26 Nisan 2018
 • BIST 106.675
 • Altın 172,965
 • Dolar 4,0791
 • Euro 4,9434
 • Isparta 23 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 26 °C
 • İzmir 28 °C

Isparta tarımındaki büyük tehlike!

Isparta tarımındaki büyük tehlike!
Isparta tarımındaki büyük tehlike!

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Isparta’da çiftçi sayısında sadece son 1 yılda 784 azalma olduğuna dikkat çekerek, “Daha fazla işsizimizin olmasını istemiyorsak reçetemizde tarım yer almalı” diye konuştu.

İŞSİZLİK ÖDENEKLERİNE BAŞVURULAR ARTTI

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türkiye İş Kurumu'nun Mart 2015-2016 verileriyle hazırlanan "İstihdam İzleme Bülteni"ne ilişkin değerlendirmede bulundu. Ali Çandır, Antalya'da Mart ayında yaklaşık 5 bin kişinin işsizlik ödeneği alabilmek için başvuruda bulunduğunu belirtti. Çandır, "Geçen yılın aynı ayına göre işsizlik ödeneğine başvuru sayısında yüzde 80'e yakın artış görülmüştür. Aynı yönlü ve şiddetteki artışı Burdur ve Isparta'da da izlemek mümkün. Türkiye ortalamalarının çok üzerinde olan bu başvurular bölgemizdeki istidam piyasalarında alarm zillerinin çaldığına işaret ediyor" diye konuştu.

REÇETEMİZDE TARIM YER ALMALI

Öte yandan Isparta, Antalya ve Burdur’da çiftçi sayısında azalmalar olduğuna dikkat çeken Çandır, “Son bir yılda Antalya'da yaklaşık 4 bin 800 çiftçi faaliyetini sonlandırırken, çifti sayısındaki azalma Burdur'da 1074, Isparta ise 784 olarak gerçekleşti” dedi. Çandır, çiftçiyi toprağında tarım sigorta uygulamalarının düzenlenmesi ve iyileştirilmesinin tutacağını kaydederken, "Her geçen gün kazancı azalan ve maliyetleri artan çiftçimiz, yapılaşmadaki yüksek getirilerin de cazibesiyle toprağını imara teslim etmekte, kendini de başka alanlara yönlendirmektedir. Daha fazla işsizimizin olmasını istemiyorsak reçetemizde tarım yer almalı. Tarımı girdi olarak kullanan, sanayi ile desteklenen bir politika sepeti, verimli toprağımızın betona dönüşmesine engel olacaktır” dedi.

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türkiye İş Kurumu'nun Mart 2015-2016 verileriyle hazırlanan "İstihdam İzleme Bülteni"ne ilişkin değerlendirmede bulundu.

YAZIN ETKİLERİNİ HENÜZ GÖRMEDİK

Türkiye'nin en önemli sorunları arasında yer alan, turizmin aldığı yarayla daha da derinleşen işsizliğe dikkat çeken Çandır, işsizlik ödeneğine başvurularındaki artışa vurgu yaptı. Antalya'da son 1 yılda sigortalı çalışan  sayısının 20 bin civarında azaldığını bildiren Ali Çandır, Antalya'da Mart ayında yaklaşık 5 bin kişinin işsizlik ödeneği alabilmek için başvuruda bulunduğunu belirtti. Çandır, "Geçen yılın aynı ayına göre işsizlik ödeneğine başvuru sayısında yüzde 80'e yakın artış görülmüştür. Aynı yönlü ve şiddetteki artışı Burdur ve Isparta'da da izlemek mümkün. Türkiye ortalamalarının çok üzerinde olan bu başvurular bölgemizdeki istidam piyasalarında alarm zillerinin çaldığına işaret ediyor" diye konuştu. Çandır, Batı Akdeniz'de işsizlik ödeneğinden yararlanan sayısının da bir  önceki yıla göre arttığını belirterek, "Bu durum piyasanın ancak tesellisi olmakta" dedi. Çandır, yaşanan krizin turizmdeki istihdama etkisinin yaz aylarında kendini göstereceğini belirterek, bu konuda önlem alınmasının zorunlu olduğunu vurguladı. Çandır, turizmin istihdam kapasitesine dikkat çekerken, "Binlerce kişinin umudu turizmin yeniden canlanmasıdır. Potansiyelimizi iyi değerlendirelim, sektör yeniden canlansın" dedi.

ISPARTA’DA 1 YILDA 784 ÇİFTÇİ KAYIT SİLDİRDİ

Türkiye'nin yaş sebze meyve deposu olarak nitelendirilen, ekonomisinin önemli bölümü tarıma dayalı olan Antalya'da çiftçi sayısının geçtiğimiz 1 yılda yüzde 10 azaldığını bildiren Ali Çandır, "Tarım kenti Antalya'da çiftçi sayımız her geçen gün azalıyor. Bu geleceğimiz için kaygı verici bir durum. Son bir yılda Antalya'da yaklaşık 4 bin 800 çiftçi faaliyetini sonlandırırken, geçtiğimiz yıl 45 bine yaklaşan çiftçi sayısı bu yıl 39 bine kadar geriledi. Çifti sayısındaki azalma Burdur'da 1074, Isparta ise 784 olarak gerçekleşti" dedi.

ÇALIŞAN KAMUYA YÖNELDİ

Batı Akdeniz'de çiftçi sayısı gerilerken kamuda çalışan sayısında hem aylık hem de yıllık bazda artış olduğunu kaydeden Ali Çandır, şu değerlendirme bulundu:

"Bunun anlamı bireylerin çoğunluğunda mevsimlik kazanç ve risklerden sıyrılıp, sırtını devlete dayama düşüncesinin hakim olduğu gerçeğidir. Kamu çalışanı sayısı Türkiye genelinde Mart 2016’da geçen yılın aynı dönemine göre 142 bin (yüzde 4,9), geçen aya göre 9 bin 456 artmıştır. Isparta kamu çalışanı sayısı en fazla artan 2., Antalya 6. kent olmuştur. Antalya'da Mart 2015'te 68 bin civarında olan kamu çalışanı sayısı bir yıllık süre içerisinde 5 bine yakın artış göstererek 73 bine yaklaşmıştır."

ESNAF DA BIRAKTI

Ali Çandır, Batı Akdeniz'de bir yılda esnaf sayısındaki azalmaya da dikkat çekti. 2 milyon esnafın bulunduğu ülkemizde son 1 yılda 90 bin esnaf kepenk kapatırken, 90 bine yakın esnafın faaliyet gösterdiği Antalya'da aynı dönemde 5 bin esnafın faaliyetini durdurduğunu kaydeden Çandır, "Bu hafife alınacak bir durum değil. Son 1 yılda 6 bin 700 esnafımızın faaliyetini sonlandırdığı Batı Akdeniz'e özel bir yaklaşımın sergilenmesi artık zorunludur" dedi.

REÇETEMİZDE TARIM OLMALI

Ali Çandır, istihdam yapısı tarımdan uzaklaşan, hızla kamu ve ticarete yönelen Antalya'nın, işsizlik ödeneğine başvuru ve ödenekten yararlanmadaki artışta ilk sıralarda yer almasının kentin ekonomi politikalarının yeniden gözden geçirilmesini zorunlu hale getirdiğini söyledi. Çandır, çiftçiyi toprağında tarım sigorta uygulamalarının düzenlenmesi ve iyileştirilmesinin tutacağını kaydederken, "Her geçen gün kazancı azalan ve maliyetleri artan çiftçimiz, yapılaşmadaki yüksek getirilerin de cazibesiyle toprağını imara teslim etmekte, kendini de başka alanlara yönlendirmektedir" diye konuştu.  Memuriyetin sabit getirisinin de tarımdan kaçışta etkili olduğunu söyleyen Çandır, "Daha fazla işsizimizin olmasını istemiyorsak reçetemizde tarım yer almalı. Tarımı girdi olarak kullanan, sanayi ile desteklenen bir  politika sepeti, verimli toprağımızın betona dönüşmesine engel olacaktır. Bu da önce üreticimizin sonra tüketicimizin yüzünü güldürecektir" dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi kuruluyor25 Nisan 2018 Çarşamba 16:51
 • Yeni Çünür örnektir25 Nisan 2018 Çarşamba 11:25
 • Tarım İl Müdürü değişti24 Nisan 2018 Salı 12:59
 • 700 dekar eski maden sahası rehabilite edilecek24 Nisan 2018 Salı 10:35
 • El Emeği 84 eser Isparta halkıyla buluştu24 Nisan 2018 Salı 10:12
 • Isparta'da 23 Nisan Coşkusu23 Nisan 2018 Pazartesi 14:51
 • Vali Günaydın makamını minik öğrenciye devretti23 Nisan 2018 Pazartesi 13:40
 • Isparta, futbol ve kongre turizmini değerlendirmeli23 Nisan 2018 Pazartesi 12:16
 • Deregümü İlkokulu'na kütüphane kurdular23 Nisan 2018 Pazartesi 09:45
 • Başkan Günaydın'dan 23 Nisan mesajı23 Nisan 2018 Pazartesi 08:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim