25 Nisan 2018
  • BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • Isparta 8 °C
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 15 °C

Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde önemli değişiklikler yapıldı

Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde önemli değişiklikler yapıldı
Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 04/05/2016 Tarih ve 29702 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu yönetmelik değişikliği Karayolu Taşımacılığı alanında önemli bazı değişiklikler yapıldı.

Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte önemli değişiklikler yapıldı. Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sektör Temsilcisi Mustafa Uygun, taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren ve  K türü yetki belgesi sahibi olanlara şu bilgileri verdi: 

 YAPILAN DEĞİŞİKLİLERİN ODAMIZIN BELGE DÜZENLEMEDE YETKİLİ OLDUĞU K TÜRÜ YETKİ BELGESİ İLE İLGİLİ OLAN BAZILARI;

“Karayolu Taşıma Yönetmeliği hükümlerine göre her yetki belgesi için belirtilmiş asgari kapasite şartları bulunmaktadır. 5 yıllık faaliyet süreleri içerisinde firmaların asgari kapasite altında geçirdiği sürelerin toplamı mülga yönetmelik hükümlerine göre 540 günü aştığında yetki belgeleri iptal ediliyordu. Yeni yapılan değişiklik ile bu süreye 90 gün daha ilave edilerek 630 güne çıkartılmıştır. 

Mülga yönetmelik hükümlerine göre 76 maddeye göre verilen uyarmalar 90 gün içerisinde ödenmediği zaman kalıcı hale geliyor ve kalıcı hale gelen uyarmaların toplamı 50 olduğu zaman yetki belgeleri iptal ediliyordu. Yeni yapılan düzenleme ile uyarmaların kalıcı hale gelmesi kaldırılmış ve talep edildiği her zaman ödenmesi sağlanmıştır. Bu değişiklik ile uyarmalardan dolayı iptallerin önüne geçilmiştir.

Yetki belgesi yenileme, değişiklik ve birleşmelerinde işlem gerçekleştirilmeden önce yetki belgelerindeki tüm uyarmaların kaldırılması hükmü getirilmiştir.

30 günden fazla muayenesi olmayan taşıtlar ile Yönetmeliğin 24 üncü maddesinde belirtilen taşıt yaşını aşan taşıtların yetki belgesi eki taşıt belgelerinden re’sen düşüleceği hükmü getirilmiştir.

K2 yetki belgesi sahiplerine 43 maddesinin 22 fıkrasında belirtilen unvan, adres, vergi numarası, ortaklık, hisse devri (halka açık sermaye şirketlerinde hamiline yazılı hisse devirleri hariç), sermaye miktarı, yönetici, acentelik sözleşmeleri ile ilgili değişiklikleri bildirilmesi zorunluluğu kaldırılmıştır.

Yönetmelik hükümlerine göre re’sen düşülen taşıtların 60 gün içerisinde bildirilmesi zorunluluğu kaldırılmıştır.

Yönetmeliğin 36 ncı maddesinde belirtilen nitelikleri haiz şoförleri çalıştırmayan yetki belgesi sahiplerine verilen 5 uyarma cezası kaldırılmıştır.

Mülga yönetmelik hükümlerine göre vergi mükellefiyet kaydını 90 gün boyunca kapatan K1, K3 ve Tüzel kişi K2 yetki belgeleri iptal ediliyordu. Yeni düzenleme ile aktif vergi mükellefiyeti şartı bulunan yetki belgeleri için vergi kaydının kapanması durumunda artık iptal işlemi yerine geçici durdurma işlemi tesis edilecektir. Vergi mükellefiyeti açılınca faaliyet tekrar izin verilecektir.

 

Yönetmelik değişikliğinin yürürlüğe girdiği 04/05/2016 tarihinden önce yetki belgesinde kalıcı hale gelmiş 50 uyarmadan, asgari kapasite şartından ve vergi mükellefiyet kaydını kapatmasından dolayı iptal edilen yetki belgesi sahibi gerçek ve tüzel kişiler için 01/08/2017 tarihine kadar müracaat etmeleri, Yönetmelikte belirtilen şartları sağlamaları halinde tam ücretin %15’ini ödemesi durumunda yetki belgesinin yeniden düzenlenmesi imkanı getirilmiştir.

Yönetmelik değişikliğinin yürürlüğe girdiği 04/05/2016 tarihinden önce yetki belgesinde kalıcı hale gelmiş 50 uyarmadan, asgari kapasite şartından ve vergi mükellefiyet kaydını kapatmasından dolayı iptal edilen ve aynı türden yetki belgesi alan gerçek ve tüzel kişilere ilk yenileme işlemlerinin ücretsiz olarak yapılması hükmü eklenmiştir.

Yönetmelikte yapılan diğer değişiklikler hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün www.kugm.gov.tr internet sitesinin ziyaret edilmesi gerekmektedir.

Üyelerimize, K türü yetki belgesi sahiplerine ve ilgililere önemle duyurulur.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim