23 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 174,417
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Isparta 24 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 26 °C

Isparta'nın yapı kalitesi düşük

Isparta'nın yapı kalitesi düşük
Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ziya Gençel, Isparta'nın konut stokunu değerlendirirken yapı kalitesinin düşüklüğüne dikkat çekti.

Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ziya Gençel, Basın Kulübü programında Isparta'nın yapı stokunu değerlendirdi. Yapı kalitesinin düşüklüğüne işaret eden Prof. Dr. Gençel, kapsamlı bir eylem planı için yerel yönetimlere çağrıda bulundu. SDÜ Mimarlık Fakültesi'nin bu iş için göreve hazır olduğunu bilerten Gençel, şöyle konuştu:

KAMU-ÖZEL İŞBİRLİĞİ ÖNEMLİ

"Kentsel dönüşüm kapsamlı bir eylem planlama süreci olarak bakabiliriz. Yapıları yıkalım başka bir şey yapalım anlamında değil, kentsel sorunları da çözme adına toplumsal, mekansal ve ekonomik boyutları da ele almak gerekir. Ondan sonra kentsel dönüşüm anlam kazanıyor. Ama kentsel dönüşümün hedefi ne diye baktığımızda ülkemizde afetlere ve duyarlı çevre oluşturmak. Yapılarımız çok kötü. Mekansal ve yapısal anlamda çok kötü. 1950’lilerden sonra hızlı kentleşmenin getirdiği doku artık değişmeli. Bunu da teknik ve sosyal altyapı alanlarıyla sorunları da çözmeli. Bu açıdan bileşenleri çok önemli. Ekoloji, ekonomik ve eşlilik önemli bir kavram. Bunun yanında kamu özel ve yerel işbirliği önemli bir kavram. Bunun yanında da insan odaklı olması önemli bir kavram.

RİSKLER PAYLAŞILMALI

Risklerden kaçınmamız gerekiyor. Yeni açılacak kentsel alanlarında bunun önlemini almamız gerekiyor. Oluşan riskli alanları azaltma yöntemine gitmemiz gerekiyor. Isparta’da oluşan bir risk var. Bir de riskleri paylaşmamız gerekiyor. Bu binaları biz yaptık, elbirliği ile yaptık. Onun için kamusu yereli bunları paylaşacak taşın altına elini koyacak.

RİSK HARİTASI HAZIRLANMALI

Yapı kalitesi, zemin durumu, uyumsuzluklar kentte her boyutta var. Kentte ulaşımı ele alın. Tamamen sistemsiz şekilde yapılan bir ulaşım sistemimiz var. Yakın zamanda trafik kilitlenecek diye düşünüyorum. Yasal yeterli diyebiliriz. Bu yasa yoktu. Dolayısıyla 1, 0’dan büyük. Daha iyi düzeye geleceğini düşünüyorum. Mevzuat boşluğu vardı. Bu boşluğunda büyük ölçüde dolduğunu düşünüyorum. Isparta’da bütünleşik risk haritası hazırlamamız gerekiyor.  Isparta’da gözlemlediği kadarıyla yapı kalitesi oldukça düşük.

AFETİ ANALİZ ETMELİYİZ

Üniversite olarak biz hazırız. İnsan merkezli olmalı dönüşüm. 'Mal mülk önemli değil sağlık önemli' deriz. Can önemli gerçekten. İnsan yaşayacağı mekanların kaliteli olması gerekiyor. Bu kenti başka bir biçime dönüştürebiliriz. Ama bunun için niyet ve nasıl yola çıktığınız çok önemli. Kenti analiz etmeniz çok önemli. Afete dayanıklı yerler oluşturacağız ama afeti yeteri kadar analiz ettik. Isparta’nın hangi yerlerini yenileyebiliriz. Hangi yerlerinde ne tür stratejiler geliştireceğini belirleyebiliriz. Risk analizleri yapabiliriz. Biz üniversite ve mimarlık fakültesi olarak göreve hazırız. Şuana kadar risk analizleri yapıldığını sanmıyorum. Varsa da kamuoyuyla paylaşılmadığını düşünüyorum.

GELECEĞE DÖNÜK KURGUMUZ OLMALI

Isparta’da birkaç yerde kentsel dönüşüm uygulanıyor. Gittiğimiz illerde gördüğümüz kadarıyla Isparta’da yapılmıyor. Yerel yönetimlerin hazırlığı hakkında bilgimiz yok. Isparta kenti genelinde geleceğe dönük kurgumuz mutlaka olmalı. B kurgumuz çerçöevesinde daha alt dönüşümelr yapmamız lazım. Parsel düzeyinde değil de proje bazında dönüşümler olmalı. Kentin geleceğine yönelik kurgusuyla bu dönüşüm gitmeli. Kurguyu beklersek 3 yıl daha bekleriz denebilir. Bu normal bir şey. Paralel gidebilir. Çok saplıklı şekildei, belediye başkanımız bir kurul oluşturmuş. Bu kurul akademisyenlerden daha da geniş oluşturulabilir. Bu şekilde kentin kurgusuna bakılabilir. Nerede nasıl müdahale edebileceğimizi biliyoruz denebilir. Nerede yaşanan mekanlar oluşturabileceğimiz diye bakabiliriz. Aslında şuanda çıkmazdayız diye düşünüyorum. Kent merkezinde ne yapacağız. Isparta sıkıştı. Isparta aslında dinamik bir kent. Bir kenarından tutup çorap söküğü gibi getirilebilir. Ama sancı çekiyor. Bu sancıyı azaltmanın yolu genel kurguyu kurduktan sonra kolay. Bunlara çok hızlı karar verilebilir. Yasa çok iyi kolaylıklar getirmiş ki, kişiye verilecek metrekare bile belli.

EŞİTLİK KAVRAMI

Isparta’nın elbette bir anda çok büyümesi beklenmez. Nüfus artışlarına bakarsanız sürekli artış da gözlenmiyor. Düşüş de oluyor. 2 hamle var. Bir tanesi yapı kalitesini kentin kurgusu çerçervesinde artırmaktır. İkincisi mekan kalitesini artırmaktır. Bu konuda nasil bir strateji geliştirilecek bu konuda yerel yönetimden fikir bekleniyor. Isparta’daki temel aktörleri rahatsız etmeden, oluşan değeri işbirliği kapsamında nasıl oluşturulacağı çok önemli. Oluşan bir değer var ama bunu düşünmek yerine bir daire yerine 2 daire ver diyoruz. Bu kent dönüşecekse eşitlik kavramı üzerinde durulması gerekiyor diye düşünüyorum.

İMAR HAKLARI TRANSFERİ

Isparta’da işbirliği kurulduğunu düşünmüyorum. Kamu sektörü kendi penceresinden olaylara bakıp çözümler getirmeye çalışıyor. Özel sektör ve yerel yönetimlerde aynı şekilde. Bu üç kurum bir araya gelip çözüm üretmeli. İşbirliği sağlandıktan sonra değer paylaşımı rahatlıkla halledilebilir. Proje ortalık payı olarak buna bakılıyor. Günümüzde yavaş yavaş artık proje ortaklık payı sisteminin oluşturulabileceği düşünüyorum. Isparta’nın çok yoğun yapılaşmanın olduğu yerlerden birisi merkez. Merkezde imar hatlarının toplulaştırılmasının yanı sıra imar hattının transferi var. Bununla ilgili hazırlıklar yapılıyor. Çok kötü olan bir yer ya da imar verilemeyecek bir yerin hattı başka yere verilecek. Yeni gelişme alanları oluşturulmalı ki bu transfer olsun. Kültür varlık alanları yeterince geliştiremiyoruz. Binalar çöküntü halinde. İmar hatları transferi çok faydalı olacaktır. Böyle bir sistem de kurulabilir. Bu açıdan çok faydalı sistem olacak. Bunun mevzuata dahil olması sevindiricidir.

20 YILLIK PLAN

Yaptığımız plan 20 yıl sonrasına hitap ediyor. Bu açıdan baktığınızda Isparta’ya bir sanayi kenti diyemeyiz. Ama sağlık ve eğitim kenti deme şansımız ve potansiyelimiz var. Eğitim kenti diyeceğiz ama öğrencilere dönük neler yaptık, eğitim kenti diyecek hangi önceliklere önem verdik.

Mekan kalitesi veya yapı kalitesi açısından bakıldığında böyle bir araştırma yok ama belki de çok kötülerin içinde olabilir.

Kamusal alanları düzenlerken herkes engelli diye düşünülmesi gerekiyor. Kaldırım yüksekliği o kentin çağdaşlığını gösterir. Dış mekandan binanın içerisine kadar engelsiz tasarım boyutları uygulanmalı."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim