25 Mayıs 2018
 • BIST 101.090
 • Altın 200,828
 • Dolar 4,7878
 • Euro 5,6116
 • Isparta 17 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 22 °C

MHP’den Gövde Gösterisi

MHP’den Gövde Gösterisi
Adaylarımız seçilmek için değil hizmet için varlar...

MHP Milletvekili adayları, 1 Kasım erken seçimlerine 3 hafta kala seçmene, vicdanlarının sesini dinleyerek, ülkenin getirildiği durumu göz önünde bulundurarak sandığa gitmeleri tavsiyesinde bulundu. Özellikle Okutan’ın AKP’yi hedef alan açıklamaları toplantının ana gündem maddesi oldu.

 

MHP İl Başkanı İsa Yalçın ve 4 milletvekili adayı, 1 Kasım erken seçimlerine sayılı günler kala bir araya gelerek seçmene önemli mesajlar verdi. Özellikle AKP hükümetini eleştiren ve ülkenin bugün geldiği durumu gözler önüne seren adaylar vaadlerini açıkladı. Toplantının açış konuşmasını MHP İl Başkanı İsa Yalçın yaptı. Yalçın, 7 Haziran’dan sonraki gelişmeleri dikkatli bir şekilde takip ettiklerini belirtti. Aziz Türk milletinin sandıktan koalisyon kurulması için bir dağılım yaptığını ancak AKP’nin seçmene saygısızlık yaparak durumu lehine çevirmek için ülkeyi bugünlere kadar getirdiğini ileri süren Yalçın, ‘’AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, balkon konuşmasında koalisyon kurulabilir açıklamasının yerine azınlık hükümetine destek istedi. Eğer olmuyorsa da erken seçim restinde bulundu. Biz Türkiye için elimizi değil vücudumuzu taşın altına koymaya hazırız. Ancak Türkiye’de bugüne kadar 13 koalisyon hükümeti kuruldu ve o zamanlarda çok önemli hizmetlerde bulunuldu’’ dedi.

ÖN ŞARTIMIZ SABİT KALMAK KAYDIYLA HDP

HARİÇ TÜM PARTİLERLE HÜKÜMET KURARIZ

MHP’nin 7 Haziran’dan bu yana sürekli ‘hayır’ dediği için eleştirildiğine dikkat çeken Yalçın, ‘’Genel Başkanımız 7 Haziran’da hazırlanmış olan seçim beyannamesini açıklamasında, ‘1 Kasım’da MHP tek başına iktidar beklemektedir. Eğer nasip olmazsa bunu aleyhimize propaganda yapmasınlar. HDP dışında her türlü parti ile önceki şartlarımız aynı kalmak şartı ile hükümet kuracağız’ diye ifade etmiştir. MHP bu ülkenin birliği ve diriliği için fedakârlığı dün yaptığı gibi bugün de yapmaya devam edecektir.

VEKİL ADAYLARIMIZ DİĞERLERİ GİBİ SEÇİLMEK İÇİN DEĞİL HİZMET ETMEK İÇİN VARLAR

Bu alamda MHP olarak milletvekili seçimlerine çalışmalarımız devam ediyor. 7 Haziran’da olduğu gibi 1 Kasım’da da birçok aday adayımızın içerisinden Isparta’yı uzun zamandır bekleyen sorunlarından kurtarabilecek bilgi birikimi ve tecrübeye sahip adaylarımız ile yolumuza devam ediyoruz. MHP’nin adayları bu ülkeye hizmet etmek için vardır. Birileri gibi Isparta’yı milletvekili olmak için tercih

etmediler. Isparta’ya hizmet etmek için aday olmuşlardır. Bunun ayırt edilmesini ve vatandaşlarımızın ona göre oy kullanmalarını söylüyoruz’’ diye konuştu.

NUHOĞLU İLE YÜCE ARASINDA DAĞLAR KADAR FARK VAR

Öte yandan 2’nci sıra adayları Ziya Nuhoğlu’nun da Ispartalı olmadığı, ithal olduğu yönünde söylentiler dolaştığını ifade eden Yalçın, bunlara da cevap vererek ‘’Bir kişinin Ispartalı olması, Isparta doğumlu olmasından çok ne niyet ile oradan aday olduğu daha önemlidir. Ancak AKP, 2. sırasına ithal aday getirmiştir. Nasıl olsa Isparta’da 2 tane AKP’den milletvekili seçiliyor diye Isparta’dan aday gösterilmiş bir insandır. Biz Said Yüce’nin kişiliğini bilmeyiz. Biz, AKP’nin Isparta’yı kullanmasına karşıyız. MHP’nin adayları, AKP’nin adayları gibi Isparta’ya milletvekili seçilmek için gelmiş değil, Isparta’ya hizmet etmek için gelmiş insanlardır. Milletvekili adayımız Nuri Okutan Türkiye’de 30 yıl kaymakamlık ve valilik yapmıştır ama sıra Isparta’ya geldi diyerek memleketini tercih etmiştir. Ziya Nuhoğlu ise Isparta’ya çok yıllar öncesinden gelmiş biridir. Bugüne kadar da hizmetlerini Isparta’ya ulaştırılmasında büyük katkılar sağlamıştır. İkisi arasındaki fark çok nettir ama bunu, anlamak isteyenler anlar’’ ifadelerinde bulundu.

TÜRKİYE’DE YARIM KALMIŞ SEVRİN HESABI GÖRÜLÜYOR

Diğer taraftan MHP 1’inci sıra milletvekili adayı Nuri Okutan da düşüncelerini açıkladı. Okutan AKP’yi sert sözlerle eleştirdi ve ‘’PKK AKP’SİZ, AKP PKK’SIZ olamaz’’ dedi. Türkiye üzerinde ciddi oyunlar oynandığını ileri süren Okutan, altını çizerek yarım kalmış sevrin aslında Türkiye’de hesabı görüldüğünü iddia ederek şunları söyledi; ‘’Biz bir güçlü kadroyuz. İnşallah sonucunu da çok olumlu bir şekilde alacağız. Buna mecburuz çünkü bir Türkiye’de Türkiye üzerine ciddi oyunlar oynanıyor ve bu algı operasyonlarıyla götürülüyor. Türkiye’ye bir operasyon yapılıyor. 1 Kasım’ da seçim var. 7 Haziran’da öyleydi aslında. Ama bu sadece siyasi partilerin hükümet olma yarışından öte bir şey ile karşı karşıyayız. Şu anda uzun süredir yarım kalmış sevrin hesabı görülüyor. Altını çiziyorum yarım kalmış sevrin aslında Türkiye’de hesabı görülüyor. Milli dinamiklere dayalı milli politikaları, milletin çıkarlarını düşünen ek tezleri de sadece Milliyetçi Hareket Partisi savunuyor. Yani Cumhuriyetin kurucusu Cumhuriyet Halk Partisi bile artık bilhassa Güneydoğu ile ilgili sorunlarda Avrupa Birliği yerel yönetim şartnamesini parti programına koyarak özerkliği ve o bölgenin otonom haline gelmesini savunur haldedir. Hayret vericidir. Bizim bölge insanı ile Türkiye de ki kendini bu vatanın evladı sayan bu bayrağın altında mutlu hisseden ama daha da iyi şartlar hep arzu eden insanlarla hiçbir sorunumuz yok. Bizim bütün bilhassa Güneydoğu insanı ile kucaklaşmak onların varsa sorunlarını varsa huzursuzluk hissettikleri huzursuzlukları sonuna kadar hak ve hürriyetleri dâhil olmak üzere takipçisi olmakla ilgili hiçbir sorunumuz yok. Ama bölge de kamu düzeninin sağlanması devletin hâkim kılması aynı zamanda da milleti yaşatmayı kılarak milleti mutlu olmaya yönelik hizmetler önerebilmesi için devletin de bölge de hâkim olması gerekiyor. Adeta bölge de egemenliğin tartışıldığı bir durumu yaşıyoruz.

MEVCUT DURUM ARTIK SİYASİ PARTİLERİN YARIŞINDAN ÇIKMIŞTIR

Orada şimdi çözümcüler bir tarafta biz bir tarafta konumundayız. Yani bu konumda artık mahkemelerin kurulduğu hâkimler, kaymakamların, valilerin atandığı vergilerin toplandığı bir dönemde ve egemenliğin tartışıldığı bir bölge de devletin hâkim kılmasını orada etkin bir kamu düzeninin sağlanmasını istememiz gerekirken, diğer taraftan otonom bölgelerden tutun hatta örgüte silah verme, eğitim desteği verme, onların silahlanmalarını belki milis temin etmelerine örgüt

evlerinin kurulmasına, dağdan kırsallığına kırsal alandan şehre inmesine yardım ve yataklık etme gibi durumlarla fiillerle karşı karşıyayız. Bu artık Türkiye’de bir siyasi parti yarışından öte bir milli çıkarların milletin milli menfaatlerini gözetilmesiyle gayri milli unsurlardan beslenen Sevr’in yarım kalmış anlayışlarının yarıştığı bir dönemi yaşıyoruz. Açıkça ortaya koymak lazım sayın genel başkanımızda parti akşamında bunu söylemiştir. Ben şahsen bu duruşun arkasındayım; Biz ve ötekiler vardır. Türkiye’de çözümcüler, çözülmeciler, açılımcılar ve milli dinamiklerden beslenip milletin çıkarını gözetenler vardır. Dolayısıyla onlar bir tarafa evet biz bir tarafayız. Bu millet eğer çözümden memnunsa çözümcüleri desteklesin. Milletin başına gelen bu garabetten bu tablodan memnunlarsa çözümcüleri desteklesinler. Bizim fark edilmesini istediğimiz de buydu zaten. Ama bu çözülmeden bu Sevr dayatmasından memnun değillerse tek milletin çıkarlarını savunan biziz bizi desteklesinler. Hükümet kurmadılar. Senin politikalarını yapacaksam ben niye hükümet olacağım? Şimdi ülkeyi getirdiğiniz yerden memnun musunuz?

ÖN ŞARTLARIMIZI DAHA DOĞRUSU MİLLETİN ÇIKARLARINI, MİLLETİN

Evet, anayasa değişikliğini biz de arzu ediyoruz. Ama biz ilk 4 maddesinin tartışılmasını istemiyoruz. Anayasanın içinde de bu vardır. Bu dahil hukukun üstünlüğü dahil herkes yetkisini hukukun sınırlarında kullanması dahil oldu bittiye getirmeme dahil yolsuzlukların soruşturulması dahil ve çözülme sürecinin terkedilmesi dahil bunları kabul eden bunlar milletin çıkarları milletin arzularıdır. Bunları kabul eden herkesle hükümet kuracağız. Şimdiden söylüyoruz hükümet kurdunuz kurmadınız değil artık bu görüşmeler kameralar önünde yapılacak. Sayın başbakan diyor ki işte konuştuklarını dışarı da farklı aktarıyorlar. Sadece bize çay içirdi her şeye hayır dedi. Sen bize koalisyon teklifini getirdin de biz hayır mı dedik. Sen bize seçim hükümeti kuralım dedin biz hayır dedik evet bugün de istemiyoruz. Biz seçime gerek yoktu diyoruz. Bu tablonun içerisinde seçime gerek yoktu. Koalisyon kuralım dedik. Koalisyon da evet 13 yıldır 14 yıldır uyguladığınız politikaların bilhassa devletin tartışılması egemenliğinin tartışılması noktalarının gelmesi noktalarında biz sizinle ayrı düşünüyoruz. Bu noktalar da birleşelim gelin koalisyon kuralım dedik. Şimdiye kadar yaptığınız hataları bir tarafa bırakalım bundan sonra hiç olmazsa doğru çizgi de ilerleyelim istedik.

5 SORU SORUYORUM

Bu millet bizi desteklerse milletin kendisini gönlünü iradesini iktidar edeceğiz. Ve memleket nasıl yönetilirmiş göstereceğiz. Ama milletimiz bu konuda çözümcülere destek verirse hiç olmazsa biz de diyoruz ki bu çözümcülere dur diyelim yapabilecek şekilde şimdiden ilan ediyoruz ki hükümete ortak olacağız. Bize bu manada güç verilmesini arzu ediyoruz. Destek verilmesini arzu ediyoruz. Ve Genel Başkanımızın AKP’ye sorduğu 5 soruyu ben de sormak istiyorum; Örgüt lideri ile mektuplaştınız mı? Ve örgüt liderini İmralı dışına çıkardınız mı? Ona özel imkânlar sağladınız mı? Kandile kriptolu telefon gönderdiniz mi? Kriptolu telefonlarla görüşmeler yaptınız mı? Devletin dinleyemeyeceği başka görüşmeler yapıldı mı? KCK’nın kurulmasına siz de katkı verdiniz mi? Bunları cevaplasınlar.

‘’PKK AKP’SİZ, AKP PKK’SIZ OLAMAZ!’’

Şunu söylüyorum; PKK AKP’SİZ, AKP PKK’SIZ olamaz. AKP artık gitmeli çünkü duvar eğildi. Bir atasözü derki; Eğilen duvar yıkılmadan örülmez. Ama AKP gidince PKK’nın başına neler geleceğini tüm Türkiye, tüm dünya görecek. PKK’dan hesap soracaksak AKP’den hesap sormak icap eder. Ben iki de bir vurguluyorum; Önce teröristle mücadele edilecek sonra terörle mücadele edilecek. Dolayısıyla bu

konu çok can yakıcı hale gelmiştir. Canı yanmayanda varsa onlar başka. İnşallah sorduğum soruların cevabını en kısa sürede alırım da takkeler düşer.’’

ÜLKEYE ÖNCE ADALETİ GETİRECEĞİZ

MHP 2’nci sıra milletvekili adayı Ziya Nuhoğlu da hakkındaki ithal vurgusuna değindi. 25 yılı aşkındır Isparta’da ikamet ettiğini ve tüm hizmetlerini tüm yatırımlarını Isparta’ya yaptığını ifade eden Nuhoğlu, şöyle devam etti; ‘’İnşallah 1 Kasım seçimleriyle Türkiye’ye adalet getireceğiz. Türkiye’de terör çok büyük sorundur. Ülkemiz bölünme sorununa gelmiştir. Ama bir büyük sorunun da adalet olduğuna inanıyoruz. Türkiye’de adalet hiçbir kesimde yoktur. Biz bunu söylerken sadece mahkemelerde olan olaylardan bahsetmiyoruz. Orada da adalet yoktur. Cumhurbaşkanının yukardan şu yapılmalı deyip öbür gün mahkemelerin karar aldığını görüyoruz. Ama adaletten kastım Isparta’da Ispartalı daire müdürümüz yok denecek kadar azdır. Bu bir adaletsizliktir. Isparta’da müdürlük yapacak evladının olmadığı için değil Isparta’da dirayetli AKP’lilerin vekilleri olmadığından ötürü müdürlük yapacak Isparta’nın evladı yoktur. Bu alanla beraber eğitim de adalet kalmamıştır. 20 yıl öncesinin Türkiye’sine geri dönülmüştür. Terör de 15 yılın öncesine dönebilmek için çaba sarf ediliyor. Onun için Isparta’ya adaletin sonra da Türkiye’ye adaletin getirilmesi gerekiyor. 57. Hükümet zamanında üretime verilen destek bugün dağa verilen destek şekline çevrilmiştir. Adaletsizlikler saymakla bitmez. İnşallah 1 Kasım’da MHP partisi Isparta’dan ve Türkiye’den Ankara’ya çok güçlü gidecek. 1 Kasımdan sonra kurulacak hükümette MHP partisi inşallah tek başına olmazsa ortağı olacak. Ve Türkiye’nin her kesimine adaleti getirecek. Güneydoğu da yaşayan Türk vatandaşlarımıza da adaleti getireceğiz. Orada PKK zulmü altında ezilmelerinin önüne de geçeceğiz. Ama ülkenin her kesimine adaleti getireceğiz.

SAİD YÜCE İLE BİLGİÇ’İ BİRLEŞTİR BENİM KADAR ISPARTALI ETMEZ

Bu arada Ispartalı olup olmamla alakalı söylentilerine kendim cevap vermek isterim; Ben Sadi Bilgiç’in nerede doğduğunu bilmiyorum. Isparta doğumlumu değil mi onu bilmiyorum. Ama ben Trabzon’da doğdum. 25 yılı aşkın süredir de Isparta’dayım. Isparta’ya hizmet ediyorum. Biz Türk milliyetçileri nasıl al bayrağa inanan al bayrağın altında bu memlekete hizmet etmek arzusuyla kavrulan herkesi Türk saydığımız gibi biz de Isparta’ya hizmet etmek için kavruluyoruz. Isparta’ya hizmet etmek için de 25 yılı aşkın süredir mücadele veriyoruz. Bu mücadeleye devam edeceğiz bu bağlamda Sadi Bilgiç kendi Ispartalılığını Said Yüce’nin üzerine koysa benim kadar Ispartalı olamaz. Teşekkür ederim.’’

MİLLETİN AKLIYLA ALAY ETMESİNLER

MHP 3’üncü sıra milletvekili adayı İbrahim Yıldırım ise rakamlarla konuştu. Ülkenin yüzde 95’inin mutsuz olduğuna değinen Yıldırım, Ispartalıların aklıyla alay etmelerine izin vermeyeceklerini belirtti. Milletin 1 Kasım’da gereken cevabı vereceğini ifade eden Yıldırım, şunları söyledi; ‘’Ben böyle bir partide birikimi olan böyle bir ailede olmaktan onur duyuyorum. Şu anda ki gündem de ki konuları hepimiz çok iyi yakından takip ediyoruz. Makro düzeyde baktığım zaman ülkemiz de hiçbir sektörde mutlu olduğumuz söylemek imkânsız ekonomi, eğitim, sağlık bütün alanlar çok sıkıntıyız arkadaşlar bunu hepimiz biliyoruz. Ülke de yaşayan %95’i mutlu değil arkadaşlar hepimizin ciddi sıkıntıları var. Isparta üzerine geldiğimiz takdirde de Isparta’nın kaybettiklerini hepimiz biliyoruz. En başında Sümerbank’ı kaybettik. Devlet malzemesini kaybettik. Çevre düzeni diye bir plan gündeme getirdiler Isparta’yı yaşayan yatırım yapacak bütün insanlarımızı hareket alanını daralttılar. Eğirdir gölü ile ilgili düzenlemeler getirdiler. Eğirdir gölü etrafında yaşayan bütün insanlarımız sıkıntıya soktular. Yani

AKP’nin yaptığı bütün iş ve eylemler de ya da düzenlemeler de bu ülkede yaşayan Isparta’da yaşayan insanların hayatını kolaylaştırmak yerine daha zorlu uygulamalar yaptılar. Bu gündemimiz de olan sıkıntıları gidermek için MHP de bulunan kadrolar deneyimli birikime sahip inşallah Allah nasip eder halkımıza MHP yetkileri takdirde bu sıkıntıları çözeceğimizi en iyi şekilde hizmet edeceğimi ifade etmek istiyorum. Hani AKP diyor ya hani Isparta’ya şöyle hizmet ettik Türkiye’ye böyle hizmet ettik diye sık sık konuşuyorlar. Ama geldiğimiz noktada Isparta 2014 yılında kamudan aldığı yatırım payı 70. Sıradayız yani 69 halinde bizden daha çok yatırım arkadaşlar bunu kamuya bırakıyorum nasıl hizmetse bilemiyorum burayı. Milli gelirden aldığımız payda biz 42’nciyiz. Yani 41 tane il bizden daha çok pay alıyor. Isparta üzerinde en iyi desteklenebilir. Ürün bazında desteklenebilir. Yani AKP diyebilir mi ben Isparta üzerinde şu sektöre yardım ediyordum destek sağladım. Diyebilir mi arkadaşlar. Bu ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız ile ilgili böyle bir algı operasyonu var. İşte AKP gittiği takdirde bu maaşların kesileceği yoksullukla ilgili olan yardımı yapılacağı yönünde söylemleri var. Bunların tamamı yalan Türkiye Cumhuriyetinde onlar yokken de bu yapılıyordu. Isparta’da yaşayan bütün halkımız hizmet için gelenle millet olma bilincini ayırt edecek nitelikte akla ve bilgiye sahiptir. Bunu gündeme getirenler milletin aklını alaya almasınlar. Isparta’da yaşayan Denizlili var Konyalı var Afyonlu var her taraftan insanlarımız var. Yani gündemde problemleri çözmek yerine çözüm önerisi paket sunmak yerine çok basit çok yanlış şeyle. 1 Kasım da gereken cevabı vereceklerine inanıyorum halkımızın.

BU İŞİN SIRASI GÖREVİ YOK HEPİMİZ HİZMET İÇİN VARIZ

Son olarak MHP 4’üncü sıra milletvekili adayı Hakan Demirtaş da 4 vekil adayı olarak bu ülkeye hizmet etmek için yola çıktıklarını dile getirerek, ‘’Her ne kadar partimiz bir koalisyon kurma konusunda gereğini yapmış olsa da bir koalisyon teklifi alamadık. Haliyle de tekrardan seçime gitmek durumunda kaldık. Ve sizlerle tekrar bir araya geldik. Hepiniz hoş geldiniz diyorum tekrardan 7 Haziran seçimleri seçim beyannamesi 3 Mayıs günüydü. 3 Mayıstaki seçim beyannamemiz diğer siyasi partiler içinde en geç açıklanan beyanname MHP’nindi. Bildiğimiz gibi en son biz açıkladığımız için diğer partilerin de elle avcuna gelir altyapısı olan bir seçim beyannamesi yok idi. En son biz açıkladığımızda da üzerine bir şey koyamadıkları için sadece eleştirel boyutta kaldı. Biz asgari ücreti bundan 6 ay öncesin de 1400 lira dediğimiz de o parayı nereden bulacaksın? 1200 üstü ülkeyi batırır ekonomiyi mi bilmiyorsunuz diyenler doneleri eline alıp da adam akıllı çalıştıkları zaman 13 senelik iktidarın içinde yapabilecekleri halde görmeksizin bugün 1300 lira demektedirler. Biz 120 bin öğretmen ataması yapacağız diye dediğimizde nereden atıyorsunuz diyenler aradan 4-5 ay geçtikten sonra kendileri aynı rakamsal değerleri vermek sureti ile el alışkanlığı diyelim artık 13 senenin getirmiş olduğu el alışkanlığı seçim beyannamemizdeki açıklamaları birebir kendileri bu dönemde uygulamaya başladılar. Evlenecek kişilere yapacak olduğumuz maddi yardımlar her bir başarılı üniversite öğrencisine 10 bin lira gibi bir kredi desteği burs desteği sağlayacak partimiz diye beyannamemizde bulunduk 3 Mayıs ta. Baktık gördük ki bu dönemde aynılarını diğer partiler de el alışkanlığı ile devam ettirmişler. Ancak her birimiz MHP’nin iktidarı için, bu ülkenin güzel günlere gelebilmesi için gerekirse elimizi taşın altına koymaya hazırız. Hiç düşünmeksizin vazifeye atılmak için atamızdan aldığımız emir ile yola devam edeceğimizi herkes bilsin. Hepimiz aynı sıradayız bu işin sırası önceliği yok sadece görevi vardır. Bu devlet işidir. Bu bir devler görevidir bu bir milletimize olan hizmettir. Şu sıradaki tüm arkadaşlarımın aynı özveriyle çalışacağımıza vatandaşımız emin olsun’’ şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İşte MHP adayları18 Mayıs 2018 Cuma 02:56
 • Milli mücadele ruhu ile sahadayım17 Mayıs 2018 Perşembe 11:15
 • ‘Isparta 25 Haziran’da TBMM’de iktidardan 4 vekil ile temsil edilecek’09 Mayıs 2018 Çarşamba 13:18
 • 4 kontenjan 76 aday adayı07 Mayıs 2018 Pazartesi 12:32
 • MHP aday adayları güvenlik soruşturmasından geçirilecek07 Mayıs 2018 Pazartesi 11:04
 • Şenol aday adayı04 Mayıs 2018 Cuma 10:07
 • Mevcut vekillerin durumu ne olacak?03 Mayıs 2018 Perşembe 13:03
 • Rozeti taktı adaylığını açıkladı30 Nisan 2018 Pazartesi 15:10
 • İŞTE AK PARTİ'DE ADAY ADAYI LİSTESİ30 Nisan 2018 Pazartesi 08:36
 • İsa Yalçın aday adayı olmayacak28 Nisan 2018 Cumartesi 11:54
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim