23 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Isparta 6 °C
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 13 °C

Isparta kara listededir

Isparta kara listededir
Isparta Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyon Başkanı Av. Ayfer Eseryel, Isparta'nın kadına yönelik şiddette Bilecek ve Elazığ'dan sonra üçüncü sırada, çocuğa yapılan cinsel istismar konusunda da 2.sırada yer aldığını söyledi.
AKDENİZ Gülpembe sayfası röportajı....
 
Yaygın bir tanımla hukuk,'' adalete yönelmiş toplumsal yaşama düzenidir''
 Ve avukat ; hukuk eğitimi görmüş , kişilerin haklarını mahkemelerde ve devlet dairelerinde koruyan, yasal konularda kişilere yol gösteren ,devletin üç temel erkinden biri olan Yargının temsilcilerinden olan kimseye denir. Genellikle ülkemizdeki avukatlar ne kadar zorluklar çekselerde bu meslek güzel,onurlu ve saygın bir meslektir. Siyah ve tek tip cübbe, avukatların yasalar önünde eşitliğini, cübbenin yeşil kısmı hukuk davalarını, kırmızı kısmı ise ceza davalarını temsil eder. Kamu hizmeti olduğundan cübbenin cebi, bağımsız olma sebebiyle de  düğmeleri yoktur.
Siyah rengi ise yasaların otoritesini ve adalete hizmet eden mesleğin ağırlığını temsil eder. Adaletin rengi siyahtır. Zira tüm renkler siyahın içinde erirler. Yakadaki altın sarı yaldız ise idarenin temsilidir.Bir meslek olarak avukatlık;tarihsel süreçte her ne kadar erkek mesleğidir gibi kabul görsede,kadın avukatlar günümüzde bu önyargıyı yıkmışlardır.
Bir öğlesonu çalıyoruz , başarılı kadın avukatlarımızdan Ayfer Eseryel hanımefendinin kapısını.Hem hukukçu kimliğinde kendisini daha yakından tanımak,hem de siz kadınlarımızı hukuki açıdan bilgilendirmesi için yöneltiyorum sorularımı kendisine... 

*Ayfer Eseryel'i tanımak isteriz,bize biraz kendinizden bahseder misiniz ?
Ev hanımı anne ve esnaf bir babanın dört çocuğundan en küçüğü olarak Isparta'da doğdum.İlk,orta ve lise eğitimimi yine aynı şehirde tamamladım.1984 yılında yüksek tahsile  başladığım Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1988 yılında mezun oldum.Bir yıl süren staj sonrası,1989 yılında başladığım mesleki yaşamıma,yine meslektaşım olan eşimle birlikte aynı hukuk bürosunda halen devam etmekteyim.

*Avukatlığınızın yanısıra,mesleğiniz içerisinde aldığınız başka görevler var mıdır ?
İki dönemi başkan yardımcılığı olmak üzere,dört dönem Isparta Barosu yönetiminde görev aldım.Mevcut yönetimde halen başkan yardımcılığı görevimi sürdürmekteyim.Beraberinde yine Isparta Barosu'na bağlı Kadın ve Çocuk Hakları Komisyon Başkanlığı görevimi de ifa etmekteyim.

*Bahsi geçen komisyonun çalışma konusu nedir ?
Kadınların ve çocukların hukuki olarak sorunlarını çözmek,sorunları yönünde araştırma yapmak,Barolar Birliği nezdinde bunları dile getirip,sorun çözümü yönünde gerek kanunlaşma ve gerekse idari merciler aracılığıyla öneriler getirmekteyiz.Ayrıca il içerisinde başlatılmış,toplumsal projelere destek vermek ve bunların içerisinde yer almak.

*Daha iyi anlaşılması bakımından,bu konuda örnek sunmanız mümkün müdür ?
İl Jandarma Komutanlığı tarafından başlatılmışolan,Isparta Valiliği,Aile ve sosyal İşler Bakanlığı'na bağlı Aile ve Sosyal İşler İl Müdürlüğü ve Isparta Barosu'nun katılımlarıyla ''Başbaşa Hayat''projesinde,Isparta ilinde kadına ve çocuğa karşı şiddetin yoğun olduğu ilçeler ve kent merkezinde konuya ilişkin saha çalışmaları yaptık.Konunun tarafları ve yöre halkıyla biraraya gelerek şiddeti,cezai boyutunun ne olduğu,şiddetin nasıl önlenebileceği ve şiddet mağdurunun ne yapması gerektiği hususunda bilgilendirme çalışmasıyaptık.Ve bu proje halen devam etmektedir.

*Dahil olduğunuz bu proje çalışmasında vatandaş üzerinde edindiğiniz izlenimler nedir ?
Bilgilendirme toplantılarının hemen akabinde,birçok kadının gerek fiziksel,gerek ekonomik ve gerekse psikolojik olarak şiddete maruz kaldığını,ancak haklarını bilmediği için bu sorunlarla yaşamına devam ettiğini gördüm.Bu anlamda proje faydalı olmuştur.Birçok kişinin sorunun çözümü için Isparta Barosu Adli Yardım Bürosu'na başvurmaları sağlanmıştır.

*Bu adli yardımdan kimler ve nasıl yararlanabilir ?
Mağdur olan ve herhangi bir geliri olmayan kadınların hukuk erişimini sağlamak amacıyla kurulan bir merkezdir Adli Yardım Bürosu.Bahsettiğimiz şartları taşıyan herkes,adli yardımdan yararlanabilir.Isparta Barosu tarafından yapılan gerekli araştırma sonrası,ücretsiz avukat tahsisi,hatta mahkeme masraflarının bu fondan karşılanması da mümkündür.

*Adli Yardım Bürosu  nerededir ?
 Isparta Barosu'na bağlı,Adli Yardım Bürosu,ilimiz Damgacı Sokak'ta ''Avukat Evi''  adıyla bulunmaktadır.Burada her gün bir meslektaşımız ve aynı zamanda bir stajyer avukatımız başvuruları değerlendirmeye almakta ve belirlenen kriterleri mevcut mağdurlara yardımcı olmaktadırlar.

*Kadına ve  çocuğa şiddet konusunda,Türkiye geneline bakıldığında ilimizde durumu nedir ?
Türkiye geneline göre değerlendirme yaptığımda,bu konuda maalesef ilimiz kara listededir.Zira 2013 verilerine göre,kadına yönelik şiddette Bilecik ve Elazığ'dan sonra Isparta 3.sıradadır.Yine Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2013 yılı verilerine göre ,çocuğa yapılan cinsel istismar konusunda da 2.sırada yer almaktadır.Bu kötü tablonun tek sevindirici tarafı,yaşanan vakalarda Isparta'nın yapısı itibariyle  kişilerin haklarını aradığının,hukuka güveninin ve erişim kolaylığının olmasından kaynaklı olduğunu düşündürüyor.Konunun bir başka sevindirici tarafı ise,ilimizde şiddet boyutunda kalmış ve kadın cinayetleri işlenmemiştir.Bunun yanısıra 2013 yılında ülkemizde 237 kadın sevdikleri,eşi ve sevgilisi tarafından cinayete kurban gitmiştir. Bu da gösteriyor ki,her 40 saatte bir kadın cinayeti işlenmiştir.2014 yılının geride bıraktığımız ilk üç ayı içerisinde dahi onlarca kadın cinayete kurban gitmiştir.Bu vahim tablo karşısında artık toplumun her kesiminde,herkesin kadın hakları noktasında ateşli birer savunucu olması gerekmektedir.

*Şiddet konusunda alınan tedbirler nelerdir ?
6284 sayılı kanun,kadına şiddetin önlenmesi ve ailenin korunmasına dair kanun gereğince,şiddet hususunda önleyici ve koruyucu tedbirler alınabilmekte,bu konu üzere şiddet uygulayıcısının mağdurdan uzaklaştırılması gibi pek çok tedbirler alınbilmektedir.

*Boşanma konusunda,ilimiz için neler söylenebilir ?
Son yıllarda ilimizde de boşanma davaları bir hayli artmış bulunmaktadır.Aile içi şiddetin olması,hoşgörü eksikliği,ekonomik nedenlerle geçim sıkıntısı gibi sebepler davaların artış nedeni olarak görülmektedir.
 
*Boşanma aşamasında kadın,hakları konusunda ne yapabilir ?
Kadının kusursuz ya da az kusurlu olması halinde tedbir,yoksulluk nafakası,maddi-manevi tazminat alma hakkı vardır.Ayrıca boşandıktan sonra aile birliği içinde menkul ve gayrı menkul mallar alınmış ve mülkiyeti diğer eşin üzerinde ise, bu mallardan malları tasfiyesini talep edip, hakkını elde edebilir.

*Mesleğe ilgi açısından bakıldığında kadın hukukçunun,erkek hukukçuya göre oranı nedir ?
Mesleğe ilk başladığım yıllarda kadın avukat sayısı bir elin parmak sayısını geçmezken,bugün itibarıyle baromuza kayıtlı 264 avukatın yarıya yakınını kadın avukatlar oluşturmaktadır.

*Kadın hukukçu olmanın sıkıntılarını  yaşadınız mı ? Mesleğinizi gençlere önerir misiniz ?
Toplumda oluşmuş genel ön yargı sebebiyle, meslekte kendimizi gösterebilmek  ve kabul görebilmek adına kadın kimliğimizden dolayı,erkek meslektaşlarımıza göre çok daha fazla mesai yapmak ve çok daha fazla gayret göstermek durumundayız.Zira avukatlık mesleği daha çok erkeklere isnat edilmiştir.Mesleğimi gençlere elbette öneririm.Hatta son yıllarda yüksek eğitim tercihlerinde hukuk fakülteleri daha çok tercih edilir olmuştur.

*Mesleğinize ilişkin vermiş olduğunuz değerli bilgiler ve keyifli  söyleşi için teşekkür ederken,son söz olarak ne söylemek istersiniz ?
Her şeye rağmen mesleğimizi sevdik ve sevmeye de devam edeceğiz.Çünkü avukatlar adaletin mimarıdırlar. Adalet olmazsa zulüm meydana çıkar.Zulmün karşısında hiçbir toplum hayat bulamaz.
Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim