15 Aralık 2017
 • BIST 109.330
 • Altın 156,024
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • Isparta 2 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara -2 °C
 • İzmir 15 °C

Isparta’da çok büyük gelecek var

Isparta’da çok büyük gelecek var
Isparta’da çok büyük gelecek var

BAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, Isparta’nın güçlü yönlerini destekleyerek bölge içi gelişmişlik farkını azaltarak, diğer illerle rekabet edebilecek düzeye ulaştıracaklarını açıkladı. Özen, ‘’Örneğin sivil havacılık. Taşları ardı ardına koyduğumuzda burada çok büyük bir gelecek var’’ dedi.

 

BAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, Isparta’nın gelişim eksenin değiştirileceğini vurguladı. Özellikle bölgesel kümelenmenin merkezinde Isparta’nın olacağını ve rekabet edebilirliğini artıracaklarını vurgulayan Özen, önemli bilgiler verdi. İlk olarak bugüne kadar Isparta’ya kattıkları değerlerden bahseden Özen, ilimizi ağırlıklı olarak 3 ana başlıkta desteklediklerini söyledi.

ISPARTA’YA 40 MİLYON TL’LİK EKONOMİ OLUŞTURDUK

Mali destek programlarının 2010’da başladığını ve bu yıl 5’incisini verdiklerini belirten Özen, ‘’Şuana kadar 72 milyon liralık kaynağı bölgemize aktarmışız. 5’inci mali desteği de katarsak 260 proje bugüne kadar destek buldu. Bunların eş finansmanıyla birlikte 100 milyon civarında bir kaynak yarattığını söyleyebiliriz. Isparta’da da bugüne kadar 74 projeye 21 milyonluk kaynak aktardık. Bu da eş finansmanla 40 milyonluk bir ekonomi demek. Bu yıl sadece 40 projenin 11’ini Isparta aldı. Mali destek programlarımıza baktığımızda genellikle 3 ana başlıkta bölgeye dağıtmışız; İlki KOBİ’lerle ilgili olan arge ve inovasyonun desteklenmesiyle ilgili hibe programı. İkincisi turizm, üçüncüsü de enerjiyle ilgili projeler.’’ Dedi.

HEP BÜYÜK İŞLETMELER DESTEK ALMIŞ KÜÇÜK İŞLETMELER ALAMAMIŞ

Öte yandan hazırladıkları bölge planı hakkında bilgiler aktaran Özen, ‘’Bu planda 5 gelişme ekseni tanımlandı. Bunlar kırsal kalkınmanın desteklenmesi, alternatif turizm veya turizmin yaygınlaştırılması, KOBİ’ler ya da sanayide rekabetin artırılması, lojistik ve bilişim altyapının geliştirilmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve yaşanabilir çevre. 5 tematik gelişme eksenine baktığımızda 3’üne çok fazla dokunmuş durumdayız. Ama 2 eksen biraz daha yalnız kalmış. Mali destek programında kobilerle ilgili hibe programına çıkacağız ama orada mikro ve küçük işletmeleri destekleyen program olacak. Daha önceki mali destek programlarımızda güçleri, proje hazırlama kapasiteleri ve teknolojiyi uygulama becerilerinden dolayı büyük işletmeler bizden destek almış fakat küçük işletmeler destek alamamış. Bu aslında bir nevi küçük işletme programıdır. Sıfırdan ya da mevcut olanları kapasitelerini güçlendirecek şekilde hibe programıyla desteklemeyi amaçlıyoruz. Küçük işletmeler de var. Onlar da kapasitelerini artırarak bir üst kademeye geçmek isteyen şirketler. Bölgemiz açısında çok çok önemli. Bölgemizde genellikle bu şirketler var. Onları da destekleyerek sanayi altyapısını geliştirmek çok önemli’’ diye konuştu.

BÖLGESEL KÜMELENMENİN MERKEZİ ISPARTA OLACAK

Diğer taraftan kümelenme faaliyetleri hakkında önemli açıklamalarda bulunan Özen, ‘’Isparta için tıbbi aromatik bitkiler küme programı düşünüyoruz. Örneğin lavanta var. Bunun desteklenmesi gerekiyor. Tıbbi ve aromatik bitkilerin başında gül geliyor. Bu bizim amiral gemimiz. Oradaki

üretimimiz 1,5 ay. Amacımız 12 ayı dolduran aynı ekipmanı kullanabilecek diğer tıbbi aromatik bitkilerin yaygınlaştırılması ve kullanılması Isparta’ya değer katmasını amaçlıyoruz. Bir de bölgesel kümelenme programımız var ki onun merkezi Isparta olacak. Havacılık kümesi. Sivil havacılığın geliştirilmesi özellikle de bakım onarım elemanının yetiştirilmesi kümeleme programımız olacak. Küme içerisinde yeri geldikçe desteklerimizi sağlayarak gelişmesini sağlayacağız. Belki de 2017’nin mali destek programını tıbbi aromatik küme programını Isparta’ya vereceğiz. Böylelikle toptan büyümeyi amaçlıyoruz. Isparta’nın güçlü yönlerini destekleyerek bölge içi gelişmişlik farkını azaltarak, diğer illerle rekabet edebilecek düzeye ulaştıracağı’’ şeklinde konuştu.

ISPARTA’DA SİVİL HAVACILIK ALANINDA ÇOK BÜYÜK BİR GELECEK VAR

Son olarak Sivil havacılığın Isparta için öneminden bahseden Özen, ‘’Havalimanımızın altyapısı da bunu kaldırmaya müsait. Uçuş okulumuz var. Diğer modüler ise havacılık sektörüne bakım onarım elemanı yetiştirilmesi. Geçen hafta Ankara’da sivil havacılık kurumunu ziyaret ettik. Genel müdürümüz projeyi çok beğendi. Havacılık sektörünün şuanda diğer sektörlerden hızla büyüdüğünü, Türkiye’nin dünyada 3,5 saatlik uçuş sahası içerisinde önemli bir merkez haline geldiğini, birçok ülkenin masraftan kaçarak başka ülkelere uçak bakımları için gittiğini belirtti. Ayrıca her yıl havacılık bakım onarımını için kalifiye eleman ihtiyacının arttığını söyledi. Bu elemanlar yüksek maaşlarla çalışıyorlar bu da bizim için önemli. Bir de Antalya gerçeği var. 12 milyon turist alan bir yer. Isparta’ya yakın olması nedeniyle bakım onarımı gerçekleştirebilecekleri bir avantaj var. Diğer bir etmen ise kara havacılık okulunun buraya gelmesi. İstihdam açısından büyük bir gelecek var. Bu istihdam nitelikli istihdam. BAKA olarak 100 genci bakım onarım teknisyenliği konusunda eğiteceğiz. Sonrasında da sertifikalarını aldırarak sektöre kazandıracağız. Sivil havacılık ve bakım onarım teknisyeni yetiştirilmesi son derece önemli. Burada sadece reel sektörlerle kalkınmayı hedeflemek yanlış olur. Diğer sektörleri de işin içine katarak bölgenin ekonomik olarak gelişmesine katkıda bulunmak lazım. Havacılık sektörü bizim için çok büyük avantaj. Uçak bakım için hangarımız var. Yeni hangarlar için devlet hava meydanlarıyla bir görüşme yaptık. Taşları ardı ardına koyduğumuz da burada çok büyük bir gelecek var’’ ifadelerinde bulundu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ‘Birileri dikte etti başkanlarını seçtiler’14 Aralık 2017 Perşembe 10:55
 • Kırsal turizmi bayanlar anlatacak14 Aralık 2017 Perşembe 10:11
 • Şehir Hastanesi Başhekimliğine Uzm. Dr. Feridun Ruşen Keskin atandı14 Aralık 2017 Perşembe 10:01
 • Şehir Hastanesi başhekimi Afyon'a gidiyor13 Aralık 2017 Çarşamba 16:38
 • Araç sayımız 170 bini aştı13 Aralık 2017 Çarşamba 10:56
 • Isparta’mıza Tarih, Kültür, Kıymet Değeri Katacak13 Aralık 2017 Çarşamba 09:44
 • Tarımdaki işçi açığına Suriyeli çözümü13 Aralık 2017 Çarşamba 09:41
 • Migros Kavşağı alt geçiti açıldı12 Aralık 2017 Salı 10:40
 • FETÖ davasında ceza yağdı/İŞTE CEZALAR11 Aralık 2017 Pazartesi 18:01
 • FETÖ davasında karar bugün açıklanacak11 Aralık 2017 Pazartesi 10:08
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim