26 Nisan 2018
 • BIST 107.012
 • Altın 173,379
 • Dolar 4,0779
 • Euro 4,9630
 • Isparta 21 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 22 °C

İhracatımızı geliştirecek öneri 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası kitabına girdi

İhracatımızı geliştirecek öneri 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası kitabına girdi
Ticaret Borsası, ömrü kısa olan yaş sebze ve meyve ürünlerinin en kısa zamanda yurtdışı pazarlarına ulaşmasını sağlamak adına SD Havalimanı’nın ürün kargo taşımacılığına açılması önerisinde bulundu. Öneri, TOBB'un 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası kitab

İlimizde üretilen tarımsal ve hayvansal ürünlerde işlem hacmini her geçen yıl artırarak Isparta ekonomisinin katma değerinin artmasın sağlayan Ticaret Borsası, Isparta ihracatında hayati öneme sahip öneriyi Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası'nda gündeme getirdi. Ticaret Borsası, Yalvaç Ticaret Sanayi Odası, Ticaret Sanayi Odası olarak, Başbakana sunulan raporda, ömrü kısa olan yaş sebze ve meyvenin en kısa sürede yurtdışına gönderilmesi için Süleyman Demirel Havalimanı'nın ürünlerin taşınacağı kargo hizmetine açılması istendi.

GEMİ İHRACATINDA AKSAKLIKLAR YAŞANIYOR

Elma üretiminde en büyük sorunun dış pazar olduğuna vurgu yapan Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar, ‘’Irak'ta, Suriye'de etrafımızdaki 30 km'lik çember dairemizdeki komşu ülkelerde yaşanan sıkıntılar var. Bu sıkıntıların en kısa sürede çözüme kavuşması temennimiz. Mısır'da yaşan sorunlardan ötürü deniz yoluyla gidecek olan ürün gidemiyor. Isparta'nın ürettiği ürünleri daha hızlı şekilde yurtdışına gönderebilme kabiliyetine sahip olması için Ticaret Borsası olarak bir gündem belirledik. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen, Başbakanımızın da katıldığı 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası'nda Yalvaç Ticaret Sanayi Odası, Ticaret Sanayi Odası ve Ticaret Borsası olarak, Başbakanımıza rapor sunduk. Belirlediğimiz gündem maddesi Isparta'da üretilen yaş sebze ve meyvenin ihracatında, ürün ömrünün kısa olması ve komşu ülkelerdeki karışıklıklar dolayısıyla gemi ile yapılan ihracatta yaşanan aksaklıkların ihracatımızı etkilemesiydi.

EN KISA SÜREDE YURTDIŞINA GİDECEK

Buna yönelik çözüm önerimiz, Isparta ihracat hacminin büyük kısmını yaş ürünler oluşturduğu için ihracatta havayolu kargosunun kullanılmasıyla sürenin azalmasından ötürü ürünlerin bozulma riskinin ortadan kalkacağı, aynı zamanda taleplere kısa sürede cevap vererek yurtdışındaki pazarlarda hâkimiyetin sağlanması oldu. Bunun için de sadece THY tarafından iç hat seferi düzenlenen Süleyman Demirel Havalimanı'nda iç hat sefer yoğunluğunun düşük olması nedeniyle buraya havayolu kargo imkânı sağlandığı takdirde ihracat hacmimizin ve hızımızın ciddi artış kaydedeceğini öngördük. Havayolu kargo ile ihracatta lojistik giderlerine özel indirim ve destek sağlanması durumunda hem ihracat gelişecek hem de firmalarımızın yurtdışında rekabet gücü artacaktır. Bu öneri, TOBB tarafından yayınlanan 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası kitabında da yer aldı. Şimdi de bu konuda

havalimanında bir takım çalışmalar yapıldığını biliyoruz. Burada bir soğuk hava deposu kurarak, yaş sebze ve meyve ürünlerinin yurtdışına havayoluyla ihraç edilmesini sağlamak istiyoruz’’ dedi.

ÜRÜNLER KAYIT ALTINDA

Öte yandan borsanın işlem hacmini her yıl yüzde 25 artırarak yoluna devam ettiğini belirten Adar, Yalvaç'a açılan tarım ürünleri satış salonunun önemine dikkat çekti. Adar, ‘’Ürününü satacak olan çiftçi analizleri yaptırdıktan sonra burada fiyat artışına girerek arz ve talebe göre fiyat oluşuyor. Alış satış oluyor. Bu da kayıt altına giriyor. Kayıt altına girdiği zaman da cirolar artarak ilerliyor. Isparta'da hayvancılık alanında süt ürünlerinin işlenmesinden dolayı süt ürünlerinin tamamı tescillenmiş durumda. Sadece bu yılın ilk 8 ayında 140 milyon TL'lik inek sütü işlem hacmi gerçekleşti. Bu noktada süt üreticileri devlet desteklerinden yararlanmak için kayıt altına alınmış durumdalar. Sütte şu anda iyi bir noktadayız.

İŞLEM HACMİ HER YIL ARTIYOR

Elma üretiminde yıllık ortalama 700 bin ton elma üretimi yapılıyor. Bugün sofralık dediğimiz elma büyük marketlere satıldığı zaman hepsi borsa tescilli ürün alıyor. Bu nedenle kayıt altına giren elma üretimi de her geçen yıl artıyor. Hububat üretiminde Yalvaç'ta açılan satış salonu ile hububat ürünleri kayıt altına girmiş oluyor. Böylece işlem hacmimizi her geçen yıl artıyor. 2012 yılında 509.4 milyon TL olan işlem hacmi, 2013 yılında 616 milyon TL, 2014 yılı sonunda 704.9 milyon TL'ye ulaştı. Bu yılın ilk sekiz aylık döneminde 480.2 milyon TL'lik işlem hacmi oluştu’’ diye konuştu.

TARIMDA MAKİNELEŞME VE TEKNOLOJİ

Diğer taraftan Isparta'da tarımsal sanayiye yönelinmesi gerektiğini belirten Adar, ‘’Bugün OSB'de sütü işleyen fabrikalar var bunların planlı bir şekilde çoğalmasını destekliyoruz. Bu bölgede üretilen hububat ürünleri dışarıdaki yem ve makarna fabrikalarına satılıyor. Elmada, Asya Meyve Suları sanayi elmasının büyük bölümünü işliyor. Dikkat çekilmesi gereken bir husus da; tarımda makineleşme ve teknolojik ürünlerin kullanımı. Kendi bölgemize bu teknolojileri taşıyabilirsek insan gücünü azaltırız böylece girdi maliyetleri düşer. Örneğin yurtdışındaki fuarları takip eden sanayicilerimiz bölgemizde elma toplamaya yönelik apartlar yapabilirler. Böylece bu pazarın önü açılır.

KONGRE MERKEZİNDE SON FUAR

Her yıl Ekim-Kasım aylarında fuar yapıyoruz. Fuar yeri dar. 6 yıldır her açılış konuşmasında bunu söylüyoruz. Tabi bir takım çalışmalar yapılıyor ama bürokrasiden dolayı geç kalınıyor. Tarım fuarında ne kadar ileri gittiğimizi gelen firma ve ziyaretçi sayısından görebiliyoruz. Bu yıl inşallah Süleyman Demirel Kongre Merkezi'nde son fuar olacak. Bundan sonraki fuarlarımızı büyük merkezlerde yapıp yurt dışındaki katılımcıları da getirip uluslararası boyuta taşımak istiyoruz. Çünkü o teknolojileri herkesin görmesi gerekiyor ve buna paralel olarak üretimin artması gerekiyor.

YEMİNİZİ ÜRETEMİYORSANIZ PARA KAZANMA ŞANSINIZ YOK

Isparta'nın tarımda en büyük sorunlarından birinin işlenmemiş tarım arazileri olduğuna dikkat çeken Başkanımız, "Isparta'nın 250 bin hektar tarım arazimiz var. Bunun yüzde 50'sini işliyoruz. Yurtdışında da gördük ki, bugün çiftçi kendi yemini üretemiyorsa hayvancılıkta para kazanma şansı yok. Üretici yem bitkisini kendisi üretmek zorunda. Burada çiftliklerde tabi hazır yemle hayvan yetiştirdiğinizde

maliyet artıyor. Maliyet neden artıyor? Çünkü büyük sanayi tesisleri büyük yem fabrikaları daha ucuza satıyor. Ucuza satarken de hammaddeyi ithal ediyor. İthal ettiği için dolara bağlılık var. Dolar zaten inişli çıkışlı grafik sergiliyor. Burada ki sanayi tesislerinin hammaddesinin de ülkemizde yetiştirilmesi gerekiyor. Verimli alanlar var. Bu ürünlerin ekilip toplanması gerekiyor. Bugün yurtdışına gittiğiniz de 100 büyükbaş hayvanı olan üreticinin önünde 200 dönümlük ekili arazisi var. Hayvanı burada besliyor. Dolayısıyla maliyetini aşağı çekiyor. Burada yem girdisi yüksek olduğu için maliyet yükseliyor. Türkiye'de gündeme gelen et fiyatlarının artışında da bu sebepler etkili oluyor. Fakat süt olmazsa zaten et olmaz. Süt olacak ki hayvan doğum yapacak et olacak. Sütte de uzun zamandır fiyat artışı yok. Fiyat artışı olmayınca da maliyetlerden dolayı üreteci, besili hayvanını azaltıyor. Azalınca da arz ve talebe göre Bakanlık harekete geçiyor. Yurtdışından et ithal ediyor. Et ithali hepimiz için zül’’ şeklinde konuştu.

TKDK DESTEKLERİYLE İŞLETMELERİN ARTACAĞINA İNANIYORUZ

Son olarak TKDK desteklerine de dikkat çeken Adar, ‘’Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu yeni kurulacak destekler için hibe desteği veriyor. Bu desteklerle yapılan yeni tesisler var. Bugün Afyon bölgesinde et ürünlerinde birçok firma var. Isparta'da da bu sayının artacağına inanıyoruz. IPARD'ın meyve ve sebze üretimine verdiği destekler ortada. Son iki üç yıldır Isparta'da soğuk hava deposu sayısı ciddi oranda arttı. Depolar kendini yeniledi. Kapasite bakımından Türkiye birincisiyiz. Bu noktada ürünler daha değerlenecek. Çünkü yeni kurulan tesislerle yeni pazar arayışına gidilecek. IPARD'ın soğuk havada verdiği desteği süt ve et ürünleri işleme tesislerine de vermesiyle yeni işletmeler çıkacak. Bu da üretimin fazlalaşması ve yeni pazarlara açılma demek’’ ifadelerinde bulundu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Vali Günaydın makamını minik öğrenciye devretti23 Nisan 2018 Pazartesi 13:40
 • Isparta, futbol ve kongre turizmini değerlendirmeli23 Nisan 2018 Pazartesi 12:16
 • Deregümü İlkokulu'na kütüphane kurdular23 Nisan 2018 Pazartesi 09:45
 • Başkan Günaydın'dan 23 Nisan mesajı23 Nisan 2018 Pazartesi 08:55
 • Vali Günaydın'dan 23 Nisan mesajı23 Nisan 2018 Pazartesi 08:12
 • Günaydın’dan işadamlarına davet21 Nisan 2018 Cumartesi 11:24
 • Apart ve yurt yatırımları doyum noktasına ulaştı21 Nisan 2018 Cumartesi 09:05
 • Haydi Çocuklar Gökkubbe’ye21 Nisan 2018 Cumartesi 08:12
 • Kurumlara TYP kapsamında 895 işçi alınacak20 Nisan 2018 Cuma 16:55
 • 25 km hızla radara girdi20 Nisan 2018 Cuma 16:34
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim