25 Nisan 2018
  • BIST 109.765
  • Altın 173,654
  • Dolar 4,0793
  • Euro 4,9732
  • Isparta 19 °C
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 22 °C

Kadınlarımızı insan olarak kabul ettiğimiz sürece erkeğiz

Kadınlarımızı insan olarak kabul ettiğimiz sürece erkeğiz
Isparta Barosu Başkanı Av. Gökmen Hakkı Gökmenoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde aslında erkeklere seslenilmesi gerektiğini ifade ederek, “Ses verin analarınız, bacılarınız, nişanlılarınız, kızlarınız ne kadar İnsansa sizde o kadar insansınız bunu idrak

Isparta Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu’nca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Isparta Adliyesi’nde dün bir program düzenlendi. Programa Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kemal Çokdinç, Isparta Barosu Başkanı Av. Gökmen Hakkı Gökmenoğlu, Baro Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Ayfer Eseryel, adliyedeki bayan personeller, avukatlar ve savcılar katıldı. Programın başında bayan personele karanfil hediye edildi.

KADIN VE ERKEK AYRIMI YOKTUR

Programın açış konuşmasını yapan Baro Başkanı Av. Gökmenoğlu, her yıl 8 Mart’ta kadınlara yönelik şiddetin, ayrımcılığjn lanetlendiğini ve arkasından gündelik hayata dönüldüğünü ifade ederek, şunları söyledi: ““Ancak gelin bu sene farklı bir algı yaratalım. Basma kalıp cümleleri ve çözüm önerilerini bir kenara bırakalım.Aslında 8 Martlar yalnızca kadınlarımızın değil tüm insanlığın insan haklarının ayaklar altına alınmasının önüne geçildiği gün olmalıdır.
İnsan hakları evrensel beyannamesinde Kadın ve Erkek ayrımı yoktur, yanlızca insan hakkından bahsedilmiştir. Kadınlarımızı da bir insan olarak görmediğimiz sürece başta yaşam hakkı olmak üzere bir çok haklarının ihlalini hep beraber seyretmeye devam edeceğiz.

ERKEK NE KADAR İNSANSA, KADIN DA O KADAR İNSANDIR
Kadınlarımız ne eşinin, ne babasının, ne evladının, ne sevgilisinin ne de nişanlısının ve hatta, sokakta kadınları insan olarak görmeyip göz diken canilerin malı değildir. Kadınlarımız başta insandır ve insan haklarından istifade etmek istemektedir. Bu da en doğal haklarıdır.
Erkek ne kadar insansa, kadın da o kadar insandır. Daha doğrusu Kadınlarımızı insan olarak kabul ettiğimiz sürece erkeğiz, yoksa bir kuluz, köleyiz bir hiçiz. 
KADINIMIZA İNSANCA MUAMELE EDELİM, İNSANLIĞIMIZI AYAKLAR ALTINA ALMAYALIM

Bugün aslında kadınlara değil erkeklere seslenmeli ve ses verin analarınız, bacılarınız, nişanlılarınız, kızlarınız ne kadar İnsansa sizde o kadar insansınız bunu idrak edin artık diyelim.
Isparta Barosu olarak Gerek Kadın gerek Erkek ayrımı yapmadan geçmişten bu güne İnsan Hakları ihlallerinin önüne geçilmesi ve insan haklarının mukaddesatı konusunda büyük mücadele verdik ve vermekteyiz. Başta hepimiz İnsanız, Kadınla Erkeği birbirinden ayıran hiç bir unsur yoktur. belirleyici güç insan olmaktır. Kadınımıza insanca muamele edelim, İnsanlığımızı ayaklar altına almayalım. Cinayetlerin, şiddetin, işkencenin, tecavüzlerin, tacizlerin son bulduğu; çocukların gelin olmadığı, eğitim ve çalışma özgürlüğünün etkin biçimde hayata geçirildiği bir Türkiye dileğiyle İnsan haklarımız için mücadele verdiğimizi, birlik ve dayanışma içinde bir kez daha haykırıyor ve tüm dünya ve ülkemiz kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz.”

YAŞAM HAKKIMIZ İÇİN MÜCADELE ETMEK ZORUNDA BIRAKILIYORUZ

Baro Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Ayfer Eseryel da konuşmasında şunları kaydetti:  “Kadınlar 8 Mart’ ı eşitsizliğe, ayrımcılığa, sömürüye karşı durmak, emeğine, bedenine, kimliğine sahip çıkmak, tepkisizliği, boyun eğmişliği aşmak, örgütlenmek isteklerini dile getirmek için el ele verdikleri gün olarak kutlamaktadır. Bizler ki, Anadolu da kurtuluş mücadelesi vermiş, Ulu Önder Atatürk tarafından bir çok dünya kadınından çok daha önce siyasal ve sosyal haklarla taçlandırılmış bir ulusun kadınlarıyız. Ancak bugün geldiğimiz noktada tüm insanların en doğal hakkı olan yaşam hakkımız için mücadele etmek zorunda bırakılıyoruz.

KADINA YÖNELİK HER TÜRLÜ AYRIMCILIĞIN ÖNÜNE GEÇİLECEĞİNE İNANMIYORUZ

Kadına yönelik her türlü ayrımcılığın önlenmesi için ivedi ve radikal bir takım önlemlerin alınması gerekliliğini yeniliyoruz. Ancak bu önlemlerden kastımız sadece kağıt üzerinde kalan mevzuat değişiklikleri gibi sığ bir beklenti olmayıp yasalara işlerlik kazandıracak olan toplum eğitimi ve bunun sonucunda da oluşacak toplum bilincidir. Biz, kızlı erkekli okumayı tahrik sayan, kadın erkek eşitliğini reddeden, kadınların sokağa çıkmasını edepsizlik sayan, dini yanlış yorumlayıp bir de bunu siyasete alet eden, kadını eve kapatan, eğitim ve gelişimini engelleyen zihniyetlerin değişmediği sürece kadına yönelik her türlü ayrımcılığın önüne geçileceğine inanmıyoruz.

KADINI EVE KAPATARAK HİÇBİR ERKEĞİ NAMUSLU HALE GETİREMEZSİNİZ

Kadını eve kapatarak hiçbir erkeği namuslu hale getiremezsiniz. Bu zihniyetlerden uzaklaşılarak kadın üzerinden yapılan tartışmalardan, kadın üzerinden yapılan siyasi rant arayışından artık vazgeçilmelidir. Kamu gücünü elinde bulunduranların kadınlar ve hakları üzerinden suni gündem yaratmaları suça eğimli kimselere cesaret vermekten başka bir şey değildir.

MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

Artık şiddetin sonuçlarının yanında şiddetin önlenmesi için de yasal tedbirler arttırılmalıdır. Toplumda kadın ve erkek eşitliği temelinde eğitim seferberliği başlatılmalıdır. Karar alma mekanizmalarında kadın temsilci kotası uygulanmak sureti ile kadınlarımızın siyasette ve bürokraside erkeklerle eşit şekilde temsili sağlanmalıdır. Herkesçe de bilindiği gibi şiddetin mazereti yoktur. Seyirci kalınarak hiçbir sorun çözüme ulaşmaz. Bizler Isparta Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak bu şiddet ve ayrımcılığa taraf olmamak adına ve Atatürk’ ün ve O’nun getirdiği Cumhuriyetin bize tanımış olduğu insanca ve eşitçe yaşama hakkını en az erkekler kadar kullanacağımız güne kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Kadına karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kalktığı, özgürlüklerin kısıtlanmadığı, eşitliğin mutlak olduğu, barış ve huzur içerisinde olan bir Türkiye umuduyla tüm kadınların dünya kadınlar gününü kutlarız.”

Konuşmaların ardından kokteyl düzenlendi. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim