24 Mart 2018
  • BIST 116.603
  • Altın 172,599
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Isparta 9 °C
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 11 °C

Kentsel dönüşüm Anadolu için çok büyük bir fırsat

Kentsel dönüşüm Anadolu için çok büyük bir fırsat
432 hektarlık riskli alan uygulaması ile Dünyanın en büyük kentsel dönüşüm çalışması İstanbul Gaziosmanpaşa'da yürütülüyor. Basın Kulübü'ne konuk olan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Usta, "Isparta gibi Anadolu kentleri bu treni kaçırmamalı" dedi.

Kentsel dönüşüm konusuna büyük önem veren Basın Kulübü, Dünyanın en büyük uygulama alanı İstanbul Gaziosmanpaşa'da özel bir program gerçekleştirdi. 432 hektarlık riskli alan üzerinde kentsel dönüşüm çalışmasının yapıldığı Gaziosmanpaşa'da 200 bin kişi yeni ve güvenli bir yaşama kavuşacak.

Gaziosmanpaşa'nın AK Partili Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, kentsel dönüşüm yasasının Anadalo için büyük bir fırsat olduğunun altını çizdi. Usta, şöyle konuştu:

" Kentsel dönüşüm tam da Anadolu'da yapılması gereken bir uygulama. İstanbul'da biz fırsatı kaçırmışız. Şartları zorlayarak bu işin üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Kaldı ki Anadolu'da ya da başka kentlerde kentsel dönüşüm daha kolay. Onlar daha avantajlı. İstanbul fırsatı kaçırmış, bir daha geri dönüşümü olmayan yolda. Başka seçeneği yok. İstanbul'da artık kentsel dönüşüm olmazsa olmaz yoluna girmiş. Bu nedenle İstanbul'da daha yaygın gibi görülüyor. İstanbul'da bu işe başlanmadan yapan kentler var. Konya'da, Gaziantep'te başlamış, bitmiş çalışmalar var. İstanbul'da yeni çıkan yasa ile başlayıp, tamamlanan bir proje yok. İnşallah ilk başlayıp, bitiren Gaziosmanpaşa olur diye düşünüyoruz.

YÜZDE 40'I RİSKLİ ALAN

Burada 500 bin nüfus, 1173 hektarlık bir alanı var. Bu alanın 432 hektarı, yaklaşık yüzde 40'ı kentsel dönüşüm çalışması kapsamında riskli alan ilan edilmiş. Çalışmaların bir kısmı 4-5 yıl önce başlamış, bir kısmı 1 yıldır sürdürülüyor. Gaziosmanpaşa'daki riskli alan, hacim olarak Türkiye'deki en büyük kentsel dönüşüm alanı. 200 bin nüfusu ilgilendiren bir alanda kentsel dönüşüm yapıyoruz. Diğer sorunları ve ihtiyaçları planlar ve hayata geçirirken bir yandan da kentsel dönüşümle ilgili önümüzdeki süreçte yapacağımız çalışmaları planlıyoruz.

YAŞAMSAL DÖNÜŞÜM

Kentsel dönüşüm deyince var olan binaları yıkıp, yerine yenisini yapmak ya da boş alanlarda yüksek katlı binalar inşa etmek diye anlaşılmamalı. Kentsel dönüşümle birlikte yaşamsal dönüşüm yapılmalı. Mekansal dönüşüm yapılmalı. Bir de kültürel dönüşüm beraberinde gerçekleşiyor. Kentsel dönüşümü sadece yıpranmış eski binalarnı yıkılıp, yeniden yapılarak kent oluşturulması anlamına gelmemeli. Kentsel dönüşümle birlikte beklentileri karşılamayan altyapı, yollar, okul, cami gibi sosyal donatı alanlarının çalışmalar kapsamında planlamak gerekiyor. Diğer yandan kültürel dengesizlikler, 'yaşam konforu düşük düzeyde olan bir yaşam ortamından daha konforlu yaşam ortamına geçebilme. Ulaşımdan diğer hizmetlere kadar daha düzenli ve disipli bir şekilde faydalanabilme. Herşeyden önce daha konforlu bir yaşam ortamında yaşayabilme. En önemlisi risklerin az olduğu güvenli binada yaşayabilme' diye tanımlayabiliriz. 2012 yılında çıkan yasa ile bu konu gündemimize daha fazla girdi. Anlamı daha toplum tarafından anlaşılamadığı için dar çerçevede değerlendiriliyor.

ACELE KARAR VERİLMEMELİ

İstanbul'da en büyük sorun boş alan bulmak, arsa bulmak, arsa üretmek oldukça zor. İhtiyaçları karşılayabilmek, artan nüfus artışına karşılık, beklentilerin artmasına karşılık verebilmek oldukça zor. Bu tür hizmetleri sunabilmek için kentsel dönüşüm kaçınılmaz bir fırsat. Hisseli arsaların, birbirine girmiş binaların, kaçak binaların, kendiliğinden risk taşıyan binaların hukuksal sorunlarını ortadan kaldıracak bir fırsat. Çok kapsamlı düşünmek gerekir. Çok iyi bir şekilde analiz etmek gerekir. Acele yapılacak bir iş değil. Hemen karar verilip, uygulanamaz. Kentsel dönüşümle ilgili dönüşüm alanlarının iyi belirlenmesi gerekiyor. Bölge bazında, ilçe bazında hatta il bazında kentsel dönüşüm noktaları belirlenmesi, belli bir periyotla yürütülmesinin doğru olduğunu düşünüyorum. Kentsel dönüşüm hak sahiplerinin refah seviyesini yükseltmek için yapılır. Biz olabilmesi için uzlaşma ortamının oluşması gerektiğini vurguluyoruz.

Bütün şartları zorlayarak yerinde dönüşüm esas ilkemiz olmalı. Bunu sağlayacak şekilde süreci planlamalıyız. Eğer yerinde dönüşüm olmuyorsa bile, hak sahiplerinin o bölgede kalması şartıyla çözüm bulunmalıdır. Yerinde dönüşüm temel esas olmalı. Zaten ana unsuru da bu. Oradaki insanlara bulunduğu mekanlarda ve ortamlarda daha iyi bir yaşam sunmak."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
davraz mh
10 Temmuz 2014 Perşembe 22:20
22:20
sayın arkadaşım evela davraz evlerı sonra ara mahallerı yanlış yapılanma var 22 nufuz var 10bini eski ev şehir pilanciları
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim