güllerle baş başayız. Belediye başkanımız Fahrettin bey, köylülerle birlikte nasıl ekonomik materyale dönüştürürüz diye farkındalık oluşturmaya çalışıyor. Valilik olarak, hükümetimizin kurmuş olduğu kalkınma ajansları ve diğer destek organizasyonları olarak yardımcı olma çalışmalarımız var. Bunların başından gelenlerden birisi BAKA'dır. Turizm çalışmalarını birlikte organize ediyoruz. Yapılan çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Uzak Doğu'dan, Japonya'dan gelen turistlerimiz var. Gülü koklamak, gülle birlikte olmak için geliyorlar. Bu büyük bir potansiyeldir.

ORTAK AKIL PLATFORMU: ISPARTA GÜL KONSEYİ

Gülle ilgili pazarlama, sanayi organizasyonu kurmak çok önemli. Gülün sanayi ürünü olarak tanımlanmasında ekonomik avantajlar getirdi. Bu statüde mütala edilmesi çok iyi bir başlangıç. Alan bazlı desteklemelerde daha fazla destek alınacak. Gül konusunda ortak akıl oluşturulması çok önemli. Sadece üreticinin değil, sadece pazarlamacının değil, sadece sanayicinin değil herkesin ortak konsey oluşturması gerekiyor. Gül Konseyi oluşmasıyla ilgili çalışmamız var. Esas olan gülün sanayi ürünü olarak tarif edilmesi ve desteklenmesidir. Ama Gül Konseyi'nin ulusal ve uluslararası düzeyde gülün farkındalığını oluşturması, gül turizmini daha da artırmak, teşvik etmek ve talebi artırmanın çok daha sürdürülebilir husus olduğunu düşünüyorum. Yoksa belli bir tasarrufla bir yıllığına belli bir ürün destekleniyor, ertesi yıl o karar çıkmayınca sürdürülemiyor. Piyasa mekanizması içerisinde, gül turizmine yönelik talep oluşturulduğunda çok raha reel, çok daha gerçekçi, çok daha uzun süreli olur. Çok daha katma değer getirici olur. Ama bunun yanında ilgili bakanlıklardan gül üreticileri için neler alabiliriz bu konuda çalışmalıyız."

Öte yandan gül toplama ve gül suyu çıkarma işlemlerini başarıyla tamamlayan Vali Özkan'a Güneykent Belediyesi tarafından Aşk-ı Gül Sertifikası verildi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim