24 Haziran 2018
 • BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Isparta 18 °C
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 19 °C
 • İzmir 23 °C

Gül ürünleri ihracatı için Yahudi Kurumu Hahamlık’tan Sertifika almak zorundayız

Gül ürünleri ihracatı için Yahudi Kurumu Hahamlık’tan Sertifika almak zorundayız
Dünya Gül Çiçeği’nin yüzde 65; Gül Yağı’nın ise yüzde 61’lik dilimini üreten Isparta, Avrupa’ya giriş için Yahudilik Kurumu Hahamlık’tan Kosher (Koşer) Sertifikası almak zorunda. Yılda 1 kez, 17 Fabrika İstanbul’daki Hahamlık’tan belge alıyor.

DİNLE ISPARTA: Gül ürünlerinin Avrupa, Birleşik Devletler’e (ABD), Uzak Asya’ya; kısacası dünyanın dört bir köşesine açılması için tek bir kapı var: İstanbul’daki Yahudi Kurumu Hahamlık. Hahamlık’tan Kosher (Koşer) Sertifikası almadığın an, Gül ürünleri ihracatı yapılamıyor. Isparta’daki 17 Gül Yağı Fabrikası; yılda 1 kez; İstanbul’da Hahamlık’tan Sertifika almak zorunda.

 

KOZMETİK’TE İTALYA VE

İSVİÇRE’YE ÜRÜN BAŞI

7 BİN DOLAR ÖDÜYORUZ

(‘- Kozmetik Başkenti’) diye övünülen Isparta’da bakın ne oluyor? Ürünler için İtalya ya da İsviçre’den Kozmetik Laboratuvarı’ndan analiz yaptırmak zorundasın. Aksi takdirde tüm kapılar kapalı… Analiz için ise her ürün başına 7 Bin Dolar ödemek zorundasın. Isparta’da bu konu geçen yıl gündeme geldi. Ancak unutuldu. GÜLBİRLİK Genel Müdürü Hasan Çelik, BAKA, ITSO ve SDÜ’yü bu konuda göreve davet ediyor.

 

350 DEKAR’DA GÜL YETİŞİYOR

BİZDE İSE 3 DÖNÜM… 2 TON’DAN

1 KG YAĞ NİÇİN ALAMIYORUZ

Rosa Damescana’da (Yağ Gülü) Isparta’nın en sarp rakibi Kazanlık Vadisi (Bulgaristan) Orada, 100 Dekar’dan 350 Dekar’a kadar tek parça araziler var; Gül Çiçeği yetişiyor. Bizde ise en fazla 3 Dönüm- 5 Dönüm. 2 yüzyıldır Gül Tarımı yapan Isparta’da Fidan yetiştiren tek bir kurum yok. Oysa Birleşik Devletler (ABD) Gül Enstitüsü kurdu, fidan yetiştiriyor. GÜLBİRLİK Genel Müdürü BAKA- SDÜ ve ITSO’ya sesleniyor: “Gül Fidanı Enstitüsü kuralım. 2 Ton’dan 1 kg Gül Yağı alalım.”

 

GÜLÜN DİKENİ

SADECE VE HEP

BİZİM ELİMEZE

BATIYOR

Dünyada Gül Çiçeği’nin yüzde 65; Gül Yağı’nın ise yüzde 61’lik dilimini tek başına karşılayan Isparta’da çok büyük ve kronik haline gelmiş sorunlar var. Isparta’nın artık bir Rönesans başlatması kaçınılmaz. Isparta’nın ‘Amiral Gemisi’ Gazeteniz AKDENİZ de tüm kurumları harekete geçirmek için sezon boyunca Gül Endüstrisi’nin sorunlarını kamuoyu ile paylaşacak.

GÜL İÇİN SERTİFİKAYI

SADECE HAHAMLIK VERİYOR

Isparta’da 2’si Fransa; 1’i Birleşik Devletler (ABD) sermayeli 3 yabancı grup ve 14 Türk Gül Yağı Fabrikası var. Bunların tamamı Gül için sertifikayı İstanbul’daki Yahudi Kurumu Hahamlık’tan Sertifika almak zorunda. Yılda 1 kez tüm kurumlar; ihracat gerçekleştirecek ise KOSHER (Koşer) Sertifikası’nı Hahamlık’tan almak mecburiyetinde. Yılda 1 kez alınan bu Sertifika için harcanan mali kaynak ortalama 10 Bin Dolar.

KOZMETİK İÇİN YA İSVİÇRE

YA İTALYA’YA MECBURUZ

Gül Yağı çıkaran fabrikalar ya da Kozmetik Endüstrisi’nin diğer paydaşları, Kalite Kontrol Laboratuvarı’nda analiz için ya İtalya’ya ya da İsviçre’ye gitmek mecburiyetinde. Isparta’nın analiz için ürün başına ödediği değer 7 Bin Dolar.

HANİ KOZMETİK KALİTE

KONTROL LABORATUVARI

KURACAKTIK? NE OLDU?

Bu problem son 2 yılda gündeme geldi. Ancak gündem saman alevi gibi ani parladı; söndü, gitti.

GÜLBİRLİK Genel Müdürü Hasan Çelik, bu yapının Isparta’da mutlak surette kurulması gerektiğini söylüyor. Bu konuda GÜLBİRLİK’in tüm mali birikimlerini seferber etme sözünü veren Çelik, ancak bunun yeterli olmayacağını; Isparta’da bir konsensüs kurulması gerektiğini düşünüyor.

Bu bağlamda başta Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) olmak üzere Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) ve Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ITSO) göreve davet eden GÜLBİRLİK Genel Müdürü Hasan Çelik, “bu yükten Isparta’yı kurtarmamız lazım. Kozmetik Kalite Kontrol Laboratuvarı’nı Isparta’da mutlak surette konuşlandırmak zorundayız” diyor.

Kozmetik Kalite Kontrol Laboratuvarı Isparta’nın gündemine gelmişti. Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Bakanlığı’ndan destek isteneceği ifade edilmişti. Hatta Laboratuvar’ın konuşlandırılması için ortalama 8 Milyon TL kaynak gerektiği ifade edilmişti. Ancak konu, küllendi; gitti…

BİRLEŞİK DEVLETLER (ABD) GÜL

ENSTİTÜSÜ KURDU. 2 YÜZYILDIR

TARIM YAPAN ISPARTA

HÂLÂ ADIM ATMADI

Birleşik Devletler (ABD) Rosa Damescana (Yağ Gülü) için Enstitü kurdu. Gül Enstitüsü’nde fidan yetiştiriyorlar. Isparta ise 2 yüzyıllık bilgi birikimine rağmen hâlâ tek bir adım dâhi atmadı.

Isparta genelinde 22 Bin Dekar’da (‘- 22 Milyon m2’) Gül Çiçeği bahçesi var. Yeni bahçeler oluşturulurken bakın hangi yöntem izleniyor: Eski bahçelerden dallar kırılıyor; yeni bahçelere dikiliyor.

Ziraatta en can alıcı sorun tam da bu… Yüzyıllık ve hastalıklı bahçe; yorgun ve yaşlı Gül dalları, yeni bahçeye transfer ediliyor. Ve biz verim bekliyoruz. Kalite bekliyoruz…

GÜLBİRLİK Genel Müdürü Hasan Çelik, yakın bir gelecekte Gül Fidanı kurma hedeflerinin bulunduğunu söylüyor.

Ancak bu konuda, Süleyman Demirel Üniversitesi’ne (SDÜ), Ticaret ve Sanayi Odası’na (ITSO) ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’na (BAKA) ihtiyaç duyduklarını ifade ediyor.

(‘- Onları taşın altına ellerini sokmaya davet ediyorum’) diyen Çelik, “Gül Enstitüsü kuralım. Isparta’nın bu hamleye çok ihtiyacı var” diyor.

4 TON DEĞİL, 2 TON’DAN 1 KG

GÜL YAĞI ELDE ETMELİYİZ

Yaşlı, hastalıklı, yorgun bahçelerin artık tamamen değiştirilmesi gerektiğini savunan Çelik, Rönesans bekleyen can alıcı sorunları şöyle anlatıyor:

I- FİDAN: Şimdi Isparta’da ortalama 4 Ton Gül Çiçeği’nden 1 kg Gül Yağı çıkarılıyor. Ortalama 400 kg Gül Çiçeği’nden ise 1 kg Gül Konkreti (Katı Gül Yağı) elde ediliyor. Biz şunu tartışmalıyız: Neden 2 Ton Gül Çiçeği’nden 1 kg Gül Yağı çıkarmayalım. Gül Enstitüsü bu sorunu çözer. Fidan yetiştirmemiz lazım. Verimi ve ürün kalitesini artırmamız lazım. Başka bir çıkış yolumuz yoktur.

II- TOPRAK REFORMU: Rosa Damescana (Yağ Gülü) başkenti Isparta (Türkiye) ve Kazanlık Vadisi’dir. (Bulgaristan)… Şimdi dinleyin. Bulgaristan’da Gül Çiçeği tarımı 100 Dekar’da; 350 Dekar’da yapılıyor. Tek parça. Evet uçsuz bucaksız toprakta, tek parça üretim yapılıyor.

Dönelim Isparta’ya…3 Dönüm- 5 Dönüm… Bizde Miras Hukuku nedeniyle araziler parçalanıyor. Devlet, bu konuyu çözmeli… Organik Gül Çiçeği ziraatı diyoruz. Bu tablo ile mümkün değil. İmkânsız.

III- BULGARİSTAN UÇUYOR: Kazanlık Vadisi’nde Gül Çiçeği ziraatı ve Gül Yağı çıkarma süreci çok ilkel yöntemlerle yapılıyor. Hâlâ da öyledir. Ama Devlet desteklerine gelince olağanüstü güzellikler var. Örneğin buhar elde etmek için mazot yakıyorlar. Biz, doğalgaz kullanıyoruz. Bulgaristan Hükümeti, buhar elde etmek için yakılan mazotun yüzde 70’ini hibe olarak veriyor. Bizde ise doğalgaz için tek bir damla dâhi destek yok. Avrupa Birliği (AB) Kazanlık Vadisi’ne (Bulgaristan) çok büyük hibe fonlar aktarıyor. Örneğin gübre… Örneğin ilaç… Örneğin Damla Sulama Sistemleri… Avrupa Birliği (AB) Kazanlık Vadisi’nde inanın fabrika kuruyor; anahtarını girişimciye teslim ediyor. Dönelim Isparta’ya böyle bir destek var mı? Yok. Yok. Yok… Maça 3- 0 mağlup başlıyorum.”

YUNANİSTAN, JAPONYA, ÇİN,

FAS, MALEZYA, İRAN, İTALYA,

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

GÜL BAHÇESİ KURUYOR.

JAPONYA’DAN ÇOK KORKUYORUM

GÜLBİRLİK Genel Müdürü Hasan Çelik, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin, BAKA’nın, ITSO’nun, SDÜ’nün bir an evvel seslerine kulak vermesi gerektiği tezini şu çarpıcı gerçeklerle anlatıyor:

“Dinleyin. Yunanistan Gül Yağı çıkarmak için Gül Bahçesi kurmaya çalışıyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) çok ciddi bir şekilde Gül Yağı odaklı çalışıyor. Uzak Asya, Hindistan, Fas, İran; dön Avrupa’ya İtalya… Hepsinin gözü, dikkati motivasyonu Gül Yağı’nda…

Ama ben Japonya’dan çok korkuyorum.

Uykularımı kaçıran ülke Japonya…

Onlar bu işe girerse, başarır. Derin korkular içerisindeyim. Onlar başarırsa, Isparta’yı Gül Çiçeği, Gül Yağı açısından yok eder.

Onun için Hükümet’ten; BAKA’dan, SDÜ’den, ITSO’dan destek istiyorum…”

GÜL ÇİÇEĞİ’NİN GÜNAHI NEDİR?

GÜLBİRLİK Genel Müdürü Hasan Çelik, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin mutlak surette Rosa Damescana’ya destek vermek zorunda olduğunu söylüyor. Merkezi Yönetim’in bazı ürünlerde destek adımlarına atıf yapan Çelik, şöyle diyor.

KOZA’DA; TİFTİK’TE; ÇAY’DA

DEVLET DESTEĞİ VAR

ÜZÜM’DE; ZEYTİN’DE; İNCİR’DE

DEVLET DESTEĞİ VAR.

GÜL ÇİÇEĞİ’NDE NEDEN YOK

Devlet; Koza’ya (İpek Böceği- Bursa); Tiftik Keçisi’ne (Ankara); Çay’a (Karadeniz Bölgesi) destek veriyor. Gül Çiçeği’ne ise destek yok. Neden?

Devlet; Üzüm’e; Zeytin’e; İncir’e Katma Değer Vergisi (KDV) açısından destek çıkıyor. KDV anılan ürünlerde yüzde 3 ile 8 arasında değişiyor. Gül Çiçeği’nde ise bu oran yüzde 18. Neden?

Hepimizin bildiği üzere umut verici bir gelişme yaşandı.

Gıda- Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı; Gül Çiçeği’ni ‘Süs Bitkisi’ Kategorisi’nden çıkardı. Gül Çiçeği artık ‘Yağlı Tohumlar ve Endüstriyel Bitki’ statüsüne alındı.

Büyük bir hata düzeltilmiş oldu. Devlet, bizden vergi alırken diyordu ki: Siz endüstriyel ürünsünüz. Vergiyi ona göre ödeyeceksiniz.

Gıda- Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan destek istemeye gittiğimizde ise diyordu ki ‘siz süs bitkisisiniz.’ Destek ona göre az olacak.

Bu ne yaman bir çelişkidir böyle. Vergi için endüstriyel ürün, destek istenirse süs bitkisi.

Allah’a şükür bu sorunu çözdük.

Artık Yağlı Tohum ve Endüstriyel Bitki Kategorisi’ndeyiz.

Ne değişti?

Devlet, Gül Çiçeği’ni ‘Süs Bitkisi’ olarak algılarken toprak analizi ve gübre desteğini Dekar başına 7 TL olarak veriyordu.

Yağlı Tohumlar ve Endüstri Bitkisi Kategorisi’ne alındık. Bu destek 14 TL’ye çıktı.

Yeterli midir? Asla yeterli değildir. Size Bulgaristan örneklerini anlattım. Atılacak adımlar onlardır.”

YA YÜZDE 8’E DÜŞÜRÜN

YA DA KAYIT DIŞI

EKONOMİYİ ÖNLEYİN

GÜLBİRLİK Genel Müdürü Hasan Çelik, endüstride Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarının yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi gerektiğini savunuyor. Merkezi Yönetim, bunu hayata geçirmeyi kabul etmez ise kayıt dışı ekonomiyi önlemenin yollarını bulmasını isteyen Çelik, şöyle diyor:

“Kavga çıkarma hedefim yok. Ama bir gerçeği paylaşmam lazım. X fabrikası faturasız şekilde Gül Yağı satıyor. Değerini de ‘6 Bin Avro’ diyor. Ben A’dan Z’ye kayıtlı çalışıyorum. 7 Bin 200 Avro’ya ben nasıl Gül Yağı satışı yapacağım. Devlet, tüm bu sorunları duymalıdır, görmelidir, çözmelidir.”

ŞUNU HERKES BİLSİN Kİ

1 GRAM GÜL YAĞI OLMADAN

KOZMETİK YAPILIR. AMA

GÜL ÇİÇEĞİ BİTERSE, ISPARTA

AĞIR YARA ALIR

GÜLBİRLİK Genel Müdürü Hasan Çelik, şöyle diyor:

“Ben aynı zamanda Kozmetik üretiyorum. Rosense A.Ş. GÜLBİRLİK şemsiyesi altında bir marka. Oradan da biliyorum ki; 1 damla; 1 gram Gül Yağı olmasın; kozmetik yine var olur.

Ama Gül Çiçeği (‘- Allah korusun’) biterse Isparta çok ağır yara alır.

Gül Yağı’nın; (‘- altını çiziyorum’) Isparta’nın sadece Gül Yağı’nın ihracatından yıllık kazancı ortalama 25 Milyon Avro’dur.

Ki, yukarıda saydığım onlarca soruna rağmen…

Bu biterse Isparta ekonomisi ağır yara alır. Ben söylüyorum. Uyarıyorum. Devlet bizi duymalı. BAKA, SDÜ, ITSO bize yardımcı olmalı. Destek vermeli.”

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Soğuk ve kar tarımı vurdu17 Ocak 2017 Salı 08:35
 • Isparta’da Bir İlk; Safran Yetiştiriciliği22 Eylül 2016 Perşembe 16:52
 • Bin 500 ton şeftali rekoltesi bekleniyor01 Eylül 2016 Perşembe 14:37
 • Çiftçiler dikkat! Süre uzatıldı07 Nisan 2016 Perşembe 12:15
 • Çiftçilere müjde07 Mart 2016 Pazartesi 14:50
 • Çiftçinin Farelerle Başı Dertte!18 Aralık 2015 Cuma 00:10
 • 250 TL maliyetle sezonu 1 ay uzatmak mümkün04 Aralık 2015 Cuma 09:16
 • Tarımın yeni sesi: ISPARTA TARIM26 Kasım 2015 Perşembe 20:33
 • Tarım ve Hayvancılık Fuarımız 26 Kasım’da başlıyor03 Kasım 2015 Salı 10:27
 • Gülçiçeği alım fiyatı 5,61 TL olarak belirlendi29 Ağustos 2015 Cumartesi 10:50
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim