24 Temmuz 2017
 • BIST 106.711
 • Altın 143,685
 • Dolar 3,5563
 • Euro 4,1416
 • Isparta 34 °C
 • İstanbul 32 °C
 • Ankara 29 °C
 • İzmir 35 °C

ITSO'nun önerileri EXPO Vizyon Belgesine girdi

ITSO'nun önerileri EXPO Vizyon Belgesine girdi
Isparta Ticaret ve Sanayi Odası ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ortak yönetim kurulu toplantısında gündeme gelen konular Expo Vizyon Belgesi içerisine girdi. ITSO'nun Isparta'ya ilişkin görüşleri ATSO gündemine girmiş oldu.

EXPO DAN ISPARTA FAYDALANMALIDIR

2016 Nisan- Ekim arasında açık kalacak EXPO’da 100 ülke, 130 uluslararası kuruluş olacağını anlatan; günlük 40 Bin ziyaretçi beklendiğini kayd­eden Çetin Osman Budak, “Isparta ve Burdur buradan faydalanmalı" dedi. Budak, Kalkınma Vizyon Belgesi'nde yazdıklarını geçen hafta mevkidaşı ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in Dere Mahalle­sinde bir bahçede verdiği özel davette de dile getirdi. Budak, her fırsatta olduğu gibi yine İs­parta sevdasını ortaya koydu.

İŞTE KALKINMA VİZYON BELGESİ

l - Batı Akdeniz (Isparta- An­talya ve Burdur) İhtisas Organ­ize Sanayi Bölgesi kurulması için çalışıyoruz.

 1. < >, Burdur ve An­talya’nın ‘Beyaz Altını’ niteliğindeki Mermer ve Doğal Mantar yatırımları için Küme­lenme Projesi yapıldı.

  Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) ana yöneti­minde Sağlık Turizmi çalışması sağlıklı bir şekilde yürüyor

 2. < >-Antalya- Burdur’da büyük üstünlükler sağlayacak Lojistik Merkez kur­malıyız

  EXPO Antalya olduğu kadar Isparta, Burdur ve geniş ölçekte Türkiye için büyük değer. Herkesin faydalanması lazım... Proje ortağı olarak katılması lazım...

 3. Ama sorunlarımız var. Öncelikle ulaşım. Isparta-An­talya karşılıklı ulaşım sağlayan Dereboğazı’nın niteliğinin mut­lak surette yükseltilmesi gerekiyor. Ve bunun da 2016 öncesi yapılması şart.

 4. Aynı şekilde Yüksek Nite­likli Hızlı Tren (YHT) için bek­lentilerimiz var. 2023’e kadar bu yatırım hayata geçirilmelidir

 5. Bu hat, sanayi için yük taşımacılığına uygun olmalıdır. Isparta Liman'a inmeli.

ÇETİN OSMAN BUDAK: ISPARTA AŞIĞI

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, dünyanın en önemli organizasy­onlarından biri olan EXPO 2016 için Kalkınma Vizyon Belgesi hazırladı.

112 Bin m2’de kurulacak (112 Hektar) 100 ülke ve 133 uluslararası kuruluşun katıla­cağı, Nisan- Ekim 2016 arasında açık kalacak ve günlük 40 Bin kişinin gezeceği EXPO için önlemler paketini açıklayan Budak, Isparta için de 8 madde koydu.

Budak, teması ‘Çiçek ve Çocuk’, ana fikri ise ‘Gelecek Nesiler için Yeşil bir Dünya' olan EXPO’dan Antalya’nın olduğu kadar Isparta ve Bur­durun da faydalanması gerek­tiğini söyledi.

EXPO 2016’nın ‘bölgesel kalkınmaya hız verecek bir motor olduğunu; cazibe merkezi yaratacak güç içerdiğini kayde­den Budak, ulaşım sorunlarının bir an evvel çözülmesi gerek­tiğini kaydetti.

DEREBOĞAZI 2X 2 YOL OL­MALI

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kumlu Başkanı Çetin Osman Budak, yayımladığı raporda çok çarpıcı bilgilere yer verdi.

Budak, Isparta- Antalya arasında ulaşımı sağlayan Dere- boğazı Yolu'nun niteliklerinin mutlaka iyileştirilmesi gerek­tiğini ifade etti.

Budak, Türkiye Tarihi'nde ilk kez düzenlenecek olan EX­PO' nun bir milat olacağını kay­detti. Program içerisinde tam olarak 8 Milyon ziyaretçi bek­lediklerini kaydeden Budak, “Isparta ve Burdur'da bu heye­cana ortak olmalı. Bunun için ulaşım çok önemli... Isparta- Antalya arasındaki Dereboğazı Yolu'nun niteliğinin artırılması şarttır” saptamasında bulundu.

2018-2020’DA YÜKSEK HIZLI TREN VE YÜK TASIMACALIĞI BEKLENTİSİ

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, Isparta-Antalya ve Burdur'u kapsayan Bölgesel Kalkınma için bir diğer başlığı da demiry­olunda açtı.

Budak, Yüksek Nitelikli Hızlı Tren (YHT) için 2016’dan ümitlerini kestiklerini söyledi; yeni tarih verdi;

“2018- 2020 aralığında artık Hızlı Tren bağlantılarının yapıl­ması gerekiyor.”

78 YILLIK RÜYA: ISPARTA-ANTALYA DEMİRYOLU... KAZAN- KAZAN FORMÜLÜ

İlk kez 1936 yılında Isparta tarafından dile getirilen demiry­olu bağlantısı için yeni vizyon çizildi.

Hatırlanacağı üzere Isparta, 1936'da Antalya ile demiryolu bağlantısı kurulması gerektiği yönünde rapor yazmıştı.

I950'de Dereboğazı Yolu inşa edilirken, demiryolu yatırımı için de ayrı bir hat bırakılmıştı.

ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Yüksek Nitelikli I Iızlı Tren (YI IT) yatırımı bağlamında Yük Taşımacılığı için de plan yapılmasını savundu. Budak, bu gerçek­leşirse, kazan- kazan for­mülünün işleyeceğini belirtti. Budak, şöyle dedi: “Demiryolu ile nitelikli yük taşımacılığına ulaşıldığı takdirde, Antalya'nın üretim ve ihracat gücünün arta­cağı aşikârdır.”

EXPO 2016 OLDUĞU KADAR SAĞLIK, MADEN, TARIM ACISINDAN DA İŞBİRLİĞİ ÖNERDİ

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, şu saptamalarda bulundu:

SAĞLIK TURİZMİ:

Isparta, Antalya ve Burdur Sağlık Turizmi birlikte hareket etmeli Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) zaten bu konuda çalışıyor. 2023 yılında Batı Akdeniz, dünyada Sağlık Turizmi de­nildiği an ilk akla gelen merkez olmalıdır.

BATI AKDENİZ İHTİSAS SANAYİ BÖLGELERİ

Batı Akdeniz Bölgesi'nde (Isparta- Antalya ve Burdur) İhtisas Sanayi Bölgeleri oluştur­malıyız. Öncelikle şunu önerebiliriz: Isparta- Antalya ve Burdur'un Doğal Altın'ı mermer... Kültür Mantarcılığı....

Yine yüksek hedeflerimiz­den birisi de Lojistik Merkezi olmalıdır. Vizyonumuz, kültür- sanat.

çevre- insan odaklı kentleşme ve turizmi ana eksene alarak sektörel- ürünsel yüksek katma değerli üretim ve ihracatı geliştirmek olmalıdır.” İSPARTA-ANTALYA VE BURDUR

BU GÜNDEMİ TAKİP EDE­CEK?

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, EXPO 20l6'ya ilave olarak izlemesi gereken yol haritasını şöyle özetledi: “Batı Akdeniz Bölgesi'nde (Isparta- Antalya ve Burdur) İhtisas Sanayi Bölgeleri oluştu­rulması vizyonuyla mantar ve mermer işleme alanlarında 2 bölge projesi başlattık. Batı Akdeniz Bölgesi kap­samında lojistik merkezi kur­mamız ve ihtisas sanayi bölgelerini artırmamız gerekiyor.

Ayrıca son dönemde küme­lenme projeleriyle ihracatı artır­maya çalışıyoruz. Yapı malzemelerinde ihracat kümesi projemizi, gıda sektörü takip etti. Bu projeleri diğer sektörler ile de paylaşacağız.

SAĞLIK TURİZMİ NE YAT TURİZMİ DE DÂHİL EDİLEBİLİR

Budak, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA), Birleşmiş Milletlerden l .5 Mi­lyon Dolar hibe getirdiği Sağlık Turizmi için farklı bir perspektif de kendisi açtı.

Budak şöyle dedi:“Sağlık Turizmi Bölgesel Temel’de gelişiyor. Sanayi yükseliyor. Ahşap Mobilya Endüstrisi güçleniyor. İhracat artıyor. Antalya Serbest Bölge’de yat üretimi de tüm bunlarla bağlantılı. Gıda endüstrisinde başlangıç açısın­dan çok iyi bir temel oluştuğunu söyleyebilirim. Batı Akdeniz Bölgesi’nde İhtisas Sanayi ve Lojistik Merkezi kurul umunun değeri burada da gün ışığına çıkıyor.”

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim