27 Mayıs 2018
  • BIST 103.200
  • Altın 197,070
  • Dolar 4,7083
  • Euro 5,4926
  • Isparta 12 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 24 °C

MHP şerh koydu ama yetki Valilikte

MHP şerh koydu ama yetki Valilikte
Valilik, İl Genel Meclisi’nde uzun süredir tartışmalara neden olan 100 dönümlük alanda yapılacak 5 bin kişilik yurt yapımı için tapu devri yetkisini istedi. Talep MHP’nin şerhine karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.

Isparta Yatırım ve Yurt İşletme A.Ş , mülkiyeti İl Özel İdaresine ait  100 bin metrekarelik  taşınmaz üzerine  5 bin kişilik öğrenci yurdunun yapılması ile ilgili  12  Mayıs 2015 tarihinde imza edilen sözleşmenin 5.maddesi gereğince ifraz işlemi yapılan taşınmaz için  Özel İdare'ye 7 milyon 15 bin TL'lik   teminat mektubu verilmesi nedeniyle Şirket adına devredilecek olan taşınmazların tapuda tescil işlemlerinin yapılmasını istedi. Bu talep üzerine Valilik,  Isparta İl Özel İdaresi Öğrenci Yurdu ve Sosyal Tesis Yapımına ilişkin Kat Karşılığı Sözleşmesi ve işe ait şartnamenin ilgili hükümleri gereğince  3’e ifraz  (tapu ayrıştırması) edilen taşınmazlardan 59 bin 915  m²’lik taşınmaz ile 30 bin 84 m²’lik taşınmazların Isparta Yatırım ve Yurt İşletme A.Ş. adına tapu müdürlüğünde yapılacak devir, şerh, ferağ ve diğer iş ve işlemleri için yetki verilmesini istedi.

MHP’YE SÖZLEŞMENİN AYRINTILARI ANLATILDI

İl Genel Meclisi, Vali veya Vali'nin görevlendireceği bir kişinin yetkilendirilmesi için konuyu İmar ile Plan ve Bütçe Komisyonu'na taşıdı. Komisyonlar hemen bir gün sonra  toplandı. Raporda uygun görülmüştür yazılmasına rağmen MHP'li komisyon üyeleri belirtilen sözleşmeyi görmeden  raporu imzalamayacaklarını ifade ettiler.  Bunun üzerine MHP'li üyelere sözleşmenin ayrıntıları hakkında bilgi verildi

MHP RAPORA ŞERH KOYDU

Ortak komisyonlar tarafından hazırlanan  devir için yetki verilmesi talebi için uygun görülmüştür denildi. Ancak komisyonların MHP'li üyeleri rapora şerh koydu. Şerh gerekçesi, tapu devri için belirtilen 7 milyon 15 bin liralık rakamın geçerli olmayacağı, Sözleşmenin 5. maddesinde belirtilen teminata göre Bayındırlık birimlerince  teminat rakamının 103 milyon TL olması gerektiği gösterildi. Meclisin son oturumunda gündeme gelen konuyla ilgili Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Çelik, söz konusu teminatın 350 kişilik Özel İdare yurt binası için verilmiş rakamı olduğunu iletti.

YETKİ VERİLDİ

Tartışmaların ardından komisyon raporu MHP şerhine rağmen oy çokluğuyla kabul edildi. Şimdi tapu devri için Vali veya Vali'nin görevlendireceği bir kişi yetkilendirilecek.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
ikon
09 Ağustos 2015 Pazar 14:51
14:51
Sayın Vali yerel bir konuda taraf olmayacaktır sanırım
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim