20 Mayıs 2018
  • BIST 102.410
  • Altın 186,636
  • Dolar 4,4877
  • Euro 5,2816
  • Isparta 27 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 29 °C

Isparta’dan çıkış: 5 Dolar, İşlendiği an satış: Milyon Dolar

Isparta’dan çıkış: 5 Dolar, İşlendiği an satış: Milyon Dolar
Isparta’ya ilk kez, İyi Tarım Uygulamaları (EUROGAP) ışığında Tıbbi ve Aromatik Bitki üretimi yapanlar için Dekar başına 100 TL destek verildi

Isparta’da 2. 300 tür İletim Demetli bitki var. Bunların 406’sı Endemik tür (sadece Isparta’ya özgü)… Endemik türlerin 168’i yok olma tehlikesi altında. Yok olma tehlikesi altında olanların 78’i aynı zamanda Tıbbi ve Aromatik değer taşıyor. Gıda Bakanlığı, ilk kez Tıbbi ve Aromatik Bitki üretimi için Isparta’ya EUROGAP kapsamında Dekar başına 100 TL destek verdi.

İYİ TARIM UYGULAMALARI (EUROGAP):

Gıda Bakanlığı, Isparta’da Tıbbi ve Aromatik Bitki üretimini destekleme kapsamına aldı. Bu bağlamda İyi Tarım Uygulamaları (EUROGAP) ışığında üretim yapan çiftçilere Dekar başına 100 TL destek verilecek.

Bakanlık, tarımsal üretimin iç ve dış talebe uygun bir şekilde geliştirilmesi, doğal ve biyolojik kaynakların korunması yanında kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla yeni proje hazırladı. Kekik, kimyon, kişniş, karabuğday, safran, çörekotu, çemen, anason, fesleğen ve tıbbi adaçayı gibi bitkilerde iyi tarım yapan çiftçilere Bakanlık dekar başına 100 TL destekleme ödemesi yapacak. Böylece Bakanlık ilk defa desteğe aldığı bitkilerin üretiminde artış hedefledi.

18 İL DÂHİL EDİLDİ

Antalya, Konya, Eskişehir, Tokat, Denizli ve Muğla illerinde uygulamaya başlanan projeye bu yıl Ağrı, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bingöl, Çankırı, Diyarbakır, Elazığ, Hatay, Isparta,  İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kayseri, Kütahya, Malatya, Niğde ve Trabzon illeri de dâhil edildi.

DÜNYAYA ŞİFA OLUR

Aynı zamanda bu projeyle İzmir’in kekiği, Karabük’ün safranı, Muğla ve Aydın’ın adaçayı, Hatay’ın defnesi, Isparta ve Burdur’un lavantası  ilaç sanayi, gıda, kozmetik gibi birçok sektörde kullanılmak üzere dünyaya da ihraç edilebilecek.

PROFOSYONEL ÜRETİM HEDEFİ

Bu çeşitlerden iç piyasada ticarete konu olan bitki sayısı ise 350 olup bu bitkilerden yaklaşık 100 bitkinin ise ihracatı yapılıyor. Bakanlık bu projeyle bugüne kadar genelde doğadan toplayarak karşılanan Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin profesyonel şekilde üretilmesini sağlayacak.

78 BİTKİNİN TIBBİ DEĞERİ VAR

41 Endemik bitki kritik tehlikede, doğada tükenme riski hat safhada. 176 endemik bitki hassas. Her an tükenebilir. 168 endemik türün soyunun tükenme tehlikesi çok yüksek. 78 endemik türün tıbbi ve ekonomik değeri var.

 

İŞTE GÖLLER BÖLGESİ HABİTAT’I

Endemik Bitki Taksonu’nun doğal yayılış verileri:

 

KENT               ENDEMİK               YÜZDE

           TÜR SAYISI

 

Isparta             406                             27

Burdur               54                               4

Denizli             123                             8

Konya             429                             29

Antalya           468                             32

 

KAÇAN FIRSATA BAK

Çöğen Bitkisi’nin Anavatanı Göller Bölgesi. En yoğun yayılım alanı Isparta… Çöğen Bitkisi, birkaç Dolar karşılığında tırlar ile İsrail’e gönderiliyor. İsrail, bu bitkiyi fabrikada işleyip Saponin haline getiriyor. Dünya’ya Milyon Dolar’a ihraç ediyor.

 

ISPARTA SAPONİN

FABRİKASI KURMALI

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Fen Edebiyat Fakültesi (FEF) Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı (AD) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Özçelik, Isparta’nın anavatanı olduğu bir ürünü 1 Dolar’a verip; Milyon Dolar’a geri almasının büyük bir trajedi olduğunu söylüyor. Mutlak surette Saponin Fabrikası kurulması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Hasan Özçelik, “Isparta o zaman uçar” diyor.

TKDK VE BAKA VAR

GİRİŞİMCİ ORTAYA ÇIKMALI

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Isparta için çok hayati destekler sağlıyor. Gıda Bakanlığı’nın Tıbbi ve Aromatik Bitkiler için destek kapsamına Isparta’yı da alması çok hayati değer taşıyor. Saponin Fabrikası’nın kurulması için tüm elementler ortaya çıktı. Sadece girişimci ve projeye ihtiyaç var.

Anavatanı olduğun ürünü

1 Dolar’a ver; Milyon Dolar’a

geriye al, işte ISPARTA bu!..

SDÜ Fen- Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı (AD) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Özçelik, Isparta’yı şoke edecek tarihi bir yanlışı anlattı:

YANLIŞ NEREDE?

“Çöğen, bir Glikozittir. 55 türün, 59 taksonu vardır. 10 tanesinden Saponin elde edilir. Saponin, ilaçtan, tatlıya her endüstride kullanılır. Anavatanı Göller Bölgesi (Isparta) ve Doğu Anadolu’dur. Birkaç Dolar karşılığında Isparta’dan tırlar dolusu Çöğen İsrail’e gider. İsrail Çöğen’i fabrikada Saponin haline getirir. Milyon Dolar’a Dünya’ya satar.”

 

DOĞRU NE OLMALI?

“Sadece Isparta, Göller Bölgesi değil, Türkiye ‘Açık Bitki Müzesi’dir. Avrupa’nın toplamından daha fazla bitki bulundurur. Isparta, mutlak surette Saponin Fabrikası kurmak zorundadır. Anavatanı olduğu bir ürün sayesinde dünya gücü olacaktır.”

 

1 DOLAR’A SAT

MİLYON DOLAR’A

GERİYE AL

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Fen- Edebiyat Fakültesi (FEF) Biyoloji Bölümü, Botanik Anabilim Dalı (AD) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Özçelik, Isparta’yı şoke edecek bilgiler paylaştı.

Saponin’in hammaddesi olan Çöğen’in Anavatanı’nın Göller Bölgesi (Isparta) olduğunu, ancak fabrika olmadığı için bunun değerlendirilemediğini söyleyen Prof. Dr. Özçelik, tarihin en büyük hatalarından birini şöyle anlattı:

“Hayatımı adadığım bir proje var: Çöğen. Çöğen’in Anavatanı Göller Bölgesi ve Doğu Anadolu’dur.

İsmi Çöğen, Çöven, Helvakökü, Sabunotu olarak da telaffuz edilir. Yabancı Dil’deki karşılığı Gypsophila’dır.

Özünde bir Glikozittir. Yani zehir. 55 türü vardır. 59 Çöğen taksonu bulunur. 10 tanesinden Saponin elde edilir.

Anavatanı Göller Yöresi’dir. Isparta’dır. Ama ekonomiye kazandırılamamıştır.

Bu bitki endüstriyel açıdan kullanılabilecek olan Saponin’in ana maddesidir.

Isparta’dan İsrail’e gider bu bitki ham hali ile. Bir avuç dolar karşılığında. İsrail’e tırlar dolusu Çöğen gidiyor. İsrail, bu bitkiyi Saponin Fabrikası’nda işler. Milyon Dolarlık bir değer yaratır. Dünyaya satar. Ürün endüstriyel açıdan aklınıza hangi sektör gelirse orada kullanılır.”

SAPONİN FABRİKASI KURULMALIDIR

Alanında Türkiye’nin en yetkin Bilim İnsanı olan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın sürekli fikir danıştığı, aynı zamanda ‘Ulusal Dağ Yönetimi Komite Üyesi’ Prof. Dr. Hasan Özçelik, Isparta’ya mutlak surette bir Saponin Fabrikası kurulması gerektiğini söyledi.

Bu fabrika kurulursa Isparta’dan ‘bir avuç Dolar’a tırlar dolusu Çöğen’in İsrail’e gönderilmek zorunda kalınmayacağını anlatan Özçelik, şöyle devam etti:

“Özellikle Isparta, bu konuda cennettir.

Gypsophila Bicolor, Gypsophila Ruscifoila, Gypsophila Arrostii’nin ‘Nebula’sı Isparta Çöğeni’dir.

Isparta, bu tarihin en büyük hatasından dönmelidir. Saponin Fabrikası kurmalıdır. Bunu yaparsa Çöğen’i değerinin çok çok altında İsrail’e vermek zorunda kalmaz. Devasa bir ekonomik güce kavuşur.”

SABONİN NERELERDE KULLANILIR?

Prof. Dr. Hasan Özçelik, Saponin’in kullanım alanını da şöyle analiz etti:

Yangın söndürücü cihazlarının temel hammaddelerinden biridir. Bu cihazların temel maddesi Karbondioksit ve Sabonin’dir.

Metal Eşya (Altın Parlatma) da kullanılır.

Özünde bu bir zehirdir. Ama likör yapımında, otlu peynir yapımında, köpüklü helva yapımında da kullanılır.

HACİMDE HAFİF

PAHADA AĞIR

Bu ürün hacimde hafif, pahada ağırdır. Bunu işlememiz şarttır. İsrail’e kamyonlarla göndermek yerine, Isparta’da Saponin Fabrikası kuralım.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
ismail yüksel
15 Nisan 2015 Çarşamba 12:19
12:19
fabrikanın maliyeti ne kadara kuruluyo peki
ramazan çetinçakmak
14 Nisan 2015 Salı 18:22
18:22
Detaylı Bilgi Edinme şansım varmı acaba
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim