25 Nisan 2018
 • BIST 107.401
 • Altın 173,507
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • Isparta 18 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 21 °C

Hedef kalkınma ve Isparta Lobisi

Hedef kalkınma ve Isparta Lobisi
Alper Bayhan’ın kişisel gayretleri ile başlattığı; daha sonra kurumsal hale getirilen‘İş Dünyası Platformu’ halkası büyüyor...

Alper Bayhan, kişisel gayretleri ile başlattığı; daha sonra Girişimci Sanayici ve İşadamları Derneği şemsiyesi altında kurumsal yapı haline getirdiği ‘İş Dünyası Platformu’nun halkasına yeni bir misyon dâhil ediyor: Isparta doğumlu olup da dış kentlerde kamu tarafında ve özel sektörde üst düzey yöneticilik yapan kişiler…

HEDEF KALKINMA
VE LOBİ FAALİYETİ
Doğum yeri Isparta olup da İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya’da sanayi kolunda faaliyet gösterenlerin bir araya geldiği İş Dünyası Platformu’nun çok güzel bir eser inşa ettiğini anlatan Bayhan, “Bülent Sarıgül Beyefendi, Uluborlu doğumludur. Dünya çapında bir değere sahip… İş Dünyası Platformu, kendileri ile buluştu. O da Isparta’ya; Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi’nde; 15 Bin m2’ye; 7 Milyon TL değerinde; dönemsel olarak 100 kişiye kadar istihdam sağlanan bir fabrika kurdu. O fabrika şu an çalışıyor” dedi.

BLS YÜKSEK NİTELİKLİ
HIZLI TREN RAYI İMALATI
GERÇEKLEŞTİRİYOR
IGSİAD Yönetim Kurulu Başkanı ve ‘İş Dünyası Platformu’ Mimarı Alper Bayhan, BLS Makine’nin Kardemir için yürüttüğü projeyi de anlattı: “Bülent Sarıgül Beyefendi, Isparta’da 300 km hıza dayanıklı Yüksek Nitelikli Hızlı Tren (YHT) rayı imalatına da başladı. Bu destansı bir başarıdır. Projeyi duygu ile kalpten yaparsanız olağanüstü güzel sonuçlar ortaya çıkar.”

AĞIR SANAYİDE DÜNYA DEVİ
ARCELER MITTEL’E
YATIRIM DAVETİ YAPTIK
BLS Makine’nin yine Isparta’da ağır sanayinin dünya devi Arceler Mittel ile birlikte çözüm ortaklığı yaptığını kaydeden Alper Bayhan, şu gelişmeyi paylaştı: “Proje bağlamında Arceler Mittel’in üst düzey yöneticileri ve teknik kadrosu Isparta’ya gelmişti. Isparta Girişimci Sanayi ve İşadamları Derneği (IGSİAD) ve Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) İngilizce/ Türkçe rapor hazırladık. Arceler Mittel’e yatırım davetini içeren bu raporu takdim ettik. İlerleyen süreçte IGSİAD ve ITSO, Mittel ile bağlantı kuracak.”

VİZYON TRANSFERİ SAĞLAR
ETKİN LOBİ GÜCÜ OLUR
İş Dünyası Platformu’na ‘Kamu tarafı ve özel sektörde üst düzey yöneticilik yapan Isparta doğumlu kişileri’ de ekleyeceklerini ve bunun için Mayıs- Haziran 2015’te çok güçlü organizasyonlar hayata geçireceklerini anlatan Alper Bayhan şöyle dedi: “İş Dünyası Platformu yine devam edecek. Buna fabrikası ya da yatırımı olmayan ancak üst düzey yöneticilik yapanlar için de ayrı bir yapı kuracağız. Bu Isparta’ya vizyon transferi sağlar. Kamusal alanda da etkin lobi gücü oluşturur. Her yıl 1 kez burada ‘Büyük Isparta Buluşmaları Projesi’ni de hayata geçireceğiz.”

TARİHTE İLK ORGANİZASYON:
Genel Merkezi Isparta olan Girişimci Sanayici ve İşadamları Derneği (IGSİAD) Antalya’ya ‘Şube’ açacak. Bu Isparta tarihinde bir ilk… IGSİAD Başkanı Alper Bayhan, “ortak paydamız Isparta. Kalkınma hamlesi başlatacak; duygu ile çalışan projeler yapmaya devam edeceğiz. İyi bir vatanseverlik, coğrafyana, insanına hizmet etmektir.”

BAKA’DAN TEKNİK DESTEK
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) Teknik Destek (TD) Bileşeni kapsamında IGSİAD üyelerinin proje eğitimi aldığına da işaret eden Bayhan, “süreç yeni tamamlandı. HORİZON 2020 desteklerinden KOSGEB’e, Avrupa Birliği, BM’ye kadar her alanda eğitim aldık” şeklinde konuştu.

İSTANBUL’DA SANAYİCİ
ARARKEN BU FİKİR DOĞDU

AKDENİZ:
Yönetim Kurulu Başkanı olduğunuz Bayhanlar İnşaat Ltd. Ş.’nin Ataköy’de inşa ettiği konut projesi anında doğan bir proje İş Dünyası Platformu. Hikâyesini sizden dinlemek isterim.
ALPER BAYHAN:
İlk temasım yapı endüstrisinin paydaşı olduğu için BLS Makine ile oldu. Zaman içerisinde Bülent Sarıgül Beyefendi’nin Ispartalı (‘- Uluborlu doğumlu’) olduğunu öğrendim. Genel Merkezi İstanbul olup ulusal ya da global ölçekte faaliyet gösteren Ispartalı bir grup işadamının neden Isparta için taşın altına elini sokmayacağını düşünmeye başladım. Konut inşa ettiğimiz süreçte kafamda hep bunu tartıştım.
Dantel işler gibi bu projeye çalıştım. Ve harekete geçtik.
İlk İş Dünyası Platformu’nu Isparta’da hayata geçirdik. Süreç içerisinde 2011 yılından bu yana İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya’da yaptık. Proje tüm hızı ile devam edecek.
Elbette ki Isparta Girişimci Sanayici ve İşadamları Derneği (IGSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı olmam nedeniyle projeyi bu yapı ile ilişkilendirdik. Sadece bununla da sınırlı kalmadı. Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO), Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Valilik, Hükümet kanadını temsil eden Parlamenterler ve tüm yapılarla da güçlü bağ ve işbirliği kurduk. Bu projeyi tek başına sahiplenmiyoruz. Bu proje Isparta’nın eseridir.
AKDENİZ:
BLS Makine, İş Dünyası Platformu’nun etkin, verimli ve ölçülebilir faaliyetleri sonucunda Isparta’ya da yatırım yaptı. Ağır sanayide Dünya çapında bilinirliğe sahip Bülent Sarıgül, yatırım gerçekleştirdi. Onun ikna süreci nasıl oldu?
ALPER BAYHAN:
Bu hareket 2011’de doğdu. İstanbul’da zaten bir grup Isparta doğumlu sanayici ara ara bir araya gelip sohbet ediyorlardı. Bunu biz kurumsal bir yapı haline getirdik. Beyefendi, zaten Isparta sevdalısı… İkna etmek güç olmadı. Tüm Isparta’nın etkin kurumları yatırım için şartları sağladı. O da yatırım yaptı. Bu Isparta için devasa bir kazanımdır.
Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi’nde 15 Bin m2 yüzölçümlü bir alanda; 7 Milyon TL bütçe ile fabrika kurdu. Ortalama 100 kişiye kadar istihdam sağlayacak bir yapı bu. BLS, demir- çelik endüstrisinde faaliyet gösteren şirketlere makineler üretiyor. Bir fabrikada Dilovası’nda (İstanbul) var.

ISPARTA’YA DAHA ÇOK
DEĞER ÜRETECEK GÜÇTE

AKDENİZ:
BLS Makine’nin gelişi bir artı değer. Birçok endüstriyi de peşinden sürükleyebilir. 2 örnek var önümüzde Arceler Mittel ve Kardemir…
ALPER BAYHAN:
2 büyük hikâye var: BLS Makine, Dünya çapında faaliyet gösteriyor. Networkunda 100’e yakın ülke var.
Arceler Mittel de Dünya’nın Demir- Çelik devlerinden biri.
Onlarla çözüm ortaklığı yapıyor. En son bir proje yapıldı. Üretimin bir aşaması Isparta’da hayata geçirildi. Arceler Mittel’in üst düzey yöneticileri; teknik kadrosu Isparta’ya geldi. Biz de İş Dünyası Platformu, Girişimci ve Sanayici İşadamları Derneği ve Ticaret ve Sanayi Odası olarak Türkçe/ İngilizce bir rapor hazırladık. Mittel’e teslim ettik. Bu bir yatırım daveti idi. Gelecek süreçte Arceler Mittel ile bağlantı kuracağız.”
BLS MAKİNE, KARDEMİR İÇİN
YHT RAYI ÜRETİYOR
Bülent Sarıgül Beyefendi’nin hayata geçirdiği bir büyük proje daha var. Kardemir ile birlikte çalışıyorlar. Şu an Isparta’da 300 km hıza dayanıklı tren rayı üretimi yapılıyor.


BÜYÜK ISPARTA BULUŞMALARI

Girişimci Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alper Bayhan, artık her yıl burada ‘Büyük Isparta Buluşmaları Projesi’ni hayata geçireceklerini söylüyor.

AKDENİZ:
Siz, daha önce ‘artık İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara’da faaliyet gösteren Isparta doğumlu işadamları bizim ‘Doğal Üyemiz. Her platformda temaslarımız sürecek’ demiştiniz. Toplantılar sonrası oluşan dalgalanmalar var mı?
ALPER BAYHAN:
Bu bir ağaç... Yeni dallar veriyor. Toprağa yeni filizler düşüyor. Final adımı şu: Büyük Isparta Buluşmaları
Her yıl 1 kez Isparta’da hayata geçireceğiz.
Türkiye’nin dört bir köşesindeki Isparta doğumlu sanayicileri buluşturacağız.
Türkiye çapında o kadar güzel insanlarımız var ki… Birbirimizden haberimizin olmadığı o kadar güçlü yatırımcılarımız var ki…
Hepsine de değmeden bu hareket bitmeyecek.
Benimle başlamış olabilir. Ancak şu an kurumsal bir yapı. Ve hep devam edecek.
Gayemiz şu değil: ‘Diğer kentlerdeki yatırımları kapatın. Gelin Isparta’ya yatırım yapın.’ Böyle bir niyetimiz yok.
Sahada öyle çarpıcı vakalar ile karşılaştım ki. Bir Ispartalı olarak gurur duydum. Ama bir başka açıdan da çok üzüldüm.
Örneğin YDS… Yakup Davutoğlu
YDS, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) yaptığı çalışmaya göre Türkiye’nin En Büyük İlk 250 Sanayi Kuruluşu arasında yer alıyor.
Beyefendi Ispartalı.
Örneğin Kentpark AVM
Örneğin Dr. Mete Aldan Özel Hastanesi
Örneğin Kutlusan
Örneğin Hilton Hoteli
Örneğin Emay İnşaat
Bunların tamamının sahipleri Ispartalı...
Ama biz bilmiyoruz. Zaman içerisinde sosyal, kültürel, ekonomik bağlar azalmış.
Yok olmaya yüz tutmuş.
Bu açıdan çok üzüldüm
Onları Isparta’ya yatırım yapmaya ikna etmeye çalışıyoruz. Hareketin özü bu…
Büyük Isparta Buluşmaları da bu hedefe hizmet edecektir.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Vali Günaydın makamını minik öğrenciye devretti23 Nisan 2018 Pazartesi 13:40
 • Isparta, futbol ve kongre turizmini değerlendirmeli23 Nisan 2018 Pazartesi 12:16
 • Deregümü İlkokulu'na kütüphane kurdular23 Nisan 2018 Pazartesi 09:45
 • Başkan Günaydın'dan 23 Nisan mesajı23 Nisan 2018 Pazartesi 08:55
 • Vali Günaydın'dan 23 Nisan mesajı23 Nisan 2018 Pazartesi 08:12
 • Günaydın’dan işadamlarına davet21 Nisan 2018 Cumartesi 11:24
 • Apart ve yurt yatırımları doyum noktasına ulaştı21 Nisan 2018 Cumartesi 09:05
 • Haydi Çocuklar Gökkubbe’ye21 Nisan 2018 Cumartesi 08:12
 • Kurumlara TYP kapsamında 895 işçi alınacak20 Nisan 2018 Cuma 16:55
 • 25 km hızla radara girdi20 Nisan 2018 Cuma 16:34
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim