18 Mart 2018
 • BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • Isparta 18 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 19 °C
 • İzmir 20 °C

Isparta’nın Suyu: Antalya’nın İnsafına

Isparta’nın Suyu: Antalya’nın İnsafına
Atila Kurtul'un dünkü röportajının 2. bölümü...

*Plana göre Isparta’nın  içme ve kullanma suyu yönetimi ASAT’a (ANTALYA SU VE ATIKSU İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ)  bağlanıyor.

*1/100.000’lik planda yeni konut gelişme alanı bulunmuyor.

*Bu planda Darı Deresi göletlerinin sık sık tartışıldığı bir dönemde, içme suyu kaynağı olarak Eğirdir ve Karacaören  göllerinin durumunun belirsizliği devam ediyor.

 

(A.K) : Sayın Hocam İl olarak bakıldığında, (bu planla)Isparta’da başka neler değişecektir?

Özellikle sanayi ve tarım-hayvancılık sektörlerinin gelişmesine yönelik politikalar geliştirilemediği ve çok yoğun bir sınırlandırma (havzalar, milli park, korunan alanlar, sulak alanlar, tabiat parkları, özel hükümler, kentsel yerleşime açma vb.) ile adeta tarımın hem alansal hem de sektörel olarak zayıflatıldığı; turizme Isparta genelinde sadece çok az bir yer ayrıldığı (yılda 10 Milyon turist gelen Antalya ile birlikte düşünüldüğünde daha fazla ele alınması gerekirdi), eğitim için ise yeni politikalar geliştirilmediği görülmektedir. Bu durum, Isparta’nın sanayi odağı olarak ele alınmadığı anlamına da gelmektedir.

İl bütününde yer alan Yakaören, Darı Deresi I-II (Isparta içme suyu su toplama havzası), Direkli, Akdoğan, Yenişarbademli, Ayvalıpınar, Sorkuncak, Sofular, Sücüllü, Aşağı Kaşıkara, Eyüpler, Hisarardı gibi göletler ve derelerin sulak alan koruma zonları geçirilmediği gibi bu göletlerin bazısında yer alan su ürünleri üretim tesislerine de planda yer verilmemiştir. Özellikle Darı Deresi göletlerinin sık sık tartışıldığı bir dönemde, içme suyu kaynağı olarak Eğirdir, Karacaören ve yine Beyşehir göllerinin durumunun ne olacağı da net olarak ortaya konulmamıştır.

“Plana göre Isparta içme ve kullanma suyu ASAT’a bağlanmıştır”

Hatta, yeni Çevre Düzeni Planına (ÇDP’ye) göre, Antalya İlinin içme ve kullanma suyu temini Karacaören Baraj göllerinden sağlanmaktadır. Buna göre, gelecekte daha da sıkıntı yaratacak bir durum olan Isparta içme ve kullanma suyunun yönetimi ve denetimi ASAT’a (ANTALYA) verilmiştir.

Isparta için çok önemli olan (GSYİH açısından ve il ekonomisindeki katkısı açısından) mermer ve taşocağı madenciliği gerek yataklar ve gerekse işleme ve işletme açısından planda hiç yer almamış ya da ormanlar içerisinde gösterilerek ve genel yürürlükteki mevzuat verilerek değerlendirmeye alınmamıştır.

- (A.K) : Sayın Hocam, Isparta şehri ile ilgili planda neler önerilmiştir ya da bu konuda da eksiklikler var mıdır?

Birçok örnek vermek mümkündür. Aklıma ilk ve en önemli gelenleri sıralayacak olursam şunlar söylenebilir:

Plana göre, Isparta kentine gelecekte yeni kentsel alanlar eklenmesi gerekmemektedir ve imar planı fiziksel yapısı ve makro formu Çevre Düzeni Planı’nda aynen yer almıştır. Buna göre, aslında merkez alanı için hiçbir yeni konut gelişme alanı önerilmemiştir.

Son yıllarda çok tartışılan “kentsel dönüşüm” yapılan alanlar da planda gösterilmediği ve dikkate alınmadığı gibi, konut dışı kentsel çalışma alanları konut alanları olarak gösterilmiş, OSB ve küçük sanayi alanları ile ilgili yeni öneriler getirilmemiş, ana kullanım kararları aynen korunmuştur.

Planda “il merkezinde bir spor alanı” ayrılacağı belirtilmiş olmasına rağmen, daha önceki taslakta önerilen ve Isparta kent merkezinde yer alan (Çünür bölgesi) bölgesel ve kentsel büyük spor kompleks alanının neden kaldırıldığı ve spor alanı olarak başka öneri de getirilmediğinden, bunun değiştirilme ve ortadan kaldırılma nedeni tam olarak anlaşılamamaktadır.

Planda mevcutta var olan Akkent Mahallesi TOKİ alanı da işlenmemiştir; üstelik de öneri konut alanı içerisinde gösterilmiştir.

“Onaylanan plan art niyetli değildir; ancak Isparta’yı yeterince tanıyamamaktan ya da tanıtamamaktan dolayı eksiktir.”

- (A.K) : Sayın Hocam, sizce plan Isparta’yı bütüncül olarak ele almış mıdır, diğer kurum ve kuruluşlarla da etkileşim sağlanmış mıdır?

Çevre Düzeni Planı, Isparta’nın il bütününde 2025 yılına (yoksa 2023 mü belli değil, raporda hesaplamalar 2023 yılına göre yapılmış) kadar gelişimini bağlayan ya da sağlayan en önemli plandır; bir anlamda bölgesel, kentsel, kırsal ve yerel büyüme, gelişme ve kalkınmayı sağlayacak en önemli, kritik parametreleri ve politikaları içermesi ve buna yönelik stratejiler ortaya koyması gereken, üst ölçekli bir plandır.

Bu planda görülen, belki de en büyük eksikliklerden biri, mevcutta diğer kurum ve kuruluşların yaptığı planlarla bir türlü kurulamayan etkileşimdir. Şöyle ki;

Kalkınma Bakanlığı’nın ulusal ölçekte hazırladığı “ONUNCU KALKINMA PLANI (2014-2018)” ve “BÖLGESEL ULUSAL GELİŞİM STRATEJİSİ (BGUS) (2014-2023)”“KARACAÖREN 1 ve 2 BARAJ GÖLLERİ VE HAVZASI ÖZEL HÜKÜMLERİ”, “EĞİRDİR GÖLÜ ÖZEL HÜKÜMLERİ”, daha önce yapılan ve yürürlükten kalkan “KONYA-ISPARTA 1/100.000 ÖLÇEKLİ ÇEVRE DÜZENİ PLANI”, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından yapılan “BÖLGE PLANI”, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yayınladığı “2015 - ISPARTA İLİ TARIMSAL YATIRIM REHBERİ”, Isparta Valiliği’nin hazırladığı “ISPARTA KIRSAL KALKINMA PLANI (2014-2019)” gibi birçok ve farklı üst ölçekli planlar yanı sıra alt ölçekte belde ve belediyelerce yapılan her türden imar planlarının da bu kapsamda değerlendirilmesi, her planla gerekli etkileşimlerin kurulması, üst ölçekli planlardan gelen yaptırıcı gücü olan hükümler alınarak işlenmesi, alt ölçeklerden de imar planı kararlarının bu plana referans olması gerekirdi.

Yine, her üç il planının her ne kadar bütüncül bir planlama bölgesi olarak ele alındığı söylense bile, aslında bu bölgenin (TR61-Batı Akdeniz Bölgesi Antalya, Burdur ve Isparta İlleri) tümünü ele alan ve çevredeki diğer illerle olan etkileşimlerini gösteren bir plan olamamıştır.

Hem ilçeler hem de iller bazında örneğin tarım, hayvancılık, sanayi ve hizmetler sektöründe kaç kişinin çalıştığı, bağımlılık oranlarının nasıl hesaplandığı ve projekte edildiği, bunların gereksinimi olan mekân büyüklükleri, altyapı olanakları ve ulaşım ilişkilerinin nasıl çözüldüğü de mutlaka cevaplanılması gereken diğer önemli sorulardır.

Maalesef, Isparta İli ve tüm ilçelerinde yaşayan halkın gereksinimleri, talepleri ile özel sektörün gelişiminden daha çok, resmi kurum ve kuruluşların mekânsal gelişimlerini karşılayan bir ÇDP hazırlanmış olup, zaten bazı sosyo-ekonomik, mekânsal, çevresel gelişim ve kalkınma, yasal ve yönetsel sorunları olan, hızla ve homojen olarak kalkınmak isteyen Isparta İli daha da kısıtlanmış ve çevre illerle her türden ekonomik ve mekânsal bağlantısı kopuk bir il haline gelmiştir ya da getirilmiştir.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Yerinde ve uygulamalı mesleki eğitimin başarısı15 Mart 2018 Perşembe 12:30
 • Yeni Huzurevi binası yapımına start verildi15 Mart 2018 Perşembe 10:15
 • Isparta'da Çiftlik Bank mağdurları noterler ile icra dairelerine koştu15 Mart 2018 Perşembe 10:03
 • VALİ GÜNAYDIN “ÇEVRE POLİSLERİ” İLE BULUŞTU14 Mart 2018 Çarşamba 17:30
 • 3 ayda bitirilecek14 Mart 2018 Çarşamba 17:06
 • Köy yollarının sıcak asfaltına 7 milyon TL ek ödenek14 Mart 2018 Çarşamba 11:20
 • Iyaşpark’ta yerel gazete köşesi14 Mart 2018 Çarşamba 10:30
 • IYAŞ 20 yaşında14 Mart 2018 Çarşamba 09:59
 • Şehidimize son görev13 Mart 2018 Salı 14:26
 • İstiklal Marşımız 97 yaşında13 Mart 2018 Salı 08:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim