18 Haziran 2018
  • BIST 93.043
  • Altın 193,423
  • Dolar 4,7189
  • Euro 5,4759
  • Isparta 18 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 25 °C

Hükümet gücü Isparta'nın soyulmasında kullanıldı

Hükümet gücü Isparta'nın soyulmasında kullanıldı
Belediye Başkanı Günaydın, iktidarın 'Hükümet desteğiyle Isparta'ya hizmet edeceğiz' söylemlerine Basın Kulübü'nden sert cevap verdi.

Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Basın Kulübü programında yeni dönem projelerini anlattı. Yeni dönemde otopark projelerine önem verileceğini belirten Günaydın, ilk etapta 1000 araçlık 2 katlı otopark projesini hayata geçireceklerini söyledi.

Belediye Başkanı Günaydın, programın başında 18 Mart'ta yapılan dava sürecini değerlendirdi. Adalete güvendiğini belirten Günaydın, şöyle konuştu:

"Başından beri 172 sayfa iddianame ile şahsım üzerimde 40 hayalperest sorular vardı. Türk adaleti, hakim ve savcılarımızın bunları gerçeğe ulaştıracaklarını tahmin ediyordum. Tahminlerim gerçek çıkıyor. Şuanda örgüt ve çete olayının olmadığı bu mahkemede kesin olarak anlaşıldı. 172 yıldan yalnız 30 yıla düştük. 172 yılda zaten ömür yetmez. 140 yıl düştük, bir 140 yıl daha düşersek biz alacaklı olacağız herhalde. Espri olarak söylüyorum ama gerçekler ortaya çıkacak. Örgüt ve çete önemliydi. Ama aslı astarı yoktu. Şahsım üzerindeki olayda biz ortadan kalktığımızda tüm insanların ortadan kalkması lazım. İhaleye fesat karıştırma şuanda üzerimizde. Ben fesat karıştırmadım. O ihale temizlik ihalesiydi. Ben o ihaleyi televizyonda canlı yayında yaptım. Orada 13 firma katıldı. KİT’te düzgün ihale yaptınız diye belge göndermişti. Bu ihale takdir edilecek bir ihaledir. Bizden önceki iheleye tek firma katılmış. 13 milyon liraya yapılan ihaleyi biz 5 milyon 400 bin liraya yaptım.

TEMİZLİK İHALESİNİ

UCUZA YAPTIK

Müteahhitte bu rakama göre para kazandım diyor. Hem ucuza yaptık hem de Türkiye’de 81 vilayet içinde belediyemiz Türkiye birincisi. Onlar büyük paraya ihale yapmışlar da neden birinci olamamışlar? Bu İsviçre’de olsa orada mahkeme açılır.  Birinciliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verildi. Koçtepe’de bir deponitimiz var. 16 şehirde var. Biz de 16 şehir içerisindeyiz. Deponitte de plaket gönderildi. 6 kişilik heyet gelmiş bir kara sinek kadar bulamadılar. Deponitler arasında da açık arayla birinci seçildik.  Birinciyiz deyince zannediyorlar ki bu övünüyor. Ben Türkiye birincisi isem bunu söylüyorsam bu övünmeye girmez ki. Birbirimiz muhalefette olsak kucaklamamız lazım.

2 OTOPARK İNŞAATI

HEMEN BAŞLAYACAK

Yalnız otopark yapmıyoruz. İlk kez bugün açılıyorum. Türkiye’de böyle bir proje yapıldı mı bilmiyorum. Üzüm salkımı şekilde bir proje. Sağlık Müdürlüğünün arkasındaki yer büyük bir otopark. Burayı 5 yıldan beri istimlak ettim. 30 vatandaştan burayı birleştirdik.

Biz masal ve hikaye anlatmıyoruz. Otopark için istimlakları bitirdiğimiz yerler var. Sağlık Müdürlüğü arkasında 5 bin m2 alan var. Buranın tamamını 4 kat yer otopark yapacağız. Büyük kazık temeller çakılarak toprak altı 4 kat oyulacak. 8 asansörlü olacak. Araç geldiğinde güzelce park edilecek. Yeni meclis üyeleri ve il genel meclis üyeleri ile valimizle anlaşırsak oraya otopark yapılacak. Üzerine yeşil alan ve meydan yapacağız. Sağlık İl Müdürlüğü de bugün depreme dayanıklı değil. Orayı da işin içine kattığımız zaman Kavaklı Camiden es yaparak, meydandan meydana entegre olacağız. Şehrin kaderi bir anda değişecek. Herkes bu şehrin meydanı ne olmuş diyecek.

Kaymakkapı Meydanından otobüsleri kaldıracağız. Bir tünel düşüncemiz var. SDÜ  ile birlikte çalışıyoruz. Üniversitedeki arkadaşlarımız trafik akış planını çizdiler. Belki de Hükümet Meydanı’nın altına da 7 katlı otopark projemiz var. Bunu yaparsak meydan daha düzgün duracak. Bunun için büyük sermaye çalışmalarını tamamladık.

6 bin 500 en yüksek rakam. Hedef çok yüksek. Belki de merkezi 3 bin araçlık otoparkla çözebilir miyiz diye düşünüyoruz. İlk olarak 700 araçlık otoparkı yapacağız. 113 Caddeden sağa sapınca bir otoparkımız var. Oraya da yapıyoruz. Buradaki otoparklar birinci sınıf birinci kalite malzemelerden yapılacak. Aydınlatma sistemleri bir numara olacak. Burası da 350 araçlık otopark olacak.

BELEDİYE OLARAK OTOPARK

İŞLETMESİ KURACAĞIZ

150 milyon üzerinde bir masraf yapıyoruz. Şehir merkezinde yer üstünde araçların üzerinde park edilmemesini istiyoruz. Saat başına otopark için 4 lira alındığını duydum. Belediyede Otopark İşletmeleri Müdürlüğü kuracağım. Belediyeye işlettireceğim. Geçenlerde sokak işletmecisine verdik. Bizi 3-4 ay yordu. Ağzımızı yaktı. Çürük işletmecilerle uğraşmaktan da bir müdürlük kurarım. Otopark kültürünü Isparta’ya getireceğim. Burada kar gütmeyeceğiz. Masrafları çıkartacağız. Hizmet gayesi götüreceğiz.

FABRİKALARDAN

KAZANACAĞIZ

Hükümet imkanlarıyla hiçbir zaman 200 bin nüfusluk olarak 2 milyon para alıyoruz. Personel maaşımıza bile yetmiyor. Bir defa hükümete güvenmemek lazım. Eğer güvenirseniz geçen belediye gibi oluruz. Müjdeler olsun diye 4 bin kişilik işletme kuracağız diye geldi AK Parti, ama ne oldu? Büyük ihalelerle Isparta soyuldu. Hükümet gücüyle Isparta’nın soyulmasında etkili oldu. 5’e yapacağını 25’e yaparsa bu paralar Isparta’dan gitti. Ben her ay 2 milyon borç ödüyorum. Devletten aldığımdan fazlasını her ay Balaman borcu olarak ödüyorum.

Belediye Başkanlığımın son günü bile olsa bir fabrika kurarım ve elimdeki ağacı dikerim. Şuanda bir fabrika daha kuruyoruz. Nano teknolojisi malzemesinin bir kilogramını 30 dolardan alıyoruz. Bir ton ponzayı da 15 liraya satıyoruz. Bu bir milli proje. Dışarıya döviz kaybını geri alıyoruz. İhracat yapacağız. Dışarı gitmesi gereken dövizler Isparta’ya akacak. Bunu da 1 yıl içine kurmuş ve çalıştırmış olacağız. Artık ekonomi bakanına biz yardım edelim. Bunlar 5 yıl vergiden de muaf. Artık ayakkabı kutularından ve yatak odalarından kasaların çıkması, ben artık tiksindim. Önümüzdeki dönemde yüksek bazlı projeler yapacağız.

KADINLAR İÇİN ÜRETİCİ PAZARI

Üretici pazarı için mimarisi güzel ahşaptan yerler yapacağız. Mahallelerde Üretim istasyonları kuracağız. ISMEK’imiz var. Bundan yararlanarak mahallelere kurslar açacağız. Ciddi kalite seçimi ve satış ürünleri konulacak. Şehrin en güzel yerinde kocaman bir mağaza açmak istiyorum. Mahallelerde çalışmak isteyen bayanlarımızın ürünleri orada satılacak. Kar gütmeden satışı oradan yaptıracağız.

Halen yatırım ve harcamalar yapılıyor. Şuanda kar görünmüyor. Kar görünürse şaşarım. O zaman 5 fabrikayı kurup yatırım yapamazsınız. Esas kara şimdi geçeceğiz.

TÜRKÇE OLİMPİYATLARI

Türkçe Olimpiyatlarını üst düzeyde yetkili yaptırmayacağım demiş. Ben üzüldüm. 25 bin kişi gelip seyrediyor. Halkın bir ihtiyacı. Onun için destekleyeceğim. O bizim şerefimizi artıran bir konu. Gerekirse kendim yapmaya yapacağım.

YENİ OTOGAR

Yeni otogarın imarda yeri belli. Çünür’e yakın bir yerde. Kızımla birlikte bir çok vilayete otogar yaptık. Kütahya otogarının benzerini Isparta’ya yapmak istiyoruz. İnşallah Kütahya otogarı Türk modern mimarisiyle yapılan bir projedir. İleriye yönelik bir otogar yapılacak. Kütahya’daki otogar ödül kazanan bir proje. Bir daha da otogar derdiyle de kimse uğraşmayacak. Köy Garajı’nı da yanına götüreceğiz.

Önümüzdeki aylarda yeni Çarşamba pazarı esnafına soracağım. 372 esnaf battı gitti. Hepsi beddua okuyor. Bir delinin taş attığı kuyudan onu çıkartmak o kadar zor ki. Artık orası malzeme deposu haline gelmiş. Oradaki öndeki 2 dükkan çalışıyor. Orada bir merkez proje yapılmalı. Yüksek Pazar yerinin nedeni bu. Anlamayan insanlara ve AKP milletvekillerine söylüyorum. O senin beyninin ereceği bir proje değil. Sen mimar ve mühendis değilsin. Onun bir membran sistemi var. Onun etrafına membran geçireceğiz. Bu sistemle etrafı kuşatılacak, yağmuş ve güneş ışınları aşağıya çekilecek. Bu konuda anlayan meslektaşlarım var. Hocalarım geldi, mükemmel bir proje dediler. Daha bitmemiş projeye teşekkür ediyorlar. AKP milletvekilleri hakaret tarzında bilgisizce hakaret ediyorlar. Hiçbir belediye başkanı mahkemeler bitmeden suçlanamaz. Sen bir de avukat olacaksın. Sen mezun olduğun dalda bile bilgisizlik yapıyorsun. Siz beni takdir etmek sorundasınız. Etmediğiniz zaman flor gazı gibi marifetiniz ortaya çıkart. Onun için Günaydın’ı tenkit ederken, akıllı olun.

O KELİMELER SİZE AİT

Siz yoktan satıp, bedava veriyorsunuz. Dağdaki yatakları da bedava verdiler. Onun karşılığında ne aldınız? Bin kere hırsız da deseniz hırsız, soyguncu kelimesi size ait. Sizin gibi soyguncu olsam hiçbir şey yapamazdım. İki tane şey yaptınız bunların parasının tamamını İller Bankası borcu olarak ben ödedim. Aldığınız paraları nereye koydunuz? Bana bu lafı söyleyecekler. Gözünüzü oyarım sizi.

Konuşmalarında her ikisi de özür diler ve bir daha yapmayacağım, iftiralar atmazlarsa ben onların elini sıkarım ve teşekkür ederim. Ben nezaket karşısında 5 kat nezaketli adamım. Nezaketli konuşmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Ama Hanife Sultan’daki konuşmalarını ayıpla karşılıyorum. Günaydın kavga yapmıyor. Çirkin ve iftira konuşmalarına cevap veriyorum.

GENÇLİK PROJELERİ

10-15 bin kişilik konferanslar binası yapacağım. O binayı gçöürdüm. Ona sevindiler. Her gün onu konuşuyorlar. Burada iskele hatası olmuş. Ayrıca sıralama ve montaj hatası yapılmış. Aynı binayı yapmaya devam ediyoruz. Bu bir tren kazası mı? Siz tren kazası yaptınız 40 kişi öldü 200 kişi yaralandı. Hızlı tren yaptınız, bunu beceremediniz. Binali Yıldırım emir verdi, 40 kişi vefat etti. Siz bunları yaptınız. Bir de Yıldırım’ı İzmir’de aday gösterdiniz. Siz kimi tenkit ediyorsunuz. Allah’ın izniyle daha büyük tesisleri yapacağım. Müteahhitte öğrendi, şimdi yapıyor. Bu adamlarda vizyon yok.

5 SOSYAL TESİS

4-5 normal sosyal tesis yapılacak. Hedefimi ayda seçiyorum. Gençlerimize  uluslar arası bir yarış pisti yapıyorum. 1075 m boyu da 30 metre genişliğinde bir yarış pisti yapıyorum. Hem motosiklet hem de araç yarışları burada yapılsın. O gençliği kimse yaşamadı. Burada profesyonel yarışçılarımız var. Bu projeye başladık.

KÖPEK ÇİFTLİĞİ PROJESİ

Kömür Laboratuvarı kurmuştuk. Bize her yerden kömür analizleri geliyordu. Bu yokken Ankara analizine gönderiyordu. 1,5 günde analizi yetiştiriyoruz. Biz buradan 4 yılda hem vatandaşlarımızın işini gördük hem de havamızı temizledik. Antalya bize analiz gönderiyor. Buradan 2 milyon 700 bin lira 4 yılda para kazandık. Az para değil bu. Bundan esinlenerek Çevre Bakanlığı’ndan 47 dönüm yer kiraladık. Buraya hayvan barınağı yapmamız gerekir diye düşünüyorduk. Buraya köpek çiftliği kuracağız. Önce sokaklardan toplanan köpekler veterinerler vasıtasıyla yetiştirilecek ve eğitilecek. Bu köpekler şahsiyetli köpekler olacak. Kim isterse Türkiye’nin her yerine bu köpekleri göndereceğiz. Köpekleri kısırlaştırıyoruz. Ben onu gördüm. Acı çekiyorlar. Usul böyleymiş. Ama ben kısırlaştırmayacağım. 47 dönümü köpek çiftliği haline getireceğim.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

İÇİN ANKET YAPILACAK

Seçim arkası anketlere başlatacağım. Bir paravan teklifle girilecek. Ön bilgileri alınacak. Halkın isteklerini tespit edeceğiz. Kanunlar ayrı ayrı belirtilmiş. Halkın isteğine göre hasas projeler çizeceğiz ve net teklifte bulunacağız. Halkımız onaylarsa suretle bu işe gireceğiz.  Şuanda 175 evin kentsel dönüşüm ruhsatı verildi.

İmardan evraklar geç çıktı diyorlar. Böyle bir şey yok. Yılbaşında 256 ruhsat çıkardı. Burdur 8 ruhsat çıkardı. Bu bir başarıdır. Siz bunu tenkit ediyorsunuz. Şuanda imar 2 kez değişti. Lejantlar değişti. Buna mimarlar ve müteaahitler alışana kadar tekleme oldu. Yapı denetimler geldi. Burada yeni kanun ve mevzuat girdi. Burada 1 ay projeler öğrenene kadar bekledi. Ruhsat vermede Türkiye birincisi Isparta Belediyesi’dir.

UCUZ KONUT YAPILACAK

Isparta’da hazine arazisi pek yok. Yer bulma sıkıntılarımız var. 1800 konutu biz önceki dönemde halkımıza teslim ettik. Ama yer sıkıntımız var. Ankara’da 3 büyük projem var. Proje getirmedi diyorlar. Boş şeylerle uğraşıyorlar. Varsanız benim hastane ve konut projem var. Orman alanında orman olmayan yerde en güzel şehir kurulacak. Orada yeni bir Isparta şehri kuralım. Ucuz ve lüks konut üreteceğiz. Ama bunun için iktidar olması gerekiyor. Onlar yapmak isteseler de yapamazlar. İktidar ömrünü zaten tamamlamak üzere.

İHALEYİ DE SÖZLEŞMEYİ

DE BEN YAPMADIM

2 aday adayı gökyüzünde rüzgar gibi esiyor. Halk pazarındaki esnafımızı buraya getirecğeiz diyor. Diğer aday bunu tek çözecek benim diyor. Hepsini karşıya vermişler. Belediyenin 1 dükkanı yok nerye getireceksiniz ey adaylar. Çadır mı kurup taşıyacaksınız. Popülazim yapalım bir şeyler kazanalım diyorlar. Buna herkes bitmez dese de bu bitecek. Bana tarih soruyorlar. Daha önce verdik olmadı. Olmayınca ben ne yapayım. En ince hatlarına kadar ilgilendim. Bunu yapmasaydım başkanlıktan istifa ederdim. Ölesiye fabrika kuracağım. Ak Parti devri Türkiye’de üretimi bitirdi. Üretim yapmayan milletler önce şerefini sonra yurdunu ve bağımsızlığını kaybeder. Bir vekil kalkıyor neden fabrika kuruyor diyor. Siz yapmadığınız için kuruyorum."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
murtaza
25 Mart 2014 Salı 10:21
10:21
Konuş ziya başkanım. akpnin şu ekibinden kurtar bizi.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim