20 Mayıs 2018
 • BIST 102.410
 • Altın 186,636
 • Dolar 4,4877
 • Euro 5,2816
 • Isparta 26 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 23 °C
 • İzmir 29 °C

‘İsterlerse gelip beni de Fethullahçı diye alabilirler’

‘İsterlerse gelip beni de Fethullahçı diye alabilirler’
‘İsterlerse gelip beni de Fethullahçı diye alabilirler’

CHP İl Başkanı Eyüp Ersoy, KHK ile kamudan ihraç edilen 400 kişinin ‘mağdur edildikleri’ gerekçesiyle kendilerine başvuru yaptıklarını belirterek, bu başvurulardan 200 tanesini kriz masasına ulaştırdıklarını belirtti. Ersoy, “Darbeye karışmamış ya da örgüt ile alakası olmayan kim olursa olsun herkesin sonuna kadar arkasındayız” dedi.

Çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameleri ve FETÖ ile mücadeleyi değerlendirmek için basın toplantısı düzenleyen CHP İl Başkanı Ersoy, “Devlet adeta bizlerle alay ediyor. FETÖ’nün eğitim kurumları diye adlandırılan okullara teşvik adı altında yarı parasını kendi verdiği halde, bu okulları kapattı ve burada okuyanları terörist gibi ilan etti. Ben Isparta’ya geldiğimde kızımı bir dershaneye yazdırdım. 15 Temmuz olaylarından sonra kapatılan dershanelerin arasında kızımın okuduğu dershane de vardı. İsterlerse gelip beni de Fethullahçı diye alabilirler” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İl Başkanı Eyüp Ersoy, çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameleri(KHK;) ve FETÖ ile mücadele sürecini değerlendirmek üzere dün parti binasında bir basın toplantısı düzenledi. KHK ile FETÖ bağlantılı iddiasıyla devlet memurlarının ihraç edildiğini hatırlatan Ersoy, Isparta’da kendilerine mağdur edildikleri gerekçesiyle 400 kişinin başvuru yaptığını anlattı. 15 Temmuz’dan sonra FETÖ’nün eğitim kurumları diye adlandırılan okulların ve dershanelerin kapatıldığına değinen Ersoy, “Ben Isparta’ya geldiğimde kızımı bir dershaneye yazdırdım. 15 Temmuz olaylarından sonra kapatılan dershanelerin arasında kızımın okuduğu dershane de vardı. İsterlerse gelip beni de Fethullahçı diye alabilirler” diye konuştu.

“400 BAŞVURU GELDİ”

İnsanların Fetullah Gülen’e de sempati duyabileceğini ve kitaplarını da okuyabileceğini ifade eden CHP İl Başkanı Eyüp Ersoy, şunları söyledi: “Daha düne kadar bunlar kol kola işler yapıyorlardı. Onun için bugün biz soruyoruz hükümete. Bu darbeyi öğretmenler, hemşireler ve temizlikçiler mi yaptı? Bugün Fethullahçı diye bilinen kişiler AKP’li vekillerle kol kola gezerken bizim öğretmenlerimiz, savcılarımız ve hakimlerimiz meslekten ihraç edildi. Ayrıca Sosyal Sigortalar Kurumu hakkında da suç duyurusunda bulunacağız. Yasa gereği ihraç edilenlerin ailelerine 100 gün süre ile bakılması gerekirken, bugün eşlerine sağlık hizmeti verilememektedir. Adeta işkence yapılmaktadır. Bugün Aktif Eğitim-Sen dediğimiz sendikayı örgütleyen bazı arkadaşlar daha sonra Memur-Sen’e geçmiş ve AKP’lilerle bugün kol kola gezmektedirler. Onların üye yaptıkları ihraç edilmiş ya da açığa alınmıştır. Bugüne kadar kriz masasına 400 kişi başvurdu. Bu sayının 200 kadarını kriz masasına ulaştırdık. CHP olarak genel merkezimiz Ankara ve İstanbul gibi şehirlerde FETÖ’den mağdur olanların hukuki mücadelesinde yanındadır. AKP’nin yasal bir sendika kurdurduktan sonra o sendika üyelerine terör örgütü gibi basmakalıp bir değerlendirmeyi kabul etmiyoruz.

DARBEYE KARIŞMAMIŞ YA DA ÖRGÜT İLE ALAKASI OLMAYAN

KİM OLURSA OLSUN HERKESİN SONUNA KADAR ARKASINDAYIZ

Devlet adeta bizlerle alay ediyor. FETÖ’nün eğitim kurumları diye adlandırılan okullara teşvik adı altında yarı parasını kendi verdiği halde, bu okulları kapattı ve burada okuyanları terörist gibi ilan etti. Ben Isparta’ya geldiğimde kızımı bir dershaneye yazdırdım. 15 Temmuz olaylarından sonra kapatılan dershanelerin arasında kızımın okuduğu dershane de vardı. İsterlerse gelip beni de Fethullahçı diye alabilirler. Mağdur ailelere sesleniyorum. Partimiz ile birlikte hareket ederseniz bu süreci daha hızlı bir şekilde başarabiliriz. Darbeye karışmamış ya da örgüt ile alakası olmayan kim olursa olsun herkesin sonuna kadar arkasındayız.

“SİYASİ OLARAK KİMSEYE DOKUNULMAMIŞTIR”

Yeni bir tutuklama furyası çıkardılar. ‘by lock’ isimli bir uygulama kullanan 20 bin kişilik ek liste daha göndermişler. ‘by lock’ uygulamasını Türkiye’de 500 bin kişi kullanıyor. AKP sıradan ve normal insanları tutuklarken, elimize gelen bilgilere göre, 80 tane AKP Milletvekili, 10 tane eski ve yeni bakan, 14 tane müsteşar, 20 tane Genel Müdür, 25 tane Vali, 41 tane kaymakam, 9 tane belediye başkanı kullanmaktadır ve siyasi olarak kimseye dokunulmamıştır.

“OHAL’İN UZAMAMASI GEREKTİĞİ GÖRÜŞÜNDE ISRARLIYIZ”

İnsanlarda cezalar şahsidir. Genel bir hukuk evrensel maddesidir. Bir kişi suç işledi diye ailesini de cezalandırmak hiçbir sistemde yoktur. Hz. Muhammed, veda hutbesinde cezaların şahsi olduğunu, eşinin, çocuğunun ve akrabalarının bu suçtan yargılanamayacağını söylemiştir. Bu konuda yetkilileri uyarıyoruz. Kanun Hükmündeki Kararnameler anayasaya aykırı düzenlenmiştir. Geçtiğimiz günlerde CHP Kanun Hükmündeki Kararnameler’in iptali için anayasa mahkemesine başvurmuştur. Ayrıca OHAL’in uzamaması gerektiği görüşünde ısrarlıyız.”

“HUKUKUN HERKESİ EŞİT İŞLEDİĞİ BİR ÜLKEYİ ÖZLÜYORUZ”

Öte yandan Teşkilatlardan Sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş’ın, Isparta’da partisinin İl Danışma Meclisi Toplantısındaki “Birbirimize öyle kenetleneceğiz ki  aramızdan hava su bile sızmayacak. Bu birlik beraberliğimizi  hazmedemeyenler son zamanlarda AK Parti içinde FETÖ’cüler ne zaman temizlenecek demeye başladılar. AK Parti’nin içinde FETÖ’cü varsa , AK Parti kadroları kendisi temizler. O seni ilgilendirmez” şeklindeki açıklamasına da değinen Ersoy “Bu açıklamanın esası şudur. Bu AKP’lilere işlemez. Gariban vatandaşlara işler demektir. Bu açıklamayı şiddetle kınıyoruz. Hukukun herkesi eşit işlediği bir ülkeyi özlüyoruz. Bu mağduriyet sürecini de aşacağız” dedi.

“BİZ EZİLENİN, HAKSIZLIĞA UĞRAYANIN, MAZLUMUN KİMLİĞİNE BAKMAYIZ”

CHP İl Başkanı Eyüp Ersoy, açıklamalarına şöyle devam etti: “Cumhuriyet Halk Partisi'nin benimsediği ilkelerin Türkiye için çok önemli olduğu bu FETÖ/PDY darbe girişimi ve sonrasında yaşanan olaylarla daha çok kendini göstermiştir. Yaşanan olaylar CHP'nin ilkelerinin, değerlerinin, temel zihniyetinin, anlayışının Türkiye için ne kadar önemli, ne kadar değerli olduğunu kanıtlamıştır. Ülkenin terör konusunda içine sürüklendiği kabul edilemez manzara, yolsuzluklar ile ilgili olarak bir devlet krizi haline dönen çürümüşlüğün ortaya çıkışı ve Türkiye’nin yıllarca yanlış politikalar izlendiği için devletin içinde bir çetenin etkin noktaya gelmesini anlayışla karşılayan bir devlet yönetiminin, bütün bunların sonucunda ortaya çıkan kriz Cumhuriyet Halk Partisinin temel ilkelerini, temel politikalarını, Türkiye’nin ne kadar sahiplenmesi gerektiğini gösteriyor. Biz ezilenin, haksızlığa uğrayanın, mazlumun kimliğine bakmayız. Mağdur olduğunu ifade eden vatandaşımız bize geliyor, biz önce onlarla ilgili bir araştırma yapıyoruz. Çünkü bu konuyu suiistimal edenler de olabilir. Darbecilerle sonuna kadar mücadele edilmeli ama bunu yaparken konu cadı avına dönüştürülmemeli ya da masum insanlar mağdur edilmemeli. İşte biz bu konuda mücadele ediyoruz. Bize dert yanan ve süreç içerisinde mağdur olduklarını kaydeden vatandaşı dinliyoruz. Onların şikayetlerinin, taleplerinin yer aldığı dilekçeleri de partimizin genel merkezine gönderiyoruz. Gelenler arasında CHP’ye oy vermeyenler de var. İşte CHP’nin önemi bu yöndeki olaylarla da ortaya çıkıyor. CHP bu ülkenin birleştirici gücüdür. Mağdur olan vatandaşlara elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz. Kimseyi ayırt etmiyoruz. Bu konu çok hassas bir konu.

BÖYLE BİR TEDBİRİN SONUCU GEÇİCİ ÇIKARTMA İŞLEMİ YAPILANLAR VAR

       Genel Merkezde iki ayrı çalışma grubu da bu konuda çalışıyor. Sivil alanda Milletvekili İlhan Cihaner, askeri konularda da Dursun Çiçek, çalışma ve araştırma gruplarının başında yer alan ve mağdur olduklarını belirten vatandaşlarımızı dinliyorlar. İnşallah bu süreçte kurunun yanında yaş da yanmaz. Biz CHP olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu insanların hepsi suçlu olması dolayısıyla açığa alınmış değildir. Bunlar tedbiren açığa alınmış insanlardır. Çeşitli nedenler vardır. Bağlı bulunduğu birimin başında bulunanlarla ilgili tedbirler vardır. Dolayısıyla böyle bir tedbirin sonucu geçici çıkartma işlemi yapılanlar var. Bunlar acil bir şekilde değerlendirilecek. Bu işlerle hiçbir alakası olmayan terör örgütü ile ilintili olmayan arkadaşlarımızın mağdur olmalarının önüne geçilecektir. Bunu ne kadar çabuk yaparsak o kadar iyi olacaktır. Ama OHAL süresi içerisinde mutlaka çözüleceğini düşünüyorum. Dolayısıyla buradan pozitif bir enerji alarak çıktık. Böyle işlerle alakası olmayanların hiçbirinin üzerinde böyle bir yükün kalmasını bizde istemiyoruz ona müsaade etmeyiz.

“GÜNAHI OLAN, SUÇU OLAN VARSA ONLARLA İLGİLİ YASANIN EMRETTİĞİ NE VARSA YAPILSIN”

      Bir çoğunun emekli olma hakkı var ama burada önemli olan para, pul, iş kayıpları değil kendilerinin böyle bir yakışıksız, hiç hak etmedikleri bir suçlamayla işine son verilmesini kabul etmiyoruz. Dolayısıyla bu arkadaşlarımızın bir çoğunun suçsuz ve günahsız olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu arkadaşlarımızdan bu tip ilişkiler içerisinde olan, günahı olan varsa hiç bir tanesine de kefalet olma gibi de bir derdimiz de yok. Günahı olan, suçu olan varsa onlarla ilgili yasanın emrettiği ne varsa yapılsın. Ama suçu ve günahı olmayan bugüne kadar hayatı boyunca dik durmuş Atatürkçü, Laik Demokrat ve dik durmuş insanların işlerine bu sebeple son verilmesini kabul etmemiz mümkün değildir. Bu tip örgütlerle ilişkisi olanlar ve kendisini kamufle etmek isteyen insanlar başka insanları ve çok sayıda insanı bu konuda suçlayarak kendilerine bir alt zemin oluşturmak ve kendilerini aklama çabası içerisindeler. İhbarların büyük bölümünün böyle yapıldığı kanaatindeyiz.

“ONURSUZ İNSANLARLA ONURLU İNSANLARIN AYRILMASINI TALEP EDİYORUZ”

        Biz bugüne kadar demokrasi, insan hakları adına cumhuriyetin temel ilkeleri üzerinde yapmış olduğumuz mücadele aşikardır. Bu kanlı terör örgütü ile birlikte bizim arkadaşlarımızın ve üyelerimizin ve bu örgüt ile hiç bir alakası olmayan mağdur edilen vatandaşlarımızın isminin anılmasını asla kabul etmiyoruz. Bunu zul sayarız ve bu bizim için ağır bir hakarettir. Gazi meclisimize saldıran, insanları sokakta katleden veya bugün ülkenin bölünmez bütünlüğünü zora sokacak, o bütünlüğe saldıracak bir yapıyı kınadığımızı herkes biliyor. Bizim öyle bir örgütle asla yakınlığımız hiç olmamıştır, olmazda. Bunu asla kabul etmeyiz. Beklentimiz burada yapılan  yanlışlıkların  olduğunun görülmesi ve bunun en kısa zamanda düzeltilmesini bekliyoruz. Onursuz insanlarla onurlu insanların ayrılmasını talep ediyoruz. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Cumhuriyet Halk Partisi, OHAL uygulamaları sırasında oluşan mağduriyetlerle ilgilenmek için Mağdur Aileler Sekretaryası oluşturdu. CHP Genel Merkezi OHAL’in ilan edilmesinin ardından artış gösteren şikâyetleri öğrenip mağduriyetleri gidermek için köprü işlevi üstlenerek kendilerine gelen bilgileri Başbakanlık yetkililerine iletiyor. Konuyla ilgili bugüne  kadar İl Başkanlığımıza  400 kişiden fazla mağdur edildiğini beyan eden vatandaş  müracaat etmiştir. Bunlar genelde OHAL sonrası görevlerinden uzaklaştırılan kişiler ve aileleridir.

“GERÇEK FETÖ'CÜ MİLİTANLARIN YARGILANMALARI

KONUSUNDA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”

       Darbe girişiminde bir eylemi olmayan insanların tutuklanıp, açığa alınan veya ihraç edilenler var. Şayet eğitimciler de, hakim ve savcılar da askeri komuta sistemi içerisinde eyleme karışmak zorunda kalan askerler bu suçlu havuzundan çıkarılırlarsa bizde millet olarak,  gerçek FETÖ'cü militanların yargılanmaları konusunda her türlü desteği vermeye hazırız.

“ADİL YARGILAMAYAN HAKİM VE SAVCILARI ÖNCE BİZ DEŞİFRE EDECEĞİZ”

     Müracaat edenlerin hepsinin mağdur olduğunu da düşünmüyoruz. O nedenle iki yöntem uyguluyoruz. Birincisi avukatları ile temas kuruyor ve dosyayı sorguluyoruz. Oturdukları bölgeye ve çalıştıkları kurumlara sorarak onların araştırma sonuçlarını bekliyoruz. Acele etmiyoruz. Yapılan haksızlıklar, mağduriyetler var. İyi ayıklamak lazım. Bu arada gerçek suç örgütü FETÖ militanlarının da aralarına sızdığını düşünüyoruz. O nedenle ceza evinde tutuklu olmalarına rağmen mağdur olanlara diyoruz ki biraz sabırlı olun.Dolayısı ile en kısa sürede yargı ayağa kalkacak. Devletin silahlı kuvvetleri, MİT'i ayağa kalkacak, Cumhuriyetin kurumu haline gelecek. Dolayısıyla adil yargılanacaklar bunun garantisini veriyoruz. Adil yargılamayan hakim ve savcıları önce biz deşifre edeceğiz.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mevcut vekillerin durumu ne olacak?03 Mayıs 2018 Perşembe 13:03
 • Rozeti taktı adaylığını açıkladı30 Nisan 2018 Pazartesi 15:10
 • İŞTE AK PARTİ'DE ADAY ADAYI LİSTESİ30 Nisan 2018 Pazartesi 08:36
 • İsa Yalçın aday adayı olmayacak28 Nisan 2018 Cumartesi 11:54
 • Tural başvuruyu yaptı27 Nisan 2018 Cuma 17:56
 • İYİ Parti İl Başkanı Mustafa Şimşek istifa ediyor26 Nisan 2018 Perşembe 13:34
 • Isparta siyasetinde hareketli günler25 Nisan 2018 Çarşamba 10:06
 • AK Parti'de adaylık ücreti belli oldu24 Nisan 2018 Salı 16:43
 • "İYİ Parti seçime girecek"19 Nisan 2018 Perşembe 10:24
 • Bu seçimden biz kârlı çıkacağız19 Nisan 2018 Perşembe 10:20
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim