22 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Isparta 20 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 23 °C

Kent Konseyi’nden yeni yapılara gül motifi önerisi

Kent Konseyi’nden yeni yapılara gül motifi önerisi
Kent Konseyi’nden yeni yapılara gül motifi önerisi

Belediye Meclisi toplantısına katılan Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Mahmut Bülbül, hem Organ Nakli Merkezi binası için hayırseverlere çağrıda bulundu hem de gül motiflerinin yeni yapılarda kullanılmasını önerdi. Başkan Günaydın da 2 yılda toplam 1 milyon gülün şehrin farklı noktalarına dikileceğini bildirdi.  

 

BİNALARA GÜL MOTİFLERİ YAPILSIN

Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Mahmut Bülbül, katıldığı Belediye Meclisi toplantısında Isparta’nın özellikle dışarıdan gelen ziyaretçilerin aklında kalması için bir öneride bulundu. Prof. Bülbül, “Isparta’nın ziyaretçilerin aklında Isparta’ya ilişkin tarihi doku ve gülle ilgili imajlar kalmalı. Yeni yapılacak binalarda ya da eskilerin motiflerinin işlendiği balkonlar, dış cephe yüzleri olsun istemez miyiz? Böyle bir konuyu gündeme almanızı öneriyoruz” şeklinde konuştu. Prof. Bülbül, Organ Nakli Merkezi binası için önceki çağrısını burada da yineledi.

GERÇEK ANLAMDA GÜL ŞEHRİ OLACAK

Belediye Başkanı Günaydın da Prof. Dr. Bülbül’ün bu önerisinin çok yerinde olduğunu belirterek, gül motiflerinin belediye tarafından yapılan yapılarda kullanıldığına dikkat çekti. Şehrin her yerinin de güllerle süslenmeye başlandığını belirten Günaydın, “Yalnız bu sezon 500 bin canlı gül dikilecek. Seneye de 500 bin gül dikeceğiz. Toplamda 1 milyon gül dikmiş olacağız. Bu konuda Isparta’nın özelliği ortaya çıkacak. Şuanda 200 bin gül dikildi. Saksılara, bantlara, parklara, şehrin girişlerine gül dikilecek” dedi.

Isparta Belediye Meclisi Mart ayı oturumlarının ilkini dün gerçekleştirdi. Toplantıya Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Mahmut Bülbül de katıldı. Bülbül, Mecliste hem organ nakli merkezi için talebini gündeme getirdi hem de gül motiflerinin yapılarda kullanılmasını önerisini sundu. Başkan Günaydın da gül motifi konusunda Bülbül’e destek verdi.

ORGAN NAKLİ KONUSUNDA BAŞARI GÖSTERİYORLAR

Meclisin gündem maddelerinin komisyonlara havalesinden sonra kendisine Prof. Bülbül’e söz veren Başkan Yusuf Ziya Günaydın, SDÜ Hastanesi’nin organ nakli konusunda başarılar gösterdiğini belirterek, “Karaciğer naklini bile böbrekten sonra yaptılar. Kendilerini tebrik ediyoruz” dedi.

YAPILAN TÜM NAKİLLER BAŞARILI ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİ

Kent Konseyi Başkanı ve SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mahmut Bülbül, geçen yıl açılan organ nakli merkezinin rotasını aldığını ve iyi bir şekilde ilerlediğini bildirdi. Bugüne kadar yapılan nakillerin başarıyla sonuçlandığını ve hastaların yaşamlarını mutlu mesut sürdürdüğünü kaydeden Prof. Dr. Bülbül, “Bu konuda hem halkımız adına hem de kendimize olan güveni tazeleme adına önemli bir mesafe kat etiğimize inanıyorum” dedi.

KOL, BACAK, YÜZ NAKLİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Organ Nakli Merkezi’nin kol, bacak, yüz nakli yapmak istediğini dile getiren Prof. Bülbül, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Organ naklinin sadece böbrek ve karaciğer olmadığını hepimiz biliyoruz. Son birkaç yıl içinde kol, bacak, yüz nakli gibi nakiller de yapıldı. Bu konuda altyapımız hemen hemen hazır. Bazı görüşmelerimiz var. bakanlığımıza müracaatımız olacak. Nasip olursa kompozit doku dediğimiz bu tip nakillerin yapılmasına vesile olmak istiyoruz.

MERKEZ BİNASI İÇİN HAYIRSEVERLERDEN DESTEK BEKLİYORUZ

Üniversitemiz içindeki imkanlarla bu merkezi kurduk ve yürütmeye devam ediyoruz. Ama altyapı olarak böyle bir hizmet için ciddi bir merkeze ihtiyacımız var. yardımsever Ispartalılarımıza bunu duyurmak istiyorum. Böyle bir merkez yaptığımızda Isparta’nın yanında tüm ülkemize hizmet vereceğiz.

ORGAN NAKLİNİN DUAYENİ HEMŞERİMİZE FAHRİ DOKTORA UNVANI VERECEĞİZ

Bu işin duayen hocalarından bir tanesi hemşerimiz Senirkentli Münci Kalayoğlu hocadır. Amerika’da başlayan çalışmalarını şimdi Türkiye’de devam ettiriyor. 3 binin üzerinde karaciğer nakli yapmış bir insan. Kendisini davet ettik. İnşallah kendisi 14 Mart’ta SDÜ’de konferans verecek ve kendisine fahri doktora unvanı vereceğiz.

SÜPER LİGDE YARIŞMAK İÇİN ORGAN NAKLİ MERKEZİ BİNASINA İHTİYACIMIZ VAR

Gerek hükümet gerekse belediyemiz olarak Isparta’mızı yaşanabilir iller arasında birinci sıraya çıkardık. Bu bağlamda bizim de bir nebze katkımız olduğunu düşünüyorum. Sağlık konusunda süper ligde yarışacaksak organ nakli merkezine ihtiyacımız var. Yardımsever Isparta halkı bunu başaracaktır diye düşünüyorum.”

YENİ YAPILACAK BİNALARDA GÜL MOTİFLERİ OLSUN

Öte yandan şehirle ilgili de talebini dile getiren Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Mahmut Bülbül, Isparta’ya dışarıdan gelen ziyaretçilerin akıllarında kalıcı olmak adına yeni yapılarda gül motiflerinin kullanılmasını önerdi. Prof. Bülbül, bu konuda şöyle konuştu: “Isparta’mıza özellikle dışarıdan gelen insanların Isparta’yla ilgili kafalarında ‘ne kaldı’ diyebilecek bir şeyler olması gerektiğini hep söylüyoruz. Büyük bir gül bahçesi ve aromatik bitkilerle ilgili Kent Konseyi olarak bir çalışmamız var. Isparta’nın ziyaretçilerin aklında Isparta’ya ilişkin tarihi doku ve gülle ilgili imajlar kalmalı. Yeni yapılacak binalarda ya da eskilerin motiflerinin işlendiği balkonlar, dış cephe yüzleri olsun istemez miyiz? Böyle bir konuyu gündeme almanızı öneriyoruz. Bazı şehirlere gidiyorsunuz o şehirlerde göze çarpan ilk imaj farklı şehir olduğudur. Bu yapılarıyla, bahçeleriyle ve parklarıyla olur. Isparta’mız için de gül önemli bir değerimiz. Yeni yapılacak binaların dış cephelerinde böyle bir çalışma yapılırsa bizi daha çok anacaklar ve daha çok iz bırakacağız diye düşünüyorum.

CADDE İSİMLERİNİN ANLAMLARI PAYLAŞILSIN

Caddelerin başlarında isimler, tabelalar var. bazı şehirlerde görüyoruz totemler var. O şahsın ismi  tabelada yazıyor ama kim olduğunu gelip geçenler bilmiyor. Mesela onun kimliğiyle ilgili bilgiler yazsa bunlar da iyi olur diye düşünüyoruz. Ankara’da                 İsmet Paşa Caddesi’nin başında İsmet Paşa’nın kim olduğuyla ilgili bilgiler vardır. Isparta’da caddelerin başlarında böyle şeylerin olmasının önemli olduğunu düşünüyorum.

YENİ OTOGARIN YANINDA KÖY GARAJI OLACAK MI?

Yeni yapılacak otogar projesinde köylerimizle ilgili entegrasyon yapıldı mı? yapıldıysa bununla ilgili bir açıklama yaparsanız mutlu oluruz. Otogarın köy garajıyla entegrasyonu olursa daha akıcı olacaktır diye düşünüyorum.”

GÜNAYDIN: 1 MİLYON GÜL DİKECEĞİZ

Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın da Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Mahmut Bülbül’ün gül konusunda önerisine destek verdi. Hangi türde olursa olsun gülün Isparta’ya ait olacağını vurgulayan Günaydın, şunları söyledi:  “Yalnız bu sezon 500 bin canlı gül dikilecek. Seneye de 500 bin gül dikeceğiz. Toplamda 1 milyon gül dikmiş olacağız. Bu konuda Isparta’nın özelliği ortaya çıkacak. Şuanda 200 bin gül dikildi. Saksılara, bantlara, parklara, şehrin girişlerine gül dikilecek.

26 METRELİK SAAT KULESİ YAPILIYOR

Motiflerimiz gül üzerine olsa çok iyi olur. Hocamız doğru söylüyor.  Gül motifinin uygulanması konusunda öğretimler tamamlandı. 1 yıldan bu yana uğraştığımız gülle ilgili bir saat kulemiz yapılıyor. Sanırım birkaç ay içinde bitirilecek. 26 metre yüksekliğinde ahşaptan saat kulemiz gece gündüz oyma, el sanatıyla yapılıyor. Bu yapı Isparta’mızı temsil edecek.

YENİ OTOGARA 50 BİN GÜL DİKECEĞİZ

Gül konusunda oldukça titiz davranıyoruz. Şehrin girişlerinde gül tarlaları kuruyoruz. Bazı yapılara mimarlar da gül motifleri aksettirilse iyi olur. Isparta gülü literatür haline getiriliyor. Biz her yaptığımız yapılara işliyoruz. Yeni yapacağımız otogara 50 bin gül dikeceğiz. 100-200 binde Isparta’ya sarmaşık güller dikilecek. Isparta’daki tüm avlulu evler, bahçeli evlerin girişlerine belediye tarafından sarmaşık güller dikilecek.

HER BİNANIN BİR ANLAMI OLACAK

Şuanda Kesikbaş köprüsünü yapıyoruz. Köprünün sağ tarafına büyük blok taşlar konuldu. Gül motifleri oraya işleniyor. Üzerine de şehrimize büyük hizmet etmiş Böcüzade Efendinin heykelini monte edeceğiz. Aynı zamanda Hafız Demiralay’ın heykeli de oraya konulacak. Onlarla ilgili tanıtıcı bilgiler de yer alacak. 8 köprümüz için uğraşıyoruz. Sanatsal değeri yüksek olan köprüleri yapıyoruz. Bunlar da şehre ayrı bir karakter katacak. Bundan sonra yaptığımız her binanın bir anlamı olacak. 

ERGENEKON VE BALYOZ’UN FASO FİSO OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

160 metre boyunca Etnografya Müzesi yapıldı. Onun üzerine 300 metre yüksekliğinde bir müze daha yapılacak. Orada da çok büyük tarihler, destanlar olacak. Şuanda bizim özlük ve kimliğimizi yok etme tarzıyla Ergenekon operasyonu, Balyoz operasyonları yapıldı. Bunların yanlışlıklarını biliyorduk. Memleketimizin ve milletimizin destanlarını çürütmek isteyen ifadelerle Türk milletini zafiyete sokup, özgürlüğünü, tarihini ve benliğini yıpratmak üzere bunlar yapılmıştır. Önceki günde Ergenekon ve balyozun tabiri caizse faso fiso olduğu ortaya çıktı. Tüm suçlar ortadan kalktı. Aynı belediyemize yapılan operasyon gibi. Isparta bunlara cevap verecek projeler üretecek. Yeni müzede bunlar yer alacaktır. Isparta 3 yıl içinde bir tarihi kent ve destanlarını gösteren şehir olacaktır. Gülle birlikte bunlar da Isparta’da olacaktır. Isparta’nın çok büyük Türk kenti olduğu bu eserlerle gösterilecektir.

KENDİM BİLE KORKUYORUM

Çok büyük eserim var. O korkunç bir eser. Belki olur olmaz diye kendim bile korkuyorum o işten. Onun için onun ismini vermiyorum. Allah onu da yapmayı bize kısmet ederse Isparta, yapılan yanlışlara cevap veren kent olacaktır.” 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim