24 Nisan 2018
  • BIST 110.505
  • Altın 174,744
  • Dolar 4,0891
  • Euro 5,0002
  • Isparta 24 °C
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 25 °C
  • İzmir 26 °C

Isparta'da denetlenen asansörleri yüzde 75'i tehlikeli

Isparta'da denetlenen asansörleri yüzde 75'i tehlikeli
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca sertifikalandırılan, Isparta Belediyesi'nce de yetkilendirilen Szutest firması, 3 ayda 530 asansörü muayeneden geçirdi, yüzde 75'ine 'kullanımı sakıncalı' anlamına gelen kırmızı etiket yapıştırıldı.

Isparta Belediyesi'nin 2015 yılı için yetkilendirdiği asansör muayene firması Szutests'in Genel Müdür Vekili Hüseyin Selman Yanar, Basın Kulübü'nün canlı yayın konuğu oldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın asansörlerde can ve mal güvenliğinin korunması amacıyla çıkarttığı yasadan bahseden Yanar, Isparta'daki 2500 asönserin tamamını muayeneden geçireceklerini söyledi. Isparta'daki tüm asansörleri yeşil etiketli yapacaklarını belirten Yanar, şu açıklamalarda bulundu:

YASA 2008'DE ÇIKTI AMA

2011'DEN BERİ UYGULANIYOR

Asansör günlük hayatta sürekli kullandığımız bu noktada da hayatımızın bir parçası olan ve hayatımızı kolaylaştıran bir araç. 2008 yılı itibariyle zorunlu hale getirilmiş bir yasa. Uygulamalarda bir takım sıkıntılar yaşandı. Bakanlık 5 Kasım 2011’de bunu zorunluluk hale getirip belediyeler ve belediyeler dışındaki yerlerde denetimleri başlattı. 2011’den itibaren tüm belediyeler bizim gibi A kuruluşlarıyla anlaşma yapmaya başladılar.

BİR TEK ASANSÖR

KALMAYACAK SÖZÜ

Firmamız uluslararası bir firma. 2005 yılı itibariyle AB uyum yasaları gündeme geldi. Bu yasalar dahilinde belli standartlar ülkemizde uygulanmaya ve denetlenmeye başladı. 10’uncu yılımızı kutluyoruz. 10 yıl içerisinde çeşitli bakanlıkların onayladığı bir kuruluşuz. 2-3 yıl itibariyle de uluslararası alanda da ülkemizi temsil etmeye çalışıyoruz. Şuanda Çin, Rusya, Güney Kore ve Hindistan’da yeni açılan 2 ofisimiz daha var.  Almanya ve Hollanda’da TSE ve devletimizi temsil etmeye çalışıyoruz. İzmir, Tekirdağ, Uşak ve Isparta Belediyesi’nin içinde bulunduğu 21 belediye ile asansör çalışmalarında yetkiliyiz. Bunu gün geçtikçe artırmaya devam edeceğiz. Büyüme ve genişleme yaptığımız işle doğru orantılı gidiyor. Asansör işini ciddi alıyoruz. Isparta Belediyesi ile anlaşırken Isparta’da muayene edilmemiş bir tek asansör kalmayacağını taahhüt ettik. 29 Aralık 2014 tarihi itibariyle muayenelerimize başladık. Hızlı bir şekilde de devam ediyoruz.

ASANSÖR KAZALARINDA

BÜYÜK SORUMLULUK VAR

İki şekilde incelemek lazım. Birincisi vicdani diğeri ise kanun gereği. Vicdani kısmı can ve mal güvenliğini ilgilendirdiği için asansör denetimini yaptırmak gerekiyor. Yasa gereği de bina sorumlusu aylık bakımlarını ilgili firmalara ve yılda bir defa da bizim gibi A tipi firmalara yaptırmak zorundadır.  Bunu direkt 5237 ceza kanuna bağlıyor. Herhangi bir kaza durumunda mal ve can kaybı yaşanırsa bina sorumlusu bu madde ile taksirli adam öldürme veya yaralama ile yargılanıyor. Trafik kazasıyla aynı. İşin buralara gelmemesi gerekiyor. Aysa ile zorunlu kılındığı için değiş vatandaşlarımıza aşılanması gerekiyor. Isparta’da bu görev bize verildiği sürece kapı kapı, bina bina bunu anlatmaya devam edeceğiz. Isparta’nın yüzde 50’si bilgilendirme formlarına ulaştı. Diğer yüzde 50’ye ulaştırmaya devam edeceğiz.

ASANSÖR BOŞLUĞU SUYLA

DOLMUŞ YERLER GÖRDÜK

Binalardan biz her ay bakımını yaptırıyoruz diye söylemlerle karşılaşıyoruz. Biz bir bakım firması değiliz.

TSE ve Makine Mühendisleri bir istatistik açıkladı. Avrupa’da olan son 3 yıldaki ölümlü kazaların yüzde 75’i Türkiye’de gerçekleşmiş. Toplamda 3 yılda 43 kişi yaşamını yitirmiş. Bunlardan 32’si Türkiye’de. Avrupa’da 5,5 milyon asansör var. Türkiye’de 400 bin asansör var. 5,5 milyon asansörde 11 kişi hayatını kaybetmiş, Türkiye’de 400 bin asansör var 32 kişi hayatını kaybetmiş. Ne kadar vahim durumda olduğu aşikar.

Isparta’da bir asansörün altında bulunan boşlukta yarısına kadar su doluymuş. Bu çok önemli ki, topraklamalar asansör kuyusunda. Asansör 220 voltla çalışıyor. Elektrik akımına kapılıp çok ciddi sıkıntılar yaşanabilecek durumda.. Ben ilk kez Isparta’da bu durumla karşılaştım. Arkadaşlar müdahale edip, kırmızı etiketi vermişler. Bunun için idari işlemleri de başlatmışlar. Asansörleri yıkamayın. Çünkü elektrik akımına kapılmayla da kazalar yaşanıyor.

TEHLİKENİN FARKINDA

BİLE DEĞİLİZ

Biz asansörün barındırabileceği tehlikelerin farkında değiliz. Bakım firması dediğimiz firmalar montajı gerçekleştiren ya da montajdan sonra garanti süresi bittikten sonra asansörün düzgün çalışıp, çalışmadığı hakkında bakım yapanlardır. Ben ise bakanlığın yetkilendirdiği o bakım firmasının bu işe haiz mi değil mi, asansörlerin eksiklikleri var mı diye bunu denetleyen firmayım. Ben bünyemde teknisyen barındıramam. Türkiye çağında 100 mühendis ile çalışıyorum. Makine ve elektrik mühendisleri ile çalışıyorum.

SARI VE KIRMIZI

ETİKETE DİKKAT!

Biz bakım firmasını da çağırıyoruz. Bakım firmaları vatandaşla daha samimi olduğu için bazen bakım firmaları yaptırma ne gerek var diyormuş. Bakım firmasının nezaret etmekten itina ettiği durumdalarda veya yöneticinin denetim yaptırmak istemediği durumlarda asansör kapatılır maddesi var. Isparta Belediyesi burada asansörü mühürleyebilir.

Vatandaşlarımız bindiklerinde baksınlar. Etiketleri yoksa muayene yapılmamış demektir. O zaman yöneticilere bildirsinler. Vicdani olarak bunu söylemeleri gerekiyor. Sarı ve kırmızı etiketi gördüklerinde mutlaka yöneticileriyle görüşüp eksikliklerinin giderilmesini sağlasınlar. Sarı ve kırmızı etiket aldıysa 4 ayda eksiklikleri gidererek yeşil etiketi almaları gerekiyor. Yeşil etiketli asansörler güvenlidir.

ASANSÖR MUAYENE

ÜCRETİ 100 TL+KDV

Makine Mühendisleri Odası kaynaklı haberleri dehşetle takip ettik. Ama karşılık verme gereksinimi duymadık. Biz yaptığımız işle anılmak istiyoruz. 2011 yılında zorunlu hale getirildikten sonra belediyelerimiz A tipi muayene firmalarıyla anlaşma imzaladılar. 2011-2012 ve 2013 yıllarında Isparta Belediyesi, Makine Mühendisleri Odası Temsilciliği ile anlaşmış. Geçen seneki fiyat 150 TL +KDV idi. 275 TL+KDV’de ticari işyerleri için belirlendi. Isparta’da 2200-2500 asansör var. 3 yılda Makine Mühendisleri Odası’nın yaptığı asansör kontrol sayısı 800-900 civarı. Ben 3 yıldır Isparta’ya talibim. Ancak belediyemiz o şekilde takdir etti.

İKİNCİ KONTROLLER 50 TL

Belediyelerin bu işi firmalara vermesinde fiyatın çok fazla önemi yok. İşin yapılabilirliği ve referansı çok önemli. Biz Isparta’nın kat sayısını değerlendirdik ve 6 kat ortalaması olduğunu değerlendirdik. 6 kata kadar 100 TL+KDV, 6 kattan sonra kat başına artı 10 TL+KDV alınıyor. Ama 6 katı Isparta’da geçen bina sayısı sayılı. Biz enine boyuna ölçtük ve referanslarımızı ortaya koyduk. Türkiye sınırları içerisinde 100 belediye ile görüşüyorum. Hiçbir belediye ben referanslarımızı koyduğumda onları arayıp, benim geçen yıl dilim yandı, geçen sene tüm asansörler kontrol ettirmek istiyorum. Bu firma yeteri mi diye sormadı. Ama Isparta Belediyesi bunu sordu. İkinci kontrollerimiz ise 50 TL+KDV.

Hasan Akıllı bey kafasına göre bir fiyatlandırma yapmış. Isparta’ya kazık atılıyor demiş. İnsana sorarlar; sen birinci kontrolü ücretli yapmışsın ikinci kontrole ücret yok. Ama sen birinci kontrolü yapamazsın ki ikinci kontrole para alsan ne olur, almasan ne olur? Biz birinci kontrolleri 100 TL+KDV ile bitireceğiz.

HEDEF: YEŞİL ASANSÖR

Amacımız asansör kontrollerini yapıp yeşil etikete geçmelerini sağlamak. Asansör kamu vicdanına hizmettir. Isparta’ya hizmet etmeyi borç biliyoruz. Ben 5 yıldır Ispartalıyım. Aslen Konyalıyım. Isparta’ya hizmet etmekten gururlu ve onurluyum. 6 kata kadar 100 TL+KDV, 7 katta 110 TL + KDV, 8 katta 120 TL +KDV. İşyerleri de 250 TL+KDV olarak fiyatlarımız belirlendi.

ISPARTA'DA KIRMIZI

ETİKET ORANI % 75

Keçiborlu Belediyesi ile de imzaladık. Orada da 7-8 asansör var. Taramalar sonucunda 1500 asansöre ulaşıldı. 2 Şubat’ta muayeneler başladı. Şuanda 530 asansör muayene edildi. 530 asansörde durum kötü. Ancak Türkiye’deki asansörlere nazaran iyi bir ivme yakaladık Isparta’da. 344 tanesi kırmızı etiketli. Sarı oranımız 16. 170 tane de yeşil etiketimiz var. Bu 170’in içinde ilk ve ikinci kontroller var. Bu yıl içerisinde tüm asansörleri muayeneden geçireceğiz. Yüzde 75 oranla da kırmızı etiketi yeşile çevirmeye çalışacağız.

VİCDANİ SORUMLULUK

Bazen vatandaşa anlatmakta zorluk çekiyoruz. Ama dilimizde tüy bitene kadar anlatmaya devam edeceğiz.

Ben diğer illere de gidiyor. Isparta’ya gelirken bir huzur, mutluluk ve sevinçle geliyorum. Isparta’yı seviyor ve ayrı önem veriyorum. Vicdani olarak anlatacağız. Vicdani olarak anlamayana yasal olarak anlatacağız. Karşımızda kim olursa olsun bu denetimleri yapacağız. 2006’dan önce yapılan asansörler farklı ondan sonra istenen standartlar farklı. 1985-90 yıllarında yapılan asansörlerimiz var. Bunların değiştirilmesi gerektiğini vatandaşlara vurguluyoruz."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
çok samimi
29 Nisan 2015 Çarşamba 17:29
17:29
evet doğru kırmızı etiket oranı yüzde 75 iken siz 150+KDV almamış oluyorsunuz. sizde haklısınız da ilk bakıpta kırmızı etiket vermediğiniz kaç bina var acaba?
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim