22 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Isparta 5 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 16 °C

Isparta Adeta Kuşatma Altında

Isparta Adeta Kuşatma Altında
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Koordinatör Vekili Ali Toker, ‘1/ 100.000 Çevre Düzeni Planı; Korunan Alanlar, Tarım Arazileri ve coğrafi yapısı nedeniyle yatırıma izin çıkacak alanların çok sınırlı olduğu’ tezini ortaya atıyor.

Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPAD) kapsamında Isparta’da büyük bir sistem inşa edildi: AB’ye Katılım Öncesi Tarım ve Kırsal Kalkınma Mali Yardım Bileşeni (IPARD). Proje kapsamında 2009 yılında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüğü kuruldu. Özel İdare Kampusu’nda konuşlandırılan TKDK Isparta Koordinatörlüğü aracılığıyla bugüne değin 28 Milyon Avro değerinde 122 proje yapıldı. Avrupa Birliği (AB) ve Gıda- Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bu projelere tam 15 Milyon Avro değerinde hibe kaynak aktardı. Avrupa Birliği (AB) ve Gıda- Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye çapında aralarında Isparta’nın da bulunduğu 42 kente 1 Milyar 250 Milyon Avro hibe kaynak aktarıyor. AB’ye Katılım Öncesi Tarım ve Kırsal Kalkınma Mali Yardım Bileşeni (IPARD) 2014 yılının ikinci yarısında tamamlanacak. Bunu IPARD II Programı izleyecek. Süreç 2020 yılına kadar devam edecek. Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği’ne (AB) ‘Tam Üye’ olduğu andan itibaren de TKDK Isparta Koordinatörlüğü ‘Ödeme Ajansı’ nosyonuna geçiş yapacak.

AB ADINA HARCAMA YETKİSİNE SAHİBİZ

            Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Isparta Koordinatör Vekili Ali Toker, Avrupa Birliği (AB) adına harcama ve ödeme yapma lisansına sahip olduklarını söyledi. Kapılarını Akdeniz’e açan Toker, Isparta açısından hayati değerde çalışmalar yaptıklarını ifade etti. TKDK’nın 1 Nisan 2008 tarihinden itibaren inşa edilmeye başlandığını anlatan Toker, gelinen süreçte Isparta’da 122 projeye hibe mali kaynak sağladıklarını söyledi. 1’i ‘Şartlı’ olmak üzere 13 Mali Destek Çağrısı’na çıktıklarını kaydeden Toker, “Süreç içerisinde 150 proje destek için onay aldı. Ancak bunun 28 tanesi projeyi hazırlayanlar tarafından geri çekildi. Ya da ruhsat ve finansal disiplin açısından zayıf görüldü. Geriye kalan 122 proje emin adımlarla ilerliyor. Bu 122 projenin total yatırım değeri 85 Milyon 880 Bin TL (28 Milyon Avro) oldu. Anılan projelere Avrupa Birliği (AB) Gıda- Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yüzde 50 ila 65 oranında hibe sağladı. Bu da 44 Milyon 250 bin TL (15 Milyon Avro) ediyor. AB ve Gıda- Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı destekleri ile Isparta’ya bu eserler kazandırılıyor” dedi.

TKDK SÜREÇ SONUNDA ÖDEME AJANSI OLACAK

            IPARD II Programı’nın 2014 yılı ikinci yarısında başlayacağını ve 2020’ye kadar devam edeceğini anlatan Toker, Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği’ne tam üye olduktan sonra ise TKDK’nın Ödeme Ajansı olarak yoluna devam edeceğini söyledi. Toker, sistemin inşasını da şöyle analiz etti: “TKDK’nin yazım süreci 2002’de başladı. 1 Nisan 2008’de ise oluşum için harekete geçildi. İlk başlangıçta Türkiye’de 22 kentte TKDK inşa edildi. Isparta o ilk grup kent içerisinde yerini almıştı. Bu bağlamda biz 2009 yılında personel alımına başladık. 2010 yılında Avrupa Birliği’nden para harcama yetkisi akreditasyonu almayı başardık. İlk VIII Mali Destek Çağrısı’na kadar 4 bileşen vardı. 2012’de çok iyi bir akreditasyon yaptık. Destek bileşeni sayısı 12’ye kadar yükseldi. İlk icraatımız Şartlı Çağrı Dönemi oldu. O süreç çok iyi idi. 8 proje gelmişti. Ardından Ağustos 2011 tarihinde I. Çağrı’ya çıktık. Şu anda totalde 12 Çağrı var. Yolumuza çok emin adımlarla devam ediyoruz. IPARD I kapsamında Avrupa Birliği ve Gıda- Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın koyduğu 1 Milyar 250 Milyon Avro değerinde bütçe var. TKDK ise şu anda 42 kentte teşkilatlanmış durumda. Kendi açımızdan söylüyorum; etkin bir şekilde Isparta için katma değer üretmeye devam ediyoruz.”

İŞTE DESTEK ALAN PROJELERİN DAĞILIMI

            Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Koordinatörlüğü’nün Isparta’da 76 proje desteklediğini anlatan Ali Toker, dağılımını şöyle anlattı: “Süt hayvancılığı için 7 proje destekledik. Besi hayvancılığı için 8 proje hak kazandı. Isparta biliyorsunuz meyve kenti. Soğuk hava deposu ve paketleme projelerine ihtiyacımız var. Bu bağlamda 16 proje AB ve Gıda- Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan destek almayı başardı. Süt işleme için 2, et ve et ürünleri için 3 proje onay aldı. Bizim çok önemsediğimiz bir kalem daha var: Mikro ürünler. Bu bağlamda gül, dokuma, mermer, doğal taş ve ahşap işçiliği açısından 7 proje desteklenmeye değer bulundu. Kırsal turizm açısından da 1 otel ve 2 restaurant olmak üzere 3 proje destek aldı. Çiftlik faaliyetleri adımından ise 76 proje geçti. Bunların çok büyük bir dilimi tıbbi aromatik bitkiler üzerine oldu. Totalde 122 proje yapıldı. Yatırım değeri 28 Milyon Avro. AB ve Türkiye’nin (Gıda- Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı) aktardığı hibe kaynak 15 Milyon Avro. Sözün özü şudur: “4 yılda Isparta’ya TKDK’nın sağladığı yatırım 28 Milyon Avro’dur.”

PROJE KÜLTÜRÜ GELİŞMELİ ORGANİZE SANAYİ BÜYÜTÜLMELİ

            Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Isparta Koordinatör Vekili Ali Toker, profesyonel perspektifte proje hazırlama kültürünün eksikliğinden söz etti. Fizibilite hazırlama anlayışının zayıf olduğu tezini ortaya atan Toker, coğrafi açıdan da Isparta’nın çok zor bir bölge olduğunu savundu. 1/ 100.000 Çevre Yönetim Planı, tarımsal araziler, korunan alanlar vb… kriterler nedeniyle Isparta’da yatırım ve ruhsat açısından önemli sıkıntıların yaşandığına vurgu yapan Toker, çözüm istedi. Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi’nin de (SD OSB) mutlak surette büyütülmesi gerektiğini savunan Toker, ALGIDA örneğinin Isparta açısından çok çarpıcı bir gerçek olduğunu kaydetti. ALGIDA’nın yatırım için Isparta’ya geldiğini anımsatan Toker, “ancak büyük ölçekli yatırım alanı tahsisi istediler. Sağlanamadığı için yatırımın Isparta’ya yapılması mümkün olmadı. Bu çok acı bir örnektir” dedi. SD OSB için iki formül öneren Ali Toker, şöyle dedi: “Süleyman Organize Sanayi Bölgesi genişletilmeli. Ancak Mania Planı var. O engel aşılmalı. Bir başka fikrimiz daha var: Gönen’in karşı tarafı Organize Sanayi Bölgesi olarak ilan edilmelidir.”

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim