26 Mart 2019
  • BIST 99.326
  • Altın 236,213
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • Isparta 7 °C
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 15 °C

Isparta’da tarımsal sanayiye 20 Milyon Avroluk yatırım

Isparta’da tarımsal sanayiye  20 Milyon Avroluk yatırım
Isparta’da tarımsal sanayiye 20 Milyon Avroluk yatırım

Malatyalı Sanayici Boyraz Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Boyraz tarafından başlatılan Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesindeki meyve suyu fabrikası yatırımı Gaziantepli Boyhan Company Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Türkhan’ında dahil olması ile büyüdü. OSB’de inşaat çalışmaları tamamlanan fabrikanın makineleri için siparişler verildi. Ekim ayı içinde açılacak fabrika 15 bin metrekare kapalı alana sahip, fabrikada ilk etapta 500 kişiye istihdam sağlanacak. Fabrika bünyesinde sadece meyve suyu yapılmayacak. Kurutulmuş meyve sebzeden, dondurulmuş yaş ürüne, meyvenin çekirdeğinden, saf meyve suyuna kadar her şeyi değerlendirilecek. 5 fabrikayı bir çatı altında birleştiren fabrikanın yatırım maliyeti 20 Milyon Avro. 
Gıda üzerine Türkiye ve Amerika’da yatırımları bulunan Gaziantepli Sanayici Boyhan Company Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Türkhan ile Malatyalı Sanayici Boyraz Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Boyraz Isparta’ya kurdukları ve Ekim ayında açılacak olan  20 milyon EURO’luk meyve ve sebze entegre tesisi yatırımının detaylarını anlattı.
Boyhan Company Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Türkhan, Isparta’nın tarım anlamında stratejik bir konuma sahip olduğunu söylediği açıklamasında şunlara yer verdi. “memleketimizin her bir köşesi bir cennet. Fakat bizlerin bunları değerlendirmek için elimizden gelen çabayı göstermemiz gerekiyor. Isparta’nın 250 km çevresini çizdiğimizde Türkiye’de üretilen meyve sebzenin %70’i üretiliyor. Memleketimizde  yetişen bu güzel meyve sebzeleri katma değeri yüksek ürün olarak dünyanın bört bir köşesine göndermemiz gerekiyor. Bizim Amerika’da zaten bir altyapımız var. Amacımızda Amerika’ya ihracat yapmak. Burası bizim için çok cazip geldi. Sami bey Isparta’da doğup büyüdüğü için bize buraya bir yatırım yapmamız için çok baskı yaptı. Firma olarak ar-ge çalışmalarımızı yaparak bu yatırıma karar verdik. İnşallah güzel şeyler olacak.
BİR ÇATI ALTINDA 5 FABRİKA
İlk etapta 20 milyon avroluk bir yatırım yapacağız. İlerisi daha da büyüyebilir. Yaptığımız tek bir fabrika değil. Bir çatı altında 5 fabrika kuracağız. Bizim yaptığımız sistem Türkiye’de hiçbir meyve suyu fabrikasında yok. Biz burada beş işletmeyi bir fabrikanın altında tutarak, inanıyoruz ki Isparta’nın ihracatının %15-20 ihracatını tek başımıza yapacağız. Bizim vizyonumuz bu, bizim farklılığımız bu. Avrupa’da kendimize has güzel yapılanmamız var. Amerika’da ceviz ve bademde ilk beşe giren bir firmayız ve bunu söylerken ülkemiz adına çok gururlanıyoruz. Kaliforniya tarım ekonomisi ile dünyada ki birçok ülkeden fazla ihracatı tek başına yapan bir eyalet ve biz orada ilk beşe girdi ise kendini kanıtlamış bir firmayız demektir.
EKİM AYINDA AÇILACAK
Bu noktada Isparta’ya, meyve üreticilerine, Isparta ekonomisine katkı yapacağımıza inanıyoruz. Bunlar tek başına yapılan işler değildir. Sizlerden de destek bekleyeceğiz. Bunlar için belediye başkanımızla görüştük, ticaret odası başkanımızla görüştük. ITSO Başkanı Şükrü bey çok destek verdik. Organize Sanayi Bölgesi Başkanımız çok destek verdi.  Fabrikanın yaklaşık 15 bin metrekare kapalı alanı var. İleride 30 bin metrekareye kadar çıkarmayı istiyoruz. Ekim ayı gibi fabrikayı açmayı hedefliyoruz.”
KALİTELİ ÜRETİM YAPAN ISPARTA HALKINA TEŞEKKÜR
Malatyalı Sanayici Boyraz Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Boyraz fabrikada yapılacak üretim faliyetleri hakkında bilgi vererek, “ben Isparta halkına başta teşekkür etmek istiyorum. Isparta halkı burada kaliteyi yakalayan bir üretim yapmış, bizim de sanayici olarak buna destek olmamız gerekiyor. Ben Malatyalıyım, Malatya İhracatçılar Birliği Başkanıyım. Buraya araştırmamızı yaparak geldik. Isparta halkı kültür olarak bize çok yakın, yatırımcıya destek olan bir yapısı var. Bu bize cesaret verdi.
MEYVE SEBZE HER YÖNÜYLE DEĞERLENDİRİLECEK
Yapacağımız fabrikada beş farklı ürün çıkarılacak. Meyve suyundan nfc üretiliyor. Nfc meyve alır suyunu sıkarsınız hiçbir şey katman pazara sunulur. Bu ürüne şimdi dünyada çok büyük rağbet var. İkinci fabrika konsantre fabrikası, yani meyvenin pekmezi yapılıyor daha sonra sulandırarak meyve suyuna dönüştürülüyor. Üçüncüsü sebze ve meyveyi dondurarak saklama. Dördüncüsü kuru meyve paketleme, beşincisi ise bunlardan çıkan meyve çekirdeklerinin işlenerek değerlendirilmesi. Türkiye’de bunların beşinin de aynı çatı olduğu başka bir fabrika yok.
SAMİ ALTINKAYA’NIN ÇOK GÜZEL PROJELERİ VAR
Biz bu işi 37 yıldır yapıyoruz zaten. Avrupa’da, Amerika’da bir pazarımız var zaten. Sami beye de teşekkür ediyoruz. Burada daha önce devlet adamı olarak tanıdığımız Isparta’ya damgasını vurmuş bir Demirel vardı. Sami beyde inşallah vekil olursa aynı damgayı vurur. Hangi partiden olduğunun çok önemi yok. Gerçekten memleketini seviyor. Çok isabetli de projeler üretebiliyor” diye konuştu.
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI 
DEV YATIRIMA ARACILIK ETTİ
İYİ Parti’den milletvekili aday adayı olan Ispartalı Bloomberg TV Program Yapımcısı Sami Altınkaya, organize sanayi bölgesinde yapılacak meyve sebze entegre tesisinin Isparta’ya kazandırılmasına aracılık etti. Televizyonculuğu döneminde Isparta’nın fahri vekili olarak çalıştığını belirten Altınkaya “Şimdi bu vekilliği TBMM çatısı altında yapmak istiyorum. Bunun içinde İYİ Parti’yi seçtim. Çünkü İYİ Parti iyi şeyler söyleyecek ve bugüne kadar yapılanlardan daha iyisini yapacak” dedi.
İYİ Parti’den milletvekili aday adayı olan televizyon programcısı Sami Altınkaya, yerel basın çalışanları ile bir araya geldi. Isparta dışında olduğu dönemde televizyonculuğu nedeniyle Isparta’nın fahri vekili olarak tanıtımına katkı yapmaya çalıştığını söyleyen Sami Altınkaya “Isparta’nın bir anlamda vekilliğini yapıyordum. Şimdi bu vekilliği TBMM çatısı altında yapmak istiyorum. Bunun içinde İYİ Parti’yi seçtim. Çünkü İYİ Parti iyi şeyler söyleyecek ve bugüne kadar yapılanlardan daha iyisini yapacak” diye konuştu.
SİYASET DEĞİL ISPARTA EKONOMİSİ KONUŞULDU
Isparta ekonomisini geliştirmek için yapılan ve yapılacak olan projelerin destekçisi olduğunu bildiren Altınkaya “Bugün burada toplanmamızın esas sebebi ise vekil olmaktan çok daha güzel. Bugün burada aş ve iş için toplandık. Her parti aş ve iş için projeler üretiyor. Bizim işimiz ekonomi. Isparta Türkiye’nin meyve bahçesi. Bu meyve bahçesindeki ürünlerin işlenmesi ve katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesi lazım. Böylece bir liralık malın 50-100 liraya satılması lazım. Malatyalı Sanayici Boyraz Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Boyraz abimiz burada bir organize sanayi bölgesinde ciddi bir yatırıma başlamıştı. Daha sonra biz Boyhan Company Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Türkhan’la Amerika’da tanıştık. Her ikisi de dünyanın en büyük yatırımcılarından. İbrahim beye Isparta’ya yatırım yapması için çok ısrarcı olduk. Şimdi ikisi bir yatırım yapıyor. 20 milyon avroluk Türkiye’nin alanında en büyük 4. tesisi olacak bir yatırım. Makinelerinin dahi siparişleri verildi. İlk başta 500 kişiye istihdam sağlayacak fabrikada üretilen ürünlerde Avrupa ve Amerika’ya ihraç edilecek” dedi.
ISPARTA’YA DAHA FAZLA HİZMET İÇİN
Milletvekili olmadan Isparta’ya dev bir yatırım kazandırılmasına aracılık eden Altınkaya, Isparta’ya daha fazla hizmet edebilmek amacıyla milletvekili olmak istediğini bildirdi. Altınkaya açıklamalarında “Böyle bir yatırım Isparta’ya kazandırıldıktan sonra, vekillik olmuş olmamış ne önemi var. Vekil olamazsak millet bizi böyle bir yatırımın Isparta’ya getirilmesinde katkısı olan bir adam diye tanısın. Bugün burada yapacağımız toplantı, bir siyasi toplantı değil. Yatırımcı her zaman huzurlu ve güvenli yer ister, ardından ham maddeye yakın olsun ister, ardından ulaşım kolay olsun, limanlara yakın olsun ister. Isparta’da bunların hepsi bir arada var. Huzurlu bir şehir, gülen insanların şehri, toprakları bereketli. Burada insanı dikseniz insan çıkar. Ben iki sanayici abimize de teşekkür ediyorum. İleriye dönük ayrıca e-ticaret projelerim var. Bu proje ile hedeflenen firmaların ürettiklerini bireysel olarak yurtdışındaki e-ticaret siteleri üzerinden satmaları değil. Bir grup halinde bu işi yapmak ve bir Isparta pazarı oluşturmak. Üretilen tüm ürünler bu pazarda yer alacak. Böylelikle Isparta’nın ihracatına da katkı sunacağız. Dünyada bu işi yapan Türkiye’de adını duyurmuş firmalar var. Onları da Isparta’ya getirip bu şekilde sunumlarda nasıl yapılacağını anlattırmak istiyorum. Isparta için yeni ve iyi şeyler söylemek için geldim. İyi işlerin yapıldığı, iyiliklerle dolu bir Isparta olsun istiyorum” ifadelerine yer verdi. GÜLSES GAZETESİ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim