20 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 175,097
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Isparta 9 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 16 °C

Müftülük’ten Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri

Müftülük’ten Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri
İl Müftü Yardımcısı Yasin Yıldız, 20 Nisan’a kadar Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin düzenleneceğini belirterek, bu yıl ki Kutlu Doğum Haftası temasının ‘Hz. Peygamber Tevhit Ve Vahdet, Gelin Birlik Olalım’ olarak belirlendiğini duyurdu. Yıldız, tüm vat

Peygamper Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) doğduğu hafta olarak kutlanan Kutlu Doğum Haftası etkinleri başladı. İl Müftülüğü, Kutlu Doğum Haftası kapsamında bir çok etkinlik hazırladı. Düzenlenecek etkinlikler İl Müftü Yardımcısı Yasin Yıldız tarafından dün Iyaş Otel’de düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Toplantıya Iyaş Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Şenol da katıldı.

HZ. PEYGAMBERİN HAYATINI ARAŞTIRMAYA VE ÖĞRENMEYE BÜYÜK ÖNEM VERMİŞLER

Kutlu Doğum Haftası’yla ilgili açıklama yapan il Müftü Yardımcısı Yasin Yıldız, şunları söyledi: “Asırlardır Müslümanlar yüce yaratıcının son mesajını insanlara duyurmak, öğretmek ve mesajın içerdiği konularda insanlara örnek olmak ile görevlendirilen, Hz. Peygamberin hayatını araştırmaya ve öğrenmeye büyük önem vermişler. Bu amaç ile Hz. Peygamberi anlamak ve anlatmak için ciltler dolusu kitaplar yazmışlardır. 1989 yılına kadar ülkemizde Hz. Peygamberin doğumu kameri takvime göre; Rebiülevvel ayının 12. Gecesinde camilerde mevlit Cuma günü de hutbe okunarak vaazlarda konu halkımıza anlatılarak mevlit kandili adı altında kutlanıyordu. Yüce dinimizin ibadet ve ahlak prensipleri konusunda halkımızı doğru bilgilendirmeyi manevi ve ahlaki değerlere bağlılığı artırmayı amaçlayan Diyanet İşleri Başkanlığı ‘Kutlu Doğum Haftası’ kutlamalarında bütün siyasi görüş ve düşüncelerin dışında kalarak milletçe dayanışmayı gaye edinerek, Hz. Peygamberi bütün yönleri ile daha iyi tanımayı, tanıtmayı, anlamayı ve anlatmayı insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı çağrıyı güncelleştirerek hayatımıza yansıtmayı güzel ahlakını, kardeşlik, birlik ve beraberlik duygusunu güçlendirmeyi, bu vesile ile toplumu din konusunda aydınlatmayı İslam’ın mesajını Peygamber Efendimizi merkez yaparak toplumun her kesimine bilimsel ve anlaşılabilir bir üslup ile ulaştırmayı hedef olarak belirlenmiştir. Hz. Peygamberi ve onun insanlığa takdim ettiği değerleri, islamın aydınlık bilgisini, doğru ve sahih bilgiler ışığında seçkin, güvenilir ve alanında ehil şahsiyetlerin katkılarıyla vatandaşlarımıza daha etkili ve yaygın bir şekilde anlatmak amacıyla ilk defa başkanlığımız ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1989 yılında kameri takvim, 1994 yılında Peygamberimizin miladi doğum günü olan 20 Nisan tarihi esas alınarak 14-20 Nisan tarihleri arasında ‘Kutlu Doğum Haftası’ etkinlikleri yapılmaya başlamıştır. Başkanlığımız hafta ile ilgili temalar belirlemekte ve hafta boyunca bu temalar halkımıza anlatılmaktadır.

2016 YILI İÇİN SEÇİLEN TEMALAR ÇOK DAHA ANLAMLI VE HAYATİ BİR ÖNEM ARZ EDER

Diyanet İşleri Başkanlığının bu yıl ve önceki yıllarda belirlemiş olduğu temalar şu şekildedir. 2011 yılında Hz. Peygamber ve merhamet eğitimi, 2012 yılında Hz. Peygamber kardeşlik ahlakı ve kardeşlik hukuku, 2013 yılında Peygamber ve insan onuru, 2014 yılında Hz. Peygamber din ve samimiyet, 2015 yılında Hz. Peygamber ve birlikte yaşama ahlakı konuları tespit edilerek işlenmiştir. 2016 yılı ‘Kutlu Doğum Haftası’ teması ise Hz. Peygamber tevhit ve vahdet gelin birlik olalım olarak belirlenmiştir. Seçilen bütün temalar manidar olmak ile birlikte 2016 yılı için seçilen temalar çok daha anlamlı ve hayati bir önem arz eder. Çünkü tevhit; yüce Allah’ın zat, isim ve sıfatlarında birliğini, vahdet ise İslam âleminin birliğini, birlik ve beraberlik içerisinde olmasını ifade eder. Bugün fitne ve tefrika ateşi İslam coğrafyasını her taraftan kuşatmıştır. İran, Suriye, Libya, Yemen, Nijerya ve İslam coğrafyasının diğer köşelerinde çatışmalar, Allah-u Ekber nidaları ile intihar saldırıları, camileri bombalamalar, tarihi mekanları tahrip etmeler, şiddet, vahşet ve dehşet durmaksızın devam etmektedir. Müslümanların kanı dökülmekte, masum canlar heder olmakta İslam kültür ve medeniyeti talan edilmekte, Müslümanların izzet ve onuru tarihte hiç olmadığı kadar bizzat birilerinin eli ile yok edilmektedir. Milyonlarca insan yerinden, yurdundan, evinden, barkından ve hayatından olmakta, yaşanan kaos ortamı bütün dünyada İslam ve Müslüman algısını tahrip etmektedir.

İSLAM’IN TEVHİT VE VAHDET ANLAYIŞINDADIR

Müslümanları birliği ve bütünlüğü hedef alınmakta, bunun için her geçen gün yeni planlar yapılmakta ve yeni stratejiler geliştirilmektedir. Bu gün Müslümanların bigâne kalamayacağı tek bir meseleleri vardır. O da akan kanı durdurmak Müslümanları birbirine düşüren komplolara karşı durmak, içimizden ve dışımızdan beslenen her türlü fitne uzantıları ile mücadele etmektir. Unutulmamalıdır ki dünyada barış ve adaleti temin etmenin yolu Müslümanları tevhit ve vahdette rahmet ve merhamette buluşması ve İslam coğrafyasında güven ve barış ortamını tahsis etmelerinde geçmektedir. Yeryüzündeki bütün muhtaçlara, bütün mazlumlara, bütün insanlığa huzur ve saadet getirecek yegâne nizam İslam’dadır, imandadır. İslam’ın tevhit ve vahdet anlayışındadır.

BİRÇOK ETKİNLİKLE HALKIMIZIN KARŞISINDA OLACAĞIZ

Ancak bunun için bizzat Müslümanların tevhit ve vahdeti iyi ve doğru bir şekilde kavraması gerekmektedir. Şüphesiz ki Allah’ın dini, Allah’ın birliği ve ümmetin birliği üzerine kurulmuştur. Müslümanların bugün küfrün karşısında tek ses, hainin karşısında tek yürek, zalimin karşısında yekvücut olabilmesi, her şeyden önce mezhebini, meşrebini, ırkını, dilini ve coğrafyasını değil İslam’ın tevhit ve vahdet anlayışını esas almasıyla mümkün olacaktır. Birliği, dirliği ve huzura giden yolda dostu düşmanı tanımanın yolu da ümmetin yüzünü güldürmenin yolu da buradan geçmektedir. Her sene olduğu gibi bu sene de kutlu doğum haftası nedeni ile birçok etkinlik ile halkımızın karşısında olacağız.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim