24 Mart 2018
  • BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Isparta 12 °C
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 15 °C

Önce hayal etti sonra başardı

Önce hayal etti sonra başardı
Gönen ilçesinde 90 dekarlık yatırımı ile örnek bir üzüm bağı kuran Süleyman Dağlı'yla çok özel bir röportaj...

Süleyman Dağlı; 63 yaşında, Isparta’nın  Keçiborlu ilçesi  Kılıç köyünden. Kendisi IYAŞ’ın ilk kurucularından ve halen yönetim kurulunda yer alıyor. İçindeki büyük çalışma arzusu ile gençleri kıskandıracak kadar enerjik. O, girişimcilik yönü ile öne çıkan, hayallerini gerçekleştirmek için de engel tanımayan biri. Geniş bir hoşgörüye sahip. “Herkesi olduğu gibi kabul ederim; projelerimin önce hayalini kurar, gerçekleştirme aşamasında da hızlı davranmayı severim” diyor.           Geçtiğimiz günlerde en büyük hayallerinden birini gerçekleştirdi. Isparta’nın Gönen ilçesinde dört yıldır yoğun emeklerle kurduğu,  90 Dekarlık üzüm  bağı “örnek bağ” gösterildi. Bizde bu örnek bağı merak ettik. Gidip yerinde gördük, farklı çeşit üzüm salkımları arasında bir gezinti yaptık. Daha sonra da bu güzel  bağın hikayesini anlatması için  Süleyman Dağlı’ya konuk olduk.  Yüzünde, bir işi başarmanın mutluluk ifadesi vardı. Bize, yaptığı örnek çalışmayı büyük bir heyecanla anlattı.Ortaya keyifli bir röportaj çıktı. Siz Değerli Okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Öncelikle, bağ kurma fikri nasıl gelişti?  Biraz anlatır mısınız?

Ben aslında köylü çocuğuyum. Küçük yaşlarda hayvancılıkla uğraştım. Dağlarda çobanlık yaptım, bu nedenle hayvancılığa ve tarıma aşina bir insanım. Aslında ilk düşüncelerimde hayvancılık vardı. Fakat hayvancılık ve sütteki  iniş-çıkışlar, hayvancılıkla ilgili projelerimi geriye atmama sebep oldu. Bağcılık fikri ise  Manisa’ya yaptığım bir seyahatte ortaya çıktı. Oradaki bağlardan  etkilendim ve güzel bir bağ kurma fikri zihnimde oluştu. Daha sonra hayvancılıkla ilgili projemi de geriye atınca, bağ kurma fikrim öne çıktı ve neticede buna yöneldim.

Pek iyi…Bağ kurarken nereden başladınız ? Süreç hakkında konuşalım isterseniz.

Avrupa’da yapmış olduğum bazı gözlemlerde, onların üzüm bağlarını genellikle güney cepheli yamaçlara kurduklarını gördüm. Bağ kurarken, bazı etkenlerin ön plana çıkması gerekir. Bunlardan bir tanesi su, diğerleri ise güney cephe, yol ve meyilli araziler. Bunlar bir arada olduğunda bağın daha güzel yetiştiğini gördüm. Bu nedenle böyle bir arazi seçmem gerektiğini düşündüm. Öncelikle kendi köyümde böyle bir yatırım yapmak istedim. Maalesef kendi köyümde bu imkanı bulamadım.Daha sonra çevremde uygun arazi bulma arayışına başladım. Bir gün Isparta eski Belediye Başkanı olan Doğan Kımıllı Ağabeyimiz  beni gezdirirken  şu anda kurduğum bu bağ yerini gördüm. Buranın benim istediğim gibi çok  ideal bir yer olduğunu anladım. Projemi gerçekleştirmek için de araziyi satın  alarak işe başladım ve buraya bağımı kurdum.

Ne kadar sürede ürün aldınız?

Bağımızı kuralı dört yıl oldu. Üçüncü yıldan itibaren ürün almaya başladık.

Bağınızı gezerken birbirinden farklı üzüm çeşitleri gördüm. Mevcut üzüm çeşitlerini ve tercih nedeninizi  öğrenebilir miyim?

Bağı kurmadan önce çeşit araştırması yaptım. Piyasada hangi çeşit üzüm talep ediliyor bunları araştırdım. “Alphonse lavallee” üzüm çeşidinin çok talep edildiğini öğrendim. Bizim eskiden beri bildiğimiz “Gemre” üzümümüz vardır; biraz küçük tanelidir ama çok suludur çokta lezzetli bir üzümdür. Alphonsa lavallee üzüm, Gemre çeşidinin  daha irisi, ben daha önce bu üzümü yedim ve bizim damak tadımıza çok uygun olduğunu fark ettim. Bağıma 10 bin kök “Alphonse lavallee”, 2 bin kök “Antep Horoz Karası” bin kök de “Pembe Çekirdeksiz” üzüm diktim. Pembe çekirdeksiz üzüm;  gevrek, lezzetli çok tatlı bir çeşit. Torunlarım ve ailem bu üzüm çeşidini daha çok tercih ediyor. Bunun dışında birkaç  çeşit üzüm daha var. Bunlardan birisi “Michele Palieri” diye bir üzüm çeşiti, bunu da tercih edebilirdim. Michele Palieri; damak tadımıza uygun şeker oranı da biraz daha düşük bir çeşit. Bundan sonra düşündüğüm ilk çeşit büyük bir ihtimalle Michele Palieri olacak. 50-60 dekar kadar dikilecek yerim var. Buraya da bu çeşidi dikmeyi düşünüyorum.

Malum, tarımda sulama oldukça önemli bir sorun.Bunu  nasıl çözdünüz?

Su, önemli bir faktör. Başlangıçta burada bir baraj vardı ve kapalı sistem su, benim bağıma kadar geliyordu. Bu su ile bağımı üç yıl kadar suladım. Fakat daha sonra bazı aksaklıklar oldu. İlk yıllar su yönünden sıkıntım olmadı ama 3. yılda çok  susuzluk çektim.Sebebi de tarım yapan kişilerin suyu hor kullanmaları. Böyle olunca da su erken bitti. Bunun zararı bana dokundu, susuzluk nedeniyle üzümler buruşmaya başladı. Baktım ki bu iş böyle olmayacak; bunun üzerine bir kuyu açma fikri oluştu.  İznini aldım, bir kuyu açtırdım. 172 metrede suya ulaştık. Şu anda yeterli miktarda suyumuz  var.Trafo koydurdum,  elektriğimi de çektirdim. Bundan böylede kendi kuyu suyumla bağımı sulayacağım.

Örnek bir bağ yapmak için mutlaka yoğun bir uğraş verdiniz. Bunun neticesini de gördünüz. Bağcılıkla ilgili  daha önceden bir tecrübeniz var mıydı? Bilgi birikiminiz nasıl oluştu?

Benim için bağcılık,  yeni bir çalışmaydı. Bizim de bağımız vardı. Çocukluk yıllarımda bağımızda çalışmıştım ama çocukluk döneminde yaptığım bu çalışmaların bana çok büyük katkısı olmadı. Esas bu işi bilenlerden öğrenmem gerekiyordu. Bu işi yaparken de  Manisa’da, Sarıgöl’de, Alaşehir’de ve Denizli’nin Çal ilçesinde gözlemlerde bulundum, araştırmalar yaptım. Bunun sonucunda da bir şeyler öğrendim. Zaten insanlar bir şeyler yapıyorlarsa mutlaka işi öğrenmek zorundalar. İnsanlar bilmedikleri bir işi ne yapabilir ne de yönetebilirler.

Üzüm çubuklarını nasıl temin ettiniz? Kendiniz mi yetiştirdiniz yoksa başka bir yerden siparişle mi geldi?

Çalışmalarıma toprak analiziyle başladım. Hangi cins anacın bu topraklarda daha iyi yetişeceğini bilmem açısından analiz gerekiyordu.Manisa Bağcılık Araştırması’na yaptırdığım toprak analizinin sonucunda anaçların tespiti yapıldı. Bu bilgiler ışığında, siparişlerimi verdim.Onları diktim, isabetli de oldu. Çünkü toprak analizi yapılmayan bir araziye fidan dikilmesinin yanlış olduğu kanaatindeyim. Bu yanlışı yapmak istemediğim için de işi temelden  ele aldım. Toprak analizi ve bu topraklarda yetişecek anaçların tespitiyle işe başladım. Daha sonra da aşılı fidanların siparişini verdim. Fidanları, Manisa-Alaşehir’e bağlı Kemaliye kasabasında bir firmadan temin ettim.

Bağ kurma aşamasında yaşadığınız zorluklar oldu mu? Bir engelle karşılaştınız mı?

Karşılaştığım engel, arazi konusunda oldu. Arazi tarıma elverişli değildi, taşlık ve kayalık olmasından dolayı uygun hale gelmesi için epey çaba sarf ettim. Toprak yapısı yönünden zorluk yaşadım. Hala da bu yönde sıkıntılarım var. Araziyi ucuza aldım ama arazi ıslahı bana pahalıya mal oldu. Pişman değilim, kurduğum bağ idealimdeki bağ. İnşallah daha da güzel olacağı kanaatindeyim.

Zorlu bir süreçten sonra  istediğiniz verimi elde ettiniz mi?

Üçüncü yıldan itibaren asmalarım çok güzel gelişti. İyi baktığım kanaatindeyim. Bakım işlerini Manisa’dan aldığım toprak analiz sonuçlarına göre yaptım. Onlardan aldığım bilgiler doğrultusunda fidanları diktim, çok da iyi netice aldım. 3. yılda aldığım  verim 60 tonun üzerindeydi. Bu sene aldığım verim, 120 ton civarında.Bunlar beklediğim rakamlardı ve hedefime ulaştım. 6 -7.yıllarda maksimum kapasiteye ulaşarak inşallah 300-400 ton arasında verim elde edeceğimizi düşünüyorum.

Üzümleri nereye satıyorsunuz?

Malın çok olduğu yerde “Pazar” oluşuyor. Malım az olsa, onu pazara götürüp kilo kilo satmak zorunda kalırım ve bu zahmetli bir iş. Benim bağım büyük.90 dönümlük dikilmiş bağım hali hazırda mevcut, sonraki yıllarda bu bağ 150 dönüme çıkacak inşallah. Bu yıl 120 ton üzüm aldım; ürün fazla olunca almak isteyen çok oluyor; çünkü kamyon doluyor. Üzüm az olsaydı satmak çok zor olurdu. Geçen yıl ilk kez sattım, bir tane alıcı geldi.Bu yıl ürün daha fazla olunca haliyle müşterisi de fazla oldu. Ben bunların içinden 3 tanesini seçip onlara üzüm sattım. İl dışına satıyorum, bu yıl üzümleri. Antalya, İzmir ve İstanbul’a sattım.

Bağınızı kurarken kurum ve kuruluşlardan destek gördünüz mü?

Tarım il ve ilçe müdürlüklerine giderek onlarla görüştüm, çeşitli bilgiler aldım. Bu bilgiler ışığında bağımı kurdum. Bir danışman tutmadım ama bilgi toplamak güzel bir şey. Bilmediğimiz bir konuyu öğrenmenin yolu da bilgi toplamaktan geçer. Öğrenmediğimiz bir işi yapmamız  ve randıman almamız çok zor. Zaman zaman internete girip araştırmalar yapıyorum. Çok güzel bilgiler öğreniyorum. Bağ kurmak isteyen çiftçiler, tarımla uğraşmak isteyen işletmeler ve insanlarımız olursa ben onlara gerekli bilgiler konusunda yardımcı olurum. Hangi çeşit üzüm dikmeleri konusunda onlara doğru bilgiler verir, doğruya yönlendiririm.  Gelsinler, ben yardımcı olurum.

Bağ kurma, düşüncesinde olanlar için bir fikir oluşturmak açısından sormak istiyorum. Bu büyüklükte bir bağ kurmanın yaklaşık maliyeti nedir?

Benim arazim, çok taşlı olduğu için en fazla parayı arazi ıslahına harcadım. Ama toprak yapısı daha iyi olan arazilerde, maliyet de haliyle  aşağıya inecektir. Ben bir dekara 10 bin lira civarında para harcadım. ( toprak ıslahı, fidanların dikimi, bakımı vb.) Şu hale gelinceye kadar çalışmalar için  dekar başına yaptığım maliyet bu. Şunu da belirtmek isterim: Ben bu işe başladığımda bir yerde toplu bir param yoktu, bankadan kredi alarak başladım.

Son olarak kendinizi birkaç cümle ile tanımlamanızı istesek, nasıl tanımlarsınız?

Ben oturmasını sevmeyen, mütemadiyen bir şeyler yapılmasını arzu eden ve bu konuda da çok gayret sarf eden  bir yapıya sahibim. Hayalini kurmadığım bir işi asla yapamam. Hayallerimi uzun vadeli olarak kurarım, işin yapım aşamasında da hızlı davranırım.

Efendim…Bizi konuk ettiniz, vakit ayırıp sorularımızı cevapladınız.Bu değerli bilgileri okuyucularımızla paylaştığınız için size, teşekkür ederiz. Bundan sonraki projelerinizde de başarılar dileriz.

Ben de, bilgilerimi aktarma fırsatı verdiğiniz için size teşekkür ediyorum.Toplumu bilgilendirme adına yaptığınız bu görevin çok yüce bir görev olduğuna inanıyorum. İnşallah yaptığımız bu çalışmalar; vatanımıza, milletimize ve Isparta’ ya hayırlı olur. Ekonomik  anlamda katkı sağlar.

Emeğin, bilgi ile harmanlandığında ne güzel sonuçlar verdiğini, önce hayalini kurup sonra da gayretle işe sarılmanın “başarının formülü” olduğuna bir daha yürekten inandık…

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim