24 Nisan 2018
  • BIST 110.413
  • Altın 174,198
  • Dolar 4,0861
  • Euro 4,9815
  • Isparta 19 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 22 °C

Isparta’yı diğer illerden koparır

Isparta’yı diğer illerden koparır
MHP İl Başkanı İsa Yalçın, 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nın planın ciddi sosyo-ekonomik, mekânsal, çevresel gelişim ve kalkınma sorunları olan Isparta’nın daha da kısıtlanmış ve çevre illerle bağlantısı kopuk bir şehir haline geleceğini ileri sürd

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) İl Başkanı İsa Yalçın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yaptırılan 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’na yönelik yaptıkları itirazın detaylarını açıkladı. Yalçın, 4 ana başlık halinde itirazlarını bildirdiklerini belirterek, özellikle Isparta’nın gelecek dönemdeki ekonomik durumu konusundaki kaygılarını aktardı.

PLAN YAPMANIN BİR ANLAMI YOK

Öncelikle sınırlarla ilgili durumlar hakkında yaptıkları itirazdan bilgi veren Yalçın, “İl sınırlarını kapsayan bu ölçekteki bir planda köylerin ve köy sınırlarının plana işlenmemesi gibi bir durum olamaz. Aynı şekilde bugünkü durumun paftalara işlenmemesi gelecekte de bugünkü koşulların geçerli olacağı anlamını taşır ki bu durumda plan yapmanın da bir anlamı kalmaz. Plan sadece mevcut durumun işlenmesinden ibaret değildir.

YASAL OLARAK KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Her belediyenin yetki alanı ayrıdır ve diğer belediye sınırının içinden geçmesi mümkün değildir. Bu durumda yetki kargaşası çıkacağı gibi hizmet götürme anlamında da boşluklar oluşur ki bunun yasal olarak kabul edilmesi mümkün değildir. Sınırları olmayan belediyelerin olması gerçek hayatta mümkün olmayan bir durumu yansıtır ki bu hem yasal, yönetsel hem de toplumsal, ekonomik, çevresel açılardan da kabul edilmesi mümkün olmayan bir durumdur” dedi.

İLLERİN POTANSİYELİNE GÖRE YAPILMASI GEREKİRDİ

Öte yandan nüfus yapısı üzerine yaptıkları itirazlar hakkında da açıklamada bulunan Yalçın, “Planda 2025 yılına ait nüfus aralıkları tespit edildiğini ancak bunun bilimsel bir projeksiyon hesaplama yöntemi değildir. Nüfusların ve işgücü projeksiyonlarının illerin potansiyellerine ve sektörel kimliklerine göre yapılması gerekirdi” diye konuştu.

YENİ ÇEVRE YOLU GÜZERGÂHI DOĞRU DEĞİL

Diğer taraftan ulaşım kararlarıyla ilgili yaptıkları itirazlara da açıklık getiren Yalçın, “İl bütününde otoyolların, köy yollarının ve şehirlerarası bağlantı yollarının güzergahlarında bir değişiklik görülmediği gibi yeni çevre yolunun güzergahı da doğru değildir” şeklinde konuştu.

ISPARTA İÇİN BÖLGELEME YAPILMAMIŞ

Bu arada genel alan kullanım kararlarına yaptıklarına yaptıkları itirazları da gün yüzüne çıkaran Yalçın, “Isparta Merkez İlçe imar planına, çevre düzeni planı koşulları uyarınca kentsel alan eklenmesi gerekmemektedir ve imar planı fiziksel yapısı ve makro formu çevre düzeni planında aynen yer almıştır.  Buna göre aslında merkez alanı için yeni konut gelişme alanları önerilmemiştir. Ayrıca tüm planlama bölgesi bazında Antalya 5 alt bölgeye, Burdur 4 alt bölgeye ayrılmıştır. Isparta içinse bir bölgeleme yapılmadığı görülmüştür. Bunun yanında plan bütününde de Isparta’nın büyüklüğüne dair bir bilgiye rastlanmamıştır” dedi.

ISPARTA’YI DİĞER İLLERDEN KOPARARIR

Sonuç olarak itiraz ve değerlendirmelerin özetini aktaran Yalçın, şunları söyledi; “Isparta ve ilçelerinde yaşayan halkın gereksinimleri, talepleri ile özel sektörün gelişiminden daha çok resmi kurum ve kuruluşların mekânsal gelişimlerini karşılayan bir Çevre Düzeni Planı hazırlanmış olup zaten ciddi sosyo-ekonomik, mekânsal, çevresel gelişim ve kalkınma sorunları olan ve kalkınmak isteyen Isparta’nın daha da kısıtlanmış ve çevre illerle her türden ekonomik ve mekânsal bağlantısı kopuk bir il haline gelmiştir ya da getirilmiştir.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim