23 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 174,776
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Isparta 21 °C
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 24 °C

Günaydın Ankara

Günaydın Ankara
Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın'ın Isparta için aylar önce başlattığı '1 daireye 1 otopark' uygulaması Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın gündemine yeni girdi. Bakanlık, 1'e 1 uygulaması için yönetmelik hazırlıyor.

Isparta Belediyesi, radikal otopark uygulamalarıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın önüne geçti. Bakanlık, Isparta'nın aylar öncesinde karara bağlayıp uygulamaya koyduğu otopark konusunda yeni çalışma başlattı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 1 daire için 1 otopark yerini zorunlu tutan yönetmelik için hazırlığa başladı. Isparta ise Bakanlığı hazırlığını yaptığı konuda aylar önce kararlarını aldı. Ağustos-2014'de 3 daire için 2 otopark yeri gösterilmesi kararını uygulamaya koyan Isparta Belediyesi, yılbaşından itibaren de daha radikal bir karar alarak 135 m2'ye kadar 1'e 1, 135 m2'den sonrası için 1'i 2 otopark yerini zorunlu kıldı. Ancak meslek odalarının yaptığı itiraz sonucunda karar revize edildi. 15 Mart tarihinden itibaren 150 m2'ye kadar 1 daire için 1 otopark yeri gösterilmesi isteniyor.

Ankara'da ise bu konuda hazırlıklara başlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, otopark sorununu çözmek için yeni bir yönetmelik hazırlıyor. Artık her daireye en az bir otopark alanı zorunlu olacak. Otopark sorununu kendi parselinde çözemeyenler için ise ‘otopark sertifikası’ uygulanacak. Yol boyu otopark alanından her daireye yer ayrılacak, bu alan evle birlikte alınıp satılacak.

Özellikle büyükşehirlerde yaşanan otopark sorununu çözmek için yeni bir yönetmelik hazırlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğünce yapılan çalışmayla, İmar Kanunu’ndaki otopark maddesi revize edilecek, bu kapsamda yeni bir yönetmelik çıkarılacak. Mevcut tebliğde her 3 ev için bir otopark şartı bulunurken, artık her daire için en az bir otopark şart koşulacak. Düzenlemeye göre yeni yapılarda, otopark sorununu kendi parseli içinde çözemeyen alanlarda ise ‘otopark sertifikası’ uygulanacak. Türkiye’de ilk kez uygulanacak bu sistemde yol boyunca her daire için bir yer ayrılacak. Tapuda, bu alanın belirlenen bağımsız bölüme tescili kaydıyla sertifika düzenlenecek. Konut, sertifikayla bir bütün olarak alınıp satılacak.

AYRI ALINIP SATILSIN

Otopark konusunda yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri konusunda İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) de çalışıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yeni İmar Kanunu kapsamında inşaat sektörü temsilcilerinin de görüşlerine başvurduğunu belirten İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, otopark sorunu konusunda bir rapor hazırlayarak bakanlığa ileteceklerini söyledi. Otopark sertifikası sisteminde otopark alanının evlerle alınıp satılması fikrine sıcak bakan Durbakayım, bu konuda bir uyarıda bulundu. Otopark tapusunun bağımsız olması gerektiğine dikkat çeken Durbakayım, “Yaşlı bir çift arabası yoksa boşuna otopark külfetine girmemeli. Ya da belli dönem ihtiyacı olan sonra ihtiyacı kalmayan kişi bu alan hakkını isteyince satmalı. Tapuların bütün olarak işlemesi ev alacak kişilere gereksiz ek maliyet yükler” dedi.

YATAK ODASI KADAR OTOPARK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan çalışma kapsamında, Japonya’dan Hong Kong’a, İngiltere’den İspanya ve Amerika’ya kadar birçok ülkedeki otopark uygulamaları ve yönetmeliklerin incelendiğini belirtildi. Hong Kong modelinde “bir evdeki yatak odası sayısı kadar otopark” zorunluluğu bulunduğunu belirten yetkililer, hastane binalarında ise metrekare, yatak ve poliklinik sayısının devreye girdiğini bildirdi. Hangi tür yapı ve konutun ne kadar otopark ihtiyacı olduğunun, bu yönetmelik çalışmasında netlik kazanacağını ifade eden yetkililer, Hong Kong’taki “yatak odası modelinin” Türkiye’de uygulanabileceğini kaydetti.

YETKİ BELEDİYEDE

BELEDİYELERİN, otoparkla ilgili düzenleme yetkileri bulunmasına karşın işletmeciliğine yönelik yetkisi yok. Yeni düzenlemeyle, artık otoparkların tasarımından yapımına ve işletmesine kadar bütün yetkiler belediyelere verilecek. Böylece kontrolsüz otopark işletmeciliğinin ortadan kaldırılması hedefleniyor. Kanunda, belediyelerin otopark hesabı oluşturmasına yönelik bir düzenleme de bulunacak. Otopark işletmeciliğinden elde edilen tüm gelirler bu hesapta toplanacak. Bu gelirin de sadece yeni otopark alanları oluşturulması, kamulaştırma yapılması ve otoparkların inşası ile işletmesinde kullanılması zorunlu tutulacak. Planlama aşamasında da ana arterlerin kesişme noktasına 500 metre mesafede, oradaki yoğunluk göz önünde bulundurularak otopark alanları oluşturulması gerekecek.

APART PARK DÖNEMİ

İSPARK da otopark sorununu çözmek amacıyla yeni bir çalışma başlatıyor. Apart Park adı verilen yeni sistem için 5 ilçede pilot uygulama başlatılıyor. Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa, Eyüp, Sancaktepe ve Kağıthane’de yapılacak Apart Parklarda sokak sakinlerine otopark hissesi verilmesi planlanıyor. Kısıtlı alanlarda maksimum aracın parklanmasını sağlayan, Apart Parklarda mekanik sistemler kullanılarak imal edilmiş, 50 metrekarelik bir alanda 20 aracın park etmesine imkan sağlayan sistemler kurulacak. Yapılacak olan Apart Parklar’a öncelikli olarak sokak sakinlerinin hissesi bulunacak. Bu hisse sokakta ev satın alan kişiye devredilebilecek ve istenildiğinde başka birine satılabilecek.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim