26 Nisan 2018
 • BIST 106.675
 • Altın 172,965
 • Dolar 4,0791
 • Euro 4,9434
 • Isparta 23 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 26 °C
 • İzmir 28 °C

Merdiven altı dershaneciliğe izin verilmemeli

Merdiven altı dershaneciliğe izin verilmemeli
Büyük Başarı Eğitim Kurumları Kurucusu İsmail Akçil, 3 dershane binasında 1 Eylül'den itibaren ortaokul ve temel lise dönüşümüne eğitim sistemi ve kadro olarak hazır olduklarını söyledi.

28 yıldır sektörde faaliyet gösteren Büyük Başarı Dershaneleri, Isparta merkezdeki 2, Eğirdir'deki 1 binasını okullaştırıyor. Ortaokul ve temel lise alanında okula dönüşen Büyük Başarı, 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı için 650 öğrenci kaydedecek.

Büyük Başarı Eğitim Kurumları Kurucusu İsmail Akçil, önceki gün akşam Basın Kulübü'nün konuğu oldu. Dershanelerin okul dönüşümünü değerlendiren Akçil, önemli bir konuya dikkat çekti. Canlı yayında Vali Vahdettin Özkan ve Milli Eğitim yönetimine merdiven altı dershanecilik faaliyetleriyle ilgili çağrıda bulunan Akçil, "merdiven altı ya da başka yöntemlerle, başka adlarla kaçak olarak dershanecilik faaliyetini sürdürenlere yönelik tedbir alınmalı. Eğer göz yumulursa bu bizi üzer. Velilerimizin de böyle kurumlara itibar etmemesini istiyoruz" dedi.

BABA MİRASI

Canlı yayında Büyük Başarı Dershaneleri Kurucusu babası Ertuğrul Akçil'i de anan İsmail Akçil, "Kalite olmazsa olmaz kuralımızdır. Malzemeden çalmayız. Öğretmen ve yayın kalitesi olmazsa olmazlarımızdandır. Yenilikleri takip ederiz. Çalışanlarımıza değer veririz. Onlar da bu değeri her zaman hissederler. Öğretmenlerimiz ve çalışanlarımız ekip ruhu ile çalışır. Hepsi bu kurum benim kurumum diye düşünür. Rakiplerimizin öğrenci sayısı ve öğretmen kadrosu bizi ilgilendirmez. Biz işimize bakarız. En önemlisi Allah’ın takdiri ve nasip" dedi.

BU BİR İHTİYAÇTI

Dershanelerin bir ihtiyaçtan doğduğunu belirten İsmail Akçil, eğitim sisteminin yanlışlığına dikkat çekti. Okul dışında dershanelerden faydalanmasının sorgulanması gerektiğini belirten Akçil, şöyle konuştu:

"Dershaneler bir ihtiyaçtan doğmuştur. Dershaneler faydalı mı değil mi diye velilere sormak lazım. Neden okul dışında dershaneden faydalanıyorlar? Hafta sonları maaşlarından para verip çocuklarını gönderiyorlar. Bunu iyi araştırmak lazım. Bunu araştırsalardı eğitim sistemimiz daha güçlü hale gelirdi. Öğrencilerimiz ve velilerimiz sık sık dershanelerin kapanmasından rahatsızlıklarını dile getiriyorlar.

Bir dönüşüm söz konusu. Kapanmıyor ama devlet büyüklerimiz bu şekilde karar verdi. Bize düşen saygı ile karşılamak.

ETÜT MERKEZLERİNE 12

YAŞA KADAR GİDİLEBİLECEK

İnsanlar okulda yeterince alamadıkları destekten dolayı farklı bir desteğe ihtiyaç duyuyorlar. 1 Eylül 2015 itibariyle dershaneler ya okula dönüşecekler ya da kapanacaklar. Dershanelerin kapanması olumlu etkilemez. Bir ihtiyacı kapatıyordu.  Resmi olarak etüt merkezlerine bakanlık müsaade etmeyecek. 12 yaşına kadar etüt merkezine resmi olarak öğrenci gidebilecek. Bu 6. Sınıfı kapsıyor. Isparta’da sayısını bilmediğimiz bir çok merdiven altı etüt merkezi var.

Isparta’da geçenlerde 4-5 kaçak etüt merkezi kapatıldı. Bu tür çalışmaların yapılacağına inanıyoruz.

EĞER GÖZ YUMULURSA ÜZÜLÜRÜZ

Sayın Valimizden ve Milli Eğitim Müdürümüzden bunu rica ediyoruz. Biz dershanelerin kapatılması ve dönüştürmekle kapatıyorsak merdiven altı denen bu yerlerinde hizmetlerine devam etmemeleri gerekiyor. Bize bunlar net şekilde ifade edilmişti. Biz ayda 50 bin TL SGK ödüyoruz. Bir o kadar vergi ödüyoruz. Devletin ciddi bir geliri var. Diğer kurumlar da hiç yasal olmayan şekilde hizmet veriyorlar. Burada da haksız rekabet olur. Kesinlikle bu kurumların hizmetline devam etmemesi lazım. Kolay bir şey değil. Ekmek tekneniz elinizden alınıyor. Isparta dışında da ilimizde de kapatacak kurumlar var. Diğer kurumlar merdiven altı devam ederse sektör adına bizi üzer. Velilerimiz bu kurumlara kesinlikle itibar etmesinler ve gitmesinler. Sektördeki arkadaşlarımız da bunun takipçisi olacaktır."

ÖZEL OKULLAŞMADA

YÜZDE 10 HEDEFİ VAR

Dershaneler 1 Eylül 2015 itibariyle dershaneler ya kapanacaklar ya da dönüşüm verecekler. Dönüşümde taahhüt verecekler. Devlet 4 yıl mevcut binayı kullandırıyor ondan sonra yeni bir bina sözü alıyor. Türkiye genelinde yüzde 4 özel okul oranımız var. Bakanlık oranı yüzde 10’a çekmek istiyor. Özel okul sayısı ne kadar çok olursa eğitim kalitesini daha ileriye çekecektir.

Biz 3 okul açıyoruz. Yalvaç şubesinin kararını vermedik. Eğirdir Şubesine 189 kontenjan aldık. Oraya ortaokul açıyoruz. Büyük Başarı Eğitim Kurumları Mimar Sinan’da temel lise açacak.  Burası 200 kapasiteli. Valilik arkasında da  Ertuğrul Bey Şubesine 240 öğrencili ortaokul açılacak.

HEM OKUL HEM DERSHANE KONSEPTİ

Temel lisede öğrencimiz haftanın 5 günü bize gelecek. Normal okuldan hiçbir farkı yok. Sadece bahçesi olmayacak. Bakanlık teşvik ediyor dönüş 4 yıl sonra bir bina kazandır diyor. Burada noterden taahhüt istiyor. Vazgeçtim deme şansınız yok. Devletin özel okullara verdiği bir teşvik var. Eğer 4 yıl sonra okul açamazsa 4 yıl boyunca aldığı teşvikleri faiziyle devlete geri ödüyor. Yoğun talep olacağını düşünüyoruz. Bakanlığın yüzde 30 sınırı var. Dershaneye göre öğrenci sayımız düşecek. Öğretmen sayımız artacak. Bu sistemin bu dönüşümün Türk Eğitim sistemine ciddi katkılar sağlayacağından eminim.

Ücretler dershanelerden pahalı olacak. Ama eğitim anlamında ciddi fark yaratacağını biz şimdiden görüyoruz.

Biz sabah 09.00’da eğitim öğretime başlayacağız. 5-6. Sınıflarımız 12.10’da, 7-8’ler ise 13.00’da öğlen yemeğine geçecekler. Saat 15.20’de 7 dersi bitirmiş olacağız. Haftada 35 saatlik ders işlenecek. 15.30’dan 17.20’ye kadar ek çalışmalar yapılacak. Hem okul hem dershane konsepti olacak. Cumartesi günleri kulüp faaliyetleri, ek sınavlar ve diğer çalışmalar olacak. Pazar günü ise tatil.

YARIN DESİNLER

EĞİTİME HAZIRIZ

Biz her şeyimizle hazırız. Bakanlık yarın başlayın derse biz hazırız. Tecrübeli öğretmen kadromuz var. 15 yıldır bizimle olan öğretmenlerimiz var. Sınavlara hazırlıkta 28 yıllık deneyimimiz var. Neyle karşı karşıya kalacağımızı biliyoruz. Bunlar da Büyük Başarı Kurumlarının farkı olacak. Disiplinin olmadığı yerde başarının olması mümkün değil. Devam devamsızlık konusunda öğrencilerimiz takip edilecek.

12 sınıflarda yüzde 63 sınav, yüzde 37 okul müfredatıyla gitmeyi düşünüyoruz.

BU YIL ISPARTA'DA

640 ÖĞRENCİ TEŞVİK ALDI

Bu yıl Türkiye genelinde 250 bin öğrenciye devlet teşvik verdi. Isparta’da 741 öğrenciye teşvik çıktı. Ancak bu rakam 640 civarında kaldı ve dolmadı. Temel liselerde 3 bin TL, ortaokullarda 3500 TL. önümüzdeki yıl bu rakam artacaktır. 12. Sınıflarımızı biz dershane ücreti olarak 3500 TL’den kaydettik. 3500 TL’de teşvik alsa ortalama 7 bin liraya geliyor. Cüzi bir farkla özel okula gelebilecekler.

KARİYER DERSLERİ VE

SOSYAL SORUMLULUK

Kariyer dersleri uygulayacağız. Bizden mezun olmuş avukat, doktor, eczacıyı davet ederek öğrencilerimizle buluşturacağız. Öğrenci böylelikle kafasındaki soruları sormuş olacak ve meslekle ilgili bilgi sahibi olacak. Sosyal sorumluluk projeleri yürüteceğiz. Bunlar hazırlanmış durumda.

Ortaokulda 72 öğrenci alabiliyoruz. 18-20 öğrenci olacak sınıflarda. Velilerimize en az 15 en fazla 22 olacak diyoruz.

Kayıtlara başladık."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • SDÜ’de bu bölüme ilk 3’te yerleşenlere 625 TL karşılıksız burs19 Temmuz 2017 Çarşamba 14:14
 • 3 bin 300 öğrenci okulla tanışacak06 Temmuz 2017 Perşembe 10:37
 • Gelecek burada17 Haziran 2017 Cumartesi 14:13
 • BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ05 Haziran 2017 Pazartesi 09:36
 • Milli Eğitim harekete geçti03 Haziran 2017 Cumartesi 10:37
 • Milli Eğitim sosyal medya için harekete geçiyor23 Mayıs 2017 Salı 10:37
 • Isparta’da zorunlu eğitim 13 yıla çıktı22 Mayıs 2017 Pazartesi 18:43
 • Adım adım dünyanı geliştir17 Mayıs 2017 Çarşamba 09:33
 • 14 bin öğrenci mezun oldu15 Mayıs 2017 Pazartesi 11:38
 • Isparta eğitiminde STEM modeline geçilecek24 Nisan 2017 Pazartesi 08:35
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim