26 Nisan 2018
 • BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • Isparta 15 °C
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 14 °C
 • İzmir 19 °C

Isparta’da musluklardan akan suya da ASAT karar verecek

Isparta’da musluklardan akan suya da ASAT karar verecek
Atila Kurtul'un yazısıdır....

Hemen böyle şey olur mu? Sorusunun aklınıza geldiğini düşünüyorum. Çünkü konu ile ilgili plân kararının 5-49.maddesini okuduğumda benim de aklıma ilk gelen bu soru olmuştu ;ama:“TC. Çevre  ve Şehircilik  Bakanlığı Mekansal Planlama Genel  Müdürlüğü,  Antalya - Burdur –Isparta Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzen Planı”nın 5-49. maddesine göre :

“Antalya Su ve Atık Su İdaresi(ASAT) tarafından belirlenmiş ya da belirlenecek olan yüzey ve yer altı su kaynaklarının koruma alanları ile içme ve kullanma suyu rezervuarlarının koruma alanlarında ASAT tarafından çıkarılan: “Su Kaynaklarının Korunması Yönetmeliği” hükümlerine  uyulması gerekmektedir.” denilmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlatılan Antalya-Burdur-Isparta Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı uygulamaya konulduğu takdirde; Ispartalının musluklardan  içeceği suya da , Antalya Su ve Atık Su İdaresi (ASAT)’ın  karar vermesi, Isparta’nın kaderinde   görünüyor.

Yetkililer ise hemen bize: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlatılan Antalya-Burdur-Isparta Planlama Bölgesi Çevre Düzeni Planı’na (ÇDP) göre, Antalya İlinin içme ve kullanma suyu temini Karacaören Baraj Göllerinden sağlanmaktadır. Madde 5.49’da verilen plan kararı gereğince “Su kaynaklarının koruma alanlarında “ASAT” tarafından çıkarılan “Su Kaynaklarının Korunması Yönetmeliği” hükümlerine uyulması kararı uyarınca bu alanlarda bu yönetmelik  hükümleri geçerlidir, diyebilirler.

Ama, bu durum “Antalya-Burdur-Isparta  Çevre Düzeni Planı’nın 5.49 maddesini” tartışılır olmaktan kurtaramaz.Halen taslak halindeki bu yönetmeliğin ilgili maddeleri Isparta valiliği,Isparta Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Ticaret                 ve Sanayi Odası ve diğer ilgili STK’lar tarafından acilen  masaya yatırılmalıdır.Aksi takdirde vakit çok geç olacaktır. ASAT su yönetmeliği  yetmezmiş gibi, daha önce yürürlüğe konulan ,Isparta’nın  başında demoklasin kılıcı gibi sallanan “Karacaören 1 ve 2 Baraj  Gölleri  ve Havzası Özel Hükümleri” de bulunmaktadır.

Bu yönetmelikle belirlenen; Karacaören havzasının bir ucu Eğirdir Boğazova’ya ,bir ucu Isparta Gölcük havsası sınırına dayandırılarak: “Gölcük havzasına” yapılacak Turizm yatırımlarında Isparta’nın eli kolu bağlanmıştır;çünkü bu yönetmeliğin 17. Maddesine göre: “Havza genelinde turizm ihtiyacına yönelik konaklama tesislerine bu özel hükümlerin ilan tarihinden önce onanmış Çevre Düzeni Planı ve Plan kararlarına uygun olarak izin verilebilir.” denilmektedir.

Yine bu yönetmelik,Boğazova havzasında elmacılığı zor şartlarda yapılacak hale getirilmiştir. Bu yönetmeliğin 23. Maddesine göre: “Havza genelinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce teknik olarak uygun bulunması durumunda, başta Boğazova olmak üzere Balkırı, Eyüpler, Tepeli, Hacıramazanlar, Çiftlik, Yukarı Gökdere ve Kırıntı’da 3 yıl içinde organik tarıma geçilecektir.

 25. Maddeye göre de:Organik tarıma geçilmesi gereken alanlar dışındaki tarım alanlarında, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü görüşleri doğrultusunda 3 yıl içerisinde iyi tarım uygulamalarına geçilir.” denilmektedir.

23. ve 25.maddelerin uygulanabilirliği hangi program çerçevesinde yapılacaktır. Bu durum yönetmelikte belirsizdir. Bu iki madde Isparta elmacılığının geleceğini ilgilendirmektedir. Uygulama nasıl bir master plan çerçevesinde yapılacaktır.Böyle bir uygulamaya Karacaören için girmek ne derece akılcıdır ! Kısacası Karacaören Havzası ile ilgili yönetmelik revize edilmediği müddetçe Isparta’da tarım da  gün geçtikçe daha problemli hale gelecektir.

Yine bu yönetmeliğin 17. Maddesine göre:  “Havza genelinde mevcut sanayi tesislerinde kapasite artışı yapılmasına izin verilmez.” denilmektedir.Bu madde ile  Isparta merkez için de  yeni bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Çünkü bu madde ile aynı zamanda Merkez belediye sınırlarını da kapsadığı için  kentin gelişimini ve ekonomisini olumsuz olarak etkileyecektir. Kısacası,bu düzenlemeler böyle kaldığı müddetçe Isparta’nın hedef bir milyon turist sloganı da hayal olacaktır!

Orman ve Su Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu’nun 26.09.2014 tarihli basına verdiği demecinde, Karacaören Baraj               Göletleri Özel Hüküm Plan taslağında yer alan 'yol yapılamaz' maddesinin çıkarılacağının sözünü verdi.Dereboğazı duble yol yapımı için engel kalkmışgibi   görüyor.Ama bu durum için Karacaören Baraj  Göletleri Özel Hüküm Plan taslağında değişiklik henüz yapılmadı.

Bu söylediklerimize hadi canım öyle bir şey olur mu ,diyenlere cevabım :Bu Özel Hükümler revize edilmediği sürece  Isparta kalkınma hamlelerini gerçekleştiremez. İşte size örnekler:                                                     

*İl Genel Meclisi Toplantısında İl Özel İdaresi Müdürlerinden biri ile, Ak  Partili meclis üyeleri arasında “Gölcük Tabiat Parkı”nın bir türlü yapılamayışı konusunda  (özetle) şöyle bir diyalog geçiyor:

 

-Daire Müdürü: Bizim Özel İdare olarak yapacağımız teknik ve hukuki yönde birşey yok. Hep özel hüküm çalışması.

-AKP'li meclis üyesi : Yasa ,yasa bu güne kadar yasa o Ankara’ya gidilecekse, gidip izah edelim. 2006’dan beri götüremedik.”diyor.Aradan 8 yıl geçiyor. Gölcüğün turizm bölgesi için çözüm üretilemiyor.Gölcüğün 2006’dan beri “sit problemi” çözülemiyor.Yine Gölcük Özel Hüküm yasasına takılıyor.Bundan sonra da Antalya su ve Atık Su İdaresi(ASAT)’ın yönetmeliğine takılacak gibi görünüyor.

İşte size yaşanılan bir örnek daha:

Deri OSB Yönetim Kurulu Başkanı, 18 Mart 2015 tarihli basın demecinde: “Gelecekte Isparta adına konuşulacak en olumsuz konunun Karacaören 1 ve 2 Baraj Göletleri Çevre Düzeni ve Özel Hüküm Planı yaptırımları olacağını ve Isparta'yı bekleyen en büyük olumsuzluk Karacaören planlamasıdır.”diyor. Sene 2015 hâlâ aynı problemler.Bunların sebebi:

1-Konya - Isparta bölgesi "Çevre Düzeni Planı" (2005)

2-Eğirdir Özel hüküm (2012)

3-Karacaören(2011)

4- Burdur –Isparta-Antalya Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre DüzenPlanı” (Onay aşamasında)

İşte bunlar Isparta’nın Başına Örülen Özel Hüküm Çoraplarıdır.Bu planlar hazırlanırken Isparta bürokrasisi, STK’lar, siyasetçiler acaba bu konulardan bihaber miydi? Acaba kaç ilde o ili,  ekonomik yönden olumsuz yönde  bağlayan bu kadar yönetmelik var acaba?

2005 yılında “Çevre ve Orman Bakanlığı” tarafından yaptırılan ÇDP’nin (Konya - Isparta bölgesi Çevre Düzeni Planının) neden yürürlükte olmadığı, üstelik bu plan daha “uygulanmadan” yürürlükten kaldırılmışken, neden 7-8 yıl sonra Eğirdir  (2012) ve Karacaören (2011) özel Hükümleri devreye girmiştir.Neden,yeniden “Çevre  ve Şehircilik  Bakanlığı ve ASAT) tarafından hazırlanan ve onay aşamasında  olan (Burdur –Isparta-Antalya Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzen Planı”nı)  yaptırılmıştır. Neden hep hedefte Isparta su yatakları ve kaynakları vardır ?

Konuya Isparta açısından ele alacak olursak: Bu yönetmeliklerle ,Isparta’nın tarım, turizm, sanayi, vb. sektörlerde gelişmesinin önü tıkanmaktadır. Bu konuda, siyasi partilerin, özellikle iktidar partisinin, STK’ların, üniversitenin, vb… kurum ve kuruluşların kılı kıpırdamamaktadır.Isparta sahipsizdir, Isparta’nın maalesef sahibi yoktur! Bu konu ile ilgili olarak “Isparta’nın  sahibi vardır.” Diyene  sütunumuz görüşlerini bildirmesi için  her zaman açıktır. (24.03.2015)

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Vali Günaydın makamını minik öğrenciye devretti23 Nisan 2018 Pazartesi 13:40
 • Isparta, futbol ve kongre turizmini değerlendirmeli23 Nisan 2018 Pazartesi 12:16
 • Deregümü İlkokulu'na kütüphane kurdular23 Nisan 2018 Pazartesi 09:45
 • Başkan Günaydın'dan 23 Nisan mesajı23 Nisan 2018 Pazartesi 08:55
 • Vali Günaydın'dan 23 Nisan mesajı23 Nisan 2018 Pazartesi 08:12
 • Günaydın’dan işadamlarına davet21 Nisan 2018 Cumartesi 11:24
 • Apart ve yurt yatırımları doyum noktasına ulaştı21 Nisan 2018 Cumartesi 09:05
 • Haydi Çocuklar Gökkubbe’ye21 Nisan 2018 Cumartesi 08:12
 • Kurumlara TYP kapsamında 895 işçi alınacak20 Nisan 2018 Cuma 16:55
 • 25 km hızla radara girdi20 Nisan 2018 Cuma 16:34
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim