24 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Isparta 11 °C
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 14 °C

Isparta halkı ölümü korkuttu

Isparta halkı ölümü korkuttu
Isparta halkı ölümü korkuttu

İlimizi ziyaret eden Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Isparta halkı sokağa çıkmasaydı, bu hainlerin planlarına göre her şey yürüseydi çok daha fazla insanımızı kaybedebilirdik. Darbe girişimi başarıya ulaşamazdı. Ama şehit sayımız binlerle ifade edilebilirdi. Isparta halkı ölüme meydan okudu, ölümü korkuttu” dedi. Bakan Fikri Işık, Isparta’ya Kara Havacılık Okulu’nun yanı sıra komutanlık ve bir alayın da geleceğini, yabancı pilotların da burada yetişeceğini açıkladı.

TSK'DA EMİR KOMUTA ZİNCİRİ BOZULMUYOR

Kara Havacılık Okulu’nun inşaatında incelemelerde bulunmak üzere Isparta’ya gelen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, AK Parti İl Başkanlığını da ziyaret etti. Ziyarette TSK’nın yapısının bozulduğu eleştirilerine yanıt veren Bakan Işık, “TSK güçlendiriliyor. Fabrika ve tersaneler, okullar Savunma Bakanlığının yapacağı işlerdir. Hastane işlemeciliğini Genelkurmay yapmaz. TSK'da emir komuta zinciri bozulmuyor. Bir ordunun asli görevi harbe hazırlıktır tersane çalıştırmak değildir. Emir komuta zincirinde bozulma olmayacak. Ama kuvvet komutanları Bakanlığa bağlı olacak. Hiçbir subayımız askerimiz darbeyle anılmak istemiyor. Ama birilerinin bir daha TSK aracılığıyla bir şeyler yapabilirim hevesine kapılmasını önlemek de bizim görevimiz. FETÖ ile mücadelemizi yapacağız ama yarın FETÖ yerine METÖ gelmesini de engelleyeceğiz. Yaptığımız tüm düzenlemeler buna yöneliktir” diye konuştu.

YABANCI ÜLKELERİN PİLOTLARI DA ISPARTA’DA YETİŞECEK

2012 yılında başlayan inşaat sürecinin neden uzadığına ilişkin de bilgi veren Bakan Işık, "Müteahhidin bazı ekonomik sıkıntılar yaşaması nedeniyle inşaat istediğimiz zamanda tamamlanamadı. Bugün geldik, komutanımız ve valimizle birlikte inşaatın en kısa sürede gereken çalışmaları yaptık. 15 Temmuz öncesi planlamamız sadece Kara Havacılık Okulu idi. Ama 15 Temmuzun ardından Kara Havacılık Okulunun yanında Kara Havacılık Komutanlığının da Isparta'ya gelmesi ve bir alayımızın da Isparta'ya gelmesi şeklinde" diye konuştu. Isparta'da devasa boyutta bir tesis oluşturarak sadece Türkiye'nin değil dost ve müttefik ülkelerin pilotların eğitimlerini de Isparta'da vermeyi hedeflediklerini belirten Bakan Işık, "bu noktadaki yatırımları en kısa sürede Isparta'ya kazandırmak istiyoruz. Isparta'mıza, ülkemize, milletimize hayırlı olsun" dedi.

Kara Havacılık Okulu inşaatında incelemelerde bulunmak üzere cuma günü Isparta’ya gelen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, akşam saatlerinde de AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, AK Parti İl Başkanlığı'nda yaptığı konuşmada AK Parti iktidarının 14 yılda pek çok engellemelerle karşı karşıya kaldığına vurgu yaptı. Bakan Işık, "1 Kasım seçimlerinden sonra demokratik ülkedeki işleyiş gibi bizim ülkemizde işleyiş devam eder derken tarihin en büyük ihaneti ile karşı karşıya kaldık. 15 Temmuz gecesi asker elbisesi giymiş haniler darbe teşebbüsünde bulundu. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bu en kritik anlardan biriydi. Öncelikle Allah'ın yardımı var. Bir kahraman binbaşı bu darbeyi ihbar etmese, darbe teşebbüsü öne çekilmese ve Sayın Cumhurbaşkanımız bulunduğu yerden 15 dakika öncesi çıkamasa bugün bambaşka bir Türkiye'de olabilirdik. Bunların tamamı Allah'ın yardımıdır. Ama Allah bize aklımızı kullanmayı emrediyor. İşte Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla Türk milleti sokağa döküldü. Teşkilatlarımızın büyük gayreti oldu. Önce siz çıktınız. Orada askerlerin aman ateş etmeyin, sizler bu vatanın evladısınız telkinleri olayın ne olduğunu farkında olmayan pek çok askeri milleti kurşun sıkmaktan alıkondu. Ama o haşhaşiler, o afyon yutmuşlar gözler, kararmış şekilde millete ateş açtılar. Fakat ne oldu milletin iradesine kimseni ipotek koyamadığı ortaya çıktı. Millet daha önceki darbeleri sandıkta mahkum etti. Ama 15 Temmuzda sandığı beklemedi. Sokağa çıktı darbeyi akamete uğrattı. Isparta halkı sokağa çıkmasaydı, bu hainlerin planlarına göre her şey yürüseydi çok daha fazla insanımızı kaybedebilirdik. Darbe girişimi başarıya ulaşamazdı. Ama şehit sayımız binlerle ifade edilebilirdi. Isparta halkı ölüme meydan okudu, ölümü korkuttu. Havalimanına gelip askerleri Ankara'ya götürmek isteyen hainler emellerine ulaşamadı" dedi.

BU ORDU BİZİM ORDUMUZ

İhanete bulaşmayan TSK'nın kahraman mensuplarının da darbenin önlenmesinde büyük gayret gösterdiğini kaydeden Bakan Işık, "TSK bizim silahlı kuvvetlerimiz, ordu bizim ordumuzdur. İçinden ihanet edenler çıktı ama bu bizim silahlı kuvvetlerimiz bağlamaz. O hainlere karşı bizim duyduğumuz öfkeden çok daha büyüğünü askerimiz duyuyor. Bunların TSK'dan temizlenmesi için onlar da bizimle gayret gösteriyor. O açıdan askere bakışımızda değişiklik olmayacak. Bu ordu bizim ordumuz. Bu ordu peygamber ocağı. Onun için askerimize dünden daha azla sahip çıkacağız. Bileceğiz ki,bu ordu hakikaten içinden hainler çıkmış olmasına rağmen bu milletin öz evladıdır. Onun için TSK'nın ihtiyaçlarının giderilmesi için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bir taraftan bu hainlerin kökünü kazımakla diğer taraftan ordumuzun geleceğe çok güçlü hazırlanması için gayret sarf ediyoruz" diye konuştu.

ORDUNUN ÜSTÜNDEN GEREKSİZ YÜKLERİ ALIYORUZ

Ordunun harbe hazırlık seviyesini üst seviyeye çıkarmak için çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Bakan Işık, "Hükümet olarak siz darbeyi sokakta önleyen Türk milleti 'bir daha beni sokağa çıkarma' mesajını veriyor. Şu anda yaptığımız tüm çalışmalar bu darbeci anlayışı tamamen tasfiye etmek içindir. Artık Türkiye'de kimse kafam bozulursa yönetime el koyarım anlayışıyla hareket etmesin. Bunun için özellikle TSK'nın üzerindeki gereksiz yükleri alıyoruz. TSK kendi asıl işine odaklansın. Nedir bunlar harbe hazırlık, harekat, istihbarat, eğitim, muharebe bu işleri TSK tam bir emir komuta içinde yapacak. Ama TSK'ya yük olan personel, lojistik gibi yükler Milli Savunma Bakanlığı tarafından üstlenilecek. Bazıları televizyona çıkıyor 'TSK'ya şöyle yapılıyor böyle yapılıyor' diyor. Hiçbir şey yapılmıyor. TSK güçlendiriliyor. Fabrika ve tersaneler, okullar Savunma Bakanlığının yapacağı işlerdir. Hastane işlemeciliğini Genelkurmay yapmaz. TSK'da emir komuta zinciri bozulmuyor. Bir ordunun asli görevi harbe hazırlıktır tersane çalıştırmak değildir. Emir komuta zincirinde bozulma olmayacak. Ama kuvvet komutanları Bakanlığa bağlı olacak. Bütün gelişmiş demokrasilerde böyledir. Bu açıdan kimsenin tereddüdü olmasın TSK hem emir komuta birliği içinde yoluna devam edecek, hem asil görevleri olmayan görevleri MSB'ye devredecek hem de bir dan Türkiye'de TSK'nın darbeyle muhtırayla anılmaması için bu çalışmalar sürecek. Tüm derdimiz bu. Hiçbir subayımız askerimiz darbeyle anılmak istemiyor. Ama birilerinin bir daha TSK aracılığıyla bir şeyler yapabilirim hevesine kapılmasını önlemek de bizim görevimiz. FETÖ ile mücadelemizi yapacağız ama yarın FETÖ yerine METÖ gelmesini de engelleyeceğiz. Yaptığımız tüm düzenlemeler buna yöneliktir. Bu çalışmaların sonucunda TSK kendi alanında çok daha dinamik bir yapıya kavuşacak" şeklinde konuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim