26 Nisan 2018
 • BIST 107.012
 • Altın 173,379
 • Dolar 4,0779
 • Euro 4,9630
 • Isparta 21 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 22 °C

Kırmızı Kart

Kırmızı Kart
Düzenleme Kurulu Başkanlığı’nı SDÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Özçelik’in yaptığı II. Ulusal Botanik/ Bitki Bilimi Kongresi Sonuç Bildirgesi’ne Isparta başta olmak üzere Türkiye’nin farklı noktalarında Sopanin Fabrikası kurulması gerektiği yazıldı

BÜYÜK TEHLİKE

SDÜ’nün düzenlediği; 35 kentteki 47 üniversite, 7 kamu kurumu ve 2 özel sektörden 141 bildirinin sunulduğu Bilimsel Kongre’de Doğa Ana talanına dikkat çekildi: «Mermer ve taş ocakları doğal yapıyı ve biyoçeşitliliği tehdit ediyor. Doğa çok hızlı tükeniyor. Bu büyük tehlikeye tedbir alınmalı. Para ne pahasına olursa olsun, gelsin mantığı terk edilmeli.»

SUÇ OLMALIDIR

» Biyokaçakçılıkla mücadele için hukuki mevzuat yetersiz. Biyokaçakçılık, suçlar grubuna dâhil edilmelidir. » Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Antibakteriyel Aktivitesi ve Tekstil Sektöründe Kullanımı daha geniş ölçekte araştırılmalıdır. » Biyolojik mücadelede doğal düşmanlar teşvik edilmeli. Mekanik ve kimyasal mücadele terk edilmelidir. » Kuraklık tehlikesine karşı ağaçlandırma yapılmalıdır.

DOĞA HIZLA TÜKENİYOR

Düzenleme Kurulu Başkanlığı görevini Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Özçelik’in üstlendiği II. Ulusal Botanik/ Bitki Bilimi Kongresi’nde çarpıcı sonuçlar çıktı.

35 kentteki 47 üniversite, 7 kamu kurumu ve 2 özel sektörden 141 bildirinin sunulduğu Bilimsel Kongre’de mermer ve taş ocaklarının tehlike boyutunu aştığı saptamasında bulunuldu.

Biyokaçakçılık ile mücadele için hukuki mevzuatın da yetersiz olduğu saptaması yapılan kongrede, bilimsel öneriler sunuldu. Bu bilgiler ışığında biyokaçakçılık faaliyetlerinin suçlar grubuna dâhil edilmesi gerektiği önerildi.

Isparta’nın Endemik Tür açısından Kıt’a Avrupa’sından dâhi daha zengin olduğu saptamasının yapıldığı Bilim Kongresi’nde koruma ve dengeli bir şekilde ekonomiye kazandırma önerisinde bulunuldu.

EN GÜZEL VEFA ÖRNEĞİ

Afyonkarahisar’da, 25- 28 Ağustos tarihleri arasında 35 kentten 47 üniversite, 7 kamu kurumu ve 2 özel sektörün katıldığı II. Ulusal Botanik/ Bitki Bilimi Kongresi’nde örnek bir vefa da gösterildi.

Kongre’nin Onursal Başkanlığı’na 2 Bilim İnsanı seçildi.

Bu bağlamda SDÜ Kurucu Rektörü merhum Prof. Dr. Hasan Gürbüz, Onursal Başkan seçildi

Diğer Onursal Başkan ise SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı oldu.

Düzenleme Kurulu Başkanlığı’nı SDÜ Öğretim Üyesi Hasan Özçelik’in yaptığı kongre sonucunda 15 maddeden oluşan bir bildiri yayınlandı.

İşte bildiri:

«Ülkemizin düşman işgalinden kurtarıldığı yer ve tarihlerde gerçekleştirilen II. Ulusal Botanik/Bitki Bilimi Kongresi belirtilen yer ve tarihlerde başarı ile gerçekleştirilmiştir. Sistemimize 132 kişi üye olmuştur. Kongre Kayıt (İmza listemizde): 148 isim bulunmaktadır.

PROJELERE HİBE

DESTEĞİ VERİLMELİ

» Multidisipliner çalışmalara ağırlık verilmeli ve çalışmalar mümkün olduğu kadar projelendirilmelidir. Ulusal ve uluslararası proje destekleri özellikle hibe projeler iyi incelenmeli ve yararlanma yoluna gidilmelidir.

» Çalışmanın bir kısmı yapılmışsa diğer kısımları tamamlanmadan başka çalışmalara geçilmemeli. Parça parça çalışmalar pratikte bir anlam kazanmamaktadır,

» Flora ve vejetasyon çalışmaları her yerde yapılmamalıdır. Doğu, Güneydoğu Anadolu, Trakya gibi az bilinen yörelerinde tercih edilmeli, yayınlarda daha detaylı tartışmalar yapılmalı ve diğer araştırma alanlarıyla karşılaştırmalar sonuçların ve sebepleri anlatılmalı,

» Hiperakümülatör bitkilerden özellikle serpantin alanlarda yetişenlerde morfolojik yapıda aşırı değişmeler olduğundan bu alanlardan yeni tür tanımlamalarında çok dikkatli olunmalıdır

» Anatomik ve palinolojik çalışmaların sonuçları daha net olarak ortaya konulmalı ve sonuçların pratikteki anlamı güçlendirilmelidir

KİMYASAL İLAÇLAMA

TERCİH EDİLMEMELİ

» Biyolojik mücadelede doğal düşmanların teşvik edilmesi, mekanik ve kimyasal mücadelenin ihtiyaç olmadıkça tercih edilmemeli,

» Bitki cenneti olan ülkemizde kozmetikte gıdada ham maddelerinin yüksek oranda ithal edilmesi anlamlı mesajlar vermektedir. Biyoçeşitliliğimizi ekonomiye yeterince kazandıramadığımız anlaşılmaktadır.

BİYOKAÇAKÇILIK

SUÇ OLMALIDIR

» Biyokaçakçılıkla mücadele için hukuki mevzuat yetersizdir. Mevcut durumda biyokaçakçılık kabahatler grubunda nitelendirilmektedir. Suçlar grubuna dahil edilmesi gerekir. Biyokaçakçılıkla mücadelede güvenlik güçleri ve ormancılar yanında konuya ilişkin her meslek grubunun dahil edilmesi gerekir. Özellikle gümrük memurları daha etkin görev almalıdır.

MADEN OCAKLARI

BÜYÜK TEHLİKE

» Son yıllarda mermer ve taş ocaklarının doğal yapıyı ve biyoçeşitliliği tehdit eden en önemli faktör olduğu görülmektedir. Maden ve çakıl ocakları hızla artıyor ve doğayı çok hızlı tüketiyoruz. Bu büyük tehlikeye tedbir alınmalı. Para gelsin ne pahasına gelirse gelsin mantığı terk edilmeli.

» Hammadde üretimi yanında mamül madde üretimine ağırlık verilmeli, zamana yayılarak mamül maddenin ekonomideki payı arttırılmalı, pahada ağır, ağırlıkta az ürünler keşfedilmelidir, ürüne yönelik çalışmalara ağırlık verilmeli,

» Peyzaj tasarımlarında yerli bitkiler tercih edilmeli, ithal bitkilere alternatif yerli bitkiler aranmalıdır

SAPONİN FABRİKASI

KURULMALIDIR

» Ülkeye birkaç tane saponin fabrikası kurulmalı

Tescil, patent ve markalaşma gibi kayıt sistemine yönelik çalışmalara ağırlık verilmeli böylelikle biyolojik ve kültürel değerlerimizi koruyabileceğimiz anlaşılmaktadır. Bilgiyi ve teknolojiyi ekonomiye (paraya) çevirmenin yollarını arayalım.

STRATEJİK ÜRÜN:

GÜL BALI

» Gıda ve kozmetikte fonsiyonel ürünlerin giderek yaygınlaştığı ve ekonomik değerinin yüksek olduğu görülmektedir, stratejik ürünlere yönelim günden güne arttırılmalıdır. Bal üretiminde geleneksel üretimden zamanla vazgeçilmeli; karabaş balı, gülbalı, kestane balı, çambalı gibi belirli bir bitki grubunun hâkim olduğu ballar piyasanın ihtiyacıdır ve daha çok aranır ürünlerdir.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Vali Günaydın makamını minik öğrenciye devretti23 Nisan 2018 Pazartesi 13:40
 • Isparta, futbol ve kongre turizmini değerlendirmeli23 Nisan 2018 Pazartesi 12:16
 • Deregümü İlkokulu'na kütüphane kurdular23 Nisan 2018 Pazartesi 09:45
 • Başkan Günaydın'dan 23 Nisan mesajı23 Nisan 2018 Pazartesi 08:55
 • Vali Günaydın'dan 23 Nisan mesajı23 Nisan 2018 Pazartesi 08:12
 • Günaydın’dan işadamlarına davet21 Nisan 2018 Cumartesi 11:24
 • Apart ve yurt yatırımları doyum noktasına ulaştı21 Nisan 2018 Cumartesi 09:05
 • Haydi Çocuklar Gökkubbe’ye21 Nisan 2018 Cumartesi 08:12
 • Kurumlara TYP kapsamında 895 işçi alınacak20 Nisan 2018 Cuma 16:55
 • 25 km hızla radara girdi20 Nisan 2018 Cuma 16:34
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim