20 Haziran 2018
 • BIST 94.437
 • Altın 194,212
 • Dolar 4,7316
 • Euro 5,4729
 • Isparta 12 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 24 °C

MANİA'ya bir mana veremiyoruz!

MANİA'ya bir mana veremiyoruz!
ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Süleyman Demirel OSB'de 2 Milyon 500 Bin m2 ‘Genişleme Alanı’ bulunduğunu söyledi: ‘Uluslararası bir havacılık uygulaması olan Mania Planı yolumuza duvar örüyor.’

Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başdeğirmen Isparta’nın gelişmesi/ kalkınması önündeki duvarların kaldırılması gerektiğini söyledi; çarpıcı ifadeler kullandı: “Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi’nde 3 ayrı tescilli Genişleme Alanı var. Yüzölçüm olarak total 2 Milyon 500 Bin m2. Ancak Mania Planı’ndan dolayı ruhsatlandıramıyoruz.

YATIRIM TEKLİFLERİ GELİYOR YER OLMADIĞI İÇİN KARŞILANAMIYOR

Organize Sanayi Bölgesi’ndeki artık boş parsel kalmadı. Yatırım için artık 100 Bin; 200 Bin m2 arsa talep ediliyor. Yer gösteremiyoruz. Yatırımcı da gidiyor. Oysa OSB’de tescilli 3 adet Genişleme Alanı var. 3’ü de Mania Planı nedeniyle ruhsatlandırılamıyor. Biz Mania’nın yatırımlarımıza mani olmasına mana veremiyoruz.”

NEFES ALACAĞIZ. YATIRIMLARIN YOLU AÇILACAK BÜYÜME, KALKINMA SAĞLANACAK

“Herkes şunu anlamalı: Isparta’nın mutlak surette Genişleme Alanı’nı kullanmaya ihtiyacı var. Burası Genişleme Alanı, tahsisli, lisanlı… Ruhsat çıksa, nefes alacağız. Yatırımların yolu açılacak. Kalkınma sağlanacak. Ekonomide büyüme olacak. Bu Mania Planı’nı Isparta olarak aşmak zorundayız. Her kanaldan çalışıyoruz.”

YENİ AKIMI YAKALAYAN VE O VİZYONU ÇİZEN BELDE BAŞKANLARINA TEBRİK

“Süleyman Demirel OSB’nin de bulunduğu havzada bir anlamda kamulaştırma çalışmaları da başladı. Lisansı da var. Bu akarın önünde daha fazla durulmaz. Ayrıca Gönen, Keçiborlu, Kulenö Belediye Başkanlıkları ‘Yol Üstü Ticari Alan Çalışması’ yapıyor. Bu kurumların Başkanlarını vizyonlarından ötürü kutluyorum.”

BOZÖNÜNE OVASI’NDA YENİ BİR SANAYİ BÖLÜMÜ AÇILMALIDIR

ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, ayrıca Bozanönü Ovası’nda yeni bir küçük sanayi bölümü açılması gerektiği tezini ortaya attı. Başdeğirmen, Isparta- Antalya karşılıklı karayolunun (DEREBOĞAZI) duble yol yapılması gerektiğini söyledi; ‘EXPO 2016’ya yetişmelidir’ dedi. Başdeğirmen; Yüksek Nitelikli Hızlı Tren (YHT) yatırımının 2023’e kadar gerçekleşmesini diledi. ITSO Başkanı, Isparta sanayisinin demiryolu ile Antalya Limanı’na inmesi gerektiğini de ifade etti.

DUVARA KARŞI

 Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başdeğirmen, uluslararası havacılık uçuş güvenliği kavramı olan MANİA Planı’nın Isparta açısından tek kelime ile bir duvar oluşturduğunu söyledi. Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi Havzası’nda 2 Milyon 500 Bin m2’li; lisanslı, Genişleme Alanı bulunduğunu; ancak MANİA Planı nedeniyle bunu kullanamadıklarını söyledi.

YATIRIM FIRSATLARI TEK TEK GİDİYOR

Yatırım fırsatlarının tek tek kaçtığını ifade eden Başdeğirmen, “bize 100 Bin; 200 Bin m2 arsa talebi ile geliyorlar. Mania Planı engeli olmasa bu talepleri karşılayacak olan Gelişim Alanı var. Ama karşımızda duvar… Mania Planı’nın yatırımlarımıza mani olmasına mana veremiyoruz” dedi.

LİSANSI VAR, AMA RUHSAT ALAMIYORUZ. BU YANLIŞTIR

 ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, şöyle dedi: “Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi’nde 82 parsel var. 81’i doldu. 1 tane 5 Bin m2 yüzölçümlü parsel kaldı. 2 Milyon 820 Bin Hektar alan dolu şu an. OSB’de 59 fabrikada üretim çarkının dişlileri dönüyor. Üretim yapılıyor. Katma değer sağlanıyor. İstihdam yaratılıyor. Geçici kapalı 5 firmamız var. 7 fabrikanın inşaatı devam ediyor. 9 fabrika yatırım aşamasında. Toplamda 2.500 kişiye istihdam sağlanıyor.

GELİŞİM BÖLGESİ

Süleyman Demirel OSB’nin de bulunduğu havzada tam tamına 3 tane Gelişim Bölgesi Lisansı aldığımız yer var. Toplam büyüklüğü 2 Milyon 500 Bin m2 Lisanslı. Ama Mania Planı engeli nedeniyle ruhsat alamadığımız için olmuyor Evet, Mania Planı uluslararası bir güvenlik kavramı Onu anlıyoruz Ama Isparta’nın gelişmesine, sanayisine, yatırımlarına engel oluyor. Bu sorun salt Isparta için geçerli değil. Birçok kent bundan muzdarip durumda… Her türlü girişimde bulunduk. Olumlu cevaplar bekliyoruz”

2 YATIRIMCI 100 BİN M2 YER İSTEDİ

Artık yatırımcıların 100 Bin; 200 Bin m2 yer talep ettiğini anlatan Başdeğirmen, “önümüzde bu bağlamda 2 talep var. Karşılayamıyoruz. Mania’nın yatırımlarımıza mani olmasına mana veremiyoruz.”

GENİŞLEME ALANI AYRIDIR II. OSB AYRIDIR HALK BİRBİRİNE KARIŞTIRMASIN

Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Genişleme Alanı kavramı ile II. OSB’nin karıştırılmamasını istedi, taleplerini şöyle anlattı: “Biz öncelikle II. OSB istemiyoruz Kavram yanlışlığı yapılıyor Biz ITSO olarak Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi içindeki 3 ayrı lisanslı Genişleme Alanı’nı kullanmak istiyoruz. Ruhsat engeli olmasa, kamulaştırma yapılacak. Ardından altyapı hizmetleri gidecek. Biliyorsunuz Süleyman Demirel OSB lojistik açıdan olduğu kadar altyapı açısından da Türkiye’nin en avantajlı bölgelerinden biridir Her türlü donanımı var. Kusursuz altyapıya sahip Çevreci bir sanayi Yeşili koruyan ve yeşil dokusu hâkim bir sanayi alanı. Bizim lisanslı, daha önce ilan edilmiş 3 ayrı Genişleme Alanı var. Toplam yüzölçümü 2 Milyon 500 Bin m2 olan o 3 Genişleme Alanı’nı açmak istiyoruz. Bu konuda büyük müjde beklentimiz var. Isparta olarak bu sorunu çözmek zorundayız. Sorun çözülürse nefes alacağız. OSB’ni arıtma sistemleri altyapıları da bu dönüşüm için yeterlidir Biyolojik ve kimyasal arıtma sistemi var. 8 Bin m3/ gün kapasiteli sistem çalışıyor.”

BOZANÖNÜ OVASI’NDA BİR ALAN KÜÇÜK SANAYİ İÇİN AÇILMALIDIR

ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Bozanönü Ovası’nda küçük sanayi için yeni bir alan açılması gerektiğini de söyledi. Gönen, Keçiborlu, Kulenö Kasabası Belediye Başkanları’nın ‘Yol Üstü Ticaret Alan’ çalışması yapmaya başladıklarını kaydeden Başdeğirmen, şöyle devam etti: “Bu çok önemli bir gelişme. Önemli bir vizyondur. Geleceği okumadır. Şimdiden yatırıma hazırlanmadır. Bu vizyonu çizdikleri için Belediye Başkanlıkları nezdinde tüm birimlerine teşekkür ederim”

 EXPO’DAN FAYDALANMALIYIZ ONUN İÇİN YOL 2016’DA BİTMELİ

ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başdeğirmen, EXPO için Dereboğazı’nın Duble Yol haline getirilmesi gerektiğini söyledi. Başğirmen, “2016’ya yetişmelidir” dedi.

ISPARTA SANAYİSİ ANTALYA LİMANI’NA İNMELİDİR

ITSO Başkanı Başdeğirmen, Isparta sanayisinin Liman’a inmesi gerektiğini söyledi, yol haritası çizdi: “Isparta- Antalya karşılıklı demiryolu yatırımı olmalıdır Yüksek Nitelikli Hızlı Tren (YHT) bu açıdan önemli bir fırsattır. Bu yatırım 2023 Strateji Vizyon Belgesi’nde var. Hayata geçeceğine de inanıyoruz. YHT Hattı’nın yük taşımacılığı için de uygun olmasını istiyoruz. Isparta sanayisi demiryolu ile Antalya’ya; Liman’a; deniz yoluna inmelidir diyoruz.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • TYP kapsamında 195 kişi alınacak12 Haziran 2018 Salı 15:45
 • Bapbacı Isparta'yı Ankara'da temsil ediyor12 Haziran 2018 Salı 15:40
 • Isparta’da 312 bin 747 seçmen oy kullanacak12 Haziran 2018 Salı 10:35
 • Gül, kurak kışa rağmen iyi bir sezon geçirdi12 Haziran 2018 Salı 10:12
 • AEDAŞ kesintisiz enerji için erken alarma geçti09 Haziran 2018 Cumartesi 13:42
 • Çocuklarınızı o kurslara gönderin09 Haziran 2018 Cumartesi 09:32
 • ISMEK’le birlikte Anadolu etnografyasını günümüze getirdik08 Haziran 2018 Cuma 11:30
 • “Öğretmeni yok sayanlar, sandıkta yok sayılacaktır”08 Haziran 2018 Cuma 10:06
 • İhale İlanı07 Haziran 2018 Perşembe 09:16
 • İhale ilanı07 Haziran 2018 Perşembe 09:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim