20 Ocak 2018
 • BIST 115.147
 • Altın 163,214
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • Isparta -7 °C
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara -6 °C
 • İzmir -1 °C

İşte BAKA’nın 2014-2023 Bölge Planı Vizyonu

İşte BAKA’nın 2014-2023 Bölge Planı Vizyonu
Mutlu Yaşam Bölgesi

BAKA’nın 2014-2023 Bölge Planı Vizyonu; Tarım, turizm, sanayi, ulaşım, yaşam kalitesinin yükseltilmesi eksenleri etrafında toplandı. Hedef; Sürdürülebilir yerel kalkınmada öncü, istihdam ve rekabet gücünü artırarak Türkiye’nin yaşam kalitesi en yüksek bölgesi olmak.

 

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, Batı Akdeniz Bölgesi 2014-2023 Bölge Planını açıkladı. TR61 bölgesi içinde meydana gelen sosyal ve ekonomik değişimler bölge dışındaki gelişmelerle ilişkilendirilerek, önümüzdeki 10 yıllık süreçte bölgenin içsel kalkınmasına yönelik kapsamlı bir stratejik çerçeve ortaya koymayı amaçlıyor. 5 eksen etrafında toplanan plan özellikle ilimizin kalkınmasına büyük katkı sağlayacak. Bölge planının bölge kaynaklarının etkin kullanılması, sürdürülebilir bölgesel kalkınmanın sağlanması, ulusal politikalar ile yerel faaliyetlerin uyumlaştırılması bir tür bağlayıcı stratejik bir doküman olduğunu açıklayan Genel Sekreter Özen, planı hazırlanırken ulusal düzeydeki politika, plan ve stratejilerle yerelde yürütülecek faaliyetler, projelerle bir bağ kurup, uyumlaştırıp, bağdaştırdıklarını belirtti.

MUTLU YAŞAM BÖLGESİ SLOGANIYLA YOLA ÇIKILACAK

Buradaki yaklaşımlarının sürdürülebilir bir yerel kalkınma, istihdam ve rekabet gücünün artırılması, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, bölge için gelişmişlik farkının azaltılması olduğunu ifade eden Özen, şunları söyledi; ‘’Yapılan çalışmalar bölge planı neticesinde bölge planı vizyonumuz ortaya çıktı. Bu vizyon sürdürülebilir yerel kalkınmada öncü, istihdam ve rekabet gücünü artırarak Türkiye’nin yaşam kalitesi en yüksek bölgesi olmak. Hatta BAKA’nın ‘mutlu yaşam bölgesi’ diye bir sloganı var. Bu slogan da bölge vizyonuyla da örtüşmektedir.

TARIMDA MODERNİZASYONA GİDİLECEK

Bölge planının ana çatısını oluşturan şey gelişme eksenleridir. 5 tane gelişme ekseni belirlendi. Tarım, turizm, sanayi, ulaşım ve lojistik, yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve sürdürülebilir çevre. Bu 5 eksen 10 yıl boyunca yapacağımız tüm faaliyete örnek olacaktır. Birinci gelişme ekseninde öncelikler; içsel üretimde modernizasyon ve iyi tarım, doğal kaynakların etkin kullanımı, hayvansal üretimin geliştirilmesi, tarımda örgütlenme, ortak iş yapma ve pazarlama. Bölgemizde tarımsal üretim çok fazla. Fakat işletmeler küçük ölçekli. Tarımda modernizasyonda sıkıntılar var. İleri teknoloji kullanılmıyor. Ürünler de işlenmeden pazara sunuluyor. Buradaki açığı gidermek için öncelikler bu şekilde sıralandı.

TURİZMDE HEDEF KİTLESİ ÇEŞİTLENDİRİLECEK

İkincisi turizmin çeşitlendirilmesi ve yaygınlaştırılması. Buradaki önceliğimiz turizm faaliyetlerinin bölge geneline yayılması, bunların yıl geneline yayılması, hedef kitlenin çeşitlendirilmesi. Batı Akdeniz

bölgesinde Akdeniz havzası içerisinde dar bir kıyı şeridinde tüm turizm faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Kaş ile Alanya arasında çok yoğun kum, güneş ve deniz turizmi yapılmakta. Gelenlerin yüzde 98’ini yabancılar bunların da yarısını Ruslar ve Almanlar oluşturmaktadır. Fakat turizmde hedef kitlesini çeşitlendirememekteyiz. Aynı zamanda bu turizm Burdur ve Isparta bölgesine yansımamakta. Bu aktiviteler de Mayıs ile Ekim ayı arasında gerçekleşmekte. Dolayısıyla burada bir sezon bir de hedef kitle sorunumuz var. Turizmde yapılacak çalışmalar bu açıdan değerlendirilecek.

İŞLETMELERDEKİ ARGE VE İNOVASYON SIKINTISI GİDERİLECEK

Üçüncü gelişme ekseni sanayi de rekabetçiliğin artırılması. Buradaki önceliğimiz işletmelerin rekabet güçlerinin artırılması, gelişme potansiyeli olan sektörlerin desteklenmesi, kümelenme, arge ve yenilikçi ve alternatif enerji kaynaklarıyla ilgili yeni tedbirlerin alınması. Bölgemizdeki sanayi işletmeleri küçük çaplı olup arge ve inovasyon konusunda sıkıntılar yaşamakta. Rekabetçilikte de diğer bölgelerdeki kuruluşlarla sıkıntılar çekmekte. Dolayısıyla buradaki önceliklerimizle işletmeleri bir kademe yukarı taşıyacağımıza inanıyoruz.

ULAŞIMLA SANAYİYİ GELİŞTİRECEĞİZ

Dördüncü gelişme ekseni ulaşım ve lojistik altyapının iyileştirilmesi. Burada karayolu ağının iyileştirilmesi, havayolunun etkin kullanımı, deniz yolu ulaşımının geliştirilmesi, demir yolu ağının yaygınlaştırılması, bilgi ve iletişim teknoloji altyapısının güçlendirilmesi. Bölgemizde ne yazık ki bölünmüş yol miktarı az. Dolayısıyla bunun geliştirilmesi lazım. Ağır sanayi, büyük sanayinin gelmesi için büyük sanayinin gelmesi lazım. Havayollarının daha etkin kullanılması lazım. Antalya kullanıyor ama Süleyman Demirel Havalimanı’nda bu trafiğin biraz daha artırılması gerekir. Bunlarla birlikte ulaşımla sanayinin gelişeceğine inanıyoruz.

BEŞERİ SERMAYE DAHA İYİ KULLANILACAK

Beşincisi ise yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve sürdürülebilir çevre. Beşeri sermayenin burada iyi kullanılması hedefleniyor. Eğitime erişimin ve eğitim kalitesinin artırılması, sağlık hizmetlerinin yaygınlık ve kalite artışı, sosyal içerme, doğal kaynakların korunması, etkin atık yönetimi ve geri dönüşüm.

TÜM BUNLAR DA YETERLİ DEĞİL

Sadece bu tedbirleri uygulamamız ne yazık ki hedeflerimize ulaştırmayacaktır bizi. Ama tüm kamu kurum ve kuruluşların bölge planını bir rehber edinerek, faaliyetlerini ve yatırım planlarını bu doğrultuda yapması bizi hedeflerimize daha çabuk ulaştıracaktır.’’

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • AK Parti'den ITSO'ya ziyaret18 Ocak 2018 Perşembe 16:56
 • İŞTE EN GÜZEL UZLAŞMA BURADA18 Ocak 2018 Perşembe 12:51
 • 6 şehit ailesi ve 3 gazimize Devlet Övünç Madalyası18 Ocak 2018 Perşembe 12:17
 • Şehitlerimizin isimleri belli oldu17 Ocak 2018 Çarşamba 17:18
 • Isparta'da askeri uçak düştü 3 şehit17 Ocak 2018 Çarşamba 15:22
 • Isparta tarımı iyi yolda17 Ocak 2018 Çarşamba 11:46
 • Isparta’nın Duble yolları yatırım programında17 Ocak 2018 Çarşamba 11:08
 • Pirimehmet Otoparkı hizmete açıldı17 Ocak 2018 Çarşamba 10:25
 • 10,2 Milyonluk mermer yatırımı17 Ocak 2018 Çarşamba 10:20
 • Isparta, 1159 proje için 526 Milyon TL harcadı17 Ocak 2018 Çarşamba 10:02
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim