25 Nisan 2018
  • BIST 109.210
  • Altın 173,306
  • Dolar 4,0701
  • Euro 4,9677
  • Isparta 23 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 25 °C

İl Genel Meclisinde ‘Dikte’ krizi

İl Genel Meclisinde ‘Dikte’ krizi
İl Genel Meclisinde ‘Dikte’ krizi

İl Genel Meclisi 2016 yılı Performans Programı görüşmelerinde AKP ve MHP’li üyeler arasında tartışma yaşandı. MHP grup sözcüsü Araz, meclis iradesinin elinden alındığını iddia etti. AKP Grup sözcüsü Araz da ‘’Kimse dikte ettiremez. Yoksa milletin hakkını hukukunu korumamış oluruz’’ dedi.

 

İl Genel Meclisi Cuma günü gerçekleştireceği İl Özel İdaresi 2016 Yılı Bütçesi görüşmeleri öncesinde dün 2016 Yılı Performans Programı Raporunu görüşerek, oyladı. Rapora MHP grubu şerh koyarak karşı çıktı. Bu durum Mecliste MHP ile AK Parti grubu arasında tartışma yaşanmasına neden oldu.

PLANDA 25 MİLYON PROGRAMDA 20 MİLYON!

İl Özel İdaresi 2016 Yılı Bütçesinin 2015-2019 Stratejik Planı’na uygun hazırlanması gerektiğini ifade eden Araz, “Stratejik Plan’da yatırımlar için 25 milyon TL öngörülmüş, 2016 bütçesinde bu 20 milyon lira gibi görülüyor. Eleştiriyi bütçede getireceğim” dedi.

HANGİ KÖYE İHTİYAÇ, KAÇ KÖYE SONDAJ YAPILACAK? BU BELLİ DEĞİL

Bu arada idarenin, Meclisin yatırım ve çalışma programını kabul etme görevini yerine getirilmesini engellediğini ileri süren Araz, şunları söyledi: “Çünkü böyle bir yatırım ve çalışma programı meclise getirilmemiştir. Örneğin sayfa 66. 1 milyon 875 bin lira yol ve ulaşım için ödenek belirtilmiş. Fakat idare bize kaç kilometre asfalt yapılacak ve nereye yapılacak diye gösterilmemiş. Sayfa 72’de 47 bin 500 lira öngörme var. Açıklama kısmında ihtiyaç olan köylerde sondaj kuyuları açılacaktır diyor. Ben inşaat mühendisiyim. 47 bin 500 lira neyle ölçülür? Metreküple, adetle, kilogramla bir şeyle ölçülür ve fiyat konur. Hangi köye ihtiyaç, kaç köye sondaj yapılacak? Bu belli değil. Doğru örnek var mı? Var.

İDARE YETKİ GASPI YAPIYOR

Bütçede Stratejik Plan’dan, hedeflenenden maalesef kısıtlı imkânlardan dolayı geriyiz. Stratejik Plan’da belirlenen hedefleri yılı içinde uygulamaya konulması, yani somut bir şekilde uygulama yerinin proje maliyetinin ve benzeri huşuları kapsayan yatırım ve çalışma programı 5302 sayılı kanunla yetki İl Genel Meclisi’ne verilmişken bu yetki gasp edilerek, yatırımlar ve çalışma programı, performans taslağında ve bütçe taslağında bulunmamaktadır. İdare, İl Genel Meclisi’nin yetkisini bypass ederek uygulamaları kendi inisiyatifinde değerlendirmek istemektedir. Bu yetki gaspı bir önce yatırım ve çalışma programı yani neyin nereye yapılacağı, ne kadar yapılacağı, ne kadar ayrıldığı İl Genel Meclisi’ne sunulması gerekmektedir. Aksi durum hukuk dışıdır. Çünkü çalışma programı tarafımıza verilmemiştir. Meclis iradesini kullansın. Hazırlanan performans programı Meclis iradesinin, idare tarafından devralınmasıdır.”

BİZİ BYPASS ETME GİBİ BİR DÜŞÜNCENİN OLDUĞUNU SANMIYORUM

Araz’ın çıkışından sonra söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Nail Yaşar Akgül ise 2015-2019 Stratejik Plan baz alınarak 2016 yılı Performans Programı hazırlandığını belirtti. Raporda çok fazla teferruat yer almadığını ifade eden Akgül, “Yani falanca köprüye şu kadar lira, filanca okula şu kadar lira diye bir ibare yok burada. Aynı şekilde çalışma programı derseniz çalışma programına detaylı yazılmasını biz de isteriz. Eğer elimizde yeterli kaynak varsa o kaynakları parça parça edelim ayıralım. 2016 yılında hangisi öncelikliyse ona ayırmamız gerekiyor. Bizi bypass etme gibi bir düşüncenin olduğunu sanmıyorum. Performans programı stratejik plana hangi bölümde aykırı? Bunu soruyorum” dedi.

BU BÜTÇE YETERSİZLİĞİNDEN KAYNAKLANAN BİR ŞEY, BEN BUNUN FARKINDAYIM

MHP Grup Sözcüsü Kerem Araz da bu soru üzerine “Sayfa 99 tablo 19’a bakabilirsiniz. Orada yatırıma 25 milyon 494 bin 815 rakamı var. Biz stratejik plana uymuyor demedik. Stratejik Planı’nın gerisinde dedik. 2014’de kabul edilen stratejik planda 25 milyon öngörülmüş, 2016’da 20 milyon ayrılmış. Bu bütçe yetersizliğinden kaynaklanan bir şey, ben bunun farkındayım. Burada ayrılan rakamlar var. Bütçe bunu esas alacak. Çalışma programında bu açıklamalar kısmın ayrılan miktarların nereye ne kadar yapılacağı yazması lazım. Ben fotoğrafın büyük kısmına bakıyorum. Ben bunun için ret veriyorum. Ödenekten 250 bin lira spora göndermişsiniz, ben buna ret vermiyorum. Benim ret verdiğim meclis iradesinin elinden alınmasıdır” diye cevap verdi.

KİMSE BİZE DİKTE EDEMEZ

AK Parti Meclis Üyesi Fevzi Özdemir de Özel İdare bütçesinin dışında genel bütçeden her yıl gelen bir pay olduğunu söyledi. Bürokratları bu konuda suçlamadıklarını dile getiren Özdemir, “Çünkü herkes işini yapıyor. İl genel meclisi üyesi birçok arkadaşımız bütçe vs bilmeyebilir. Ama yıllardır bu işi yapan bir bürokrata bize dikte etti lafına aldırış ederim. Kimse bize dikte edemez, herkes burada işini yapıyor. Biz genel bütçeden gelen paralarla her türlü takviyeyi yapabiliyoruz” şeklinde konuştu.

MERKEZİ BÜTÇEDEN 2 KAT YARDIM GELECEK

AK Parti Grup Sözcüsü Nail Yaşar Akgül de son kez söz alarak dikte edilmesini kabul etmediklerini vurguladı. Akgül, şunları söyledi: “Kimse dikte ettiremez. Bizler seçilmiş insanlarız. Biz burada kendi hakkımızı hukukumuzu koruyamazsak milletin hakkını hukukunu koruyamayız. Bu meclis şimdiye kadar bunu korudu bundan sonra da koruyacak. Stratejik Plan ile Performans Programı arasında uyum yok denildiğinde örnek istedim. Burada okul yapıyoruz dedik de burada yapmıyor muyuz? Kitapçığın sonundaki tahmini tablo üzerinden işlem tesis etmeye çalışıyor bu yanlış. Biz 5 yıl sonra

ihtiyaçların neler olacağını köy köy yazacak olursak işin içinden çıkamayız. Genel ihtiyaçlar yazılmıştır, genel strateji çizilmiştir. 5 yıl içinde biz Isparta’yı ve köyleri nasıl görmek istiyoruz bu tespit edilmiştir. Performans programı da yıllıktır. Rakamlar tahmini rakamlardır. 5 yıl sonrasında enflasyonun, teknolojinin ne olacağını ve köylerimizin ihtiyaçlarını bilmiyoruz. Bizim ihtiyaçlarımız, köylerimizin ihtiyaçları sınırsız ama bütçemiz sınırlı. Bütçemiz sınırsız olsaydı bütçe yapmamıza gerek yoktu. Herkese istediği parayı verirdik. Arkadaşlarımız ciddi bir çalışma yapmışlar. Bir emek sarf ediyorlar. Bu arkadaşlarımızın emeklerine saygı gösterilmesini isterim. 2016 yılı bütçemiz 70 milyon lira. Ama bu 70 milyonun üzerine göreceğiz en az 2 katı kadar da merkezi bütçeden yardım gelecek. Bunların da planlamasını ilimiz ve ülkemiz için yapacağız.”

MECLİS İRADESİNİN ELİNDEN ALINMASI DURUMU SÖZ KONUSU DEĞİL

Son olarak söz alan Meclis Başkanı Ali Bolat ise hiç bir güç ve kuvvetin meclisin iradesinin üstünde olamayacağına işaret etti. Bolat, “Meclisin iradesinin elinden alınması gibi bir durum söz konusu olamaz. Buradaki arkadaşlar vermiş oldukları önergelerde tamamen kendi hür iradeleri üzerine tekliflerini vermekteler ve kullandıkları oylar kendi hür iradeyle kullandıkları oylardır” dedi.

OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ

Konuşmaların ardından İl Özel İdaresi 2016 Yılı Performans Programı MHP grubunun hayır oyuna karşı AK Parti grubunun oy çokluğu ile kabul edildi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
  • Günaydın Holding olarak talip olabilir17 Nisan 2018 Salı 12:47
  • Belediyeleri alacağız07 Nisan 2018 Cumartesi 14:49
  • OHAL’de yapılacak seçim adil olmaz26 Mart 2018 Pazartesi 09:52
  • ‘Isparta’nın demirden ağaçlara mı ihtiyacı var?’24 Mart 2018 Cumartesi 10:30
  • Isparta’nın 2023 hedefleri belirleniyor24 Mart 2018 Cumartesi 09:15
  • Yaşlılarımıza sahip çıkıyoruz20 Mart 2018 Salı 11:30
  • Zabun, ‘CHP kafasını anlamak mümkün değil’19 Mart 2018 Pazartesi 10:59
  • Perinçek Isparta’dan meydan okudu12 Mart 2018 Pazartesi 11:35
  • 18 bin kadın kolları mensubu hedefimiz var05 Mart 2018 Pazartesi 11:20
  • Bu dava İslam’ın davasıdır05 Mart 2018 Pazartesi 09:45
  • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim