23 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 174,885
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Isparta 16 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 18 °C

Kadın haklarını yok eden düşüncelere önderlik ediyorlar

Kadın haklarını yok eden düşüncelere önderlik ediyorlar
Kadın haklarını yok eden düşüncelere önderlik ediyorlar

Türk Eğitim-Sen Isparta Şubesi Bayanlar Komisyonu Başkanı Gülay Gönbe, kadın ve erkeğin bir vücudun dayandığı iki ayrı ayağı gibi olduğunu belirterek, “Tplumumuzun temel dinamikleriyle oynamak arzusunda olanlar, anneliğin mukaddesatını kadınlarımıza unutturmaya, toplumu bir arada, ayakta tutan aile yapısını parçalamaya çalışmaktadırlar. Bunun için de kadın hakları kisvesi altında, kadın haklarını yok eden düşüncelere önderlik etmektedirler” dedi.

Türk Eğitim-Sen Isparta Şubesi Bayanlar Komisyonu Başkanı Gülay Gönbe, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada kadına şiddetin son yıllarda artış gösterdiğine dikkat çekti. Gönbe, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Başta eğitim çalışanları olmak üzere tüm bayanlarımızın 8 Mart Dünya kadınlar gününü kutluyoruz. Türk kadını mücadele ve kararlılığın adıdır. Dünyada kadınlar günü kutlanırken, kadınların toplumda hak ettiği, layık olduğu yere gelmesi temennisini taşımaktayız. Ülkemizde çok önemli meseleleri bir güne sıkıştırmak gibi bir hataya düşmekteyiz Bu tür özel günler, toplumların kanayan yarası haline gelmiş olan sorunların gündeme gelmesi, tartışılması açısından önemlidir. Bugün dünyada ve ülkemizde kadınlar bir çok açıdan sorunlar yaşamaktadırlar. Dünyada bir çok kadın türlü geleneksel nedenlerle cezalandırılırken, ülkemizde ise dışlanmışlık, eğitimsizlik ve istismarlarla karşı karşıya olan kadınların sorunları büyüktür.

Aile dediğimizde; öncelikle aklımıza anne, baba ve çocuklardan oluşan bir topluluk gelmektedir. Günümüz aile düzeninde anneler de çalışmakta ve üreten bireyler olarak ailesinin yanında yerini alıyor, Üreten bireyler olarak hem annelik görevlerini tam eksiksiz bir şekilde yerine getirmekte hem de evinin temizliğini, düzenini ve tertibini sağlamaktadır. Kadınlar, halkın en fedakar, çalışkan ve üreten bireyleridir, Bunlara karşı toplumdan hak ettiği sevgi ve saygıyı görmemektedir, Diğer toplumlara bakıldığında hırpalanan, kotu davranılan ve aşağılanan birey olan kadın, ülkemizde “ana” olarak yüceltilmiş ve Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında analarımız önemli çalışmalar gerçekleştirmişlerdir. Yeri geldiğinde cephede savaşmış, yeri geldiğinde cephe gerisinde savaşa destek olmuşlardır, Savaş sonrasında  ülkenin kalkınmasında da kadınlarımız, en ön saflarda yerlerini almıştır. Bunu fark eden Atatürk, ülkenin kalkınmasında kadının yerini ve önemini vurgulayarak 1934 senesinde pek çok Avrupa ülkesinden önce kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını kazandırmıştır.

Kadına karşı şiddet özellikle son yıllarda, büyük bir artış göstermiştir. Toplumumuzun kadının değerini ve önemini bir kez daha anlaması gerekmektedir. Kadını bir birey olmaktan çıkarıp, cinsel bir meta ya dönüştüren anlayış bugün nice canlarımızın yok olup gitmesine neden olmuştur. Toplumumuz kadın ve ahlak üzerinden büyük bir travma yaşamaktadır. Mevcut yasalar sorunu çözmekte yetersiz kalmaktadır.  Toplum suçluların cezasının hapishanelerdeki diğer tutuklular tarafından verilmesini bekleyecek kadar umutsuzluğa düşmüş, hukuka ve adalete olan güven sarsılmıştır. Yetkililerin bu konuyu ivedilikle ele alarak kadına karşı şiddet için öngörülen yasal yaptırımların toplum vicdanını rahatlatacak şekilde yeniden düzenlemeleri hayati bir zorunluluk haline gelmiştir. Bilinmelidir ki, kadın ve erkek bir vücudun dayandığı iki ayrı ayağı gibidir. Bunlardan  herhangi biri toplumdaki işlevini yitirirse o vücut eksik, sakat kalır, ama ne yazık ki, toplumumuzun temel dinamikleriyle oynamak arzusunda olanlar, anneliğin mukaddesatını kadınlarımıza unutturmaya, toplumu bir arada, ayakta tutan aile yapısını parçalamaya çalışmaktadırlar. Bunun için de kadın hakları kisvesi altında, kadın haklarını yok eden düşüncelere önderlik etmektedirler.

Gittikçe olumsuzlaşan ekonomik şartlar altında çalışan, evlat yetiştiren, yozlaşan kültürel şartlar ve aile birliğini bozmaya çalışan televizyon programları karşısında vakarını bozmayan, Amine Hatunlardan, Nene Hatunlardan devraldığı iffet bayrağını dalgalandıran, çocuklarına helalden ve doğrudan başka bir şey öğretmeyen, Türk Milletinin temel direği anneler. Bu vatan için çalışan, üreten ve savaşan bütün evlatların anneleri.Kanlarıyla bayrakları bayrak yapan, mezar taşlarıyla bu vatana Türk mührünü vuranların anaları, Bugün, saygı görmeyi, temsil edilmeyi, omuzlarda taşınmayı kuşkusuz dünyadaki her kadından daha çok hak ediyorlar. Mücadelede bayan arkadaşlarımızı bizimle birlikte yürümeye davet ediyorum. Tüm kadınlarımızın kadınlar günü kutlu olsun.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim