26 Nisan 2018
 • BIST 106.675
 • Altın 172,965
 • Dolar 4,0791
 • Euro 4,9434
 • Isparta 23 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 26 °C
 • İzmir 28 °C

Günaydın Isparta için büyük düşünüyor

Günaydın Isparta için büyük düşünüyor
Günaydın Isparta için büyük düşünüyor

Görevde 12’inci yılını tamamlayan Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, şehri daha ileriye götürebilecek büyük projeler hedefinde olduğunu açıkladı. Günaydın’ın büyük projeleri arasında 10 bin yataklı bir sağlık kompleksi, 100 bin metrekarelik bir kent meydanı ve farklı mimari ile Gökçay’da kurulması istenilen sanatsal alanlara yönelik bir vakıf üniversitesi var.

GÜNEYE YENİ BİR ISPARTA

Isparta’nın sürekli gelişip büyüyen bir şehir olduğuna vurgu yapan Başkan Günaydın, Deregümü’nün üzerindeki güney yamaçlarda 100 bin konuta yakın yeni bir şehir hayal ettiğini söyledi. Konutların her birinin güneye bakıp kademeli olarak yükseleceğini belirten Başkan Günaydın, “Bunu daha öncede açıklamıştım. Deregümü’nün üzerindeki alan olabilir. Buraya yıldız bir şehir kurulabilir” dedi. Başkan Günaydın seçim döneminde bu projeye ilişkin bahsettiği noktanın ormanlık alan statüsünden çıkarılması halinde uygulanabileceğini açıklamıştı.

10 BİN YATAKLI SAĞLIK KOMPLEKSİ

İkinci hayalinin ise Isparta’yı dünyanın sağlık kenti yapabilecek bir proje olduğunu ifade eden Günaydın, “Az önce bahsettiğim hat üzerinden Kayı Köyü bölgesine kadar 10 bin yataklı bir sağlık kompleksi kurulabilir. Isparta’ya bu çok yakışır. Isparta sağlık merkezi olma yolunda hızla ilerleyen bir şehir. Böyle bir proje Isparta’yı Türkiye’nin değil dünyanın sağlık kenti yapar. Ayrıca Isparta, oksijen ve iklimsel açıdan Antalya’ya göre çok daha avantajlı. Bu nedenle tercihsel olarak hep ilk sırada yer alacaktır” dedi.

DEVASA ŞEHİR MEYDANI VE GÖKÇAY’A ÜNİVERSİTE

Ayrıca Isparta’ya Türkiye’nin en büyük şehir meydanını kurmayı planladığını ifade eden Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, “Bugün sadece Cumhuriyet Meydanımız var. Toplam alanı 4 bin metre kare. Duyunca şaşıracaksınız ama benim hayalimde Isparta’ya 100 bin metre karelik bir şehir meydanı var. Isparta için böyle bir meydan gerekli diye düşünüyorum. Avrupa’da şehirler hep meydanlarla donanmış durumda” dedi. Günaydın, Gökçay’a da bir vakıf üniversitesi kurulmasından yana olduğunu söyledi.

Kanal 32’nin 7 yıldır devam eden tek televizyon programı Basın Kulübü bu hafta Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ını konuk etti. Belediye Başkanı Günaydın, gazeteciler Mehmet Erçakır ve Soner Toros’un hazırlayıp sunduğu programda Isparta için hayalindeki  büyük projelerden bahsetti.

SAĞLIK KENTİ ISPARTA OLMALI

İlk olarak şehir hastanesi inşaatının bitirilmek üzere olduğunu ifade eden Günaydın, Isparta’nın sağlık merkezi olması için daha önce gündeme getirdiği Houston projesinin uygulanması gerektiğine vurgu yaptı. Günaydın, “Şuanda bir hastanemiz bitirilmek üzere. Ama belirli yatak sayısı iptal edilecek. Belli bir sayıda şehrimize modern bir hastane kuruluyor. Ama zaman içinde defalarca onun yerinin yanlış olduğunu söylememize rağmen bir üçgen içerisine büyük bir hastane kurmaya çalıştık. Bunu iki misli büyütmeye kalktığımızda yer bakımından bu mümkün değil. burada büyük bir hata yaptık. Hastanenin açılış gününde de bunu söyleyeceğim. Bugün benim hayal ettiğim bir proje var. Bu hastanemiz yapılmasına rağmen o hastaneyle ilgili çalışmalarımı sürdürmeye çalışıyorum. Modülasyon tarzı projeyi 10 yıl önce çizmiştim. Hatta projeyi anlamakta sıkıntı çekmesinler diye Houston ismini vermiştim. Bu proje en büyük hayalimdeki projelerden biridir. Isparta’ya 2 bin yataklı hastane bile yapılsa bu proje de uygulanmalı. Isparta sağlık merkezi olacak birinci şehirdir. Yeri havadar, ulaşımı kolay, 2 şehrin hemen ulaşabileceği bir yerde olabilir. Ayrıca Isparta, oksijen ve iklimsel açıdan Antalya’ya göre çok daha avantajlı. Burdur’da istifade etsin. Bahsettiğim projeden sadece Burdur değil tüm Türkiye istifade edecek. En büyük hayalimin birisi Isparta’nın tüm Türkiye’ye hizmet etmek amacıyla sağlık kenti olmasını sağlamak” dedi.

ŞEHİRLEŞMEDE YAMAÇ ALANLAR KULLANILMALI

Türkiye’de şehircilik açısından çok büyük yanlışlara imza atıldığını savunan Başkan Yusuf Ziya Günaydın, şehirleşme açısından yamaç alanların kullanılması gerektiğine işaret etti. Günaydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçmişte atalarımız çok iyi yapmış. Atalarımız konutlarını, evlerini ovaya değil yamaçlara kurmuşlardır. Biz ova üzerinde duruyoruz.  1/100.000 ölçekli planda da yerleşim ileride ovalara kayıyor. Milletvekillerimizle genel bir toplantı yapacağız. Bu konuyu onlara dile getireceğim. Bu konudan vazgeçin diyeceğim. Bu projeden vazgeçmeliyiz. Güneye bakan çok güzel yamaçlarımız var. teraslı ve belirli yamaçları yerlerde şehir daha iyi görünür. Altyapısı da çok iyi oluşur. Isparta’mızda böyle yamaçlarımız var. önce şehri güneye bakan bir yamaca koymak başta 2-1 önde gitmek demektir. Ama ülkemizde tam tersi oluyor. En büyük hayallerimden birisi de şehircilik açısından budur. Böyle yamaçlarımız var. Yakaören üstü gibi çok çeşitli yamaçlarımız var. Orman Bakanlığı’ndan çıkarılabilecek yerler var.

EMEKLİLERİMİZ TOKİ KONUSUNDA RAHAT OLSUNLAR

Yeni TOKİ için belirlenen yer yanlış. Bunları ben söylerim. Bir miktarda mücadelesini veririm. Siyaset Türkiye’de çok gerilerden hareket ediyor. Doğru çalışma, doğru proje, doğruyu konuşmak, doğru için mücadele etmek gerçek siyasettir. Biz, hep yanlış siyaset yapıyoruz. Aman biz yapalım o yapmasın, o yapmasın, buna operasyon düzenleyelim gibi olaylarla 100 yıl geriden giden olaylarla çalışıyoruz. Ben şahsım olarak doğru siyaset yapmaya çalışıyorum. Doğru siyasette halka doğru hizmettir. Binlerce emekli TOKİ bekliyor. Hiç merak etmesinler ben onlardan daha fazla gayretliyim. Bu çalışmayı yapacağım. Emeklilerimiz rahat olsun. Burada kilidin başı her zaman belediyedir. Belediye de zorlasa da o kapıyı açar.”

GÖKÇAY’A BİR VAKIF ÜNİVERSİTESİ KURULABİLİR

Öte yandan Isparta’ya 2.üniversite hatta bunun yanında bir de vakıf üniversitesi kurulması gerektiğini ifade eden Günaydın, bu konuda bir hayali olduğunu söyledi. Günaydın, “Tamamen tek katlı olan ve tabiatı bozmayan Gökçay’da yoğun gölge altı olan bir sanat üzerine bir üniversite kurulabilir. Mimar Mühendisliğin bu bölgede kurulmasını hayal ediyorum. Diğeri de sadece mühendislik olabilir. Gökçay’da bir vakıf üniversite kurma hayalim var. burada da Türk mimarisinin çağdaşlığını gösteren, dünya mimarlarıyla yarışan ve hatta onların üstünde mimarlar yetiştirmek istiyorum. Bu hayalim de çok büyük hayaldir. Bu hayalimin Gökçay’da hayata dönüşmesini arzu ediyorum. Bu arada İl Özel İdare kampüsüne ikinci üniversite yapma düşüncesi yanlıştır. İnşallah da bu yanlışı yapmazlar. Ama siyasette doğru işleri yapma olmadığı için maalesef bunlar oluyor” şeklinde konuştu.

KAYMAKKAPI BİR MEYDANA DÖNÜŞSÜN

Diğer taraftan Isparta’ya büyük bir kent meydanı projesi olduğunu dile getiren Günaydın, “Bu dönem onun ön imar hazırlıklarını yaptım. Şehir deyince meydanlar olması lazım. Meydanlarımız yok. Kaymakkapı’ya meydan diyoruz. Kaymakkapı’nın önündeki binaları kaldırırsak, Valiliğimizin yerine de istimlak kararı alacağız. O binaları kaldırırsak Kaymakkapı bir meydana dönüşsün. Hükümet Meydanı 4 bin metrekare. Ancak ben 100 bin metrekarelik bir alanda bir meydan düşünüyorum. Bunu başarırsak çok güzel olur” ifadelerini kullandı. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi kuruluyor25 Nisan 2018 Çarşamba 16:51
 • Yeni Çünür örnektir25 Nisan 2018 Çarşamba 11:25
 • Tarım İl Müdürü değişti24 Nisan 2018 Salı 12:59
 • 700 dekar eski maden sahası rehabilite edilecek24 Nisan 2018 Salı 10:35
 • El Emeği 84 eser Isparta halkıyla buluştu24 Nisan 2018 Salı 10:12
 • Isparta'da 23 Nisan Coşkusu23 Nisan 2018 Pazartesi 14:51
 • Vali Günaydın makamını minik öğrenciye devretti23 Nisan 2018 Pazartesi 13:40
 • Isparta, futbol ve kongre turizmini değerlendirmeli23 Nisan 2018 Pazartesi 12:16
 • Deregümü İlkokulu'na kütüphane kurdular23 Nisan 2018 Pazartesi 09:45
 • Başkan Günaydın'dan 23 Nisan mesajı23 Nisan 2018 Pazartesi 08:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim