27 Nisan 2018
 • BIST 106.935
 • Altın 171,749
 • Dolar 4,0527
 • Euro 4,8911
 • Isparta 16 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 23 °C
 • İzmir 23 °C

Isparta, sanayileşme anlamında bütün umutlarını kaybetti

Isparta, sanayileşme anlamında bütün umutlarını kaybetti
Isparta, sanayileşme anlamında bütün umutlarını kaybetti

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a Isparta’nın teşvik sorununu ileten CHP Milletvekili Bakır, “Antalya, Kayseri, Konya, Mersin, Adana ve Denizli gibi büyük ekonomilerle aynı sınıfta değerlendirilen Isparta, sanayileşme anlamında bütün umutlarını kaybetmiştir. Örneğin Isparta’nın yıllık bazda ihracat rakamları 200 milyon dolar seviyelerindeyken, Denizli bu ihracatı bir ayda yapmaktadır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Isparta Milletvekili İrfan Bakır, Isparta’nın teşvik sorunu hakkında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın cevaplaması istemiyle bazı sorular yöneltti. Isparta’nın son yıllarda sanayileşme anlamında büyük kan kaybettiğini belirten Bakır, “Bugüne kadar çıkarılan teşvik yasalarından, istenilen oranda faydalanamayan Isparta, hizmet sektörüyle ayakta kalan bir şehir görüntüsü çizmektedir” dedi.

ISPARTA’NIN YILLIK İHRACATINI DENİZLİ BİR AYDA YAPIYOR

İrfan Bakır, yazılı soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Özellikle bölgeler arası farkların üst düzeyde olduğu ülkemizde 2004 yılında çıkarılan 5084 sayılı yasayla 36 il teşvik kapsamına alınmış ancak ilimiz 10 dolar farkla teşvik kapsamı dışında kalmıştır. O gün ki iktidar yetkilileri çıkarılacak ek bir yasayla Isparta ve benzeri illerin mağduriyetinin giderileceğini belirtmişlerdir. 2005 yılı içerisinde çıkarılan 5350 sayılı ek yasayla 13 il daha yasa kapsamına alınmış fakat Isparta yine görmezden gelinmiştir. Yine bu dönemlerde çıkarılan bölgesel ve il bazlı teşvik yasalarında ilimizin mağduriyeti gittikçe artmıştır. Antalya, Kayseri, Konya, Mersin, Adana ve Denizli gibi büyük ekonomilerle aynı sınıfta değerlendirilen Isparta, sanayileşme anlamında bütün umutlarını kaybetmiştir. Örneğin Isparta’nın yıllık bazda ihracat rakamları 200 milyon dolar seviyelerindeyken, Denizli bu ihracatı bir ayda yapmaktadır.

ISPARTA’NIN 2.BÖLGEDEKİ İLLERLE REKABET ETMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Isparta bu süreçte gerekli desteği alamadığı için tekstil, orman ürünleri ve başka alanlarda bırakın yeni yatırım almayı, elindeki fabrikalarını da kaybetmiştir. Ispartalı iş adamları dahi haklı olarak yatırımlarını şu anda 3. bölgede yer alan Burdur ve 4. bölgedeki Afyonkarahisar iline kaydırmıştır. Teşvik yasaları hazırlanırken sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeylerinin baz alındığı düşünülmektedir. Isparta sağlıkta ve eğitimde özellikle üniversitemizin de etkisiyle bu sıralamada yüksek sıralarda yer almaktadır. Ancak değerlendirme kriterlerinde sanayi ve üretim verilerinin baz alınması durumunda ilimizin mağduriyeti ortaya çıkacaktır. Isparta’nın şu anda içerisinde yer aldığı 2. teşvik bölgesindeki illerle sanayi anlamında rekabet etmesi mümkün değildir.

BURDUR, AFYON VARKEN ISPARTA’YA YATIRIM YAPMAYACAKLAR

Maalesef yıllar içerisinde görülmüştür ki Isparta yanlış yapılan değerlendirmeler sonucunda sanayileşme ve üretim ekonomisine geçiş anlamında yaya kalmıştır. İller arasındaki farklar giderilmek istenirken maalesef bu makas daha da açılmıştır. Teşvik gibi yatırımların esas alındığı yasaların mutlaka kalkınma odaklı olması gerekmektedir. Isparta’mızın sadece hizmet ve tarım sektörüyle işsizliğin ve istihdam sorunlarının önüne geçmesi mümkün değildir. İlimiz bütün teşvik yasalarından ağır yara alarak çıkmıştır. Dolayısıyla hiçbir yatırımcı 3.bölgede yer alan Burdur ve 4. bölgedeki Afyonkarahisar illeri varken, Isparta’ ya yatırım yapmayacaktır.

BAKAN IŞIK’A BU SORULARI SORDU

Isparta açısından hayati önemi sahip bu konudaki sorularım ise şunlardır.

Teşvik yasaları belirlenirken baz alınan sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi (SEGE) tek başına yeterli bir kriter midir? Objektifliği tartışılan bu yasalarda işsizlik düzeyi, o ilde sanayi sektöründe ne kadar kişinin istihdam edildiği, ihracat rakamları gibi ekonomiyle, sanayiyle, ticari hayatla ilgili kriterler baz alınmakta mıdır?

Organize sanayi bölgeler,i sınır olan Burdur ilimiz 3. bölgede yine komşu ilimiz Afyonkarahisar 4. bölgedeyken Isparta’nın 2. bölgede yer almasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çarpık teşvik yasaları sebebiyle ilimiz ve çevre iller arasında sanayileşme anlamında makas her geçen gün açılmaktadır. Bu mağduriyetimizin giderilmesi anlamında ilimizin 4. ya da 5. Bölgeye alınmasını düşünür müsünüz?

Yeni bir teşvik yasası çalışmanız var mıdır? Şayet varsa, Isparta’nın bu yasadaki konumunun nasıl olması öngörmektesiniz?”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Hayali bitenin hayatı bitmiştir18 Nisan 2018 Çarşamba 10:05
 • Günaydın Holding olarak talip olabilir17 Nisan 2018 Salı 12:47
 • Belediyeleri alacağız07 Nisan 2018 Cumartesi 14:49
 • OHAL’de yapılacak seçim adil olmaz26 Mart 2018 Pazartesi 09:52
 • ‘Isparta’nın demirden ağaçlara mı ihtiyacı var?’24 Mart 2018 Cumartesi 10:30
 • Isparta’nın 2023 hedefleri belirleniyor24 Mart 2018 Cumartesi 09:15
 • Yaşlılarımıza sahip çıkıyoruz20 Mart 2018 Salı 11:30
 • Zabun, ‘CHP kafasını anlamak mümkün değil’19 Mart 2018 Pazartesi 10:59
 • Perinçek Isparta’dan meydan okudu12 Mart 2018 Pazartesi 11:35
 • 18 bin kadın kolları mensubu hedefimiz var05 Mart 2018 Pazartesi 11:20
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim