22 Mart 2018
  • BIST 117.110
  • Altın 167,984
  • Dolar 3,9327
  • Euro 4,8374
  • Isparta 16 °C
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 19 °C

Isparta Barosu’nda 3. Gökmenoğlu dönemi

Isparta Barosu’nda 3. Gökmenoğlu dönemi
Isparta Barosu’nun 28. Olağan Genel Kurulu’nda tüm avukatların ortak adayı olarak gösterilen Av. Gökmen Hakkı Gökmenoğlu, üst üste 3’üncü kez Başkanlık yetkisini aldı.

Isparta Barosu’nun her 2 yılda bir gerçekleştirilen Olağan Genel Kurulu’nun 28’incisi cumartesi günü Aysan Kongre Merkezi’nde yapıldı. Genel Kurul’da avukatların ortak adayı olarak gösterilen mevcut Başkan Av. Gökmen Hakkı Gökmenoğlu, seçim sonucunda 3’üncü kez üst üste yetkiyi aldı.

DİVAN’A ÇAKMAKÇI BAŞKANLIK YAPTI

Olağan Genel Kurul, Baro Başkanı Av. Gökmenoğlu’nun yaptığı açış konuşmasıyla başladı. Konuşmanın ardından ise Divan oluşturuldu. Divan Başkanlığına Av. Güngör Çakmakçı seçildi.

EMEKLİ MAAŞLARI SADECE 1200 TL

Av. Gökmenoğlu, savunmanın temsilcileri olarak siyah cübbe altında birçok sıkıntıyı da taşıdıklarını belirterek, Barolar Birliği’ne kayıtlı 85 bin, Adalet Bakanlığı verilerine göre ise halen 95 bin avukat olduğunu söyledi. Isparta Barosu’na kayıtlı ise 276 avukatın ve onlarca stajyerin bulunduğunu dile getiren Gökmenoğlu, şunları söyledi: “Avukatlar 2008 yılından başlamak üzere Topluluk Sigortasının kaldırılması ile birlikte 5510 sayılı Yasaya tabi 4/b li olarak değerlendirilmekte. Sosyal Güvenlik kuruntuna Prim borcu bulunan Avukatlar sağlık hizmetinden yararlanamamakta. Vergi usul Yasası gereği dosyaya vekâlet sunan Avukat vekalet ücretini almış kabul edilmekte. Serbest meslek erbabı olan Avukatlar bakımından KDV oranı yüzde 18 Gelir Vergisi oranı yüzde 20-25 olarak değerlendirilmekte, ömrünün neredeyse yarısını adliye koridorlarında geçiren bir Avukat, emekli olduğunda emekli maaşı yaklaşık 1200 TL almakta.

SADECE 265 TL ÖDENİYOR

CMK uyarınca zorunlu müdafilik sisteminde yer alan bir meslektaşımız yıllarca görevlendirildiği davayı takip etmek zorunda kalmakta, bunun karşılığında ise kendisine ödenen ücret asgari ücretin üçte biri seviyesinde kalmaktadır, örneğin bir Asliye Ceza mahkemesinde sanık müdafii olan meslektaşım bugün itibari ile yalnızca 265 TL ücretle yargılamanın sonuna kadar görevini ifa etmekte, her türlü sorumluluğu üstlenmektedir. 265 TL karşılığında yeri geldiğinde 10-15 yıl süre ile dosyada müdafilik görevini devam ettirerek tam bir angarya ile karşı karşıya kalmaktadır.

AVUKATLARA YAPILAN SALDIRILAR CEZASIZ BIRAKILMAKTADIR

Son dönemlerde vatandaşlarımızdan gelen Adli Yardım taleplerinde büyük artışlar yaşanmakta, sonuç olarak da CMK zorunlu müdafiliği ve Adli Yardımlar nedeniyle Avukatların serbest iradeleri ile alabileceği ne Ceza nede Hukuk davası kalmamış bulunmaktadır. 1136 sayılı yasa ile bir kamu hizmeti olarak düzenlenmiş ve Avukatlar da kamu görevlisi olarak kabul edilmektedir. 5237 sayılı Türk Ceza Yasasının 6/d maddesi gereğince Avukatlar yargılama faaliyetinin bir unsuru olarak kabul edilmekte de iken Yasanın bu açık hükmüne rağmen silah ruhsatı ve pasaport kanununda değişiklik yapılmayarak Avukatların yargının diğer unsurları olan Hakim ve Savcılardan ayrık tutulmaları ise tarafımızdan anlaşılamamaktadır. Avukatlık mesleği dürüstlük ve özen mesleği olduğu gibi aynı zamanda da bir Kamu görevi; Bu nedenledir ki görevimizden kaynaklı suçlarda doğrudan Ağır Ceza mahkemesince yargılanmamıza karşın, Kamu görevi ifa ediyor iken Avukatlara yapılan saldırılar cezasız bırakılmakta, bir Kamu görevlisine yapılan saldırı gibi değerlendirilmemektedir. Tüm bunlara rağmen savunmanın bir parçası olarak olmazsa olmaz koşulu olan Avukatlar soruşturma dosyalarının inceleyememekte örnek almakta zorlanmaktadırlar.

AVUKATLIK YASA ÖNERİSİ YASALAŞMALI!

Her şeyden önce bu tablonun ortaya konulması, sorunlarımızın genel kurul vesilesi ile kamuoyu ile de paylaşılması gerekir. Bu anlamda Barolar elbette ki “siyaset” yapmazlar ancak “hukuk siyaseti” yapmak da görevleri arasındadır. Bu vesile ile bir kez daha ifade ediyoruz ki: Başta son tarihli TBB’ce oluşturulan komisyonca hazırlanmış olan ve içerisinde Isparta Barosu adına bizimde bulunduğumuz Avukatlık yasa önerisinin biran önce Yasalaşması gerekmektedir. Avukatlık Sınavı - Avukatların Özlük haklan - Adli kolluk - Hukuk sigortası - Adli Yardım - Önleyici Hukuk - Uzlaşma - Arabuluculuk Müesseslerine ilişkin düzenlemeler bir an önce ve gecikmeksizin hayata geçirilmelidir.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim