21 Eylül 2017
 • BIST 105.324
 • Altın 146,596
 • Dolar 3,4727
 • Euro 4,1687
 • Isparta 16 °C
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 21 °C

Onları istihdam olarak saymayacaksınız

Onları istihdam olarak saymayacaksınız
Onları istihdam olarak saymayacaksınız

Her yere AVM açılmasından şikayet eden Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, buralarda çalışanlara istihdam olarak bakmadığını belirtti. Çağrı Merkezlerindeki çalışanları da istihdam saymadığını ifade eden Günaydın, “İstihdam üretimle, ilimle olur” diye konuştu.

KENDİ DÜNYAM OLARAK VAY VAY VAY DİYORUM

Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, düzenlediği basın toplantısında çalışmanın önemine vurgu yaparak, Atatürk’ün kurduğu fabrikaların kapatılıp, yerlerine AVM gibi tesislerin inşa edilmesini eleştirdi. Nazilli Basma Fabrikası’nın yerinde şuanda AVM olduğunu belirten Günaydın, “Her yere AVM açılıyor. İçinde şu kadar istihdam ediliyor deniyor. Üretim merkezlerinde çalışanlara istihdam denilir. Çağrı Merkezi’nde 500 kişi çalışıyor, büyük törenler yapıyoruz. İstihdam oluşturduk deniliyor. 300 kişi giriyor, 100 kişi çıkıyor, 500 kişi çıkıyor, 400 kişi giriyor. Orası da çalışılan bir yer değil zaten. Girenler psikolojik olarak rahatsız oluyorlar ve çıkıyorlar. Ben kendi dünyam olarak vay vay vay diyorum. Onu istihdam olarak saymayacaksınız. O istihdam değil” dedi.

GÜNAYDIN İHALESİ İÇİN ACELE EDİN TALİMATI VERDİ

Öte yandan Yeni Otogar Projesi’ni kamuoyuna tanıtan Başkan Günaydın, toplantı sırasında ihale birimi yetkilisine ‘ihalenin ne zaman yapılabileceğini’ sordu. Aldığı 2 aya kadar cevabını beğenmeyen Günaydın, 15-20 güne kadar ihalenin yetiştirilmesini istedi. Yeni otogarı Yaşayan Otogar olarak nitelendiren Günaydın, “Burada istimlâk sahamız 203 dönüm oldu. Yüzde 8 kat karşılığı verilmekle beraber bu yerlerin parasını ödemeye devam ediyoruz. Bu yerlerin alınması ve sahiplerinin ikna edilmesi kolay bir iş değil. Toplam 21 trilyonluk bir arsa maliyeti oldu. Belediye hiçbir yerden yardım almadan ödedi. Kasamda şu anda 25 milyonum var. projenin yapılışını en az 22 en çok 26 ayda tamamlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, düzenlediği basın toplantılarıyla belediyenin yatırımlarını anlatmaya devam ediyor. Bu kapsamda dün Gökkubbe Fuar Alanı’nda basın toplantısı düzenleyen Başkan Günaydın, Yeni Otogar ve Saat Kulesi projeleri hakkında bilgi verdi. Günaydın ayrıca istihdamla ilgili de açıklamalar yaparak, AVM ve çağrı merkezi gibi yerleri istihdam yeri olarak görmediğini ifade etti.

ATATÜRK’ÜN KURDUĞU TESİSLER YOK OLDU

Sözlerine Gaziantep’te bir düğünde canlı bomba saldırısıyla başlayan Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, olayda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. Türkiye üzerinde oyunlar oynanmaya çalışıldığını belirten Günaydın, tüm kurumların bundan sonra daha çok çalışması gerektiğini söyledi. Günaydın, sözlerine şöyle devam etti: “Bir zamanlar özelleştirme adı altında bütün tesislerimiz yok edildi. Örneğin Nazilli Basma Fabrikası’nın olduğu yer şuanda AVM’dir. Atatürk’ün kurduğu tesisler yok oldu. Burada da Sümerbank vardı onu da yerle bir ettiler. Bu olaylarda da dış güçlerin etkisi var.

ÇANAKKALE RUHUNA GİRMEK ZORUNDAYIZ

Bizim silahımızı, topumuzu anında yapmamız lazım. Karabük Fabrikası’nı kapat, 1 lirayı sat, orayı, burayı sat. Yenileme, araştırma ve gelişme olmayan fabrikaların hepsi ne olacak, kapanacak. 5 kişi çalışacak yere 100 kişi koyarsan o fabrika göçer. Belediye ve kurumlar da göçer. Belediyede bin 550 çalışanımız var. Bu sayıyı 700 kişiye düşürdüğümüzde 3 kat daha fazla randıman alınıyor. O kadar yanlış yapıyoruz. Ama Türkiye’de en iyi çalışan biziz. Peki diğer taraflar ne işe yarıyor, ne yapıyorlar? Doğuda zaten asfaltların altına 4 yıldır açılım serbestliğiyle bombalar yerleştirilmiş. Açılım demek istediğinizi yapacaksınız diye emir ve şifreydi. Yine bu işte FETÖ’nün tabanı var. FETÖ’nün arkasında kim var, Amerikan ajanları var, Amerikan ajanlarının arkasında da Amerika var. Şuanda Türkiye’ye her taraftan saldırı var. Çanakkale ruhuna girmek zorundayız. Çok şükür 15 Temmuz’da olan faciada halk gerekeni yaptı. Ama bu yetmez. Çok çalışmalıyız.

GELECEK BAKIMINDAN CİNAYET KADAR KÖTÜ BİR OLAYDIR

Çin ileri noktada milliyetçi ve çalışkan. Biz 1 liraya tesis satarken Çin’de devlet ile özel sektör yarış halinde. Devlet sektöründeki yasa çalışmaya uyumlu. Özel sektör en büyük yatırımları yapamıyorsa devlet sektörü yapıyor. Bizde de bunun olması lazım. En büyük devlet sektörü olarak en ağır sanayileri kurup, bilim, ilim olarak ortaya getirmesi lazım. Para lazımsa özel sektöre hisse verip halka da dağıtabilir. Araştırma merkezlerimiz, üniversitelerin argeleri çok zayıf. Mesela bizim 100 profesörümüz var, bunların 2’sinden yararlanıyoruz. Adamların 600 profesörü var, yüzde 95’inden yararlanıyorlar. Yani ilimde biz sıfırız. Muhasır medeniyetlere ulaşmamız lazım. örneğin Nazilli Basması Fabrikası, Atatürk’ün kurduğu zamandan sonra araştırmalara gitseydi, dünyada en gelişmiş tekstil fabrikası o olmalıydı. Ama kapatıldı yerine tüketim merkezi AVM kuruldu. Bu da gelecek bakımından cinayet kadar kötü bir olaydır.

ONU İSTİHDAM OLARAK SAYMAYACAKSINIZ

Her yere AVM açılıyor. İçinde şu kadar istihdam ediliyor deniyor. Üretim merkezlerinde çalışanlara istihdam denilir. Çağrı Merkezi’nde 500 kişi çalışıyor, büyük törenler yapıyoruz. İstihdam yarattık deniliyor. 300 kişi giriyor, 100 kişi çalışıyor, 500 kişi çıkıyor, 400 kişi giriyor. Orası da çalışılan bir yer değil zaten. Girenler psikolojik olarak rahatsız oluyorlar ve çıkıyorlar. Buralarda büyük törenler oluyor ben de gidiyorum. Ben kendi dünyam olarak vay vay vay diyorum. Onu istihdam olarak saymayacaksınız. O istihdam değil. İstihdam üretimle, ilimle olur. şuanda bütün kurumlarımızın anormal derecede harekete geçirilmesi lazım. Trakya’dan Van’a kadar çeşitli derinliklerde Suriye ve Irak’tan da kaliteli petrol var. Madenlerin daniskası var. Bazı madenlerin dünya orantısında yüzde 80’i Türkiye’de olan madenler var. Seni burada durdurmazlar. Kuvvetli, kahraman ve dünya beyefendisi bir Türk milleti olduğumuz takdirde onlar bize dost olacaklardır. Başka yolumuz yok.”

FETÖ’CÜLERİN HEPSİNİ TEKER TEKER KOVDUM

Öte yandan Belediye olarak çalışacaklarını ifade eden Günaydın, “Gecemizi gündüzümüze katarak çalışacağız. 15 Ocak Isparta Belediyesi’nin miladıdır bundan sonra yatırımlar, çalışmalar yapacağız demiştik. Batak belediyeden atak belediyeye geçtik. O döneme kadar belediyede barınan FETÖ’cülerin hepsini teker teker kovdum” dedi.

YENİ OTOGARIN 21 TRİLYON ARSA MALİYETİ OLDU

Isparat Belediyesi’ni yatırımlar belediyesi haline getirdiklerini vurgulayan Başkan Günaydın, yeni otogar projesiyle ilgili şu bilgileri verdi: “Bilimsel anlamda çok yüksek bir seviyede çalışacağız. Kendi yaptığımız ve bir yılı aşkın sürede uğraştığımız, bütün Isparta’nın dilinde olan ‘yaşayan otogar’ı en yakın zamanda faaliyete geçireceğiz. İstimlâk sahamız 203 dönüm. Yüzde 8 kat karşılığı verilmekle beraber bu yerlerin parasını ödemeye devam ediyoruz. Bu yerlerin alınması ve sahiplerinin ikna edilmesi kolay bir iş değil. Toplam 21 trilyonluk(milyonluk) bir arsa maliyeti oldu. Belediye hiçbir yerden yardım almadan ödedik. Meclisimizden arsa almak için 10 milyonluk bir borçlanma yetkisi almıştık. Daha sonralarda kasamız dolup taşmaya başladığı zaman borçlanma yetkisini meclise başvurarak iptal ettirdik.

96 METRE BOYUNDA BİR KULE

Bu ihaleleri yaparken kasamda ne kadar param olduğunu resmen söyleyeceğim. Kasamda şu anda 25 milyonum var. Büyük bir park yapımımız var ve bunu en erken 22 ayda tamamlayacağız. Bu bahsettiğim paranın her kuruşu alnımızın teri ile kazanıldı. Otogarda bir kule yapacağız. 20 metre çapında yapılacak olan bir kulemiz var. Ve bu kule 96 metre boyunda. Bir senedir projelerle uğraşıyoruz. Yaptığımız kulenin içerisine kullanılabilirlik yapacağız. Isparta’nın simgesi olacak. Isparta için yaptığımız bütün eserler simge niteliği taşıyor. Sanat eserlerinde zirvede olacak bir fikrimiz daha oluştu. O da yapacağımız saat kulesi. Özkanlar kavşağına yapmak üzere olduğumuz bir kule var. Yüksekliği 26 metre olacak. Hangisi daha iyi sorarlarsa ayırt edemeyecek kadar beğendiğimiz projelerdir.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
 • Taşıt sayımız 1 yılda yaklaşık 8 bin arttı
 • Hesap hareketliliği 17-25’ten sonra da sürmüş
 • Yeni Otogar’ın yanına Outlet AVM
 • Davraz’da kar 1,5 metreye ulaştı
 • Miting, yürüyüş bölgeleri belirlendi
 • Bayrak’tan duruşmaya damga vuran sözler
 • Şehir Hastanesi’nde çalışmalar tam gaz devam ediyor
 • Ekmeğe zam yolda!
 • Dağ yolunun yapımına karşı olmamalıyız
 • Isparta Belediyesi, E-Devlet’te
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim