18 Mart 2018
 • BIST 117.216
 • Altın 165,526
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • Isparta 12 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 13 °C

Isparta’da çok büyük gelecek var

Isparta’da çok büyük gelecek var
Isparta’da çok büyük gelecek var

BAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, Isparta’nın güçlü yönlerini destekleyerek bölge içi gelişmişlik farkını azaltarak, diğer illerle rekabet edebilecek düzeye ulaştıracaklarını açıkladı. Özen, ‘’Örneğin sivil havacılık. Taşları ardı ardına koyduğumuzda burada çok büyük bir gelecek var’’ dedi.

 

BAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, Isparta’nın gelişim eksenin değiştirileceğini vurguladı. Özellikle bölgesel kümelenmenin merkezinde Isparta’nın olacağını ve rekabet edebilirliğini artıracaklarını vurgulayan Özen, önemli bilgiler verdi. İlk olarak bugüne kadar Isparta’ya kattıkları değerlerden bahseden Özen, ilimizi ağırlıklı olarak 3 ana başlıkta desteklediklerini söyledi.

ISPARTA’YA 40 MİLYON TL’LİK EKONOMİ OLUŞTURDUK

Mali destek programlarının 2010’da başladığını ve bu yıl 5’incisini verdiklerini belirten Özen, ‘’Şuana kadar 72 milyon liralık kaynağı bölgemize aktarmışız. 5’inci mali desteği de katarsak 260 proje bugüne kadar destek buldu. Bunların eş finansmanıyla birlikte 100 milyon civarında bir kaynak yarattığını söyleyebiliriz. Isparta’da da bugüne kadar 74 projeye 21 milyonluk kaynak aktardık. Bu da eş finansmanla 40 milyonluk bir ekonomi demek. Bu yıl sadece 40 projenin 11’ini Isparta aldı. Mali destek programlarımıza baktığımızda genellikle 3 ana başlıkta bölgeye dağıtmışız; İlki KOBİ’lerle ilgili olan arge ve inovasyonun desteklenmesiyle ilgili hibe programı. İkincisi turizm, üçüncüsü de enerjiyle ilgili projeler.’’ Dedi.

HEP BÜYÜK İŞLETMELER DESTEK ALMIŞ KÜÇÜK İŞLETMELER ALAMAMIŞ

Öte yandan hazırladıkları bölge planı hakkında bilgiler aktaran Özen, ‘’Bu planda 5 gelişme ekseni tanımlandı. Bunlar kırsal kalkınmanın desteklenmesi, alternatif turizm veya turizmin yaygınlaştırılması, KOBİ’ler ya da sanayide rekabetin artırılması, lojistik ve bilişim altyapının geliştirilmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve yaşanabilir çevre. 5 tematik gelişme eksenine baktığımızda 3’üne çok fazla dokunmuş durumdayız. Ama 2 eksen biraz daha yalnız kalmış. Mali destek programında kobilerle ilgili hibe programına çıkacağız ama orada mikro ve küçük işletmeleri destekleyen program olacak. Daha önceki mali destek programlarımızda güçleri, proje hazırlama kapasiteleri ve teknolojiyi uygulama becerilerinden dolayı büyük işletmeler bizden destek almış fakat küçük işletmeler destek alamamış. Bu aslında bir nevi küçük işletme programıdır. Sıfırdan ya da mevcut olanları kapasitelerini güçlendirecek şekilde hibe programıyla desteklemeyi amaçlıyoruz. Küçük işletmeler de var. Onlar da kapasitelerini artırarak bir üst kademeye geçmek isteyen şirketler. Bölgemiz açısında çok çok önemli. Bölgemizde genellikle bu şirketler var. Onları da destekleyerek sanayi altyapısını geliştirmek çok önemli’’ diye konuştu.

BÖLGESEL KÜMELENMENİN MERKEZİ ISPARTA OLACAK

Diğer taraftan kümelenme faaliyetleri hakkında önemli açıklamalarda bulunan Özen, ‘’Isparta için tıbbi aromatik bitkiler küme programı düşünüyoruz. Örneğin lavanta var. Bunun desteklenmesi gerekiyor. Tıbbi ve aromatik bitkilerin başında gül geliyor. Bu bizim amiral gemimiz. Oradaki

üretimimiz 1,5 ay. Amacımız 12 ayı dolduran aynı ekipmanı kullanabilecek diğer tıbbi aromatik bitkilerin yaygınlaştırılması ve kullanılması Isparta’ya değer katmasını amaçlıyoruz. Bir de bölgesel kümelenme programımız var ki onun merkezi Isparta olacak. Havacılık kümesi. Sivil havacılığın geliştirilmesi özellikle de bakım onarım elemanının yetiştirilmesi kümeleme programımız olacak. Küme içerisinde yeri geldikçe desteklerimizi sağlayarak gelişmesini sağlayacağız. Belki de 2017’nin mali destek programını tıbbi aromatik küme programını Isparta’ya vereceğiz. Böylelikle toptan büyümeyi amaçlıyoruz. Isparta’nın güçlü yönlerini destekleyerek bölge içi gelişmişlik farkını azaltarak, diğer illerle rekabet edebilecek düzeye ulaştıracağı’’ şeklinde konuştu.

ISPARTA’DA SİVİL HAVACILIK ALANINDA ÇOK BÜYÜK BİR GELECEK VAR

Son olarak Sivil havacılığın Isparta için öneminden bahseden Özen, ‘’Havalimanımızın altyapısı da bunu kaldırmaya müsait. Uçuş okulumuz var. Diğer modüler ise havacılık sektörüne bakım onarım elemanı yetiştirilmesi. Geçen hafta Ankara’da sivil havacılık kurumunu ziyaret ettik. Genel müdürümüz projeyi çok beğendi. Havacılık sektörünün şuanda diğer sektörlerden hızla büyüdüğünü, Türkiye’nin dünyada 3,5 saatlik uçuş sahası içerisinde önemli bir merkez haline geldiğini, birçok ülkenin masraftan kaçarak başka ülkelere uçak bakımları için gittiğini belirtti. Ayrıca her yıl havacılık bakım onarımını için kalifiye eleman ihtiyacının arttığını söyledi. Bu elemanlar yüksek maaşlarla çalışıyorlar bu da bizim için önemli. Bir de Antalya gerçeği var. 12 milyon turist alan bir yer. Isparta’ya yakın olması nedeniyle bakım onarımı gerçekleştirebilecekleri bir avantaj var. Diğer bir etmen ise kara havacılık okulunun buraya gelmesi. İstihdam açısından büyük bir gelecek var. Bu istihdam nitelikli istihdam. BAKA olarak 100 genci bakım onarım teknisyenliği konusunda eğiteceğiz. Sonrasında da sertifikalarını aldırarak sektöre kazandıracağız. Sivil havacılık ve bakım onarım teknisyeni yetiştirilmesi son derece önemli. Burada sadece reel sektörlerle kalkınmayı hedeflemek yanlış olur. Diğer sektörleri de işin içine katarak bölgenin ekonomik olarak gelişmesine katkıda bulunmak lazım. Havacılık sektörü bizim için çok büyük avantaj. Uçak bakım için hangarımız var. Yeni hangarlar için devlet hava meydanlarıyla bir görüşme yaptık. Taşları ardı ardına koyduğumuz da burada çok büyük bir gelecek var’’ ifadelerinde bulundu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mesleki eğitimde örnek oldu15 Mart 2018 Perşembe 12:32
 • Yerinde ve uygulamalı mesleki eğitimin başarısı15 Mart 2018 Perşembe 12:30
 • Yeni Huzurevi binası yapımına start verildi15 Mart 2018 Perşembe 10:15
 • Isparta'da Çiftlik Bank mağdurları noterler ile icra dairelerine koştu15 Mart 2018 Perşembe 10:03
 • VALİ GÜNAYDIN “ÇEVRE POLİSLERİ” İLE BULUŞTU14 Mart 2018 Çarşamba 17:30
 • 3 ayda bitirilecek14 Mart 2018 Çarşamba 17:06
 • Köy yollarının sıcak asfaltına 7 milyon TL ek ödenek14 Mart 2018 Çarşamba 11:20
 • Iyaşpark’ta yerel gazete köşesi14 Mart 2018 Çarşamba 10:30
 • IYAŞ 20 yaşında14 Mart 2018 Çarşamba 09:59
 • Şehidimize son görev13 Mart 2018 Salı 14:26
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim