25 Nisan 2018
 • BIST 109.404
 • Altın 173,793
 • Dolar 4,0809
 • Euro 4,9792
 • Isparta 19 °C
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 22 °C

Meclis Başkanı’na tepki gösterdiler

Meclis Başkanı’na tepki gösterdiler
Meclis Başkanı’na tepki gösterdiler

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın "Yeni anayasada laiklik tarifi olmamalıdır. Dindar anayasa yapmalıyız" ifadelerine tepki gösteren çeşitli siyasi parti ve dernekler Kaymakkapı Meydanı’nda bir araya gelerek kitlesel basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan CHP İl Başkanı Eyüp Ersoy, “Sayın Kahraman bu açıklama ile AKP iktidarının asıl hedefinin Cumhuriyet kazanımlarının ve laikliğin ortadan kaldırmak olduğunu itiraf etmiştir" dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman'ın "Yeni anayasada laiklik tarifi olmamalıdır. Dindar anayasa yapmalıyız" ifadelerine tepki gösteren çeşitli siyasi parti ve dernekler Kaymakkapı Meydanı’nda bir araya gelerek kitlesel basın açıklaması yaptı.

Aralarında CHP, Vatan Partisi, ADD, Eğitim İş, Eğitim Sen, TGB, Ulusal Eğitim Derneği, TTB gibi çeşitli siyasi parti, dernek ve sendika temsilcilerinin yer aldığı grup, "Laiklik Adam Olmaktır" yazılı pankart açtı. Grup adına açıklama yapan CHP Isparta İl Başkanı Eyüp Ersoy, "TBMM Başkanı İsmail Kahraman, laikliğin yeni anayasada olmaması ve dindar bir anayasa yapılması gerektiğini söyleyerek, AKP iktidarının asıl hedefinin Cumhuriyet kazanımlarının ve laikliğin ortadan kaldırmak olduğunu itiraf etmiştir" dedi.

Ersoy açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Ortaçağ karanlığına mevcut iktidarın gayretleri ile hızla yuvarlanan ülkemizde Cumhuriyet Devrimleri ile kazandığımız  özgürlüklerimiz birer birer elimizden alınmaya başlanmıştır. Bu zor ve karanlık günlerde Anayasamızın laiklik ilkesinin önemi daha çok anlaşılmaktadır. Türkiye Cumhuriyetinin en temel ilkesi Laikliktir. Bunu kabul eden ilk Avrupa ülkesi de Türkiye’dir.  TBMM Başkanı İsmail Kahraman, laikliğin yeni anayasada olmaması ve dindar bir anayasa yapılması gerektiğini söyleyerek, AKP iktidarının asıl hedefinin Cumhuriyet kazanımlarının ve laikliğin ortadan kaldırmak olduğunu ikrar etmiştir.  “Laiklik yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir. Tüm yurttaşların vicdan, ibadet ve din özgürlüğü demektir”  diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün en önemli devrimlerinden birisi laikliktir.Laiklik olmadan asla demokrasi olamaz. Dünyada bu gerçeğin aksini ortaya koyan tek bir devlet yapılanması yoktur.

Laiklik yaşam hakkı demektir.  Bu nedenle bütün siyasi partiler ve STK lar din sömürüsü karşısında sessiz kalmamalı, gereken tutumu açıkça takınmalı, laikliğin korunması yolunda her türlü gayreti  ve mücadeleyi sergilemek zorundadır.

Meclis başkanının  sözleri, siyasi iktidarın 14 yıldır başta eğitim olmak üzere toplumsal yaşamın tüm alanlarında oluşturmaya çalıştığı “tek din,tek mezhep” anlayışına dayalı toplum modelinin anlaşılması açısından ibret vericidir. Yıllardır halkın dini duygularını sömürerek, hemen her alanda inanç istismarı yaparak hareket edenlerin laiklik fikrinden rahatsızlık duyması hiç şaşırtıcı değildir. Meclis Başkanı İsmail KAHRAMAN ve ekibinin bilinçaltının  birer yansımasıdır.14 Yıldır Cumhuriyetin tüm nimetlerinden fazlasıyla faydalanarak kullananların asıl niyetlerini ortaya koymaktadır. TBMM başkanı İsmail KAHRAMAN ve aynı düşüncede olanlar , Anayasanın Laiklik ilkesinin ne olduğunu hiç anlamamışlar, Türk milletini bir arada tutan temel ilkelerin en başında gelen Laikliğin kaldırılmasını istemek ülke topraklarını  zehirlemektir. Ülkeyi fitneye, fesada kardeş kavgasına ve kaosa sürüklemek demektir.

Laikliğin varlığı, din ve mezhep farklılıkları bahanesiyle halk kitlelerinin, farklı etnik , farklı inanç ve farklı mezhepten insanların birbiriyle çatışmalarına son verilmesini ifade eder. Devletin burada her inança ve inanmayanlara , her etnik farklılığa eşit mesafede olmasıdır.

Anayasadan Laikliğin kaldırılmasını istemek ülkenin birliği ve bütünlüğünü bozma amacına hizmet etmektir. Bu söylemin TBMM Başkanından gelmesi ayrıca oldukça düşündürücü ve kaygı vericidir.Ama unutulmamalıdır ki Laiklik ilkesi, Anayasamıza şeriata, hanedanlığa, gericiliğe, yobazlığa karşı büyük mücadelelerle 400.000 den fazla şehit ve yaklaşık bir milyon gazimizin kanı ile yazılmıştır. Bunu değiştirmek veya kaldırmak cüretinde bulunacakların bu hesabı vermeden bunu asla gerçekleştiremeyeceklerini de bilmeleri gerekmektedir.

Oslo’larla, Dolmabahçe mutabakatları ile, Habur rezaletleriyle, açılım kepazelikleriyle kendi Kürd’ünü, kendi Alevisini, kendi Roman’ını yaratmak isteyip başaramayanlar, sadece gencecik insanların ölümüne sebep oldular. İşte tüm bunların nedeni AKP ‘nin siyasi anlayışıdır. Bugün insanlarımız ölmeye devam ediyor. Güneydoğu kan içinde, Kilis’e IŞİD terör örgütünün bombaları yağıyor. Türkiye Cumhuriyetini  bir İslami rejim çizgisine getirmeye çalışanlara, gencecik fidanlarımızı toprağa gömen politikalar güdenlere, kadınları, çocukları sömüren ve istismar eden, onlar üzerinden kendilerine politika devşirenlere artık yeter diyoruz. Cumhuriyetin değer ve kazanımları sayesinde TBMM Başkanı olan ve Laiklik karşıtı açıklama yapabilen İsmail KARAMAN derhal istifa etmeli ve sözleri nedeni ile yargılanarak hesabını vermelidir. Çünkü açık ve aleni şekilde Türkiye Cumhuriyetinin  yönetim şekline müdahale imasında bulunarak ŞERİAT istemiştir.

Bugün yönetimde bulunanlar unutmamalıdır ki; Türkiye Cumhuriyetinin Kurucu ilkelerine bağlılığımız sonsuza kadar devam edecektir. AKP iktidarının “tek tipçi” tüm politikalarına karşı laik, eşit, özgür  ve demokratik bir yaşam mücadelesindeki kararlılığımız ve ısrarımız sürecektir.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Günaydın Holding olarak talip olabilir17 Nisan 2018 Salı 12:47
 • Belediyeleri alacağız07 Nisan 2018 Cumartesi 14:49
 • OHAL’de yapılacak seçim adil olmaz26 Mart 2018 Pazartesi 09:52
 • ‘Isparta’nın demirden ağaçlara mı ihtiyacı var?’24 Mart 2018 Cumartesi 10:30
 • Isparta’nın 2023 hedefleri belirleniyor24 Mart 2018 Cumartesi 09:15
 • Yaşlılarımıza sahip çıkıyoruz20 Mart 2018 Salı 11:30
 • Zabun, ‘CHP kafasını anlamak mümkün değil’19 Mart 2018 Pazartesi 10:59
 • Perinçek Isparta’dan meydan okudu12 Mart 2018 Pazartesi 11:35
 • 18 bin kadın kolları mensubu hedefimiz var05 Mart 2018 Pazartesi 11:20
 • Bu dava İslam’ın davasıdır05 Mart 2018 Pazartesi 09:45
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim