25 Nisan 2018
  • BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • Isparta 8 °C
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 15 °C

Isparta için hayalde kaldı Bursa kurmayı başardı

Isparta için hayalde kaldı Bursa kurmayı başardı
Sivil Havacılık, savunma sanayi, otomotiv, tekstil ve yapı endüstrisi başta olmak üzere hayatın her alanını ilgilendiren Kompozit için Isparta, proje dâhi hazırlamıştı. Ancak hayata geçiremedi. Bursa ise Kompozit Mükemmeliyet Merkezi kurmayı başardı.

Sivil Havacılık, savunma sanayi, otomotiv, tekstil ve yapı endüstrisi başta olmak üzere hayatın her alanını ilgilendiren Kompozit için Isparta, proje hazırlamıştı. Ancak hayata geçirmeyi şu ana değin başaramadı. Bursa ise Kompozit Mükemmeliyet Merkezi kurdu. Sivil Havacılık, Uçak Bakım- Onarım Hangarı, (‘- Türk Hava Yolları’nın uçakları; Sağlık Bakanlığı’nın 112 Acil Helikopterleri buradan hizmet alıyor- ‘) Havalimanı, Pilot Yetiştirme Okulu gibi donanımlara sahip Isparta’nın Fiber Optik ve Kompozit Yatırımı hayata geçirmesi işten bile değil.

HACMİ 10 MİLYAR DOLAR

Uludağ Üniversitesi ile Ticaret ve Sanayi Odası, Bursa’da Türkiye’nin en kapsamlı İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi’ni kurdu. Yapılan açıklamada güçlü bir Araştırma- Geliştirme (AR- GE) yatırımları ile Türkiye’nin Kompozit Hacmi’nde 10 Milyar Dolar’a yükselebileceğine vurgu yapıldı. Isparta, gündemden düşen Kompozit Vadisi Projesi’ne tekrar odaklanmalı. Bursa’nın başardığı Isparta’da hayata geçirmelidir.

PROJEYİ RAFTAN İNDİRELİM

FİBER OPTİK BAŞLANGIÇ OLSUN

Isparta Sanayici ve İşadamları Derneği (ISİAD) Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) işbirliği ile Kompozit Vadisi Projesi geliştirmişti. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı da (BAKA) Sivil Havacılık Üssü Projesi yapmıştı. Birbiri ile girift bu projeler son yıllarda gündemden düşü. ISİAD Başkanı Özcan Pınarcı ve ekibinin bu projesinin Koordinatörlüğü’nü SDÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Çolak yapıyordu. Doç. Dr. Çolak, GÖLLER BÖLGESİ TEKNOKENTİ’nde bu proje için şirket dâhi kurmuştu.

» Bursa İleri Kompozit

Malzemeler Araştırma ve

Mükemmeliyet Merkezi kurdu

Isparta Sanayici ve İşadamları Derneği (ISİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Pınarcı ve ekibi Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) işbirliğinde Kompozit Vadisi Projesi geliştirilmişti. Ancak hayata geçirilemedi.

Oysa Isparta, Sivil Havacılık açısından çok üstün standart ve donanımlara sahip.

Uçak Bakım- Onarım Hangarı’ndan yükseköğretim programlarına kadar genel şemsiyede altyapısı var.

Bursa ise Isparta’nın 3 yıldır fikir düzeyinde çalıştığı projeyi hayata geçirmeyi başardı.

Tekstil ve otomotiv merkeziyken, savunma ve havacılıkta da hedef koyan Bursa’da, İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi kuruldu.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile Uludağ Üniversitesi işbirliğinde Türkiye’nin en kapsamlı İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi, Demirtaş OSB’de (DOSAB) hayata geçiriliyor

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) 13 Milyon TL hibe desteği vereceği proje ile ileri kompozit malzeme kullanan sektörlerin sürdürülebilirliğine katkı sağlamayı ve Ar-Ge altyapılarını güçlendirmeyi amaçlıyor. DOSAB’da 7 Bin M2’lik yüzölçümde inşa edilecek merkezin Türkiye kompozit malzeme sektörünün toplam cirosu 3 kata kadar büyütmesi hedefleniyor. Son 50 yıldır dünya genelinde kompozit sektörü yıllık yüzde 8 civarı büyüme gösteriyor. Dünyada 100 milyar olan kompozit malzeme pazar hacminin de yakın gelecekte 260 milyara çıkacağı öngörülüyor.

İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi, bölgedeki rekabet gücünün artmasını ve Ar-Ge çalışmalarıyla katma değeri yüksek yerli teknolojik ürünlere geçiş noktasında köprü görevi görecek. Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında hem katma değeri artırıcı spesifik projeler geliştirilecek hem de Ar-Ge çalışmaları sayesinde firmaların kendi bünyesinde gerçekleştiremediği kabiliyetlere sahip olunacak. Merkezin birinci beş yıllık dönemde yapacağı araştırma faaliyetleri ve işbirlikleri planlandı. Türkiye’de şu an 2 milyar dolar olan pazar hacminin etkili Ar-Ge ile 2023’e kadar 10 milyar dolar hacme çıkması mümkün”

» Test, sertifikasyon ve

prototip üretim de yapılacak

İleri kompozit malzemeler konusunda otomotiv başta olmak üzere, havacılık- uzay, savunma, raylı sistemler, denizcilik ve rüzgâr için ticarileştirilebilir Ar-Ge projeleri ile test, sertifikasyon ve prototip üretimi hedeflendi.

Detaylar şöyle paylaşıldı:

«Düşük maliyetli, yüksek performanslı yapısal kompozitler üretmek için gerekli bilim ve mühendislik prensiplerini geliştirmek de hedefler arasında bulunuyor” ifadesini kullanan Karahan, “Mevcut ve gelişmekte olan sektörler ve bunların yanı sıra devlet kurumlarını desteklemek amacıyla bu ürünlerin üretimi ve kullanımı için test, mühendislik ve danışmanlık hizmetleri sağlamak, yeni geliştirilen ürünlerin ticarileştirilmesi, iş yaratma ve girişimcilik konusunda danışmanlık sağlanması da amaçlanıyor.»

» Isparta, bu projeyi tozlu raftan

indirmeli, gerekirse BAKA’nın

‘Güdümlü Proje Bileşeni’

kapsamında hayata geçirilmeli

Isparta Sanayici ve İş adamları Derneği (ISİAD) ve Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) işbirliğiyle Kompozit Vadisi İhtisas Sanayici ve İş Adamları Derneği (KOVİSAD), kurulmuştu. Temel hedef ise Kompozit Vadisi idi.

Bu proje 1 yıl önce gündemden düştü.

Geleceği şekillendirecek temiz ve az enerji kullanılmasına vesile olacak kaynaklardan biri olan kompozit teknolojisi, bugün uçaklardan otomotive, spor aletlerinden askeri malzemelere, rüzgâr türbini kanatlarından, petrol platformlarına kadar birçok alanda kullanılıyor.

Isparta İş Adamları Derneği ve Kompozit Vadisi İhtisas Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı olan Özcan Pınarcı, Isparta’nın, kompozit ürünler alanında üretim merkezi olmasını planladıklarını ve bunun için çalışmalar yaptıklarını söylemişti.

Fizibilite çalışmalarının, ilgili bakanlıklara sunulduğunu kaydeden Pınarcı,, yaklaşık 350 milyon liralık bir yatırımın hedeflendiğini belirtmişti. Bin 500’e yakın nitelikli insana iş alanı açılacağını ifade eden Pınarcı, bu insanların Ar-Ge ve teknoloji vadisinde çalışmasını beklediklerini kaydetmişti.

O dönemlerde gündeme gelen bilgiler şöyle idi:

«Kompozit Ürünler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulmasıyla birlikte ithalat da azalacak. Söz konusu yatırımlar ileri düzeyde Ar-Ge ve yenilikçiliğe dayalı yatırımlar olacaktır. Bu açıdan, SDÜ’nün gelişkin altyapısına ve özverili akademisyenlerimizin yönlendirmesine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyoruz.”

“Kompozit Vadisi’nde hammaddenin (karbon elyaf) kompozit sektöründe kullanılabilmesi için sorumlu tesisler (dokuma, prepeg gibi) ile kompozit ileri malzemeler üreten tesisler (rüzgâr türbini kanatları, basınçlı kaplar, otomotiv, denizcilik, petrol platformları gibi endüstriyel uygulamalara dönük firmalar) olacak.

Özellikle tamamen kompozitten yapılan rüzgâr türbinleri için 2017 yılında dünyada 5 milyar dolarlık bir pazar söz konusu. Bu katma değeri oldukça fazla ve yüksek teknoloji sanayii kompozit sektörü için henüz ülkemizde organize bir ihtisas sahası bulunmazken, gelişmiş ülkelerden birden fazla bulunmaktadır. Örneğin Almanya'da 3, Fransa'da 2, Amerika'da 4 adet kompozit vadisi niteliğinde ihtisas organize sanayileri bulunmaktadır.”

 

Kompozit ve Sivil Havacılık

Üssü Projesi BAKA’nın

‘Güdümlü Yatırım Bileşeni’

kapsamında hayata geçirilebilir

» Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Avrupa Birliği’nden (AB) Havacılık Endüstrisi’ne yönelik nitelikli personel eğitimi için hibe fon sağlıyor.

» Sivil Havacılık’ta üstün standart ve donanımlara sahip olan Isparta’da Kompozit yatırımlarını gerçekleştirmek işten bile değil.

 

İşte donanımlar

 

«- Havalimanı var. - Türk Silahlı Kuvvetleri Kara Havacılık Okulu var. - Isparta’nın ilk; Türkiye’nin 2’inci (‘- açıldığı dönem’) Sivil Havacılık Pilot Yetiştirme Eğitim Okulu var. - Türkiye’nin 3’üncü en büyük Uçak- Helikopter Boyama- Bakım- Onarım Hangarı var. - ATLASJET Hava Yolları da burada yatırım yaptı. - Sağlık Bakanlığı’nın 112 Acil Helikopter ve Uçak Ambulansları’nın boyama- bakım- onarım hizmetleri Isparta’da yapılıyor. SDÜ’ye lisans programı (4 yıl) olan Sivil Havacılık Yüksekokulu açıldı.» Bu kadar güçlüyüz işte. Şimdi yeni rota lazım: « I- Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi, Isparta’da en azından 1 Fakülte açmalı. II- Güneykent Havzası ‘Sivil Havacılık Serbest Bölgesi’ ilan edilmeli.»

‘KOMPOZİT VADİSİ’ MUTLAK SURETTE HAYATA GEÇİRİLMELİDİR

Isparta’nın Sivil Havacılık Üssü olabilmesi için katma değeri yüksek endüstriye de ihtiyaç var. ‘Kompozit Vadisi’ bu bilgiler ışığında nokta atışı olacaktır. Isparta’nın gelecek inşası ‘Sivil Havacılık Serbest Bölgesi’ ve ‘Kompozit Vadisi’nden geçiyor.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim