24 Mart 2018
  • BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Isparta 9 °C
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 11 °C

Isparta için yolları açın

Isparta için yolları açın
Parlamento’nun da yeniden şekilleneceği 2015’te Isparta’nın en kritik yatırım beklentileri ulaşım alanında...

I- 100 YILLIK PROJE: Isparta, Keçiborlu- Antalya arasında yapılacak 130 km demiryolu yatırımı ile denize (Liman) inmelidir.

II- YÜKSEK HIZLI TREN: Isparta- Burdur- Antalya- İstanbul Yüksek Nitelikli Hızlı Tren (YHT) yatırımına başlanmalıdır.

III- DEREBOĞAZI: Orta Anadolu’yu Güney’e bağlayan stratejik nokta Dereboğazı, çift yol haline getirilmelidir.

I- ISPARTA- KONYA: Isparta- Konya aynı şekilde çift yol yapılmalıdır. Otoyol ağına Isparta da dâhil edilmelidir.

BİR DAHA ALGIDA

FACİASI YAŞAMAYALIM

Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi’nde büyük ölçekli parsel kalmadığı için global marka; büyük proje ALGIDA yatırımını kaçırmıştık. Benzer bir yıkım daha yaşamamak için aynı havzada genişleme alanı çalışması 2015’te olumlu şekilde tamamlanmalı

TEK ÇIKIŞ KATMA DEĞER

Minasın Mevkii’ndeki Deri İhtisas OSB’nin ‘Karma’ şekline dönüşüm süreci artık sonuçlanmalı. ‘Orta Gelir Tuzağı’ndan kurtulmak için tek bir çıkış var: ‘İleri Teknoloji; Katma Değerli ürün.’ Bunun için ise mutlak surette Araştırma- Geliştirme’ye (AR- GE) ihtiyaç var.

Güvenli hayat

‘6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’ deprem açısından ‘ÇEKİNCELİ COĞRAFYA’ olan Isparta için hayati değer taşıyor. Kentsel Dönüşüm Projeleri’ne daha çok önem verilmelidir.

Davraz için daha

çok yatırım

Davraz Dağı Kış Sporları ve Turizm Merkezi için: - 1/ 5000 Nazım İmar Planı onaylanmalı. - 1/ 1000 Ölçekli Revizyon- Uygulama İmar Planı onaylanmalı. - V. Telesiyej Sistemi için gereken 10 Milyon TL finansman sağlanmalı. - Gölet ve Suni Kar Sistemi yapılmalı. - Yaz Sporları için sahalar inşa edilmeli. - Davraz, Yüksek Rakımlı Sporcu Kamp ve Eğitim Merkezi ilan edilmeli.

Havacılık Üssü Projesi

- Isparta Kozmetik Laboratuvarı açısından dışa bağımlı. Bu sorun artık çözülmeli. – Isparta Havacılık Üssü Projesi’nin ilk adımlarını 2015’te atmalıdır. - Havacılık Serbest Bölgesi ilan edilmeli. - Kompozit Vadisi için daha çok emek harcanmalı. - Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi’nin Isparta en az 1 Fakülte açması sağlanmalıdır.

Rota: ‘Havacılık Üssü’… Havalimanı var. Türkiye’nin en büyük 3. Hangar’ı var. Özel Pilot Yetiştirme Okulu var. Kara Havacılık Okulu inşası sürüyor. Türk Hava Kurumu (THK) üniversite açmak istiyor. Isparta’da ‘HAVACILIK SERBEST BÖLGESİ’ olmalı. Güneykent Havzası’nı içine alan Bölge’de ivedilikle çalışmalar yapılmalı.

KOZMETİK LABORATUVARI

Dünya Gül Çiçeği’nin yüzde 65; Gül Yağı’nın ise yüzde 61’ini karşılayan Isparta’ya Kozmetik Laboratuvarı kurulmalı. Isparta bu alanda Fransa ve İtalya’ya bağımlı durumda… Çok yüksek derecede döviz çıktısı oluyor. 8 Milyon TL finansman gerektiren bu projeye Hükümet destek vermeli. Endüstri tarafı ise artık Gül Suyu’na yatırım yapmalı. İngiltere, Fransa, Birleşik Devletler ve Japonya 50 Avro’ya Gül Suyu satıyor. Isparta’nın ise tek bir damla dâhi Gül Suyu ihracatı yok.

Yüksek Teknoloji

Enstitüsü mutlak

surette kurulmalı

Türkiye’de sadece İstanbul ve Gebze’de lisans düzeyinden de daha yüksek artı değerler sunan Yüksek Teknoloji Enstitüsü bulunuyor. 3’üncüsü mutlak surette Isparta’da kurulmalı.

Davraz Dağı Karlıyayla Kış Sporları Turizm Merkezi yerinde saymaya başladı. - Gelişim Planı ışığında Yüksek Rakımlı Sporcu Kamp Merkezi ilan edilmeli. – Turizm yatırımları için tahsis ihalesi yeniden açılmalı.

 

100 Bilim İnsanı’nın 10 yıl boyunca çalışarak hazırladığı bilimsel rapora göre Isparta, deprem açısından ‘ÇEKİNCELİ COĞRAFYA’ olarak ilan edildi. Bu bağlamda eski yapılar ‘6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’ kapsamında dönüştürülmeli.

KURUMLAR ARASI

AHENK VE PROJE

ÜRETİMİ

Isparta’nın yeni yılda 2 unsura ihtiyacı var; kurumlar arası ahenk ve proje üretimi. Kamu ve yerel yönetimler, iş dünyası ve sivil toplum örgütleri arasında barış ortamı 2 yıllık periyotta Isparta’ya çok değerli kazanımlar sağlayabilir.

Tek ihtiyacımız birlik olmak. Isparta’nın yüksek menfaatleri için aynı masa etrafında bir araya gelebilmek. Ekip ruhu, takım oyunu disiplininde hareket edebilmek.

KARA, DEMİR VE

HAVA YOLUN YOK

İSE KENT DEĞİLSİN

Isparta, Göller Bölgesi’nin stratejik bir kenti. Batı Akdeniz Bölgesi’nin de çok önemli bir yerleşim alanı. Aynı zamanda bir (‘- Medeniyet Alanı’) olan Isparta’nın Avrupa Birliği’ne (AB) giriş sürecinde her türlü alt ve üst yapı donanımlarını kazanması gerekiyor.

Orta Anadolu’yu Güney’e bağlayan Isparta’nın kara, demir ve hava yolu açısından üstün özellikleri bulunması şart. Tüm bu bilgiler ışığında:

- Isparta’nın 100 yıllık hayali denize (Antalya Limanı) erişmesi sağlanmalı. Bu bağlamda Gümüşgün (Baladız/ Keçiborlu)- Antalya arasında 130 km’lik Yük Taşımacılığı için Demiryolu Yatırımı Hayata Geçirilmeli.

- Isparta- Antalya karşılıklı çift yol (2x 2) yatırımı gerçekleşmeli

- Isparta- Konya karşılıklı çift yol (2x 2) yatırımı hayata geçirilmeli

- Antalya- İstanbul arasında konuşlandırılacak olan Yüksek Nitelikli Hızlı Tren (YHT) yatırımı, Isparta ve Burdur’u da mutlu edecek şekilde inşa edilmeli.

SAĞLIK KAMPUSU

YATIRIMI ARTIK

BAŞLAMALIDIR

Avrupa ve ekonomisi 1. sınıf olan dünya ülkelerinde sağlık açısından yükselen bir değer var: Nitelikli Klinik Tedavi.

Avrupa’da bu oran yüzde 100’lere yakın

Isparta’da ise şu an bu oran sadece ve sadece yüzde 17…

Isparta’nın bir diğer yüksek hedefi var: Sağlık Kampusu

Hem Nitelikli Klinik Tedavi hem de Sağlık Turizmi hedefine erişebilmemiz için Kampus Projesi kilit görev üstlenecek. İhale süreçleri de tamamlanan Bölge Sağlık Kampusu Projesi tamamlanmalı.

KOZMETİK LABORATUVARI

Dünya Gül Çiçeği’nin yüzde 65; Gül Yağı’nın ise yüzde 61’ini karşılayan Isparta’ya Kozmetik Laboratuvarı kurulmalı. Isparta bu alanda Fransa ve İtalya’ya bağımlı durumda… Çok yüksek derecede döviz çıktısı oluyor. 8 Milyon TL finansman gerektiren bu projeye Hükümet destek vermeli.

İĞNEYİ KENDİMİZE

BATIRMANIN

ŞİMDİ TAM ZAMANI

Endüstri tarafı ise artık Gül Suyu’na yatırım yapmalı. İngiltere, Fransa, Birleşik Devletler ve Japonya 50 Avro’ya Gül Suyu satıyor. Isparta’nın ise tek bir damla dâhi Gül Suyu ihracatı yok.

YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ

Türkiye’de sadece İstanbul ve Gebze’de lisans düzeyinden de daha yüksek artı değerler sunan Yüksek Teknoloji Enstitüsü bulunuyor. 3’üncüsü mutlak surette Isparta’da kurulmalı. Vakıf Üniversitesi hedefi var. Artık adım atılmalı. Eğirdir’e Doğa; Yalvaç’a ise Teknik Üniversite kurulmalıdır

İŞ DÜNYASI

(‘- İMDAT’)

DİYOR

2015 yılının en kritik hamlelerinden biri de Teşvik Sistemi olacak.

Isparta, Teşvik Sistemi’nde avantajları en az bölge olan TR II’de

Bu açık bir haksızlık… Eşitsizlik…

Afyonkarahisar ile Isparta arasında büyük bir dengesizlik yaratıyor.

Isparta, TR II Ekonomi Bölgesi’nde devasa bütçelere sahip ekonomi kentleri ile yarışmak zorunda bırakılıyor.

Isparta’nın çok ivedilikle TR II Ekonomi Bölgesi’nden çıkartılması gerekiyor. En akılcı bölge TR III…

YÜKSEK RAKIMLI SPORCU

KAMP MERKEZİ

TAHSİS YATIRIMLARI

Davraz Dağı Karlıyayla Kış Sporları Turizm Merkezi yerinde saymaya başladı.

Gelişim Planı ışığında Yüksek Rakımlı Sporcu Kamp Merkezi ilan edilmeli

Turizm yatırımları için tahsis ihalesi yeniden açılmalı.

Hatırlanacağı üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2010 ve 2011’de Davraz Dağı Karlıyayla Kış Sporları Turizm Merkezi’ne yatırım için 6 tahsis açmıştı. Bu tahsisleri de turizm yatırımcıları için ihaleye çıkarmıştı. Ancak 2 kez ihaleye çıkarılan tahsisler için hiçbir yatırımcı proje sunmamıştı. Bu nedenle de ihaleler iptal edilmişti.

Öte yandan Davraz’da Uluslararası Kış Olimpiyatları düzenlenmesi için bu yıl adım atılmalı

ISPARTA ‘ÇEKİNCELİ COĞRAFYA’

O NEDENLE AFET KANUNU

HARFİYEN UYGULANMALIDIR

100 Bilim İnsanı’nın 10 yıl boyunca çalışarak hazırladığı bilimsel rapora göre Isparta, deprem açısından ‘ÇEKİNCELİ COĞRAFYA’ olarak ilan edildi. Bu bağlamda eski yapılar ‘6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’ kapsamında dönüştürülmeli.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim