24 Mart 2018
  • BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Isparta 12 °C
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 15 °C

Isparta’ya Yüzyılın Fırsatı

Isparta’ya Yüzyılın Fırsatı
(‘- 21. yüzyılın en stratejik elementi’) olarak tanımlanan Toryum (Th) Madeni ‘nanoteknoloji’ yöntemiyle işlenip benzin ve LPG’li araçlarda kullanılmaya başlandı. Bu Isparta için ‘yüzyılın en büyük fırsatlarını’ içeriyor. Isparta, zengin Toryum rezervine

REZERVİNİN YÜZDE 11’İ

ISPARTA’DA

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Toryum Raporu yayımladı. Buna göre Dünya’da Toryum Rezervi 1 Milyon 780 Bin Ton. Bu rezervin yüzde 11’i Isparta ve Eskişehir’de bulunuyor. Toryum Madeni’nin ‘yakın bir gelecekte Nükleer Santraller’de ‘Uranyum’un yerini alacağı’ tezi ortaya atılıyor.

 

PROF. DR. ENGİN

ARIK, TORYUM PROJESİ

ÜZERİNE ÇALIŞIYORDU

Fizik Profesörü Engin Arık, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) ‘ATLAS’ üzerine çalışıyordu. Prof. Dr. Engin Arık, ayrıca 8 kişilik Bilim Ekibi ile birlikte Toryum Projesi yapıyordu. İşte bu Bilim Ekibi, 30 Kasım 2007’de Isparta’ya gelirken, uçak kazasında yaşamlarını kaybettiler.

 

ISPARTA’YA GÜNEŞ DOĞUYOR

(‘- 21. yüzyılın en stratejik elementi’) olarak tanımlanan Toryum (Th) Madeni, Türk Mühendisleri’nin ‘nanoteknoloji’ kullanarak geliştirdiği sistem ile ‘Akıllı Yakıt’ oldu. Doğa Dostu yönü ile de çok yakın bir gelecekte ‘Nükleer Santraller’de Uranyum’un yerini alacağı’ tezi ortaya atılan Toryum Madeni, Isparta için 21. yüzyılın en büyük fırsatını içeriyor. Zira Dünya Toryum Madeni Rezervi’nin yüzde 11’lik dilimi Isparta ve Eskişehir’de bulunuyor.

BU AÇIKLAMA OECD’YE AİT

Dünya Toryum (Th) Madeni’nin yüzde 11’inin Isparta ve Eskişehir’de olduğu açıklaması Bilimsel bir rapor. Zira Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Dünya’da 1 Milyon 780 Bin Ton Toryum Revervi bulunduğunu saptadı.

195 BİN 800 TON: ISPARTA/ ESKİŞEHİR

Bu rezervin 195 Bin 500 Ton’u Isparta ve Eskişehir’de. Dünya ölçeğinde dağılıma yakın plan yapıyoruz:

ÜLKE                                   REZERV (Ton)

Türkiye                       789.000

Avustralya                  340.000

Norveç                                   180.000

ABD                           150.000

Hindistan                    150.000

Dünya Total               1 Milyon 780 Bin

ISPARTA                  195 Bin 800

PROF. DR. ENGİN ARIK

TORYUM ÜZERİNDE ÇALIŞIYORDU

ISPARTA’DA YAŞAMINI YİTİRDİ

Prof. Dr. Engin Arık, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) ‘ATLAS’ üzerine çalışıyordu. Fizik Profesörü Engin Arık, ayrıca TORYUM PROJESİ yapıyordu.

Prof. Dr. Engin Arık, 30 Kasım 2007’de Eğirdir’de düzenlenen bilimsel bir sempozyum için Isparta’ya gelirken Keçiborlu’da geçirdiği uçak kazasında 8 kişilik Bilim Ekibi ile birlikte hayatını kaybetmişti.

GELECEĞİN ENERJİ KAYNAĞI:

DEĞERİ: 120 MİLYAR TL

Prof. Dr. Engin Arık, Toryum için ‘geleceğin enerji kaynağı’ tanımlaması yapıyordu. Arık, bilimsel makalelerinde ve sempozyumlarda ‘gelecekte Nükleer Santraller’in en temiz yakıtı olan Toryum’un (Th) ekonomik değerinin 120 Milyar TL olduğu’ saptamasını yapıyordu.

VE TÜRK MÜHENDİSLERİ YAPTI

Ve bugün Toryum, ‘Akıllı Yakıt’ oldu.

Türk Araştırmacılar, Toryum Madeni’ni ‘nanoteknoloji’ ile işleyerek benzinli ve LPG'li araçlarda yüzde 30 yakıt tasarrufu sağlayan yeni teknoloji geliştirdi. Toryum Madeni, ‘Yeşil Enerji’ olarak biliniyor.

‘Torium Power’ teknolojisi ile metaller arasındaki sürtünme katsayısı düşürüldüğünden aracın beygir gücü artıyor ve böylece yükselen performans da daha az yakıt harcanmasını sağlıyor.

Fhm Nanoteknoloji Akademisi Bor ve Toryum Ürünleri Ar-Ge A.Ş Genel Müdürü Mehmet Can Arvas, dünya toryum rezervinin Hindistan'dan sonra en çok bulunduran Türkiye'nin, OECD verilerine göre, Isparta ve İç Anadolu Bölgesi'nde dünya rezervinin yüzde 11’ini barındırdığını anlattı.

Yüksek sıcaklığa dayanıklılığı ve yüksek enerji kaynağı olması sebebiyle dünyanın gözde madeni toryum ile bor madeni üzerine çalışmalar yürüttüklerini anlatan Arvas, geliştirdikleri teknolojiye "torium power" adını verdiklerini söyledi.

Motor içerisinde yüksek sıcaklıktan kaynaklanan sürtünme ve aşınmaları bu yeni teknolojiyle sürtünme katsayısını düşürerek elde ettiklerini bildiren Arvas, geliştirdikleri teknolojiyle taşıtlarda yüzde 30'a kadar yakıt tasarrufu sağladıklarını bildirdi. Arvas, şöyle konuştu:

"Metaller arasında sürtünme ve aşınma beraberinde ısınmayı getirir. 'Torium Power' teknolojisi ile metaller arasındaki sürtünme katsayısını düşürdüğümüzden dolayı aracın beygir gücü artıyor. Bununla birlikte performans artışı, artan performans  da yakıtın daha az harcanmasını sağlıyor. Daha kolay çalışan motor, yüksek ısı olmadığı için kullanılan yağ ömrünü de uzatıp ekonomiye katkı sağlıyor."

Arvas, Torium Power teknolojisinin yüzde 30'a kadar yakıt tasarrufu sağlaması ve yağ ömrünü 2 kat arttırmasının yanı sıra eksoz emisyon oranını da düşürdüğünden çevreci olduğunu vurguladı.

MOTOR ÖMRÜ DE UZUYOR

Arvas, teknolojinin motor ömrünü de uzattığını belirterek, "Teknolojimiz motor gürültülerini de düşürüyor.  Toryum madeni bu teknoloji ile yüzde 30yakıt tasarrufunun yanında, motor ömrünü uzatarak ekonomiye katkı, yağ ömrünü uzatarak araç sahibine katkı, eksoz emisyon oranı ile çevreye katkı sunuyor" dedi.

Torium Power teknolojisinin motor yağ haznesinden motora ilave edilerek kullanıldığını anlatan Arvas, motor gürültüsünün ilk 10 dakika içerisinde düşeceğini söyledi.

Arvas, Torium Power teknolojisi ile yakıt tasarrufu hedeflediklerini ve başardıklarını, ancak ileride toryumdan enerji üretmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

LABORATUVAR TESTLERİ BAŞARILI

İstanbul Teknik Üniveritesi Kimya-Metalurji Fakültesi Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Okan Alpdemir de Türkiye'deki  toryum yataklarının çok zengin olduğunu belirterek, nükleeryakıt malzemesi olarak kullanılabilen toryumun motorda sürtünmeyi azaltarak yakıt tasarrufu sağladığını anlattı.

Toryum Power" teknolojisi çalışmalarında bulunduğunu aktaran Alpdemir, “Bu teknolojinin, yüzde 30'a kadaryakıt tasarrufu sağladığını laboratuvar ortamında test ettik. Ancak ileri testlerimiz sürüyor. Teknoloji üzerine patent başvuru hazırlıkları da devam ediyor” dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim