22 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Isparta 9 °C
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 14 °C

Hiç bilmediğiniz yönleriyle işte Yusuf Ziya Günaydın

Hiç bilmediğiniz yönleriyle işte Yusuf Ziya Günaydın
Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'ın hiç bilinmeyen yönleri...

Akdeniz Gazetesi- Soner Toros belgesel haberdir;

Kanal 32'de her pazartesi yayınlanan Isparta Basın Kulübü programı geçen haftaki programında büyük bir sürprize imza attı. Isparta Belediye Başkanlığı'nda 3.dönemini yaşayan Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın'ın bu zamana kadar hiç bilinmeyen yönleri, resimleri ve hayatı belgesel olarak kamuoyuna sunuldu. İşte Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'ın hayatı:

BABASI SAĞLIK MEMURUYDU

01.01. 1949'da Aksu'da sağlık memurluğu yapan Ali Günaydın ile Zeynep hanımın 2. çocukları olarak dünyaya gelen Yusuf Ziya Günaydın'a dedesi Yusuf ile babası Ali Günaydın’ın  çok sevdiği arkadaşı Ziya'nın ismi konuldu. 11 yaşına kadar Aksu'nun Yılanlı Köyü'nde kalan Yusuf Ziya Günaydın, babasının iş hayatına il merkezinde devam etme kararı nedeniyle eğitimini Isparta'da devam ettirdi. İlk, orta ve lise tahsilini başarıyla tamamlayan Günaydın, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ni kazanarak ailesini sevince boğdu. Başarılı bir yüksek öğrenim hayatı yaşayan Günaydın, hocalarından yıldızlı 10 notlar alarak derslerini başarıyla geçti. 1975 yılında İTÜ'den mezun olan Günaydın, sağlık memurluğundan istifa ederek inşaat şirketi kuran babası ile birlikte iş hayatına atıldı.

DİLEK HANIMI İLK KEZ ARABASININ DİKİZ AYNASINDAN GÖRDÜ

1976'da Günaydın A.Ş'yi kuran Günaydın, idealindeki Türk İslam ve Osmanlı mimarisi proje çizimleri ve uygulamaları yaptı,  49 bin m2 konut, 4 bin m2 işyeri imalatı gerçekleştirdi. 1977 yılında Isparta Mühendislik-Mimarlık Fakültesi'nde öğretim üyeliği yapan Günaydın, aynı yıl Emre Mahalleli Halıcı Mustafa Ateşgül ile Müyesser hanımın kızları Dilek Ateşgül ile hayatını birleştirdi. Günaydın, ilk kez arabasının dikiz aynasından görerek kalbini kaptırdığı Dilek Ateşgül ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 57.kuruluş yıldönümüne denk gelen 23 Nisan'da evlendi. Isparta'nın Dereboğazı Yolu'nun açılması konusunda başlattığı sivil hareketin önderlerinden birisi olan Ateşgül Halıcılığın kurucusu Mustafa Ateşgül'ün  kızı Dilek, bu evlilik ile Yuzuf Ziya Günaydın'ın başarıdan başarıya koşan iş ve siyaset hayatında önemli rol üstlenmişti.

1980'DE YÜKSEK MİMAR OLDU

Dilek-Yusuf Ziya Günaydın çiftinin 1978 yılında dünyaya gelen ilk çocuklarına Zeynep ismi konuldu. 1979 yılında Ankara Hava Kuvvetleri İstihkam İnşaat Dairesi Başkanlığı'nde etüd proje şefi olarak vatani görevini yerine getirdi. Burada hava kuvvetleri araştırma ve dinlenme tesis projelerinin çizimini yapan Günaydın, 1980 yılında da prefabrik ve modülasyon üzerinde lisans üstü mastırını tamamlayarak yüksek mimar oldu.

2. ÇOCUKLARI 1.5 YAŞINDA VEFAT ETTİ

Dilek-Yusuf Ziya Günaydın çiftinin ikinci çocukları 1982 yılında dünyaya geldi. Günaydın ailesinin ilk erkek çocuğu olan ve Ali ismi konulan bebek, kalp rahatsızlığı nedeniyle 1.5 yaşında hayatını kaybetti.

1983 yılında yurt dışında Bremen'de 'Hoch Schule Teknik Üniversitesi'ne davet edilen Günaydın, burada misafir öğretim üyeliği yaptı. Aynı üniversitede Türk İslam Mimarisinin geçmişinden çağdaşlığa hakkında konferanslar verdi. Bu çalışmalarından dolayı Hoch Schule Teknik Üniversitesi  Mimarlık Bölüm Başkanından 10'a yakın başarı plaketi ile ödüllendirildi.

1984 yılında İstanbul Teknik Üniversitesine davet edildi. "Cumhuriyetin son 25 yılının mimarlığı" konulu konferanslar verdi. İTÜ yayın kurulu tarafından kitap haline getirilip yayınlandı.

NİSSAN BAYİLİĞİ YAPTI

Dilek-Yusuf Ziya Günaydın çiftinin yaşadığı acı olay sonrasında ikinci çocukları 1986 yılında kız çocuğu olarak dünyaya geldi. İkinci bebeğe Dilek Günaydın'ın annesi Müyesser Ateşgül'ün ismi konuldu.

1987 yılında Antalya'da "Günaydın İnşaat Araştırma Ofisi ve Uygulama" firmasını genişletilmiş şekilde kurdu. Antalya'da mimarlık ofisi işleriyle iştigal ederken Nissan'ın bayiliğini yaptı.

Günaydın ailesi beklediği ve hayalini kurduğu erkek çocuğa 1994 yılında kavuştu. Ailenin 3.çocuğuna Ali Muhammed ismi konuldu.

1995 ve 1997 yıllarında Kütahya-Dumlupınar Üniversitesi 3000 dönümlük kampüs projesi yaptı. 160 bilim  adamının bulunduğu tanıtım brifinginde proje beğenildi, uygulanmasına karar verildi. Bu projenin yapımı 12 büyük inşaat firması tarafından yapımı halen devam etmekte.

MHP'YE İLK KEZ ISPARTA'DA BELEDİYE KAZANDIRDI

            Süleyman Demirel Üniversitesi mimari tasarım derslerine girerek çok sayıda öğrencinin gelişiminde büyük emeği olan Günaydın, 1999 yılında aktif siyasete girdi. Bir grup arkadaşının MHP'den belediye başkan adayı olması yönündeki teklifi değerlendiren Günaydın, girdiği ön seçimden açık ara farkla birinci çıktı. 1999 seçimlerinde Isparta Belediye Başkanı seçilerek MHP'nin Isparta tarihinde ilk kez zafer kazanmasına vesile olan Günaydın, 5 yıllık görev süresi içerisinde doğal ve temiz çevre üzerine önemli yatırımlar gerçekleştirdi. 'Yeşil Isparta' ideolünü ve hayalini gerçekleştirmek için ağaç seferberliği başlatan Günaydın, bugünün yeşil Isparta'nın mimarı olmanın haklı gururunu yaşıyor. Katı Atık Depolama Tesisi kurarak Isparta çöplüğünü kaldıran Günaydın'ın bu döneme damgasını vuran en önemli projeleri Gökçay, Çayboyu oldu. Altan Raşit Civan'ın başkanlığı döneminde başlayıp, Mehmet Aybatılı döneminde devam eden 1310 dairelik Belmaş projesi Yusuf Ziya Günaydın döneminde tamamlanarak hak sahiplerine tapuları devredildi. Bütün mahallelerde park ve çocuk oyun alanları düzenlemesi yapıldı, kapalı pazar yeri projelerine imza atıldı. Sosyal belediyecilik anlamında da önemli çalışmalara imza atan Belediye, bu dönemde 'sağ elin verdiğini sol el görmeyecek' yaklaşımı ile birçok aileye maddi, gıda ve sağlık yardımında bulundu.

SİVİL HAYATTA PROJELER ÇİZDİ

            2004 yılında girdiği yerel seçimlerde AK Parti rüzgarı karşısında çok az bir farkla yenilgiye uğrayan Günaydın, 5 yıllık sivil hayat döneminde partisi ile ilişkisini hiç koparmadı, MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli ile sık sık görüştü. Günaydın İnşaatın başına dönen Günaydın, bu dönemde Nevşehir Üniversitesi, Kütahya Otobüs Terminali, Didim’de Büyük Anadolu Resort Otel projelerini hazırladı. Günaydın, MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli'nin özel ilgilendiği Türkata Üniversitesi Projesi'nin alan projelerini çizdi.

BELEDİYE BAŞKANLIĞINI KAYBETTİ KADİR GECESİ GÜNÜ SUYU KESİLDİ

            Günaydın'ın yokluğundaki 2004-2009 dönemi Isparta siyasi tarihine geçecek gelişmelere sahne oldu. Bu dönem Belediye Başkanının zulümkar, baskıcı ve dayatmacı yapısının yanında Belediye mallarının özelleştirme adı altında satılarak Isparta'nın öz değerlerinin kaybedildiği bir dönem olarak tarihe geçti. Cumhurbaşkanları ve başbakanların ağırlandığı belediye başkanlığı makamı ilk kez televizyon ve gazetelerde 'gazetecilerin dövüldüğü yer' olarak yer aldı. Belediye Başkanını eleştirenlerin imar ve diğer yaptırımlarla cezalandırıldığı, işyerlerinin önünü kazıldığı, kendisini eleştiren gazetelerin matbaasının mühürlendiği bu dönemde ilk kez bir belediye başkanının oturduğu evinin suyu Kadir Gecesi'nde kesildi, imar cezaları uygulandı. O isim Yusuf Ziya Günaydın'dı. Baskıcı ve zulümkar yönetimden sıkılan Isparta halkı, 2009 seçimlerinde demokrasi dersi vererek iktidar partisinin adayına seçim kaybettirdi, Günaydın'a da 5 yıl ardaan sonra yeniden belediye başkanlığının vizesini verdi. Ve Isparta tarihinde ilk kez kaybeden bir belediye başkanının arkasından helvalar karıldı, deve kesildi. Bu Isparta için bir kurtuluş zaferiydi.

ISPARTA'YA HİZMETE 15 OCAK 2010'U MİLAT GÖRDÜ

            Borç batağındaki Isparta Belediyesi'nde ilk iş, yeniden itibar kazanması, 'güven veren belediye' imajının oluşturulması oldu. Ekibini kuran Yusuf Ziya Günaydın, borçların yapılandırılması, esnaf ve müteahhit borçlarının kapatılması konularına önem vererek Belediyede çarkların dönmesini sağladı. 'Maaş ödeyemez' denilen Belediye, 5 yılık dönemde bırakın maaş ödemeyi işçilerin geçmiş dönemden kalan ikramiye, tazminat ve toplu iş sözleşmesi alacaklarını kuruşu kuruşuna ödedi. Hatta işçilere 2 kez iyileştirme zammı yapıldı. ISTEM, ISBAŞ ve BELMAŞ işçileri de sendikaya geçirilerek özlük hakları güçlendirildi. Piyasaların ve halkın güvenini kazanan Isparta Belediyesi, Günaydın kaptanlığındaki ekiple geçen dönemde hurda fiyatına satılan ISBAŞ Bimsblok Fabrikası ile gelecek kuşaklara aktarılacak pomza rezervlerini geri kazandı. Yeniden Belediyenin malı olan ISBAŞ , kıza zamanda kaybettiği itibarı ve pazarı geri kazandı. BELMAŞ şirketi üzerinden pomza rezervlerini değerlendirmek için fabrikalar zinciri kuruldu. Bimsbloktan sonra yapı kimyasalları ve yalıtım malzemesi üretimine geçildi. 15 Ocak 2010 tarihini Isparta için milat kabul eden Günaydın, tüm engellemelere ve operasyonlara rağmen yılmadı. Bisikleti bile kalmayan Isparta Belediyesi makine parkını yenileyen ve bölgenin en zengin makine parkını oluşturan Günaydın, bu tarihten sonra altyapı ve dayanıklı asfalt seferberliği başlattı. 2014 yılına kadar 200 km'lik mesafede altyapı çalışmaları yürütüldü, dayanıklı asfalt dökülerek modern Isparta'nın temelleri atıldı. Kimsenin cesaret edemediği bölgelerde altyapı çalışmaları yapılarak halkın daha sağlıklı içme suyu hattına kavuşması sağlandı. Isparta'nın gelişimini ve büyümesini iyi gören Günaydın, 2 adet 10 bin m3'lük su deposu yaparak gelecekte yaşanacak su sıkıntısını şimdiden önlemiş oldu. Bu dönemde de yeşil ağaç seferberliği devam ettirilerek 600 bin adet ağaca ulaşılarak rekora imza atıldı. Park ve bahçe düzenlemeleri de bu dönem devam ettirildi.

3.KEZ BELEDİYE BAŞKANLIĞI REKORUNU KIRAN İSİM OLDU

            MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli ve ekibinin güvenini kazanan Yusuf Ziya Günaydın, 2014 yerel seçimlerine girilirken yeniden Isparta Belediye Başkanlığına aday gösterildi. Sevgi dönemi vurgusu ile halka sıcak yaklaşımlar ve güven veren performans gösteren Günaydın ve ekibi, bu seçimden de zaferle çıkarak güvenoyu kazanmış oldu. Günaydın, Fuat Uyar'ın 2 dönem üst üste belediye başkanlığı yapma rekorunu egale etmiş, Isparta tarihinde 3 kez belediye başkanlığı yapmış ilk isim olma ünvanını da kazanmış oldu.
3 çocuk ve Gülşen isminde bir torun sahibi olan Günaydın, iyi derece Almanya biliyor."

1-101.jpg2-096.jpg3-078.jpg4-057.jpg5-033.jpg6-022.jpg8-016.jpg7-018.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Yahya Özdemir
26 Aralık 2015 20:37
Tebrikler Başkan, başarılarını kutlarım. Yalvaç'ta belediye başkanı olup, sizinle birlikte çalışmak isterim. Saygılarımla,
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim