23 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Isparta 6 °C
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 13 °C

Huzur, güven ve istikrarın devamını arzu ediyoruz

Huzur, güven ve istikrarın devamını arzu ediyoruz
MÜSİAD Isparta Şube Başkanı M. Selim Özkutlu, geçmişte kaynak planlaması yapılmadan verilen hesapsız harcama seçim vaatlerinin, millete yaşattığı acılara şahit olduklarını belirterek, “Ülkemizin, finansmanı belirsiz veya yapılamayacak vaatlere ihtiyacı y

MÜSİAD Isparta Şube Başkanı M. Selim Özkutlu, cumartesi günü gazetecilerle bir araya geldi. MÜSİAD’ın 22 Mayıs’ta yaptığı başkanlar toplantısı hakkında bilgi veren Özkutlu, burada ülkemizin öne çıkan ekonomik ve siyasi konularının ele alındığını bildirdi. Özkutlu, toplantının ekonomik ve siyasi çıktılarını kamuoyu ile paylaştı.

“HUZUR, GÜVEN VE İSTİKRARIN DEVAMINI ARZU EDİYORUZ”

7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerle ilgili MÜSİAD olarak beklentilerini dile getiren M. Selim Özkutlu, bu seçime doğru partilerin ekonomik vaat ağırlıklı seçim stratejilerinin dikkat çektiğine değindi. Millete hep daha güzeli hak ettiğine inanarak, güzel vaatleri ilgiyle izlediklerini ifade eden Özkutlu, şunları söyledi: “Ancak, geçmişte, popülist söylemlerin, kaynak planlaması yapılmadan, hesapsız harcama vaatlerinin, milletimize yaşattığı acılara şahit olduk. Ülkemizin, kaynak alt yapısını bozacak, finansmanı belirsiz veya yapılamayacak vaatlere değil; mevcut kazanımların büyümesini sağlayacak, güçlü ve reel hedeflere ihtiyacı vardır.Siyasi parti liderlerinin kullandıkları dil ve üslup kaygı vericidir. Siyasi retoriğin, neredeyse sadece suçlamalar seviyesinden, daha olgun, vakur ve ülkemize yakışır bir bilgelikle şekillenmesi için, tüm siyasilere büyük görev düşmektedir.

Seçimlerin, olabildiğince geniş katılımlı ve barış içinde geçebilmesi için, seçmene ve siyasi partilere büyük görev düşmektedir. Sandıktan çıkacak sonucu da, tüm vatandaşlarımız ve siyasetçilerin, saygıyla ve demokrat bir tavırla karşılaması gerekmektedir. İş dünyası olarak, bugüne kadar olduğu gibi, seçim sonucunda, Huzur, Güven ve İstikrarın devamını arzu ediyoruz.

“KABE TARTIŞMALARINI YANLIŞ VE TEHLİKELİ BULUYORUZ”

Bir başka önemli konu, yıllardır baskı altında tutularak millete verilmemiş ve bugün nispeten kazanılabilmiş bazı temel hakların, tekrar milletin elinden alınabileceğine yönelik söylemlerdir. Toplumsal huzur ve barışı bozacak, temel insan hak ve özgürlüklerini kısıtlayıcı yaklaşımlar, bizi daha mutlu bir geleceğe götürecek söylemler olamaz.Bu noktada, Diyanetin fonksiyonu ile ilgili değerlendirmeleri, 8 yıllık kesintisiz eğitime geri dönüş önerilerini, Kabe tartışmalarını, günlük siyaset gündemi içinde değerlendirmeyi, son derece yanlış ve tehlikeli buluyoruz.,canlandırılmasına ihtiyaç vardır. Orta ve uzun vadeli planlamalarla yapısal ve yönetişim reformlarına odaklanılıp bütçe disiplini de elden bırakılmazken, kısa vadede acil ara çözümlere ihtiyaç vardır. Yoksa kaçan balık büyük olur.”

“ÇÖZÜM SÜRECİ, MİLLETİMİZ İÇİN, ASRIN BARIŞ VE MİLLİ BİRLİK PROJESİDİR”

Öte yandan iç siyaset ve dış politika hakkında da görüşlerini belirten MÜSİAD Isparta Şube Başkanı Özkutlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Seçimlerden sonra, siyasal sistemimizin acilen revize edilmesi, yeni ve sivil bir Anayasa ile maalesef Kuvvetler Kargaşası şeklinde kurgulanan ve uygulanan mevcut Kuvvetler Ayrılığı ilkesinin, doğru eksene oturtulması gereklidir.Devletin ve milletin gücünü ve etkisini azaltmaya yönelik yapılanmalara karşı mücadele kararlılıkla sürdürülmeli, bu yapılırken, süreci sulandırmaya yönelik art niyetli veya beceriksiz yaklaşımlara imkan tanıyarak, yeni mağdurların oluşturulmasına da izin verilmemelidir.Çözüm süreci, milletimiz için, asrın Barış ve Milli Birlik Projesidir. Sürecin kararlılıkla devam etmesi, toplumun her kesiminin yararına olduğu için, bu noktada sorumluluğu olan herkes, bu bilinçle hareket etmelidir.

“2 MİLYON SURİYELİ MUHACİRE KUCAK AÇMASI TAKDİRE ŞAYANDIR”

Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, bir darbe ile devrilerek gözaltına alınması, seçimle gelen iktidarların seçimle iktidardan ayrılması gerçeğinden hareketle, kabul edilemez. Kaldı ki, yargılanarak, 108 arkadaşı ile birlikte idama mahkûm edilmesi, söz konusu bile olamaz.

Tarih boyunca, mazlumlara kucak açmasıyla tanınan, en son Bosna olayında bunun güzel bir örneğini veren milletimizin, Suriye'de yaşanan drama karşı gösterdiği insani tavır ve yaklaşık 2 Milyon Suriyeli muhacire kucak açması takdire şayandır. Bu insanların, ülkelerine ölüme gönderilme projelerini hayret ve esefle takip ediyor ve kınıyoruz.

“SEÇİMDEN SONRA BU KONULAR ÜZERİNDE ODAKLANILMALI”

Seçim ortamının geçilmesinden sonra, AB ile ilişkiler, TTIP (Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı) ve benzeri oluşumlar, yeni pazar ve uygun ürün çalışmaları, İş gücü piyasaları ve istihdam politikaları. Sanayi Politikamız, Yatırım ve Kalkınma Bankacılığının yaygın uygulaması gibi konular, üzerinde odaklanılması gereken önceliklerimizdendir.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim