21 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Isparta 5 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 13 °C

Meslektaşlarımızın hak ve menfaatleri önceliğimiz oldu

Meslektaşlarımızın hak ve menfaatleri önceliğimiz oldu
Meslektaşlarımızın hak ve menfaatleri önceliğimiz oldu

Isparta’nın tecrübeli Oda Başkanlarından Hüdai Kartöz, Isparta-Burdur Diş Hekimleri Odası olarak 2000 yılında başlayan serüveninin kısa bir özetini geçti. Bu süreçte hem meslektaşları da hem de vatandaşlar adına sağlanan kazanımları aktaran Kartöz, ayrıca Isparta için tarihi bir sorun olan ‘’Isparta Sarısı’’ konusunu nasıl aştıklarını anlattı.

MESLEKTAŞLARIMIZIN ODAMIZA SAHİP ÇIKMASINDAN DOLAYI MUTLUYUZ

Oda olarak Isparta ve Burdur’daki diş hekimlerinin meslek kuruluşu olduklarını bildiren Isparta-Burdur Diş Hekimleri Odası Başkanı Hüdai Kartöz, ‘’Odamıza serbest ya da özel muayenehane açanların üye olması zorunlu. Resmi kurumlarda çalışanlar ise gönüllü. Şu anda Odamıza kayıtlı 150 üye var. Üyelerimizin çoğunluğu Isparta’da. 2000 yılında 2. Başkan olarak devraldığım görevde 16. Yılı tamamlamış olacağım. Nisan ayında tekrar bir seçim dönemimiz var. 9-10 Nisan’da kongre yapacağız. Bu yıl da meslektaşlarımız teveccüh gösterirse 9. kez göreve talibim. 8 dönemdir bu görevi yürüyoruz. Seçime 2 liste halinde gidilecek gibi görülüyor. Demokrasinin gereği iyidir. Rekabet kaliteyi getirir. Meslektaşlarımızın odamıza sahip çıkmasından çok mutluyuz. Çalışmalarımıza da bir heyecan getirir’’ dedi.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK ÇALIŞMALAR YAPTIK

Öte yandan 16 yıllık görev döneminde meslektaşlarının hak ve menfaatlerini korumayı birinci önceliği olarak aldığını bildiren Kartöz, şöyle devam etti; ‘’Bunu yaparken de siyasi iradeyle, iktidarla, bürokrasiyle, sorunlarımızı aktarıp çözüm bulma tarzı benimsedik. Bu yolla sorun çözümü bulamadığımız konularda da hukuka müracaat ettik. Hem yerel mahkemelerde hem de üst mahkemelerde hak arama çalışmalarımız oldu. Bunları nen önemli iki tanesi Türkiye’de sadece bizim odamızın açtığı davayla ülke çapında uygulanan memurların diş tedavilerinin özelde yapılması konusunda Danıştay’a açtığımız davayı kazandık. O dönemde Isparta ve Burdur’daki meslektaşlar memur vatandaşlara hastanelere gitmeden hizmet verdiler. Tabi bu müddet sonra başka bir yasal engel çıkarılarak yönetmelikle önü kesildi. Ama geçici de olsa bir hak kazanımı oldu. Diğer kazanımız da Danıştay’daki davamızda engellilerin özel muayenehanelerde pozitif ayrımcılık yaparak tedavilerinin yapılması konusuydu. Bunda da Türkiye’ye örnek olan çalışmalar yaptık. Meslektaşlarımız bu alanda hizmet etme şansı yakaladılar ve engelli vatandaşlarımız rahat bir hizmet aldılar. SGK kapsamında kendileri hiçbir ücret ödemeden kendilerinin ağız ve diş sağlığı tedavileri yapılmış oldu. Bu da sonra sonlandırıldı ama amacına bir noktada ulaşmış oldu. Engelli vatandaşlar bu sayede hastanelerde sıra beklemeden randevu almaya hak kazandı.

TÜRKİYE’DE EN AZ DİSİPLİN SORUŞTURMASI YAPAN ODAYIZ BİZ

Öte yandan hem meslektaşlarımız hem de vatandaşlarla olan ihtilaflarla hep arabulucu olarak konulara yaklaştık. Oda olarak çözüm aradık. Hep iki tarafı dinleyerek pratik çözümler bulduk. Türkiye’de en az disiplin soruşturması yapan odayız biz. Meslek kuruluşları insanlara bir makam mevki vermekle birlikte sorumluluk yükleyen kuruluşlar. Bizler hiçbir ekonomik karşılığı olmadan işinden, ailesinden fedakârlık ederek bu işi yürütüyoruz. Gönüllü bir hizmet bu.

ISPARTA SARISI’’NI BİLİMSEL ARAŞTIRMA VE ANALİZLERLE ÇÖZDÜK

Diğer taraftan Isparta özelinde içme suyu konusunda yoğun çabamız oldu. Her dönem belediye başkanlarına içme suyu konusuna dikkat çektik. Bilimsel araştırmalar ve analizler ortaya koyduk. En son Sayın Yusuf Ziya Günaydın bu konuya daha çok ilgi gösterdi. Verdiği talimatla su depoları arasındaki bağlantılar değiştirildi. Aşırı florlu olan sularla diğer kaynak suları birleştirilerek ideal içme suyu elde edildi. Bu konu bir anlık değil sürekli takip edilmesi gereken bir konu. Bu konuyu yakından takip ediyoruz. Isparta’ya bizim de katkımız olsun istiyoruz. 100 yıllık bir sorundur. Tarihi kaynaklarda bile Ispartalıların dişlerinden bahsedilir.

ISPARTA İÇİN BÜYÜK BİR EKSİKLİK GİDERİLDİ

Bu arada birçok sosyal sorumluluk projelerine imza attık. Köylerimizde okullarda çeşitli oklularda ağız diş sağlığı eğitimleri yaptık. Güncel konferans ve seminerleri defalarca yaptık ve yapıyoruz. En büyük sosyal sorumluluk projesi SDÜ diş hekimliği fakültesi bünyesinde onların bilgisinden yararlanmaya çalıştık. Etrafımızdaki 8 vilayette olmayan genel anestezi ünitesi kurulması sırasında herkese örnek olabilecek işbirliği sağladık. Meslektaşlarımız odanın iç tefrişatını yaptı. Orada büyük ameliyatlar yapılıyor. Engelli hastalara hizmet veriliyor. Büyük bir ihtiyaç giderildi.

ALTYAPIMIZI ÇOK GELİŞTİRDİK

Son olarak Diş Hekimlerinin daha kaliteli hizmet sunması için altyapılarımız değişti çok kaliteli, şık muayenehanelere kavuştuk. Meslektaşlarımız birbirleriyle tatlı bir rekabet halindeler. Özellikle Bucak’ta bölgenin en güzel muayenehaneleri açıldı. Görüntüleme cihazları arttı. Sadece büyük hastanelerde olan röntgenler, artık bizlerde de var. İmplant Türkiye’de sadece İstanbul-Ankara’da yapılırken Isparta bu konuda iddialı bir merkez konumuna geldi.’’

YAPILAN YENİ DEĞİŞİKLİKLER

Bu arada Diş Hekimlerinin zararına olan muayenehanelerin açılmasını zorlaştıran genelgenin iptali talebiyle açılan dava sonucunda değişiklikler yapıldığını belirten Kartöz, şu bilgileri verdi:  03.02.2015 tarihli ve 29256 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe konulan Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle açtığımız dava sonucunda Danıştay 15. Dairesinin 27.10.2015 tarihli ve E.2015/1803 sayılı kararı ile yürütmesi durdurulan hükümlerinin İl Sağlık Müdürlüklerindeki uygulamalarında birliğin sağlanması bakımında Sağlık Bakanlığı 4 Mart 2016 tarihinde bir Genelge yayımlamıştır.
Bu Genelgeye göre;
1) Poliklinik ortaklarından olan bir diş hekiminin ölümü ve iki veya daha fazla diş hekiminin poliklinik faaliyetlerini devam ettirmeleri halinde dördüncü fıkraya göre işlem yapılır.Tek diş hekimi kalması halinde, üç ay içinde diş hekimi ortak bulunamaz ise poliklinik faaliyetine son verilir.” Hükmü gereğince poliklinik faaliyetlerine son verilecek poliklinikler muayenehaneye dönüşebilecekler.
2) Muayene odalarının aydınlatılması mutlaka gün ışığı ile sağlanır.” hükmü uygulanmayacak ve muayene odalarının aydınlatılmasının gün ışığı ile sağlanması zorunluluğu aranmayacaktır.
3) Muayenehane açılış başvurularında asansör şartı aranmayacaktır.
4) Sağlık müdürlüklerince görevlendirilen Teknik inceleme ekibi, biri diş hekimi olmak kaydıyla en az üç kişiden oluşturulur.”hükmü kapsamında teşekkül ettirilecek teknik inceleme ekibine oda temsilcisi bir diş hekimi davet edilecektir.Ancak davet edilen diş hekiminin gelmemesi durumunda tutanak tutularak oda temsilcisi olmadan yerinde inceleme yapılacaktır.
5) Yönetmeliğin 19 uncu maddesinin ikinci fıkrasında “Sağlık kuruluşları,ruhsatlarında yer alan sürelerde hizmet verilebilir.” Hükmünün yürütülmesi sadece muayenehaneler için durdurulmuş olup muayenehanelerin ruhsatlandırılması sırasında çalışma saatleri istenmeyecektir.
6) Yönetmeliğin 28 inci maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendinde “Ruhsata esas denetim:Sağlık kuruluşlarının ,ruhsata esas şartları taşıyıp taşımadıklarına yönelik yapılan denetimdir.Denetim,ruhsatın özelliğine ve formunda belirtilen kıstaslara göre denetim ekibi tarafından yapılır.ADSM’ler ve muayenehaneler yılda en az bir defa, poliklinikler ise en az iki yılda bir defa ruhsata esas yönden denetlenir.” Hükmü yer almaktadır.Mezkür hüküm muayenehanelerin denetim periyotları yönünden durdurulmuş olup ruhsata esas denetim olarak muayenehaneler de poliklinikler gibi iki yılda bir defa denetlenecektir.
7) Yetkili mimar tarafından çizilmiş muayenehanenin bütün mekanların kullanım amaçlarını gösterir en az 1/100 ölçekli kat planı yerine başvurularda muayenehanenin bütün mekanlarının kullanım amaçlarını gösterir en az 1/100 ölçekli kat planı örneğinin bulunması yeterli kabul edilecektir.
8) Sterilizasyon ünitesi yok ise sterilizasyon hizmet alım sözleşmesi hükmü uygulanmayacak ve sterilizasyon hizmet alımı sözleşmesi istenmeyecektir.
9) Yönetmeliğin Müeyyide Formu başlıklı Ek-8 in 21 inci maddesi muayenehaneler bakımından uygulanmayacaktır.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim