24 Ekim 2016
  • BIST 78.844
  • Altın 125,625
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Isparta 8 °C
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 17 °C

ITSO ve Isparta için tarihi gün

ITSO ve Isparta için tarihi gün
ITSO ve Isparta için tarihi gün

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile SDÜ Camisi açılışı ve Ekonomi Kampusu binasının temel atma töreni için İlimize gelen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,  iş dünyasında zarar edilmeyecek tek yatırımın eğitime yapıldığını vurguladı.

YAŞANABİLİR KENT DEMEK EKONOMİSİ CANLI ŞEHİR DEMEK

Isparta’nın her şeyin en iyisini hak ettiğini ifade eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Geçtiğimiz ay Türkiye’nin en yaşanabilir kenti olarak gösterildi. Yaşanabilir şehir demek ekonomisi canlı şehir demek. Isparta’da son bir yılda kadın istihdamı, kadın istihdamını, işyeri sayısını Türkiye genelinden daha çok artıran illerimizin başında geliyor. Bir ilde işyeri sayısı neden artıyor diye baktığınızda orada umut, gelecek görürsünüz. Gelecek görmezse o şehre insanlar yatırım yapmaz. Isparta’da bunu görüyorsunuz” şeklinde konuştu.

EĞİTİME YATIRIM HER ZAMAN KAR YAZAR

Kendisine sürekli ‘neden eğitime bu kadar yatırım yaptıklarının sorulduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, iş dünyası açısından zarar edilmeyecek tek alanın eğitim olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Ben bir iş adamıyım. Kazanç var da onun için eğitime yatırım yapıyorum. Kazanç olmasa yapmam. İş dünyasında her yatırımın riski vardır. İş hayatında neye yatırım yaparsanız yapın kar da ederseniz zarar da edersiniz. Ama bir yatırım var ki ondan zarar etmezseniz. Eğitime yaptığınız yatırım da siz kazanırsınız, şehriniz kazanır, ülkeniz kazanır, zenginleşmeye doğru gider” dedi.

 

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası(ITSO) öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) tarafından 2015-2016 Eğitim Öğretim sezonu öncesinde ara eleman sorununu çözmek için İlimize kazandırılan TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin resmi açılış töreni dün gerçekleştirildi. Törene TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Isparta Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Isparta Milletvekili Said Yüce, Burdur Valisi Hasan Kürklü, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Cengiz, SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Çarıkçı, ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar, daire müdürleri, öğrenciler veliler ile çok sayıda davetli katıldı.

ARA ELEMAN SORUNUNU KAPATACAĞINA İNANIYORUZ

Törenin açış konuşmasını yapan Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar, “TOBB tarafından İlimize yaptırılan Meslek Lisesi’nin açılışının gururunu yaşıyoruz. TOBB Lisesi ile birlikte Isparta’da ara eleman ihtiyacının karşılanacağına inanıyoruz” dedi.

ISPARTA’DAKİ ÖNEMLİ AÇIĞI KAPATACAK

Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ramazan Nuri Dirik de 81 ilde 81 okul projesini başlatan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür etti. Dirik, “Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de nitelikli ara eleman ihtiyacı bariz bir şekilde hissedilmektedir. Isparta’mızda böyle bir okulun açılması bu alanda önemli bir açığı katacak ve ilimize güç katacaktır” diye konuştu.

8 AYDA TAMAMLADIK

ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen ise okulun Isparta’ya kazandırılma sürecini anlattı. 24 derslikli lisenin 8 ay gibi kısa sürede tamamlandığını belirten Başdeğirmen, “Bu okul Isparta Ticaret Borsası Başkanı, Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımızla beraber Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımızın hem eğitimimize hem de Isparta’mıza küçük bir sevgi göstergesi. Bu güzel bir sevgi göstergesiydi. Onun için son derece mutluyuz” dedi.

HER YERDE TOBB İMZASI VAR

Öte yandan Odalar ve Borsalar Birliği denilince akıllara ekonomi geldiğini kaydeden Başdeğirmen, şunları söyledi: “Ama bir bakıyorsunuz ki Edirne Selimiye Camisine gidiyorsunuz TOBB’un orada tabelasını görüyorsunuz, tadilatını, restorasyonunu yapıyor. Bursa’da Yeşil Camide aynı tabelayı görüyorsunuz. Adalet Bakanlığı’nın ek binasına gidiyorsunuz orada da aynı tabelayı görüyorsunuz. Gediz Hastanesi’ndeki polikliniklere bakıyorsunuz orada aynı tabelayı görüyorsunuz. Van’da deprem oldu.  Oradaki konutları yapan TOBB’dur. Somali’de birçok sıkıntılar var. Onlara yardım kampanyası düzenleyen Odalar Birlik Başkanımızdır. Maden facialarında yardım yapan Odalar Birlik Başkanımız oldu. Sadece ve sadece ekonomiyle uğraşan bir Odalar ve Borsalar Birliği yok.

DESTEK OLDUĞU SÜRECE EN İYİYİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ

Hem ekonomik, hem sosyal, hem sağlık hem de aklınıza gelebilecek her şey de Odalar ve Borsalar Birlik Başkanımız var. Ülkemizi bu şekilde çalışarak daha iyi yerlere getiririz. Başkanımız yanımızda olduğu sürece, sayın valilerimiz, sayın vekillerimiz, sayın mülki erkanlarımız bize bu desteği verdiği sürece her zaman en iyiyi yapmaya çalışıyoruz. Sayın valimiz bu okulun yapılması için çok mücadele verdi. Sanayi Yönetim Kurulu Başkanımız da bu mücadeleyi verdi.”

YAŞANABİLİR ŞEHİR DEMEK EKONOMİSİ CANLI ŞEHİR DEMEK

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konuşmasında Isparta’nın her şeyin en iyisini hak ettiğini ifade etti. Isparta’nın TÜİK verilerinde yaşanabilir kentler arasında birinci olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Yaşanabilir şehir demek ekonomisi canlı şehir demek. Isparta’da son bir yılda kadın istihdamı, kadın istihdamını, işyeri sayısını Türkiye genelinden daha çok artıran illerimizin başında geliyor. Bir ilde işyeri sayısı neden artıyor diye baktığınızda orada umut, gelecek görürsünüz. Gelecek görmezse o şehre insanlar yatırım yapmaz. Isparta’da bunu görüyorsunuz. Özellikle başta sayın vali, sayın belediye başkanı olmak üzere, tüm kanaat önderleri, ticaret borsası, ticaret ve sanayi odası ile Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası benden bu lisenin yapılmasını talep etti. biz de sözünü verdik. Ispartalılara teşekkür ediyorum 1 yıl gibi kısa sürede tamamlayabildiler. Burada okulda okuyan gençlermiz en iyi şekilde eğitim alacak ve Isparta’da çalışmaya başlayacaklar.  Bu gençler de Isparta’nın gelişmesine katkı sağlayacaklar. Bu okulun arsasının temininde Gül Küçük Sanayimize ve Belediye Başkanımıza teşekkür etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

EN KAZANÇLI YATIRIM EĞİTİM

Öte yandan bugüne kadar TOBB olarak 64 ilde eğitim yatırımı yaptıklarını ve bunlarla 270 milyon liralık maddi katkı sağladıklarını söyleyen Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bana zaman zaman soruyorlar. Neden eğitime bu kadar yatırım yapıyorsunuz diye soruyorlar. Ben bir iş adamıyım. Kazanç var da onun için yapıyorum. Kazanç olmasa yapmam. İş dünyasında her yatırımın riski vardır. İş hayatında neye yatırım yaparsanız yapın kar da ederseniz zarar da edersiniz. Ama bir yatırım var ki ondan zarar etmezseniz. Eğitime yaptığınız yatırım her zaman kar yazar. Eğitime yaptığınız yatırım da siz kazanırsınız, şehriniz kazanır, ülkeniz kazanır, zenginleşmeye doğru gider. Gerçek dünyada bu okul var olduğu sürece Türkiye’deki 1 milyon 500 bin tüccar ve sanayicinin sevap hanesinin açık olacağına inanıyoruz. Çocuklarımız en iyi şekilde eğitim görsünler diye bunları yapıyoruz” dedi.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM

AK Parti Milletvekili Said Yüce de konuşmasında “Böyle bir muhteşem eserin vücuda gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kıyamete kadar hiçbir zaman önemi eksilmeyecek olan ülkemizin maddi ve manevi kalkınmasında önemli hizmetler görecek olan bu ve bunun gibi muhteşem eserleri yapmaya vesile olanlara teşekkür ediyorum” dedi.

ISAPRTA VERİMLİ BİR GÜN GEÇİRDİ

Son olarak kürsüye gelen Vali Vahdettin Özkan ise Isparta’nın çok verimli bir gün geçirdiğini ifade ederek, şunları söyledi: “TKDK’nın IPARD 2 programının tanıtımını yaptık. Camimizi açtık. Sonra da tüm ekonomik alt ünitelerinin faaliyet yapacağı binanın temelini atacağız. Ispartamız açısından bir bayram günü diyebilirim. Okul sanayiye bitişik bir yerde gerçekten MEB’in stratejik planında da öngörüldüğü gibi piyasanın ihtiyaç duyduğu bir yerde. Bu okul sadece kamuda değil sivil toplum kuruluşu ve sanayinin de önceliğine bir örnek. MEB bütçesi dışında yapılan bir okul olarak da örnek. Tüm Ispartalılar sayın başkanımızı çok seviyor. Ispartalılar adına sayın başkanımıza teşekkür ediyoruz.”

Konuşmaların ardından okulda emeği geçen Vali Vahdettin Özkan ve Gül Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Mehmet Boyacı’ya birer plaket verildi. Vali Özkan da Rifat Hisarcıklıoğlu’na okul bahçesine dikilen ağaç fidanının sertifikasını takdim etti. Protokol daha sonra hep birlikte okulun açılış kurdelesini kesti ve arkasından okul bahçesine ağaç dikimi gerçekleştirdi. Protokol üyeleri buradan Ekonomi Kampusu temel atma törenine katıldı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim