27 Nisan 2018
 • BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Isparta 14 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 19 °C

Kadın, iş hayatına 1-0 yenik başlıyor

Kadın, iş hayatına 1-0 yenik başlıyor
KAGİK Başkanı Gözde Çağlar, ücret eşitsizliği, mobbbig uygulaması gibi olumsuzluklar nedeniyle çalışan bayanların ciddi sıkıntılar yaşadığının altını çizerek "hiçbir erkek bir kadın tarafından yönetilmek istenmiyor" dedi.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gözde Çağlar, kadının iş hayatına erkeklerden geride başladığını söyledi. Hiçbir erkeğin bir kadını yönetiminde çalışmak istemediğinin altını çizen Çağlar, kadınların iş hayatına 1-0 mağlup başladığını iddia etti. Çalar, Kadın Girişimciler Kurulu'nun çalışmaları ve kadın iş gücü ile ilgili şu analizlerde bulundu:

RİSKİ SATIN ALMAYI SEVİYORUM

Girişimci ruhum oldukça yüksektir. Mimarım ama mimarlık hiç yapmadım. İlk olarak bir dergi çıkarmıştım. Isparta Life isimli. Aynı zamanda o dönemde Davraz Kayak Merkezi’nin en büyük otelinde yönetici olarak çalışmaktaydım. 2007 yılında dergiyi bıraktım. 2008’de anne oldum. Anne olduktan sonra hayata bakış açınız ve istekleriniz değişiyor. Çocuğuma bir kreş bakıyordum. Sonra kreşe yöneldim. Ben eğitimci değilim ama çok iyi veriyim. Hatta problemli veli statüsüne bile girebilirim. Çünkü en ufak detayına kadar düşünüyorum. Kendi çocuğuma yapılmasını istediğim her şeyi başkasının çocuğuna da yapıyorum.Ben çocuğuma yedirmiyorsam hiçbir çocuğa yedirmeme gerekir diye düşünüyorum. Bu alanda 3 kreş şubesine çıkmış bulunuyoruz. Girişimcilik çok paranız olmanıza gerek yok ama riski parayla satın almaktır. Ben risk almaktan çok hoşlanıyorum ve seviyorum. Elbette her riskin olumlu ve olumsuz yanları vardır. Ama girişimcilik ruhunuz varsa olumlu olacağını düşünüyorsunuz ve biraz daha bu işe eğilirseniz başarılı oluyorsunuz.

TÜRKİYE'DE KADININ İŞGÜCÜNE KATILMA ORANI ARTIYOR

Türkiye’de kayıtlı girişimci sayısı 93 bin. İşgücüne katılım 2006-2012 yılları arasında 5,9 puanlık artışla 29,5 oldu. Kadın istihdamı 2012 itibariyle dünyada ortalamasında yüzde 47,9 iken bu Türkiye’de 26,3. 2006’dan bu yana 5,3lük bir artış var ancak bu artış dünya standartlarına gelmemiz için yeterli değil. Avrupa Birliği üyelerine göre kıyasladığımızda Malta’dan sonra en fazla kadın girişimci sayısınınarttığı ülke Türkiye olmuştur. Bu dünya genelindeki kadının işgücüne katılma istihdamında düşüş yaşanmış olsada bu Türkiye’de artmıştır. Ama bu yeterli değildir. Türkiye’de TÜRKONFED’in özellikle bu konuda yaptığı başarılı çalıştaylar var. Bu Çalıştaydakadınların karşılaştığı sorunları görüyoruz. Bu sorunları  TÜRKONFED 9 ana başlıkta topluyor. Birincisi kız çocuklarımızın eğitiminde yaşanan problemler. Mesleklerin olmamasından dolayı kadınların özgüven eksikliği. Bunu Isparta’da da çok fazla yaşıyoruz. ITSO’nun girişimcilik eğitimlerine gelen kadınlarda hep bir çekince, ben bunu yapabilir miyim endişesi var. Oysaki çok güzel fikirlere sahip kadınlarımız var. İkincisi kreş ve gündüz ve bakım evlerinin Türkiye genelindeki yetersizliği. Çünkü çalışan her kadının çocuğunu güvenerek bırakabileceği bir yere ihtiyacı var. En önemlisi de kültür gelenek ve göreneklerle yaşam tarzındaki kadınlarımızın geriliği söz konusu. Anayasal haklarımızın tam olarak ele alınmaması. Kadınların evdeki rolünün hiçbir zaman değişmemesi. Kadınlarımızın daha çok emek isteyen işlerde kayıt dışı çalıştırılmak istenmesi. Son olarak da ücret adaletsizliği. Bunlar ülkemizde kadın girişimciliğin en büyük sorunları

KADIN SANAYİDE YOK HİZMET SEKTÖRÜNDE VAR

ITSO 2011 yılından bu yana girişimcilik eğitimleri vermekte. Bu eğitimlersonucunda KOSGEB destek alınmakta. 2011 yılında beri Isparta’da toplamda 2 bin 320 kişi girişimcilik eğitimi almak için başvurmuş. Bunun 424 kursiyeri kadın. Bu kadınlardan girişimcilik sertifikası alan kadın sayısı 191. Bu da yüzde 45’e denk geliyor. Türkiye ortalamasının üzerindeyiz. Ege ve Akdeniz iller ilk sıralarda. İstanbul birinci sırada. Bayburt son sıradadır. Isparta genelde ortada. 191 kadından toplamda 53 kişi girişimciliksertifikasıyla KOSGEB’den destek almışken işyeri açanın 24’ü bayandır. Ortalama yüzde 44’e denk gelmektedir.  Sektör bazında bakıldığında sanayide çok fazla kadın görememekteyiz. Ama hizmet ve üretim sektöründe kadın çok fazladır.

KADINA POZİTİF AYRIMCILIK

Türkiye’de faaliyet gösteren yaklaşık 1,5 milyon işletme var. TOBB’ın son verilerine  göre kadın girişimci sayısı sadece 93 bin. 1,5 milyonda  yüzde 6,5’lara denk gelmektedir.  Avrupa ve Amerika’da bu sayı yüzde 20’lerde görüyoruz. Bizde bu sayılara ulaşmayı istiyoruz. Ama bu birden bire olmuyor. 2006’dan 2011’e sadece yüzde 6’dan 6,5’a çıkmış.

Pozitif ayrımcılıkta kadın girişimcilere özel meslek kuruluşları, özel mesleki eğitimler, finansal destekler, krediler ve hibe krediler var. 81 ilde kurulmuş olan TOBB bünyesinde kurulan Kadın Girişimciler Kurulları,TÜSİAD’ın bünyesinde Kadın Erkek Eşitliği Çalışma Grubu, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ve Kadın Emeğini Kurtarma Vakfı Kadın Girişimciler Derneği gibi  Türkiye’deörgütlenmiş bir çok kadına yol gösterecek ve danışmanlık yapacak sivil toplum kuruluşları var. Bunun yanında KOSGEB, TKDK ve mikro kredi destekler vermektedir.

KADININ EKONOMİK ÖZGÜRLÜĞÜ OLMALIDIR

Kadın -erkek eşit diyoruz. Toplumda yüzde 50-50’yiz. Bir ringe boksör çıkmış. Tek kolunu bağlamışsınız tek koluyla dövüşmeye çalışıyor. Mümkün mü? Asla değil. Kadının çalışmamasını düşünemiyorum. Kadının çalışması neden önemli. Birincisi kadının ekonomik özgürlüğün olması. Kadının erkeğine bağlı kalmaması. En önemlisi de kendisinin mutlu olmasıdır.

Biz geçen yıl BAKA desteği ile bir proje yaptık. Güneykent ve Yalvaç’ı örnek aldık. Ankara Nallıhan’da bir kadın kooperatifiyle  de projemizi ortak kıldık. 2013 Aralık ayında kadınlarımızı Yalvaç ve Nallıhan’a götürmek istedik. O gün için biz insanlara yalvardık. 3 kişiyi götürmek için zor bulduk. Eşlerini ikna ettik. 24 Ağustos Pazar günü BAKA desteği ile 30 kadın Nallıhan’a gidiyor. Gül sezonunda Nallıhan’da kadınlar gördüklerini yapmaya başladılar.

Kapı kapı gezerek girişimciliği anlatmaya çalıştığımız kadınlar bu sezon para kazandılar. Şimdi Nallıhan’a gidiyorlar. BAKA’ya destekten dolayı teşekkür ederiz. Mikro krediden Güneykent’ten 18 bayan yararlandı. O dönemde aldıklarıürünlerle gül sezonunda kadınlarımız bir şey ürettiler. KOSGEB, TKDK, BAKA’da kadınlarımıza pozitif ayrımcılık var. TKDK’nun nakış, cam eşya , hasır dokuma, halı kilim dokuma da çok ciddi destekler var. Üniversitede bayan öğrencilerimiz için ciddi destekleri var. Birçok özel ve devlet bankalarının kadın girişimciler için özel kredi destekleri var. 1 yıl ödemesiz 3 yıl geri ödemeli krediler var.

MİKRO KREDİ İMKANI

Mikro kredi, Bremen Vakfı diye bir vakfa ait. Dar gelirli kadınlar için. Maksimum bedeli 1000 TL. 5 kişilik grup kuruyorsunuz. Haftada 25 lira  bunu geri ödüyorsunuz. İlk başta Diyarbakır’da başlamış. Isparta’da mikro krediden yararlanan 800 bayanımız var. Tuhafiyeciler Sitesi 3. Katında hizmet veriyor. Evde pasta börek yapan da bu krediden yararlanabilir. 5 kişilik grup kurulacak. Herkesin 1000 TL alma zorunluluğu yok. 5 bin alıp iş kurabilirler. Haftada 25 lira olarak geri ödeyecekler. Bunun ana sponsoruTurkcell.

KADIN GİRİŞİMCİLİĞE VERİLEN DESTEKLER

Kadın olmanız nedeniyle 1-0 geri başlıyorsunuz. Bu kesin. Aynu işi bir bay bir bayan yapıyorsa bay her zaman sizden önde başlıyor. Ama kadın her zaman çok daha hızlı düşünen, çözüm odaklı çalışan ve pratiktirler. İşverenin dışında çalışan bayanların ciddi sıkıntıları oluyor. Bir kere ücrette eşit değildirler. Bayanlara mobbing uygulanıyor. Bu alanda hukuksal yaptırımların artırılması gerekiyor. Hiçbir erkek bir kadın tarafından yönetilmek istenmiyor. Analdolu’da patronunuzun bayan olması istenen bir durum olmuyor. Kurumsal firmalarda bu geçerli olmayabilir ama yerelde bu sorun var.

KOSGEB’in destekleri var.  30 bin lirası hibe veriliyor. KOSGEB’den destek almayan bayanalrITSO’nun girişimcilik kursundan yararlanmalılar. İŞKUR ve BAKA’da zaman zaman kurs açıyorlar. ITSO için lütfen odaya başvursunlar. İlk mülakat için telefonlara mesaj gidiyor. Kursiyer olmaya hak kazandıktan sonra kursu bitirmeleri gerekiyor. KOSGEB’in 30 bin hibe desteği için bu sertifikayı almaları gerekiyor. Önce ilketme kuruluş desteği olan 3 bin TL, daha sonra makine, tesisatı ofis donanımı için 15 bin lira, işletme giderleri için de 12 bin lira olmak üzere toplam 30 bin lirayı hibe olarak alabilirler. Ondan sonra 70 bin liraya kadar destek alabilirler. Kalanı da 5 yılda geri ödemeleri gerekmekte. Bankaların kadın girişimlere kredileri var. Kadın çiftçiye TKDK’nın kredileri var.  Bu işimizi babadan yaratmadık. Ben de tırnaklarımla kazıyarak geldim. Ufak bir sermayem vardı. Her taşında emeğim var. Emeksiz olmuyor. Hayata olumlu bakmak gerektiğini düşünüyorum."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi kuruluyor25 Nisan 2018 Çarşamba 16:51
 • Yeni Çünür örnektir25 Nisan 2018 Çarşamba 11:25
 • Tarım İl Müdürü değişti24 Nisan 2018 Salı 12:59
 • 700 dekar eski maden sahası rehabilite edilecek24 Nisan 2018 Salı 10:35
 • El Emeği 84 eser Isparta halkıyla buluştu24 Nisan 2018 Salı 10:12
 • Isparta'da 23 Nisan Coşkusu23 Nisan 2018 Pazartesi 14:51
 • Vali Günaydın makamını minik öğrenciye devretti23 Nisan 2018 Pazartesi 13:40
 • Isparta, futbol ve kongre turizmini değerlendirmeli23 Nisan 2018 Pazartesi 12:16
 • Deregümü İlkokulu'na kütüphane kurdular23 Nisan 2018 Pazartesi 09:45
 • Başkan Günaydın'dan 23 Nisan mesajı23 Nisan 2018 Pazartesi 08:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim