22 Haziran 2018
 • BIST 95.371
 • Altın 192,185
 • Dolar 4,7065
 • Euro 5,4788
 • Isparta 23 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 24 °C
 • İzmir 25 °C

Isparta’nın Kokusu

Isparta’nın Kokusu
«Uçucu Yağ» üretiminde 2 yüzyıllık bilgi birikimine sahip olan Isparta, Tıbbi ve Aromatik Bitki konusunda devasa bir endüstri kurma yolunda emin adımlarla ilerliyor:» I- Gül Yağı (sistem mevcut)… » II- Lavanta… » III- Zambak Kökü Yağı

DESTEK MUSLUKLARI AÇIK

            Vali Vahdettin Özkan, Kıt’a Avrupa’sından daha yüksek oranda Endemik Türü’ne sahip olan Isparta’da «Tıbbi ve Aromatik Bitki Üretim ve İşlemesi’ne» destek musluklarının sonuna değin açık olduğunu söyledi. Isparta’da Tıbbi ve Aromatik değer taşıyan 78 bitki bulunduğuna atıf yapan Vali Özkan: «Bunların 72’si Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından teşvik ediliyor.»

ISPARTA’NIN «3 ATLISI»

            Vali Vahdettin Özkan, Isparta’da Lavanta ve Zambak Kökü ziraatını başlatan Senir Kasabası’nda (Keçiborlu) konuşlu ROBERTET Türkiye CEO’su Nihat Yılmaz ile görüştü. Gül Yağı Fabrikası, Zambak ve Lavanta Bahçesi’nde incelemelerde bulunan Vali Özkan şöyle dedi: «Lavanta, Gıda Bakanlığı tarafından destek kapsamına alındı. 200 Dönüm Bahçe Hazine Teşviki ile kuruldu. MARİM Lavanta tohumu üretiyor.»

ZAMBAK İÇİN EMEK

            «Türkiye’de ilk kez endüstriyel ürün bağlamında Zambak Kökü Yağı üretimi Isparta’da başladı. Bunu başlatan Sayın Nihat Yılmaz’a teşekkür ederiz. Zambak Kökü Yağı çok değerli… Üzerinde emek verilmelidir. ROBERTET Fabrikası’na ziyaretimiz de bu bağlamdadır. Bir anlamda atölye çalışmasıdır. Tıbbi ve Aromatik Bitki Zirvesi’dir. Yakın bir takvimde Isparta bu alanda Çalıştay düzenleyebilir. Gündemimize aldık.»

YENİ ÜN BELGESEL YAPACAK

            Isparta’nın «AMİRAL GEMİSİ» Akdeniz Gazetesi, Gül Çiçeği- Lavanta ve Zambak Kökü Yağı için Vali Vahdettin Özkan Yönetimi’nde finansal kuruluşları bir araya getirdi. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Zirvesi’ne şu isimler katıldı: » Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen. » Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Koordinatörü Doç. Dr. Süleyman Gülcü. » Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Yatırım Destek Ofisi (YDO/ Isparta) Koordinatörü Ali Galip Bilgili. » ROBERTET Türkiye CEO’su Koku Uzmanı Nihat Yılmaz. YENİ ÜN Dergisi, gelecek ay uçucu yağlar endüstrisi için «ISPARTA’NIN KOKUSU » BELGESELİ yayınlayacak.

İŞTE ISPARTA’NIN «3 ATLISI»:

» GÜL YAĞI

» LAVANTA YAĞI

» ZAMBAK KÖKÜ YAĞI

            1850’den bu yana uçucu yağ konusunda uzmanlığa sahip olan Isparta, ışıl ışıl bir endüstri inşa ediyor.

            » Lavanta Yağı

            » Zambak Kökü Yağı

            ROBERTET Türkiye CEO’su Koku Uzmanı Nihat Yılmaz’ın, 1975 yılında Alp Sıra Dağları’ndan (Fransa) toplayıp Kuyucak Köyü’nde (Keçiborlu’ya bağlı) çiftçilere ücretsiz şekilde dağıtarak başlattığı Lavanta Çiçeği Projesi, bugün devasa bir endüstriye dönüştü.

            Keçiborlu özelinde Türkiye ekonomisine giren gelir her yıl ortalama 3 Milyon Avro

MOR SALKIMLI BAHÇE

            Kuyucak Köyü; Senir Kasabası ve Keçiborlu’nun farklı yöreleri «Mor Salkımlı Bahçe’ye» dönüştü.

            Gıda- Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2015 yılında Isparta’yı «Lavanta Vadisi» ilan etti. Destek kapsamına aldı. Bu bağlamda Hazine desteğiyle de 200 Dönüm Lavanta Bahçesi kuruldu. Yine Gıda- Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı genel şemsiyesi altındaki Meyvecilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü (MARİM) (Eğirdir’de konuşlu) Lavanta yetiştirmeye başladı.

» 406 ENDEMİK TÜR VAR

» BUNLARIN 78’İ TIBBİ VE

AROMATİK DEĞERİ TAŞIYOR

» DESTEK SONUNA KADAR AÇIK

            Vali Vahdettin Özkan, antik çağdan bu yana kadim medeniyetler kuran; uygarlıklar beşiği bu topraklarda Kıt’a Avrupa’sından daha fazla oranda bitki olduğunu söyledi. Süleyman Demirel Üniversitesi’nin (SDÜ) şu an güncelleme çalışmasını yaptığı bilimsel rapora göre Isparta’da 2 Bin tür bitki bulunduğunu kaydeden Vali Vahdettin Özkan, şöyle devam etti:

            «Isparta’da 406 Endemik Bitki Türü var.

            Bunların 78’i Tıbbi ve Aromatik Bitki değeri taşıyor.

            Bu Isparta açısından engin bir fırsat

            Isparta uçucu yağlar konusunda sadece Türkiye sathında değil Dünya ölçeğinde nadir coğrafyalardan biridir.

            Bu bağlamda Tıbbi ve Aromatik Bitki üretim ve işlemesi için Hazine’den bir dizi Teşvik verilmektedir.

            Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Koordinatörlüğü 72 farklı Tıbbi ve Aromatik Bitki üretim ve işlemesi açısından destek vermektedir.

            Lavanta buna en güzel örnektir.

            Şu an ROBERTET Gül Yağı Fabrikası’nda incelemelerde bulunuyoruz.

            Niçin ROBERTET…

            Burada örnek ve Isparta’ya ilham veren bir başarı hikâyesi yazıldığı için…

            Lavanta Çiçeği noktasında ROBERTET Türkiye CEO’su; Koku Uzmanı Sayın Nihat Yılmaz’ın Isparta’ya kazandırdığı değerler unutulmaz.

            Tek kelime ve gerçek anlamda büyük bir başarı hikâyesidir

            Bu hikâye, bu kadim coğrafyaya ilham vermiştir.

            Isparta, «Mor Salkımlı Bahçe» haline gelmiştir. Millî ekonomiye büyük artı değerler kazandırılmıştır. Katma değeri yüksek üretim sağlanmıştır. Bir başka ifade ile «yükte hafif; pahada ağır» bir üretim modeli kurulmuştur. Ve hep söylediğim gibi bu daha başlangıçtır.

            Zira Gıda Bakanlığı’nın finansman desteği ile 200 Dönüm daha Lavanta Bahçesi kurulmuştur.

BU BİR ATÖLYE ÇALIŞMASIDIR

TIBBİ VE AROMATİK BİTKİ

ÇALIŞTAYI NİTELİĞİNDEDİR

            Bugünkü temaslarımız bir atölye çalışmasıdır.

            Bir Tıbbi ve Aromatik Bitki Çalıştayı’dır

            Onun için Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen bizimle birliktedir

            Onun için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Koordinatörü Doç. Dr. Süleyman Gülcü bizimle birliktedir

            Onun için BAKA Yatırım Destek Ofisi (YDO) Koordinatörü Ali Galip Bilgili bizimle birliktedir.

            Şu an bir vizyon daha doğdu: «Tıbbi ve Aromatik Bitki Çalıştayı»

            Bunu gündemimize alıyoruz.»

VE ŞİMDİ ZAMBAK ZAMANI

            Gül Çiçeği’nin yanı sıra Lavanta’nın çok geliştiğini anlatan Vali Vahdettin Özkan, son 5 yıllık emek ve çabalar sonucu doğan ışıl ışıl sektör Zambak Köyü için de çarpıcı saptamalarda bulundu:

            Zambak Kökü Yağı’nın da en az Gül Çiçeği kadar değer taşıdığına atıf yapan Vali Vahdettin Özkan, bunun ziraatını Isparta’da başlatan Koku Uzmanı Nihat Yılmaz’ı tebrik etti. Vali Özkan, KG’ı ortalama 5 Bin Avro olan Zambak Kökü Yağı’nın tıpkı Gül Çiçeği ve Lavanta gibi yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi: «Destek muslukları sonuna değin açık» dedi.

ISPARTA’NIN KOKUSU

BELGESELİ YENİ ÜN

DERGİSİ’NDE YAYINLANACAK

            Isparta’nın «3 atlısı»

            Isparta’nın Kokusu Belgeseli, YENİ ÜN Dergisi’nin son sayısında yayınlanacaktır. Şu an belgesel baskıya hazırlanıyor.

 

Türkiye’de endüstriyel ürün

açısından ilk ve tek Zambak Kökü

Yağı üretimi Isparta’da başladı

ROBERTET CEO’su Koku Uzmanı Nihat Yılmaz, 1975 yılında Fransa’nın Alpleri’nden Lavanta tohumu toplayıp Isparta’da isteyen herkese bedava dağıttı. Şimdi Keçiborlu «Mor Salkımlı Bahçe…» Yıllık gelir 3 Milyon Avro… Gıda Bakanlığı destek kapsamına aldı. Yılmaz, şimdi de Zambak Kökü dağıtıyor. Şu an 200 Dönüm’e ulaştı. İlk ihracatı başlattı. Millî Ekonomiye, katma değeri yüksek; yükte hafif/ pahada ağır ürün kapısını açtı.

UÇUCU YAĞ          FİYAT

Gül Yağı                     7 Bin 500 Avro

Lavanta Yağı              5 Bin Avro

Zambak Kökü Yağı    5 Bin Avro

Isparta’ya Lavanta’yı armağan eden ROBERTET Türkiye CEO’su; Koku Uzmanı Nihat Yılmaz, şimdi de Zambak Kökü Yağı çıkarmayı başardı: Kilogramı 5 Bin Avro’ya Fransa’ya ihraç etti.

TÜRKİYE’DE İLK

            Tıpkı Lavanta’da olduğu gibi Zambak Kökü’nü de Kuyucak Köyü’nde çiftçilere ücretsiz dağıtan Koku Uzmanı Nihat Yılmaz: «Türkiye’de ilk kez Endüstri Ürünü olarak biz ürettik. Geçen yıl 25 Kg Zambak Kökü Yağı elde ettik. Kg’ı 5 Bin Avro’ya ihraç ettik.»

 ALTIN ÜRÜN OLDU

            Ekim- Kasım Dönemi’nde çiftçiye gelir kapısı açmak gayesiyle ROBERTET Kampusu’ndaki arazilerde Zambak ürettiklerini anlatan Yılmaz, «şu an 120 Dönüm’e ulaştı. Isparta için ‘altın ürün’ oldu. ROBERTET ortalama 20 farklı yağ çıkarıyor. Isparta’ya Lavanta ve Zambak kazandırdığımız için çok mutluyum.»

 

ÇOK İYİ SONUÇ ALDIK

            ROBERTET Gülyağı ve Itriyat Limitet Şirketi CEO’su; Koku Uzmanı Nihat Yılmaz, son 5 yıldır Keçiborlu Havzası’nda Zambak ürettiklerini; çiftçileri de bu yönde özendirdiklerini söyledi. Şu an ortalama 120 Dönüm’de Zambak üretimi yapılıyor.

ÜST DÜZEY GELİR

            Zambak Kökü Yağı’nın Gül Çiçeği kadar değerli olduğuna dikkati çeken Yılmaz: «Yaş hali ile 10; kuru satılırsa 25 Avro bir ürün. ROBERTET olarak Ekim ve Kasım dönemlerinde bir gelir yaratmak istedik. Herkesi de özendiriyoruz. Isparta için altın bir ürün olmaya başladı.»

            ROBERTET Türkiye CEO’su Nihat Yılmaz, Isparta için şu vizyonu çizdi:

            «Biz 1975 yılından itibaren Lavanta üretmeye ve bu coğrafyada yaygınlaştırmaya başladık. Kuyucak Köyü’nde önemli ölçüde Lavanta tarımı yapılıyor.  2010’dan beri de Zambak üretmeye başladık. 2014’te ilk hasadı yaptık. Kuyucak Köyü’nde şu an 200 Dekar’da üretim yapıyoruz. Lavanta özelinde olduğu gibi Zambak’ı çiftçilerimize dağıtıyor ve ziraatını özendirmeye gayret ediyoruz.

            2014’te biz 25 Ton civarında bir hasat yaptık. Fabrikamızda 300 ila 400 Ton civarında Zambak işliyoruz.

ZAMBAK

YAĞI’NIN KG’I

5 BİN AVRO           

            Amaçlarının Gül Çiçeği’nden sonra onun kadar değerli bir ürünü Isparta'ya kazandırmak olduğunu vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi:

            «Zambak Yağı’nın pahalı olmasının en önemli sebeplerinden birisi, tarımının uzun sürmesidir.

            Zambak, tarlaya ekildikten 3 yıl sonra ürün vermeye başlıyor. Soğanları gelişiyor ve ticari olarak büyüyor. 3 yıldan sonra artık ürün almaya başlıyorsunuz. Hasat edildiği zaman sanayide kullanılacakları ayırıyoruz, geriye kalan küçük soğanları tekrar tarlaya ekiyoruz. Zambak hasadında bir dönümlük alandan yaklaşık 300 kg yaş ürün elde ediyoruz. Yani üreticiler yaptıkları işin parasını 3 yıl sonra almış olacaklar. Zambak Yağı’nın kg’ı bugün 5 Bin Avro

            Isparta'da Zambak yetiştiriciliği üzerine 5 yıldır çalışma yürüttüklerini, ilk ürünleri bu yıl aldıklarını anlatan Yılmaz, sözlerini şöyle devam ettirdi:

            “Söktüğümüz alanlarda dönüm başına 300 kilogram ürün elde ettik. Ürünler kurutulup ayıklandıktan sonra tesislerde yağı çıkarılıyor. Zambak, ticari olarak en çok Fas ve Çin'de yetiştiriliyor. Tesislerimizde Gül Yağı, Lavanta, Zambak, Yeşil Çay, Tütün, Biberiye, Ağaç Yosunu, Bal Mumu başta olmak üzere 30 ürünün kokusunu çıkarıyoruz. Parfümeri ve kozmetiğin natürel hammaddelerini üretiyoruz.»

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Isparta'da bir ilk! Bitcoin ile ödeme dönemi20 Haziran 2018 Çarşamba 10:51
 • SDÜ’den Ceyhan’a yabancı akademisyen yanıtı20 Haziran 2018 Çarşamba 10:08
 • Demirel'i anma konseri18 Haziran 2018 Pazartesi 16:37
 • Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı18 Haziran 2018 Pazartesi 16:33
 • Gülkent Otobüsçüler ve Servisçiler Kooperatifi’nden Ramazan Bayramı Mesajı14 Haziran 2018 Perşembe 12:11
 • Ali Göçer atandı14 Haziran 2018 Perşembe 03:59
 • BAYRAMDA 2 GÜN OTOBÜSLER ÜCRETSİZ13 Haziran 2018 Çarşamba 15:26
 • “Hani Meslek Lisesi, memleket meselesi idi?”13 Haziran 2018 Çarşamba 10:11
 • TYP kapsamında 195 kişi alınacak12 Haziran 2018 Salı 15:45
 • Bapbacı Isparta'yı Ankara'da temsil ediyor12 Haziran 2018 Salı 15:40
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim