24 Nisan 2018
  • BIST 110.059
  • Altın 175,012
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • Isparta 19 °C
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 24 °C

Haklılığımızı ‘Soma’ ortaya koydu

Haklılığımızı ‘Soma’ ortaya koydu
TES-İŞ Sendikası Şubesi Genel Kurulu’nda güven tazeleyen Osman Korkmaz, yıllardır özelleştirme ve taşeron sisteminin yanlış olmasını dile getirmelerine rağmen Soma’da yaşanan facianın bu konudaki haklılıklarını ortaya koyduğunu bildirdi.

TES-İŞ Isparta Şubesi'nin 10. Genel Kurulu Cumartesi günü Barida Hotels’de yapıldı.  Genel Kurul’a  Sendikanın Genel Başkan Yardımcısı Hasan Tahsin Zengin, Genel Sekreter Mustafa Şahin, Genel Mali Sekreteri Sedat Çokol, Sendika Genel Eğitim Sekreteri Feridun Yükselir, 13 ilin şube başkanı ve yöneticileri,  TÜRK-İŞ'e bağlı sendikaların temsilcileri ile  bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 

SOMA HAKLILIĞIMIZI ORTAYA KOYDU           

Genel Kurul’un açış konuşmasını yapan TES-İŞ Isparta Şubesi Başkanı  Osman Korkmaz, özelleştirme ve taşeronlaşmanın yanlışlığına değindi. Yıllardır bu konuyu dile getirdiklerini belirten Korkmaz, “Soma’da yaşanan facia bu konudaki haklılığımızı ne yazık ki ortaya çıkardı” dedi. Soma’daki 301 maden şehidinin acısının halen ilk günkü gibi devam ettiğini kaydeden Korkmaz, “Elbette ihmal kaderi değiştirmez ama kamu malları özelleştirilirken çalışanların iş güvenliği hiçe sayılmakta taşeronlaşmaya teşvik edilmektedir. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yıllardır özelleştirme ve taşeronlaştırmanın yanlış olmasını söylememize rağmen Soma faciası maalesef haklılığımızı bir kez daha ortaya koymuştur. Bu bağlamda işçilerimizin özelleştirmeye karşı vermiş olduğu mücadeleyi ateşli biçimde destekliyoruz” dedi.

4C’LİLER VASIFLARA UYGUN OLMAYAN İŞLERE GÖNDERİLİYOR

Öte yandan devletin özelleştirme yaparak kamuda çalışan teknik elemanları diğer kamu kuruluşlarına 4C’li yaparak vasıflara uygun olmayan işlere gönderdiğini ileri süren Korkmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Devlet teknik eleman açığını söyleyerek bu yaptığı  yanlış uygulamayla çelişmektedir. Şu anda 4-C kapsamında meslekleri dışında çalıştırılan arkadaşlarımızın bir an önce işçi kimliğiyle aramıza dönmelerini görmek istiyoruz. Üreten kişilerin temsilcileri olarak bizler, işçilerimizin çağdaş sendikal hak ve özgürlüklerden yararlanan insan onuruna yaraşır çalışma koşullarında temel hak ve özgürlüklerin uygulandığı demokratik bir toplum içinde yaşamını sürdürmelerini talep ediyoruz.

DOĞU’DA OTORİTE BOŞLUĞU VAR

Bu bağlamda TES-İŞ Sendikası olarak hükümet yetkililerinden asgari ücretin  yaşanılabilir seviyede düzenlemesi ve vergiden muaf tutulmasını, kiralık işçilik düzenlemesiyle modern kölelik uygulamasının ortadan kaldırılmasını, işçilerin sendika hakkı ve kıdem tazminatı ile oynanmamasını, esnek çalışma ve ödünç işçilik gibi sosyal devletle  bağdaşmayan art niyetli düşüncelerden vazgeçilmesini, vergideki adaletsizliğin giderilmesini, taşeronlaşmanın ortadan kaldırılarak bu taleplerimizin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. Çözüm süreci kapsamında şehit haberleri gelmemesi bizleri sevindiriyor. Fakat son günlerde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde otorite boşluğu olduğu devletin aciz duruma düşürüldüğünü görmekteyiz. Bu durum ülkemiz insanlarını üzmektedir. TES-İŞ, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün savunucusu olmaya devam edecektir.”

5 KONUDA GÖRÜŞ SUNULDU      

Korkmaz'ın konuşmasının ardından Divan Heyeti Başkanlığına TES-İŞ Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Hasan Tahsin Zengin seçildi.  Zengin'de yaptığı konuşmada "Seçimlerden önce çalışanlarla ilgili torbadır, yasadır çıkacaktı  ama çıkmadı.  Seçimlerden  sonra Soma faciası yaşandı alelacele Meclis gündemine geldi. Tüm işçi sendikası konfederasyonları bu konuda bir araya gelerek ortak bir noktada anlaştılar. Hükümete 5 konuda  madde sunuldu. Oluşturulan komisyonda taleplerimizin yüzde 90'ı kabul gördü. Aslında var olan haklarımız korundu.  Bizim sorunumuz vergi adaletsizliği bu paketin içine bunun da konulmasını istedim ama neyazık ki konulmamış. Yinede gündeme getirileceği söyleniyor. İnşallah gelir" dedi.

İŞTE YENİ YÖNETİM

 Konuşmaların ardından  denetim ve faaliyet raporalı okundu ve yönetim ibra edildi. Genel kurul sonunda seçim yapıldı. Seçimde Osman Korkmaz ve Kazım Çelik şu başkanlığı için yarıştı. Yapılan oylama sonucunda  Korkmaz yeniden  Isparta Şube Başkanı seçildi. Yönetim şu isimlerden oluştu; Osman Korkmaz, Ali Sarı, Hasan Zorlu, Ahmet Karaşahin, Emin Pınar  

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim